Справа № 954/1058/25
Номер провадження 2/954/1525/25
30 липня 2025 рокус-ще Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі: головуючого судді Гончаренка О.В., за участю секретаря судового засідання Гром О.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовомНОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої державі, -
В провадженні суду перебуває цивільна справа за позовом НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої державі внаслідок неналежного виконання службових обов'язків ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що позивач Військова частина НОМЕР_2 у поданій позовній заяві просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 , який займає посаду інспектора прикордонної служби начальника групи логістики ІНФОРМАЦІЯ_1 сержанта ОСОБА_1 на користь військової частини грошові кошти в рахунок відшкодування заподіяної державі шкоди, пов'язаної із втратою військового майна, внаслідок неналежного виконання службових обов'язків, майнової шкоди в розмірі 46184,94грн та сплачений судовий збір.
У пункті 17 частини першої статті 4 КАС України зазначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частинами першою, четвертою статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Наведені норми права прямо передбачають, що військова служба є публічною службою.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до положень ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, крім тих що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом; щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об'єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Згідно п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові №734/3102/16-ц від 12.12.2018 зроблено висновок, що правовідносини щодо відшкодування майнової шкоди завданої державі під час несення військової служби, яка є публічною службою, є публічно-правовими відносинами та вказані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства, як такі, що пов'язані з питанням реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби.
Отже, спірні правовідносини підлягають вирішенню у порядку адміністративного судочинства як такі, що пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, і питанням відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди, навіть якщо притягнення цієї особи до відповідальності шляхом подання відповідного позову про стягнення такої шкоди відбувається після її звільнення з військової служби.
Такий висновок відповідає правовим позиціям, викладеним у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.12.2018 року у справі № 818/1688/16, від 12.12.2018 року у справі № 734/3102/16-ц, від 13.02.2019 року у справі № 636/93/14-ц, від 22.01.2020 року у справі № 813/1045/18, постановах Верховного Суду від 15.04.2020 року у справі № 750/12198/18, провадження № 61-11366св19, від 15.04.2020 року у справі № 695/1446/17, провадження № 61-672св19, від 23.04.2020 року у справі № 638/11953/17, провадження № 61-48170св18, від 18.05.2020 року у справі № 321/216/18, провадження № 61-17040ск19, від 22.12.2022 року у справі № 577/2551/18, провадження № 61-22671св19.
За таких обставин, спори щодо відшкодування шкоди, пов'язаної із втратою військового майна, внаслідок неналежного виконання службових обов'язків особою, яка перебуває або перебувала на посадах, віднесених до державної або публічної служби, за позовом суб'єкта владних повноважень підлягають вирішенню у порядку адміністративного судочинства, оскільки пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема й питаннями відповідальності за невиконання умов контракту про проходження військової служби, що призвели до втрат військової частини у вигляді виданого такій особі речового майна.
Оскільки, посада, яку займав відповідач ОСОБА_1 є публічною, тому вказана справа підлягає розгляду в порядку, адміністративного судочинства, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно ч.1 ст.256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.4, 19 КАС України, ст.19, 255, 256, 353 ЦПК України,
Провадження у справі за позовомНОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої державі - закрити.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Копію ухвали разом із позовними матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складення повної ухвали суду. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяО.В. Гончаренко