Справа № 141/657/25
Провадження №3/141/393/25
31 липня 2025 року с-ще Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Демченко Ірина Володимирівна, розглянувши матеріали, що надійшли з СПД № 1 відділення поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , навчається у Вінницькому національному технічному університеті, у присутності законного представника ОСОБА_2
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 670743 від 24.07.2025, 24.07.2025 близько 12 год 00 хв було встановлено, що гр. ОСОБА_1 вчинила бійку з гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біля магазину «TALDJA» в с. Оратів по вул. Миру, 1, дана подія мала місце та час близько 01 год 00 хв 13.07.2025, чим вчинила хуліганські дії.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 173 КУпАП.
В судове засідання, призначене до розгляду на 31.07.2025, з'явилась ОСОБА_1 , підтвердила, що вона дійсно вдарила гр. ОСОБА_3 , але причиною цього була поведінка потерпілої, яка ображала ОСОБА_1 , називала її лайливими словами.
Суд, розглянувши матеріали справи № 141/657/25, доходить наступних висновків.
Частиною 2 ст.7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В той же час, статтею 252КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Ст. 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Хуліганські дії завжди мають активний характер і не можуть виявлятися у формі бездіяльності.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне цього.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 670743 від 24.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 відібрані 13.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 відібрані 14.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_8 відібрані 16.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_7 відібрані 17.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_3 відібрані 18.07.2025; заяву ОСОБА_3 від 18.07.2025, в якій потерпіла стверджує, що немає претензій до ОСОБА_1 , заслухавши пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що в діях останньої наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Незважаючи на те, що ОСОБА_1 надала пояснення, в яких зазначила, що вступила в конфлікт у результаті провокативних дій з боку потерпілої - ОСОБА_3 , яка в свою чергу написала заяву, в якій вказала, що немає претензій до ОСОБА_1 , стосовно подій, описаних в протоколі, суд вважає, що за таких обставин в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення за ст. 173 КУпАП.
Суд вважає, що навіть за наявності провокативної поведінки з боку іншої особи, учасник конфлікту не має права виходити за межі дозволених норм поведінки.
Наявні в матеріалах справи докази не викликають сумнівів, не є суперечливими, підтверджують обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи, і не спростовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Доказів на спростування обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
Відповідно до ст.13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1-1 цього Кодексу.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Оскільки ОСОБА_1 є неповнолітньою, з урахуванням обставин події та заяви потерпілої про відсутність претензій до ОСОБА_1 , що свідчить про факт примирення, суд вважає доцільним застосовати до ОСОБА_1 захід впливу у вигляді попередження.
Керуючись ст.ст.40-1, ст. 175-1, 280,283-285, 294 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та відповідно до ст. 24-1 КУпАП застосувати до неї захід впливу у вигляді попередження.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя І.В. Демченко