м.Чернівці
31 липня 2025 року Справа № 926/1656/25
Суддя Господарського суду Чернівецької області Гушилик С.М., за участю помічника судді Петровської В.С., яка за дорученням судді виконує повноваження секретаря судового засідання, розглянувши справу №926/1656/25
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (76019, м.Івано-Франківськ, вул.Васильянок, б.48)
до відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
Про розірвання договору купівлі-продажу та повернення об'єкта у державну власність
За участі представників:
Від позивача: Сопко С.П. - представник (дов.№01-037-02 від 13.01.2025р.)
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації від 27.01.2020 року - об'єкта незавершеного будівництва - молочно-тваринницької ферми на 200 голів великої рогатої худоби за адресою: АДРЕСА_2 та повернення його в державну власність за актом приймання-передачі.
19.05.2025 року відділом документального та інформаційного забезпечення суду зареєстровано матеріали позовної заяви за вх.№1656, яку відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано судді Гушилик С.М.
21.05.2025 року від представника позивача надійшло долучення доказів (вх.№2144).
Ухвалою суду від 21.05.2025 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.06.2025 року.
Ухвалою суду від 12.06.2025 року відкладено підготовче засідання на 01.07.2025 року.
Ухвалою суду від 01.07.2025 року постановлено надіслати запит до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області чи перебуває громадянин ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) на службі в лавах Збройних сил України та в складі якої частини та відкладено підготовче засідання на 31.07.2025 року.
21.07.2025 року від Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області надійшов лист (вх.№2921), в якому міститься довідка з військової частини НОМЕР_2 від 27.01.20225 року №47 про те, що молодший сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_2 за мобілізацією з 17.06.2022 року по теперішній час.
В підготовчому засіданні 31.07.2025 року представник позивача не заперечив щодо зупинення провадження у справі у зв'язку із несенням відповідачем військової служби.
Розглянувши лист Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області, який підтверджений відповідними документами, суд зазначає наступне.
Згідно п.3 ч.1 ст.227 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках, перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Як слідує з вищевикладеного, зазначена норма є імперативною, тобто за умови існування певних обставин, які викладені в статті, суд зобов'язаний в обов'язковому порядку зупинити провадження у справі.
В п.56 постанови від 17.11.2022 року у справі №910/9721/18 Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду зазначив: «тлумачення змісту п.3 ч.1 ст.227 ГПК України у взаємозв'язку з положеннями частин першої-третьої статті 56 ГПК України із застосуванням філологічного та логічного способів їх інтерпретації свідчить, що закріплена законодавцем у статті 227 цього кодексу норма щодо обов'язку суду зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан стосується та може бути застосована фактично щодо фізичних осіб, оскільки інститут представництва юридичної особи в суді надає можливість її участі в судовому процесі через уповноваженого представника».
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та ст.1 Закону України «Про оборону України»).
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом. З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану (ст.1 Закону України «Про Збройні Сили України»).
В силу приписів ст.4 Закону України «Про оборону України», у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022 року в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року у зв'язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну. В подальшому, відповідними Указами Президента України, воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та на сьогоднішній день діє до 13.05.2023 включно.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 в Україні оголошена загальна мобілізація, яка відповідними Указами Президента України також неодноразово продовжувалася та на сьогоднішній день діє до 05.11.2025 року включно.
Пунктом 2 Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року встановлено: Військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування запроваджувати і здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
На підтвердження перебування в лавах Збройних Сил України Сокирянською міською радою Дністровського району Чернівецької області надано копію довідки форми 5 №47 від 27.01.2025 року в якій зазначено, що ОСОБА_1 (відповідач), військове звання «молодший лейтенант», проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 Міністерства оборони України, яка підписана т.в.о.командира військової частини НОМЕР_2 капітаном ОСОБА_2 та скріплена гербовою печаткою Міністерства оборони України.
З огляду на зазначене, оскільки в Україні з 24.02.2022 року діє правовий режим воєнного стану та проводиться загальна мобілізація до Збройних Сил України та інших військових формувань утворених у відповідності до закону з метою відсічі збройної агресії росії, а отже Збройні Сили України та інші військові формування утворені у відповідності до закону переведені на воєнний стан, перебуванням відповідача в лавах Збройних Сил України, суд доходить до висновку про необхідність зупинити провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст.227 ГПК України.
Суд звертає увагу, що у відповідності до п.2 ч.1 ст.229 ГПК України, провадження у справі з вище наведених підстав зупиняється до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Керуючись ст.ст.227, 229, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Зупинити провадження у справі № 926/1656/25 на час проходження ОСОБА_1 військової служби у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
2.Зобов'язати сторін по справі повідомити Господарський суд Чернівецької області про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі № 926/1656/25.
Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складання повного тексту за правилами, визначеними статтями 254-259 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суддя Гушилик С.М.