65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про розгляд вимог кредитора
"28" липня 2025 р.м. ОдесаСправа № 916/1957/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.,
за участю секретаря судового засідання Джабраїлової В. В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
справу № 916/1957/25
за заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАНКОР ТРЕЙД»
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС»
про банкрутство
за участю представників:
від ТОВ «ЛІБРА АГРО»: не з'явився;
від ТОВ «РІВА.А.ХОЛДІНГ»: Костишена В. Л.;
від ГУ ПФУ в Одеській області: Бикова Ю. А.
від ТОВ «АДАМА УКРАЇНА»: Козачок Іван Петрович
від ТОВ “ФАРДЕН ПРАЙМ»: не з'явився;
від ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК": Земщук О. С.;
від ТОВ "АГРО ЕКСПЕРТ ІНТЕРНЕШНЛ":
від ТОВ "АГРО ЕКСПЕРТ": не з'явився;
від ТОВ "АГРОПОСЛУГА": Добров Р. М.
від ТОВ «ФЛАГМАН-АГРОКУЛЬТУР»: Данилевич В. С.
від кредитора: не з'явився;
від боржника: не з'явився;
розпорядник майна боржника: арбітражний керуючий Потупало Н. І.;
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.06.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС»; визнано вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАНКОР ТРЕЙД» до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС» у розмірі 3 406 843, 90 грн в такій черговості: у першу чергу (судовий збір/авансування винагороди арбітражний керуючому) - 102 280,00 грн; у четверту чергу - 2 260 389, 16 грн; у шосту чергу - 1 044 174, 74 грн; введено процедуру розпорядження майном боржника; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Потупало Наталію Ігорівну; попереднє засідання суду призначено на 28.07.2025 о 10:30 год.
16.06.2025 господарський суд в автоматизованій системі "Діловодство спеціалізованого суду" в електронній формі сформував оголошення про відкриття провадження у справі № 916/1957/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС».
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
08.07.2025 за вх.№3-586/25 господарський суд одержав заяву Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з грошовими вимогами до боржника, в якій останній просить суд визнати грошові вимоги конкурсного кредитора з розміром конкурсних кредиторських вимог 3 640,53 грн та витрати на сплату судового збору в сумі 6056,00 грн.
Ухвалою від 10.07.2025, суд прийняв до розгляду заяву Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з грошовими вимогами до боржника за вх.№3-586/25 від 08.07.2025 та призначив розгляд заяви в попередньому судовому засіданні на 28.07.2025.
18.07.2025 за вх.№22739/25 господарський суд одержав клопотання розпорядника майна арбітражного керуючого Потупало Н. І., в якому останній грошові вимоги Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області визнає в повному обсязі.
У попередньому судовому засіданні 28.07.2025, за участю учасників справи, суд постановив скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду.
Розглянувши заяву кредитора, суд встановив таке
Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Поняття грошового зобов'язання визначено у статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства.
Частиною 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Відповідно до ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.
За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Згідно з ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
Відповідно до заяви Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області грошові вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУНАЙ АГРОС" виникли щодо фактичних витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, призначених відповідно до п. «б» _ “з» ст.13 Закону України від 05.11.1991
№ 1788-XII “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII ) та становлять 3 640,53 грн.
Згідно з пунктом 1 статті 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №400/97) встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до статті 13 Закону №1788-ХІІ визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Законом України від 17.02.2000 №1461-111 «Про внесення змін до деяких законів України» порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено, а саме: норму, що регулювала дане питання у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до вимог Закону №400/97 суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону №1788-ХІІ та ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статті 12 Закону №1788-ХІІ.
Частиною 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року визначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у встановлених відсоткових розмірах.
Розмір сум на відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця, до 25-го числа, вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 6.4, пп. 6.8 п. 6 Інструкції № 21-1, зі змінами та доповненнями).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових та наукових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Таким чином, на відповідача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових та наукових пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Натомість, заборгованість Товариством з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС» перед Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області не погашена.
Згідно з відзивом розпорядник майна визнав вимоги Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області до боржника - повністю.
Дослідивши заяву Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС», господарський суд дійшов висновку, що вона є обґрунтованою та підтвердженою належними та допустимими доказами у розмірі у сумі 3 640,53 грн.
Беручи до уваги наведене, господарський суд визнає грошові вимоги Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС» у сумі 3 640,53 грн та 6056,00 грн судових витрат, у такій черговості: 6056,00 грн - перша черга задоволення вимог кредиторів; 3 640,53 грн - друга черга задоволення вимог кредиторів.
Керуючись ст.ст. 1, 45, Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Визнати грошові вимоги Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДУНАЙ АГРОС» у сумі 3 640,53 грн та 6056,00 грн судових витрат, у такій черговості:
6056,00 грн - перша черга задоволення вимог кредиторів;
3 640,53 грн - друга черга задоволення вимог кредиторів.
Ухвала набирає законної сили 28.07.2025 та може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 9, ч.ч. 2, 3 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства, та ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України.
Повну ухвалу складено 31.07.2025.
Суддя Т.Г. Деркач