Справа № 375/1833/25
Провадження № 3/375/1220/25
31 липня 2025 року селище Рокитне Білоцерківського району Київської області
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Антипенко В. П.,
розглянувши матеріали, які надійшли від батальйону № 2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області, у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення далі (КУпАП),
Згідно матеріалів справи 19.07.2025 19.07.2025 біля 02:23:00 год.,за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 керував транспортним засобом SENS AІ НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп"яніння, рівень алкоголю в крові склав 1,98 %, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав. Пояснив, що після сварки із дружиною він пішов на вулицю до свого автомобіля взяти цигарки, і у цей момент підійшли працівники поліції. Автомобілем він не керував.
Відповідно до частини першої статті 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються:
протоколом про адміністративне правопорушення;
поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо.
Згідно статті 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №345814 від 19.07.2025, 19.07.2025 біля 02:23:00 год.,за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 керував транспортним засобом SENS AІ НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп"яніння, огляд на стан алкогольного сп"яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки т/з за допомогою газоаналізатора ARND 0045, тест 1102, результат 1,98 проміле. Від проходження огдляду на стан алкогольного сп"яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі водй категорично відмовився.
Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння у ОСОБА_2 було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів З результатами огляду погодився.
Згідно направлення водія ОСОБА_1 транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого виду сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. В результаті огляду, проведеного поліцейськими, виявлені ознаки сп"яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів.
Згідно з результатами роздруківки з приладу газоаналізатора Drager ARND - 0045 №1102 від 19.07.2025 результат позитивний 1,98 %.
Згідно рапорту від 19.07.2025 при вільному патрулюванні було отримано виклик "Домашнє насильство", за адресою: АДРЕСА_1 і. Прибувши на місце було виявлено т/з SENS AІ НОМЕР_1 , який рухався та намагався покинути місце події. Підійшовши до даного т/з, було виявлено ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 під час спілкування у якого було виявлено ознаки алкогольного сп"яніння,а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, огляд на стан алкогольного сп"яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки т/з за допомогою газоаналізатора ARND 0045, тест 1102, результат 1,98 проміле.
Факт керування ОСОБА_2 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння не підтверджується даними файлів зафіксованими із застосуванням нагрудної камери патрульного поліцейського, та записаною копією на СD-диск. Так файл clip-0 о 02:22 зафіксовано як ОСОБА_1 намагався запустити двигун автомобіля. Але цього йому не вдалося, після чого до автомобіля одразу ж підійшов працівник поліції. Протягом всього часу відеозапису ОСОБА_2 заперечував факт керування транспортним засобом. Працівник поліції о 02.27 год. оголошує, що факт руху зафіксовано о 02.23 год, але матеріалами справи цього не підтверджено. Інших доказів керування ОСОБА_2 транспортним засобом матеріали справи не містять.
Адміністративним правопорушенням, в розумінні частини першої статті 130 КУпАП, є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Аналізуючи у сукупності порядок дій працівника поліції під час оформлення матеріалів при виявленні у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння під час керування транспортним засобом та проведення огляду правопорушника на стан сп'яніння, приходжудо висновку, що працівником поліції не дотримано процедуру встановлення факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, визначену ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом Міністерство внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735.
Адміністративним правопорушенням, в розумінні частини першої статті 130 КУпАП, є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Суддя звертає увагу на те, що жодного доказу керування ОСОБА_1 транспортним засобом матеріали справи не містять. Факт керування не підтверджується ні матеріалами відеозапису, ні іншими зібраними доказами по справі, не визнав цього факту і сам ОСОБА_1 .
Намагання ОСОБА_1 у стані сп'яніння завести автомобіль для подальшого руху є замахом на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Водночас відповідальність за цією частиною статті за замах на її порушення не передбачена.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно статті 255 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
У відповідності до частини третьої статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 порушень пункту 2.9 «а» Правил дорожньогоруху України та відсутність події адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП України.
Внаслідок зазначеного, на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись статтями 247, 283, 284, 294 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, через відсутність події цього адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В. П. Антипенко