Постанова від 29.07.2025 по справі 461/5575/25

Справа №461/5575/25

Провадження №3/461/2034/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року м. Львів

Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В.Ф., з участю представника митниці Сліпенка С., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Колеснікова В.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м. Макіївка, Донецька обл., місце роботи - ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (вул. Прорізна 3, село Квітневе, Броварський р-н, Київська обл.), посада або рід занять - керівник, місце проживання - АДРЕСА_1 Паспорт НОМЕР_1 від 12.03.1997 виданий Куйбишевським РВ ДМУ УМВС, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,

за ст. 485 Митного Кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

05.06.2025 у відділ митного оформлення №1 митного поста «Львів - північний» Львівської митниці прямим митним представником ПП «ТЛС», що діє від імені та в інтересах ТОВ «ФАРМАСЕЛ», було подано до митного оформлення митну декларацію типу ІМ40ДЕ на товар «ліки для людей розфасовані для роздрібної торгівлі, що складаються зі змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, не містять наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, не в аерозольній упаковці «Tivargin - N». Виробник товару: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна). Торгівельна марка: Nikopharm. Країна виробництва: GR», загальною вагою брутто 6 998,69 кг та вартістю 63 503,50 євро.

Митну декларації прийнято до митного оформлення та присвоєно реєстраційний номер №UA209230/2025/52651.

Відповідно до графи 47 митної декларації №UA209230/2025/52651 вказано ставку податку на додану вартість 7% на підставі статті 193 Податкового кодексу України (7 відсотків по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів).Як підставу для застосування ставки ПДВ у розмірі 7% до Львівської митниці надано реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01, відповідно до якого виробниками зазначені: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна).

Під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України та митного оформлення зазначеного лікарського засобу Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби на адресу Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками направлено лист №20/20-01-01/6/609 від 06.06.2025 про надання інформації.

Відповідно до листа Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками від 12.06.2025 №6622-1.1/2.3/17-25, що надійшов до Львівської митниці листом Держмитслужби від 13.06.2025 №20/20-01-01/7/629 (вх. Львівської митниці від 13.06.2025 № 21362/4-20) встановлено, що лікарський засіб ТІВАРГІН-Н на момент митного оформлення не відповідає статусу готового лікарського засобу, призначеного для роздрібної торгівлі та застосування, оскільки ТОВ «ФАРМАСЕЛ», як виробником в Україні, не було здійснено випуску серії вказаного лікарського засобу. Подане до митного оформлення як підставу для застосування ставки податку на додану вартість у розмірі 7% реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01, поширюється на готовий лікарський засіб ТІВАРГІН-Н, для виробництва якого передбачена обов'язкова участь обох виробників, а саме: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна).Сертифікат якості, який супроводжує товар, виданий виробником VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція), містить інформацію про випуск серії для постачання/експорту виключно від грецького виробника, проте не містить інформації щодо випуску серії виробником ТОВ «ФАРМАСЕЛ».Відповідно до норм статей 9 та 20 Закону України від 04.04.1996 №123/96-ВР «Про лікарські засоби» (далі - Закон) на території України допускаються до застосування та можуть реалізовуватися лише зареєстровані лікарські засоби, крім випадків, передбачених законом.

Державна реєстрація готового лікарського засобу - процедура, яка проводиться відповідно до вимог чинного законодавства з метою допуску лікарського засобу до медичного застосування в Україні та внесення його до Державного реєстру лікарських засобів України, згідно з підпунктом 16 пункту 1 розділу ІІ Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи реєстраційного посвідчення, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.08.2005 № 426 (далі - Порядок).

Відповідно до Положення про Державний реєстр лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. №411 Державний реєстр лікарських засобів містить відомості про лікарські засоби, дозволені для виробництва і застосування в Україні.

Згідно з підпунктом 54 пункту 1 розділу ІІ Порядку, реєстраційне посвідчення на лікарський засіб (медичний імунобіологічний препарат) - документ, у якому міститься інформація про лікарський засіб (медичний імунобіологічний препарат), зареєстрований в Україні та внесений до Державного реєстру лікарських засобів України та міжвідомчої бази даних про зареєстровані в Україні лікарські засоби. Готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти) - дозовані лікарські засоби у вигляді та стані, в якому їх застосовують, що пройшли всі стадії виробництва (виготовлення), включаючи остаточне пакування, згідно зі статтею 2 Закону.

Відповідно до пункту 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 929, виробництво лікарських засобів (промислове) - діяльність, пов'язана із серійним випуском лікарських засобів, яка включає в себе всі або хоча б одну з операцій щодо технологічного процесу, контролю якості, видачі дозволу на випуск, а також закупівлею матеріалів і продукції, зберіганням, оптовою торгівлею (дистрибуцією) лікарських засобів власного виробництва. Жодна серія готової продукції не може бути дозволена для продажу, постачання або розміщення на ринку до того, як Уповноважена особа виробника засвідчить її відповідність вимогам реєстраційного досьє та ліцензії на виробництво, шляхом сертифікації Уповноваженою особою та випуску серії готового лікарського засобу, згідно з чинним законодавством України.

Лікарський засіб, який не пройшов стадію сертифікації (випуску серії) Уповноваженою особою - не є готовим лікарським засобом, призначеним для роздрібної торгівлі, і може розглядатися лише як проміжна продукція або продукт незавершеного виробництва.

Відповідно до статті 193 Податкового кодексу України встановлені ставки податку від бази оподаткування в таких розмірах:а) 20 відсотків;б) 0 відсотків;в) 7 відсотків по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.

Отже, операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відсотків за умови, що такі лікарські засоби:- дозволені для виробництва і застосуванню в Україні; - внесено до Державного реєстру лікарських засобів.

У разі якщо при ввезенні на митну територію України лікарських засобів/медичних виробів не дотримано хоча б однієї із зазначених умов, їх ввезення на митну територію України оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Згідно з листом Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками від 12.06.2025 №6622-1.1/2.3/17-25 встановлено, що реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01 поширюється на готовий лікарський засіб ТІВАРГІН-Н, для виробництва якого передбачена обов'язкова участь обох виробників, зазначених у матеріалах реєстраційного досьє, а саме: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна).

Відомості стосовно лікарського засобу з торгівельним найменуванням ТІВАРГІН-Н, виробником якого виступає виключно VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція), в Державному реєстрі лікарських засобів України відсутні.

Відповідно службової записки Управління контролю та адміністрування митних платежів Львівської митниці від 19.06.2025 №15/15-01/26168 лікарський засіб заявлений для митного оформлення згідно з митною декларацією №UA209230/2025/52651 підлягає оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 20%.

Різниця митних платежів становить 405 212, 90 гривень.

Відповідно до пункту 632 частини першої статті 4 Митного кодексу України утримувач митного режиму - особа, яка здійснює декларування від власного імені (у разі, якщо декларування здійснюється самостійно або прямим митним представником), або особа, в інтересах якої здійснюється декларування (у разі, якщо декларування здійснюється непрямим митним представником).

Згідно з частиною четвертою статті 266 Митного кодексу України у разі декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення утримувачем митного режиму від власного імені або його прямим митним представником передбачену цим Кодексом відповідальність за невиконання обов'язків декларанта, передбачених частиною першою цієї статті, несе утримувач митного режиму.

Відповідно до договору-дорученню на митно-брокерські послуги №282025/ТЛС від 18.04.2025, із змінами, внесеними додатковою угодою №1 від 19.04.2025, ТОВ «ФАРМАСЕЛ» є утримувачем митного режиму.

Керівник ТОВ «ФАРМАСЕЛ» ОСОБА_1 у поясненні, наданому письмово 13.06.2025, повідомив, що він з 31.10.2017 є директором ТОВ «ФАРМАСЕЛ», яке здійснює ввезення на митну територію України зареєстрованого лікарського засобу ТІВАРГІН-Н, який виготовлений контрактним виробником VIOSER S.A. (Греція). Цей препарат пройшов всі стадії технологічного процесу, включаючи вторинне пакування, контроль та за визначенням настанови МОЗ 42.2-4.0:2020 є готовим лікарським засобом. Лікарський засіб ТІВАРГІН-Н має діюче реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01 (дійсне до 28.10.2026) та внесений до Державного реєстру лікарських засобів України, згідно якого є виробниками: VIOSER S.A.(не розфасований продукт, первинна упаковка, вторинна упаковка, контроль), ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (випуск серії). Додатково буде наданий сертифікат якості (випуску серії) на серію лікарського засобу Т030525 від виробника ТОВ «ФАРМАСЕЛ». Листом Львівської митниці від 13.06.2025 №20/20-03/14/15456 керівника ТОВ «ФАРМАСЕЛ» ОСОБА_1 повідомлено про необхідність прибуття 17.06.2025 з 10:00 по 12:00 год. у митницю для надання пояснень та вирішення питання щодо документування порушень митних правил. 17.06.2025 у Львівську митницю надійшло клопотання керівника ТОВ «ФАРМАСЕЛ» ОСОБА_1 від 16.06.2025 №16/1 про перенесення, у зв'язку із сімейними обставинами, дати надання пояснень. З урахуванням клопотання керівника ТОВ «ФАРМАСЕЛ» ОСОБА_1 від 16.06.2025 №16/1, Львівська митниця, листом від 18.06.2025 №20/20-03/14/15841, повідомила ОСОБА_1 про необхідність прибуття 24.06.2025 з 09:00 по 12:00 год. у митницю для надання пояснень та вирішення питання щодо документування порушень митних правил. У визначений час та дату керівник ТОВ «ФАРМАСЕЛ» ОСОБА_1 у Львівську митницю не прибув та не повідомив про причини своєї неявки. Відповідно до частини другої статті 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно з пунктом 43 частини першої статті 4 Митного кодексу України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Таким чином, гр. ОСОБА_1 , керівник ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (ЄДРПОУ - 36705378) вчинив протиправні дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на суму 405 212, 90 грн.

Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковано за ст. 485 МК України.

21 липня 2025 року через систему «Електронний суд» від представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Колеснікова В.В. надійшла заява, відповідно до якої стверджує, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності відсутній склад правопорушення, а міркування митниці ґрунтуються на припущеннях, які суперечать законодавству України. Товар є лікарським засобом, що має дійсне реєстраційне посвідчення №UA/19033/01. Компанія ТОВ «ФАРМАСЕЛ» має ліцензію на імпорт лікарських засобів від 19.02.2018 року, зокрема до переліку лікарських засобів, які імпортуються на митну територію України внесений лікарський засіб із реєстраційним посвідченням №UA/19033/01, копії додаються. Відповідно до чинного законодавства України, товар, який був пред'явлений до митного оформлення: є готовим лікарським засобом, оскільки є дозованим, має лікарську форму, остаточне пакування та маркування; дозволений для виробництва і застосування в Україні та внесений до Державного реєстру лікарських засобів, що підтверджує дійсне реєстраційне посвідчення UA/19033/01/01. Міркування митниці про те, що відсутність «випуску серії» характеризує товар як проміжну продукцію або продукт незавершеного виробництва є припущенням, яке не має правової підстави. Законодавство України визнає готовим той лікарським засіб, який пройшов усі стадії виготовлення, включаючи остаточне пакування. Обставини, які встановила митниця (зокрема, під час перевірки реєстраційного посвідчення UA/19033/01/01, сертифікату якості серії лікарського засобу, за результатами митного огляду товару) беззастережно свідчать, що товар є готовим лікарським засобом. В свою чергу, «випуск серії» лікарського засобу не є стадією виготовлення та не впливає на «готовність» лікарського засобу. Призначенням цієї стадії «виробництва» є перевірка кожної окремої серії готової продукції («партії виробництва») перед її введенням в обіг на митній території України. Митниця за змістом стверджує, що на ввезення товару не поширюється пп. «в» п.193.1 ст. 193 ПК України, оскільки товар не відповідає статусу готового лікарського засобу, призначеного для роздрібної торгівлі та застосування, оскільки ТОВ «ФАРМАСЕЛ», як виробником в Україні, не було здійснено випуску серії вказаного лікарського засобу». Однак в підпункті «в» п. 193.1 ст. 193 ПК України не вживається термін «готовий лікарський засіб», а також відсутня така його характеристика як «призначеного для роздрібної торгівлі та застосування». Відповідна норма поширюється на «лікарські засоби, дозволені для виробництва і застосування в Україні та внесені до Державного реєстру лікарських засобів». Лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, а на зареєстрований засіб видається посвідчення, в якому зазначається строк дії, протягом якого лікарський засіб дозволяється до застосування в Україні (ч.ч. 1, 2, 17 ст. 9 Закону України «Про лікарські засоби»). Надане митниці реєстраційне посвідчення UA/19033/01/01 посвідчує, що лікарський засіб [як продукт, а не його окрема серія] ТІВАРГІН-Н, розчин для інфузій, 42 мг/мл, по 100 мл. у 1 флаконі дозволений для виробництва і застосування в Україні та внесений до Державного реєстру лікарських засобів. Отже при ввезенні такого товару на митну територію України базою оподаткування ПДВ є договірна вартість, не нижче митної вартості, з урахуванням мита (прим. 0%) за ставкою 7% (п. 190.1 ст. 190, абз. 2 пп. «в» п.193.1 ст. 193 ПК України). На підставі викладеного, просить закрити адміністративне провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

24 липня 2025 року через систему «Електронний суд» від представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Колеснікова В.В. надійшли додаткові пояснення, в яких звертає увагу, що частина 1 Настанови «Основні вимоги до належної виробничої практики лікарських засобів» містить пункт 5 «Технологічний процес», що відповідає стадії «виготовлення». Підрозділ «Готова продукція» включає підпункти 5.63-5.65, за замістом яких «випуск серії» здійснюється лише щодо готової продукції, зокрема: «Готову продукцію до видачі остаточного дозволу на її випуск слід тримати в карантині в умовах, установлених виробником» (пункт 5.63). Відповідні норми Настанови спростовують припущення митниці, що відсутність «випуску серії» свідчить про те, що дозований лікарський засіб, який має лікарську форму, остаточне пакування та маркування не є «готовим лікарським засобом». Також, наказом МОЗ від 08.11.2024 року №1883 Настанову МОЗ СТ-Н МОЗУ 42- 4.0:2020 «Лікарські засоби. Належна виробнича практика» доповнено новим додатком 21 «Імпорт лікарських засобів», окремі сторінки якого додаються. Відповідно до п. 2.1 розділу «Принципи» Додатку 21 сертифікація серії лікарського засобу або підтвердження якості Уповноваженою особою (Qualified Person - QP) відбувається тільки після фізичного ввезення лікарського засобу на митну територію України та митного оформлення. Отже відсутність «випуску серії» на момент митного оформлення 1) є звичайною діловою практикою в цій сфері, яка має правову підставу; 2) не свідчить про те, що товар не є готовим лікарським засобом («проміжною продукцією», тощо); 3) не спростовує факт, що лікарський засіб, дозволений для виробництва і використання в Україні, та внесений до ДРЛЗ, оскільки про це беззастережно свідчить реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01, яке видається на лікарський засіб в цілому [як продукт], а не на його окремі серії (результат виготовлення окремих партій).

25 липня 2025 року від представника Львівської митниці Зирянова О.Ю. надійшли заперечення на заяву особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в яких зазначає, що аргументи і вимоги представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, наведені у вказаній заяві, за своїми змістом і суттю є такими, що не заслуговують на увагу суду і не підлягають задоволенню. Суть викладених у заяві аргументів спростовуються змістом протоколу про порушення митних правил №0937/UA209000/2025 за ознаками ст. 485 МК України. В той же час, саму ж справу про порушення митних правил №0937/UA209000/2025 стосовно гр. ОСОБА_1 , побудовано на підставі інформації, викладеної у листі Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками від 12.06.2025 №6622-1.1/2.3/17-25, що надійшов до Львівської митниці листом Держмитслужби від 13.06.2025 №20/20-01-01/7/629 (вх. Львівської митниці від 13.06.2025 № 21362/4-20), яка категорично вказує на те, що лікарський засіб «ТІВАРГІН-Н» на момент митного оформлення не відповідає статусу готового лікарського засобу, призначеного для роздрібної торгівлі та застосування, оскільки ТОВ «ФАРМАСЕЛ», як виробником в Україні, оформлення не було здійснено випуску серії вказаного лікарського засобу. Подане до митного оформлення як підставу для застосування ставки податку на додану вартість у розмірі 7% реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01, поширюється на готовий лікарський засіб «ТІВАРГІН-Н», для виробництва якого передбачена обов'язкова участь обох виробників, а саме: VIOSER S.A PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ (Україна). Сертифікат якості, який супроводжує товар, виданий виробником VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція), містить інформацію про випуск серії для постачання/експорту виключно від грецького виробника, проте не містить інформації щодо випуску серії виробником ТОВ «ФАРМАСЕЛ». Відомості стосовно лікарського засобу з торгівельним найменуванням «ТІВАРГІН-Н», виробником якого виступає виключно VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція), в Державному реєстр лікарських засобів України відсутні. Оскільки, сертифікат якості, який супроводжує товар за митною декларацію №UA209230/2025/52651, виданий виробником VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція), містить інформацію про випуск серії для постачання/експорту, виключно від грецького виробника, проте не містить інформації щодо випуску серії виробником ТОВ «ФАРМАСЕЛ», то при ввезенні на митну територію України лікарських засобів за митною декларацію №UA209230/2025/52651 ТОВ «ФАРМАСЕЛ» не дотримано одну із умов їх ввезення на митну територію України - відсутність в Державному реєстрі лікарських засобів України відомостей стосовно лікарського засобу з торгівельним найменуванням «ТІВАРГІН-Н», виробником якого виступає виключно VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція). В такому випадку, для митного оформлення вказаного товару слід застосовувати загальновстановлену ставку податку на додану вартість у 20 відсотків. В той же час, митниця не ставить під сумнів те, що: - лікарській засіб за митною декларацію №UA209230/2025/52651 відповідає своїм фармакологічним властивостям; - код товару за УКТ ЗЕД відповідає заявленому у митній декларації, однак спосіб його митного оформлення, з поданням митному органу відповідних товаросупровідних документів, за заниженою ставкою податку на додану вартість (7%), визначеною нормами ст. 193 Податкового кодексу України, повинен відповідати інформації про лікарський засіб, зазначеної у Державному реєстрі лікарських засобів України (участь обох виробників, а саме: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна)).

28 липня 2025 року через систему «Електронний суд» від представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 надійшли додаткові пояснення, в яких зазначає, що Митниця встановила, що Тіваргін-Н, розчин для інфузій, 42 мг/мл, 100 мл. №1, РП в Україні - UA/19033/01/01 внесений до ДРЛЗ. Цей факт безумовно свідчить про те, що ЛЗ дозволений для виробництва і застосування в Україні, і як наслідок, операції з ввезення на митну територію такого ЛЗ підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7%. ОСОБА_1 надав суду докази того, що конкретна серія ЛЗ Тіваргін-Н може бути ввезена на митну територію України, оскільки ЛЗ як продукт зареєстрований в Україні (прим. РП №UA/19033/01); митниці пред'явлений сертифікат якості серії ЛЗ, який видано VIOSER S.A. - виробником, який згідно РП №UA/19033/01 є відповідальним за виготовлення готового ЛЗ (див. вкладку РП - «нерозфасований продукт, первинна упаковка, вторинна упаковка, контроль»); компанія ТОВ «Фармасел» має ліцензію на імпорт лікарських засобів від 19.02.2018 року, зокрема на імпорт Тіваргін-Н (Tivargin-N), РП UA/19033/01/01, що свідчить про наявність матеріально-технічної бази та персоналу для контролю за якістю. Митниця безпідставно використала як привід складення Протоколу ПМП лист Держлікслужби від 12.06.2025 року №6622-1.1/2.3/17-25, оскільки лист не містить тверджень про невідповідність ЛЗ, пред'явленого до митного оформлення, критеріям, які визначені пп. «в» п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України, Держлікслужба не має повноважень тлумачити норми податкового законодавства, зокрема пп. «в» п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України, Держлікслужба не надає дозвіл на виробництво та застосування ЛЗ в Україні та не є адміністратором Державного реєстру лікарських засобів (відповідні повноваження має Міністерство охорони здоров'я, до якого митниця не зверталась із запитом про відповідність ЛЗ критеріям, передбаченим ПК України). Міркування Держлікслужби про те, що на момент митного оформлення серія ЛЗ не була випущена (не введена в обіг) і тому не може продаватись на митній території України не має жодного значення для оподаткування операцій з поставки ЛЗ на митну територію України. Отже, національне законодавство передбачає чіткі критерії для застосування ставки ПДВ 7% (прим. наявність дозволу на виробництво і застосування в України та внесення до ДРЛЗ), що можуть підтверджуватись єдиним допустимим доказом - реєстраційним посвідченням. Наявність реєстраційного посвідчення UA/19033/01/01, яке пред'явлено разом із митною декларацією (див. графу 44) свідчить, що відповідальна особа зазначила в графі 47 МД ставку ПДВ 7% за наявності правових підстав (пп. «в» п.193.1 ст. 193 ПК України), і не мала прямого умислу «неправомірно зменшувати розмір митних платежів». Тобто, в діях ОСОБА_1 відсутній склад порушення митних правил, що є підставою закриття провадження у справі (п. 2 ч. 1 ст. 487-1 МК).

У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Колесніков В.В. просив суд закрити провадження у справі за відсутністю складу і події в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, з підстав, наведених у поясненнях.

Представник митниці Сліпенко С. в судову засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване, тому до останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України.

Заслухавши думку представника митного органу та захисника особи, яка притягується до відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Суд встановив, що 24 червня 2025 року головним державним інспектором відділу аналітичної роботи управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці Олексієвець Олександром Олександровичем складено протокол про порушення митних правил №0937/209000/2025, відповідно до якого, ОСОБА_1 , керівник ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (ЄДРПОУ - 36705378) вчинив протиправні дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на суму 405 212, 90 грн.

Зазначені дії ОСОБА_1 , на думку головного інспектора, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України, тобто заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

За змістом ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Положеннями ст. 486 МК України регламентовано, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність; чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Стаття 485 МК України передбачає відповідальність саме за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Відповідно до правових висновків Верховного суду про застосування статті 485 МК України, викладених у постановах від 14.05.2019 по справі №334/1738/16-а (ЄДРСР 81759521), від 27.01.2022 року у справі №725/3788/16-а (ЄДРСР 103027339): - склад правопорушення, передбаченого статтею 485 МК України, передбачає, зпоміж іншого, те що особа, яка його вчинила, діяла умисно, тобто усвідомлено, цілеспрямовано чинила так, щоб уникнути від сплати митних платежів (у тому числі й сплати їх у меншому розмірі); - об'єктивна сторона правопорушення полягає у поданні неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості; - зовнішній прояв (винного, протиправного) діяння, передбаченого статтею 485 МК України обов'язково повинен поєднуватися з умислом суб'єкта його вчинення на посягання на охоронювані законом суспільні відносин (визначений законом порядок сплати податків та зборів).

Отже, для притягнення до відповідальності за порушення, передбачене статтею 485 МК України, необхідно довести факт заявлення в митній декларації неправдивих відомостей, передбачених законом, та/або надання документів, що містять неправдиві відомості та наявність прямого умислу.

Відповідно до статті 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтується на конституційних принципах та правових презумціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Притягнення до адміністративної відповідальності має здійснюватись у певному порядку, на підставі процесуальних норм, що регламентують провадження у справі про порушення норм законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, посадова особа митниці зазначила у ПМП, що:

- митний представник подав в інтересах ТОВ «ФАРМАСЕЛ» до митного оформлення митну декларацію на товар «ліки для людей, розфасовані для роздрібної торгівлі, що складаються зі змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, не містять наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, не в аерозольній упаковці «TIVARGIN-N». Виробник товару: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY та ТОВ «ФАРМАСЕЛ». Торгівельна марка: Nikopharm. Країна виробництва: GR …»;

- відповідно до графи 47 митної декларації UA209230/2025/001836 від 24.06.2025 року вказано ставку податку на додану вартість 7% на підставі статті 193 Податкового кодексу України (7 відсотків по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів);

- як підставу застосування ставки ПДВ у розмірі 7% до Львівської митниці надано реєстраційне посвідчення UA/19033/01/01, відповідно до якого виробниками зазначено: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна).

Також вказується, що 13.06.2025 року митниця отримала лист Держлікслужби від 12.06.2025 року №6622-1.1/2.3/17-25 і встановлено, що «лікарський засіб ТІВАРГІН-Н на момент митного оформлення не відповідає статусу готового лікарського засобу, призначеного для торгівлі та застосування, оскільки ТОВ «ФАРМАСЕЛ», як виробником в Україні, не було здійснено випуску серії вказаного лікарського засобу. Подане до митного оформлення як підставу для застосування ставки податку на додану вартість у розмірі 7% реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01, поширюється на готовий лікарський засіб ТІВАРГІН-Н, для виробництва якого передбачена обов'язкова участь обох виробників, а саме: VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна). Сертифікат якості, який супроводжує товар, виданий виробником VIOSER S.A. PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY (Греція), містить інформацію про випуск серії для постачання/експорту виключно від грецького виробника, проте не містить інформації щодо випуску серії виробником ТОВ «ФАРМАСЕЛ».

Митниця стверджує, що «лікарський засіб, який не пройшов стадію сертифікації (випуску серії) Уповноваженою особою - не є готовим лікарським засобом, призначеним для роздрібної торгівлі, і може розглядатися лише як проміжна продукція або продукт незавершеного виробництва …».

Відповідні обставини, на думку митниці, свідчать, що ОСОБА_1 , керівник ТОВ «ФАРМАСЕЛ», вчинив протиправні дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на суму 405212,90 грн.

Судом встановлено, що посадова особа митниці вказала у Протоколі ПМП неповні дані про товар, який був пред'явлений для митного оформлення. У графі 31 митної декларації UA209230/2025/001836 від 24.06.2025 року міститься ключові відомості, які спростовують міркування посадової особи митниці: «ТІВАРГІН-Н, розчин для інфузій, 1 мл розчину містить 42 мг аргініну гідрохлориду (у 100 мл міститься 20 ммоль аргініну 20 ммоль хлоридів), по 100 мл в флаконі, по одному флакону в пачці з картону (серія ТО30525) в кількості 40970 упаковок. Дата виробництва 07.05.25. Термін придатності 06.2027… Виробник: нерозфасований продукт, первинна упаковка, вторинна упаковка, контроль VIOSER S.A. PARENTERALSOLUTIONS INDUSTRY, випуск серії ТОВ «ФАРМАСЕЛ».

У протоколі ПМП також відсутня інформація, що у графі 33 митної декларації зазначено код УКТЗЕД 30049000, що означає: «Лiкарськi засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лiкарськi засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасованi для роздрібної торгівлі: iншi». Застереження. Лікарські засоби, не у дозованому вигляді i не розфасованi для роздрібної торгівлі класифікуються за іншим кодом УКТЗЕД - 3003.

Також у судовому засіданні встановлено, що після складення Протоколу ПМП митниця відмовила у митному оформленні товару на підставі картки відмови у прийнятті митної декларації або митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209230/2025/001836 від 24.06.2025 року, надалі - Картка відмови, а також дозволила оформлення того ж самого товару після доплати ПДВ за митною декларацією 25UA209230059951U5 від 26.06.2025 року, копії додаються. 14.07.2025 року ТОВ «ФАРМАСЕЛ» подав позов до Львівської митниці, який просить визнати протиправною та скасувати Картку відмови. 16.07.2025 року Львівський ОАС відкрив провадження у справі №380/14345/25.

Притягуючи ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил митний орган вважає, що дії особи спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів.

На думку митниці, «лікарський засіб ТІВАРГІН-Н на момент митного оформлення товару не відповідає статусу готового лікарського засобу, призначеного для роздрібної торгівлі та застосування, оскільки ТОВ «ФАРМАСЕЛ», як виробником в Україні, не було здійснено випуску серії вказаного лікарського засобу».

Встановлено, що товар є лікарським засобом, що має дійсне реєстраційне посвідчення №UA/19033/01.

Компанія ТОВ «ФАРМАСЕЛ» має ліцензію на імпорт лікарських засобів від 19.02.2018 року, зокрема до переліку лікарських засобів, які імпортуються на митну територію України внесений лікарський засіб із реєстраційним посвідченням №UA/19033/01.

Відповідно до цього реєстраційного посвідчення виробниками є VIOSER S.A. (Греція) та ТОВ «ФАРМАСЕЛ» (Україна), що узгоджується із законодавством України, за яким виробником є кожна особа, яка здійснює хоча б один з етапів виробництва (Постанова КМУ від 30.11.2016 року №929).

Фармацевтичне законодавство вживає термін «виробництво» у широкому значенні, яке включає в себе не тільки операції із технологічного процесу, які завершуються виготовленням готового продукту, але також - контроль якості, видачі дозволу на випуск, оптова торгівля (дистрибуція) власних лікарських засобів

Розмежовуються такі терміни як «виробництво», «виготовлення» та «сертифікація серії готової продукції».

«Виготовлення» та «сертифікація серії» є окремими процедурами «виробництва».

Під «виготовленням, технологічним процесом» розуміють всі операції пов'язані з виготовленням лікарського засобу, які починаються з одержання сировини, продовжуються обробкою та пакуванням і завершуються одержанням готової продукції.

В свою чергу, «сертифікація серії готової продукції» - це сертифікація, що засвідчує якість серії перед випуском цієї серії для продажу або дистрибуції.

За своїм змістом, «випуск серії» є діями з додаткового контролю якості, які передують введенню в обіг серії лікарського засобу на митній території України, та в усіх випадках здійснюються щодо готового продукту.

Згідно реєстраційного посвідчення UA/19033/01/01 функції виробників розподілені наступним чином: компанія VIOSER S.A. здійснює усі операції з виготовлення готового лікарського продукту («нерозфасований продукт, первинна упаковка, вторинна упаковка, контроль»), а ТОВ «ФАРМАСЕЛ» є відповідальним за «випуск серії», тобто за «отримання дозволу» на продаж товару на митній території України.

Таким чином, дії ТОВ «ФАРМАСЕЛ» при ввезенні лікарських засобів на митну територію України відповідали вимогам даних нормативних актів.

Готовим лікарським засобом є дозований лікарський засіб у вигляді та стані, призначених для застосування, що пройшов усі стадії виготовлення, включаючи остаточне пакування (зокрема, Настанова МОЗ СТ-Н МОЗУ 42-4.0:2020).

Протоколом ПМП митниця визнала, що митний представник надав Львівській митниці сертифікат якості виробника VIOSER S.A. від 29.05.2025 року, який містить відомості про лікарську форму (розчин для інфузій), розмір та тип пакування (100 мл. у флаконах №1), розмір серії (40970 пачок по 1 флакону), дату виробництва та номер реєстраційного посвідчення (UA/19033/01/01 дійсний до 28.10.2026 року).

Отже, відповідно до чинного законодавства України, товар, який був пред'явлений до митного оформлення: є готовим лікарським засобом, оскільки є дозованим, має лікарську форму, остаточне пакування та маркування; дозволений для виробництва і застосування в Україні та внесений до Державного реєстру лікарських засобів, що підтверджує дійсне реєстраційне посвідчення UA/19033/01/01.

Міркування митниці про те, що відсутність «випуску серії» характеризує товар як проміжну продукцію або продукт незавершеного виробництва є припущенням, яке не має правової підстави.

Як зазначалось вище, законодавство України визнає готовим той лікарським засіб, який пройшов усі стадії виготовлення, включаючи остаточне пакування. Обставини, які встановила митниця (зокрема, під час перевірки реєстраційного посвідчення UA/19033/01/01, сертифікату якості серії лікарського засобу, за результатами митного огляду товару) беззастережно свідчать, що товар є готовим лікарським засобом.

В свою чергу, «випуск серії» лікарського засобу не є стадією виготовлення та не впливає на «готовність» лікарського засобу. Призначенням цієї стадії «виробництва» є перевірка кожної окремої серії готової продукції («партії виробництва») перед її введенням в обіг на митній території України.

Митниця стверджує, що на ввезення товару не поширюється пп. «в» п.193.1 ст. 193 ПК України, оскільки товар не відповідає статусу готового лікарського засобу, призначеного для роздрібної торгівлі та застосування, оскільки ТОВ «ФАРМАСЕЛ», як виробником в Україні, не було здійснено випуску серії вказаного лікарського засобу».

Однак в підпункті «в» п. 193.1 ст. 193 ПК України не вживається термін «готовий лікарський засіб», а також відсутня така його характеристика як «призначеного для роздрібної торгівлі та застосування». Відповідна норма поширюється на «лікарські засоби, дозволені для виробництва і застосування в Україні та внесені до Державного реєстру лікарських засобів».

Лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, а на зареєстрований засіб видається посвідчення, в якому зазначається строк дії, протягом якого лікарський засіб дозволяється до застосування в Україні (ч.ч. 1, 2, 17 ст. 9 Закону України «Про лікарські засоби»).

Процедура державної реєстрації полягає у експертизі реєстраційних матеріалів Державним експертним центром МОЗ. Частиною цих матеріалів є документи, які стосуються виробництва лікарських засобів: відомості про технологію виробництва, дозвільний документ в країні виробництва та/або документ на підтвердження відповідності умов виробництва вимогам належної виробничої практики (п. 3, 13, 19, 29 Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, постанова КМУ від 26.05.2005 року №376).

Державна реєстрація поширюється на лікарський засіб в цілому. Реєстраційне посвідчення, яке долучено до матеріалів справи свідчить, що воно видане на лікарський засіб (а не «готовий лікарський засіб» чи «серію лікарського засобу»). Відсутні підстави вважати, що державній реєстрації підлягає результат окремої стадії виробництва, зокрема «готовий лікарський засіб» (виготовлення) або «сертифікована серія готового лікарського засобу» (випуск серії), тощо.

Надане митниці реєстраційне посвідчення UA/19033/01/01 посвідчує, що лікарський засіб (як продукт, а не його окрема серія) ТІВАРГІН-Н, розчин для інфузій, 42 мг/мл, по 100 мл. у 1 флаконі дозволений для виробництва і застосування в Україні та внесений до Державного реєстру лікарських засобів.

Отже при ввезенні такого товару на митну територію України базою оподаткування ПДВ є договірна вартість, не нижче митної вартості, з урахуванням мита (прим. 0%) за ставкою 7% (п. 190.1 ст. 190, абз. 2 пп. «в» п.193.1 ст. 193 ПК України).

Відповідно до ст. 193.1 Податкового кодексу України ставки податку в розмірі 7% від бази оподаткування встановлюються по операціях з постачання на митну територію України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби» №123/96-ВР на територію України можуть ввозитися ЛЗ, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості серії лікарського засобу, що видається виробником, та ліцензії на імпорт лікарських засобів (крім АФІ), що видається імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника лікарських засобів на території України), у порядку, встановленому законодавством. У додатку до ліцензії зазначаються перелік ЛЗ, дозволених до імпорту ліцензіату, а також особливі умови провадження діяльності. Підставою для видачі ліцензії на імпорт ЛЗ є наявність відповідної матеріальнотехнічної бази, кваліфікованого персоналу, а також умов щодо контролю за якістю ЛЗ, що будуть ввозитися на територію України.

ПК України не містить вимог, що ввезенню на митну територію України лікарського засобу має передувати «випуск серії». Як вже зазначалось, ця процедура полягає у додатковому контролі та перевірці якості, і здійснюється щодо готового продукту з метою випуску серії в обіг на митній території України (перед продажем серії).

Суд погоджується з твердженням особи, що притягається до адміністративної відповідальності, що відсутність «випуску серії» на момент митного оформлення є звичайною та логічно узгодженою обставиною, оскільки така операція здійснюється з метою введення серії ЛЗ в обіг на митній території України. Таку «виробничу операцію» можливо здійснити лише за фізичної наявності ЛЗ в Україні після випуску у вільний обіг (імпорту).

Відповідно до п. 2.1 розділу «Принципи» Додатку 21 Настанови МОЗ СТ-Н МОЗУ 42-4.0:2020 «Лікарські засоби. Належна виробнича практика», затвердженої наказом МОЗ від 16.02.2009 року №95 (із змінами) сертифікація серії лікарського засобу або підтвердження якості Уповноваженою особою (Qualified Person - QP) відбувається тільки після фізичного ввезення ЛЗ на митну територію України та митного оформлення.

Отже відсутність «випуску серії» на момент митного оформлення 1) є звичайною діловою практикою в цій сфері, яка має правову підставу; 2) не свідчить про те, що товар не є готовим лікарським засобом («проміжною продукцією», тощо); 3) не спростовує факт, що лікарський засіб, дозволений для виробництва і використання в Україні, та внесений до ДРЛЗ, оскільки про це беззастережно свідчить реєстраційне посвідчення №UA/19033/01/01, яке видається на лікарський засіб в цілому (як продукт), а не на його окремі серії (результат виготовлення окремих партій).

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:

1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

У розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, притягнення особи до адміністративної відповідальності розцінюється як "кримінальне обвинувачення", оскільки адміністративні правопорушення мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні ст. 6 Конвенції.

Згідно ч. 2 ст. 6 Конвенції, кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

Відповідно до положень статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

При цьому суд звертає увагу, що суд не наділений повноваженнями самостійно збирати докази у справах про порушення митних правил, встановлювати інших осіб, які можуть бути причетними до правопорушення.

Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення (в даному випадку митного органу) має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду. Суд не може залишити без уваги ту частину доказів та встановлених на їх підставі обставин лише з тієї причини, що вони суперечать версії відображеній у протоколі, як суть правопорушення.

Вимогами частин першої, другої статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Суд, беручи до уваги наведені обставини та норми закону, приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, що є підставою для закриття провадження по справі, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 247 КУпАП, ст. ст. 3, 458, 467, 485, 487-488, 491, 495, 522, 527 Митного кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ст. 485 МК України - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Романюк В.Ф.