Постанова від 18.07.2025 по справі 308/7033/25

308/7033/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2025 року місто Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Придачук О.А., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли із Закарпатської митниці відносно громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ) паспорт громадянина Румунії для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 11.07.2019, про порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України

ВСТАНОВИВ :

12.05.2025 року о 20 год. 28 хв. в зону митного контролю митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці по пішохідній смузі руху, у напрямку «Вхід в Україну» слідував громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ). Для проходження митного контролю громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )надав документ: паспорт громадянина Румунії для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 11.07.2019 року.

Під час внесення інформації в автоматизовану систему митного оформлення «Інспектор» та за результатами проведення перевірки, на підставі інформації АСМО «Інспектор» встановлено, що громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 22.02.2024 року о 14:00 год. через пункт пропуску «Солотвино - Сігету-Мармацієй» Закарпатської митниці ввіз на митну територію України автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» державний реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 , VIN-код: НОМЕР_3 , в режимі «Тимчасове ввезення до 1 року», з метою особистого користування.

Відповідно до ч.1 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Також відповідно до ч.2 ст. 380 Митного кодексу України, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X Митного кодексу України.

Ч.5 ст. 380 Митного кодексу України передбачено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Відповідно до ч.6 ст. 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Пунктом 60 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування - це наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тон), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.

Пунктом 33 частини 1 статті 4 Митного кодексу України встановлено, що нерезидентами є фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.

Станом на 12.05.2025 року, зазначений транспортний засіб громадянином не Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за межі митної території України, інформація щодо поміщення транспортного засобу в інший митний режим відсутня.

В своєму поясненні громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )вказав, що 22.02.2024 через пункт пропуску «Солотвино - Сігету-Мармацієй» Закарпатської митниці ним особисто було ввезено на митну територію України транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» державний реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 , VIN-код: НОМЕР_3 у режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» для особистого користування. Вивезти вчасно (до 22.02.2025 року) з території України цей автомобіль він не зміг, оскільки він постійно знаходився за межами України. З приводу продовження терміну тимчасового ввезення в митний орган він не звертався. Інших обставин та причин невиконання вимог законодавства з питань «тимчасового ввезення» транспортних засобів на митну територію України громадянином Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )не наведено, ніякі форс-мажорні обставини йому не перешкоджали вивезти за межі митної території України даний транспортний засіб у строк, встановлений законодавством. Документів, підтверджуючих неможливість вивезення транспортного засобу у визначені строки під час перетину кордону громадянином Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )надано не було.

Таким чином, громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» державний реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 , VIN-код: НОМЕР_3 більше ніж на тридцять діб, чим вчинив правопорушення , передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.

Правопорушник громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про час та місце розгляду справи належним чином. 16.07.2025 року до суду надійшла заява громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), згідно з якою просить суд з підстав значної віддаленісті до місця розгляду справи та неможливістю з'явитись в судове засідання, провести розгляд справи без його участі та приєднати до матеріалів справи договір від 07.02.2025 про ремонт т/з, рахунок про оплату №11 від 13.06.2025, квитанція про оплату послуг з ремонту, фотокопії пошкоджень т/з, якими стверджується неможливість зворотного вивозу у визначені строки та просить врахувати зазначені обставини при вирішенні справи по суті.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до відповідальності, передбаченої ч. 6 ст. 481 МК України.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., врахувавши заяву громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та долучені докази, дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступного висновку.

Суддею встановлено, що 22.02.2024 року о 14:00 год. через пункт пропуску «Солотвино - Сігету-Мармацієй» Закарпатської митниці громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ввіз на митну територію України автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» державний реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 , VIN-код: НОМЕР_3 , в режимі «Тимчасове ввезення до 1 року», з метою особистого користування.

Станом на 12.05.2025 року, зазначений транспортний засіб громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за межі митної території України не вивезено, інформація щодо поміщення транспортного засобу в інший митний режим відсутня.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ч. 6 ст. 481МКУкраїни відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Відповідно до ч.1 ст.95 МК України, встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту, якщо інше не передбачено цією статтею: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Зокрема, частиною другою статті 108МитногокодексуУкраїни установлено,що строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути реекспортовані відразу ж після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.

Відповідно до ч.6 ст.380МитногокодексуУкраїни тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Відповідно до ч.7 ст.380 МК України у разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.

Частиною 2 ст.95МКУкраїни встановлено, що до строків зазначених у ч.1 даної статті, не включається час дії обставин, зазначених у ст.192 МК України.

Матеріалами справи встановлено факт ввезення громадянином Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 12.05.2025 року автомобіля марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» державний реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 , VIN-код: НОМЕР_3 , у режимі «тимчасового ввезення до 1 року», та невивезення його станом на 12.05.2025 року.

Вина громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні порушення митних правил, стверджується даними протоколу про порушення митних правил №0346/UA305000/2025 від 12.05.2025 року, даними «АСМО Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, іншими матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи суддя доходить переконання, що громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) своїми діями вчинив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України, а саме: перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу на митну територію України більше ніж на тридцять діб.

Одночасно суддя звертає увагу, що в обгрунтування причини яка робила неможливим вивезення транспортного засобу з митної території України, громадянином Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було надане документальне підтвердження ремонту транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди, а саме: договір від 07.02.2025 про ремонт т/з марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» VIN-код: НОМЕР_3 , рахунок про оплату №11 від 13.06.2025, квитанція про оплату послуг з ремонту від 11.07.2025, акт здачі-приймання робіт №11 від 17.06.2025, фотокопії пошкоджень передньої частини автомобілю.

Провівши дослідження долучених громадянином Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) документів наданих на підтвердження неможливості вивезення транспортного засобу з митної території України у встановлені законом строки, суддя вбачає наявність пошкоджень автомобіля внаслідок аварії та перебування його у ремонті, які унеможливлювали вивезення автомобіля марки «MERCEDES-BENZ» моделі «E220» VIN-код: НОМЕР_3 , власним ходом.

Відповідно до вимог передбачених ч.1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012№657 затверджено Порядок виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 за № 1669/21981 (далі Порядок № 657).

Так, згідно п. 1 розділу VIII Підтвердження факту втрати товарів унаслідок аварії або дії обставин непереборної сили Порядку № 657, положення цього розділу застосовуються у випадках, коли Кодексом або іншими актами законодавства України з питань державної митної справи передбачено надання митному органу документального підтвердження факту аварії чи дії обставин непереборної сили. У п. 2 розділу VIII Порядку № 657 наведено визначення термінів, зокрема: аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи; документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили; обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Пунктом 3 розділу VIII Порядку № 657 передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції. Відповідно до п. 5 розділу VIII Порядку № 657, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

З огляду на вищенаведене, вирішуючи питання про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч. 6 ст. 481 МК України, суддя, у відповідності до ст.ст. 23, 33 КУпАП, керується тим, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Суддя враховує, що долучені громадянином Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) документи свідчать про підтверджену неможливість звичайним способом вивезення за межі митної території громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) автомобіля у встановлений МК України термін.

Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, малозначність та відсутність суспільної небезпеки вчиненого, особу громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, приймаючи до уваги те, що неможливість вивезення автомобіля зумовлена встановленими вищевикладеними об'єктивними причинами, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, з огляду на те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не завдали значної шкоди державним чи суспільним інтересам, суддя доходить висновку, що громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід звільнити від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.

Керуючись ст.ст. 370, ч. 6 ст. 481, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 22, 287-290 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та звільнити від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись щодо нього усним зауваженням.

Провадження по справі про притягнення громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 6 ст. 481 МК України закрити на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.А. Придачук