Справа № 505/1977/25
Провадження № 3/505/1284/2025
31 липня 2025 року місто Подільськ
Суддя Подільського міськрайонного суду Одеської області Дзюбинський А. О., розглянувши матеріали, які надійшли з Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,
До Подільського міськрайонного суду Одеської області з Подільського РУП ГУНП в Одеській області надійшов протокол стосовно ОСОБА_1 про вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.06.2025 матеріали судової справи передано для розгляду судді Дзюбинському А.О.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення від 27.05.2025 серії ВАД № 704578 зазначено, що 26.05.2025 біля 16 години ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою с. Домниця Подільського району Одеської області, ображав нецензурною лайкою ОСОБА_2 чим вчинив дрібне хуліганство та порушив громадський порядок.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення
Дії ОСОБА_1 органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковано за ст. 173 КУпАП як вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Встановлені обставини
Судом встановлено, що суперечка між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виникла в середині приміщення житлового будинку, в якому проживає ОСОБА_2 . Так, 26.05.2025 ОСОБА_1 прийшов до будинку, в якому проживає ОСОБА_2 , принісши із собою 0,5 л самогону. Під час розпиття алкогольних напоїв між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виник конфлікт, який було розпочато в середині будинку та був завершений на виході з житлового приміщення до прибудинкової території приватного будинку.
Зазначені обставини підтверджуються наданими пояснення у судовому засіданні ОСОБА_3 , письмовими поясненнями від 27.05.2025 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що словесний конфлікт було розпочато у будинку та завершено на виході з будинку на прибудинкову приватну територію.
Застосовне законодавство
Відповідно до ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства належать забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Висновок суду
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, з огляду на таке.
У матеріалах справи, включаючи заяву та пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутні будь-які відомості щодо публічного місця вчинення зазначених дій. Відсутні також дані, які б свідчили про порушення громадського порядку або спокою інших осіб, окрім безпосередніх учасників конфлікту.
Відповідно до положень статті 173 КУпАП дрібним хуліганством визнається, зокрема, нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян, що порушує громадський порядок і спокій.
З урахуванням змісту поданих пояснень, доказів та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що подія мала приватний характер, відбулась на території приватного домогосподарства без присутності сторонніх осіб і не супроводжувався публічними діями, які могли б бути кваліфіковані як дрібне хуліганство в розумінні ст. 173 КУпАП.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, оскільки відсутній обов'язковий об'єктивний критерій - вчинення дій у громадському місці, які порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Інші питання
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 605,60 грн, які підлягають стягненню з правопорушника.
Зважаючи на визнання ОСОБА_1 невинуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, підстав для стягнення із неї судового збору немає.
Керуючись ст. 33-35, 36, 40-1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати невинуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя
Подільського міськрайонного суду
Одеської області Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ