Справа № 640/12104/20
іменем України
30 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Баччо" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Баччо" звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (ВП ДПС України) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0207780405 від 25.02.2020. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки передбачає повторну сплату штрафних санкцій за одне і те саме порушення, за яке позивача вже було притягнуто до відповідальності раніше.
Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.11.2023 №03-19/35307/23 матеріали адміністративної справи №640/12104/20 за належністю були скеровані до Київського окружного адміністративного суду. Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передав судову справу Хмельницькому окружному адміністративному суду листом від 01.01.2025 вих. №01-19/1/25.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями проведений повторний автоматизований розподіл справи. Ухвалою судді Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2025 справу взято до провадження. Одночасно з цим суд замінив відповідача Головне управління Державної податкової служби у м. Києві процесуальним правонаступником - Головним управлінням ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011).
Справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову, покликається на те, що під час проведення перевірки позивача у 2019 податковим органом встановлено відсутність реєстрації податкових накладних, відповідальність за що передбачено п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України. Провівши перевірку у 2020, податковий орган встановив несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, відповідальність за що передбачена п. 120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України. З огляду на це, позивача притягнуто до відповідальності за різні правопорушення.
У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами відповідача.
Під час розгляду справи новим складом суду сторони не надали додаткових пояснень щодо позову.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Контролюючий орган наділений повноваженнями здійснювати камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до них у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктом 86.1 статті 86 ПКУ результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Пунктом 86.2 статті 86 ПКУ встановлено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків п.86.8 ст.86 ПКУ).
Відповідно до п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. За приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (у відповідній редакції) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з п. 120 -1.2. статті 120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Судом встановлено, що 12.08.2019 Головне управління ДПС у м. Києві провело документальну планову виїзну перевірку ТОВ "БАЧЧО", за результатами якої складений акт №532/26-15-14-02-04/31659652.
Як вбачається зі змісту акту (розділ Висновок, пункт 2 абзац 5) перевіркою встановлено порушення п. 201.1, п. 201.10 Податкового кодексу України, оскільки ТОВ "Баччо" при здійсненні операцій з постачання товарів у січні 2017 року не зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних за фактом здійснення операцій з постачання товарів податкові накладні на загальну суму 2139658 грн., ПДВ 427932 грн., що тягне за собою накладення штрафу у розмірі 50% сум ПДВ, нарахованого за операціями з постачання товарів/послуг, що складає 213966 грн.
На підставі акту від 12.08.2019 Головне управління ДПС у м. Києві 10.09.2019 прийняло податкове повідомлення-рішення №00000370502, яким до позивача застосований штраф в розмірі 213966 грн. ( 50%) за не складання та/або за не реєстрацію протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 427932 грн.
20.09.2019 ТОВ "БАЧЧО" сплатило штраф 213966 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1320 від 20.09.2019, копія якого є у справі і відповідачем не спростовується.
04 та 05 вересня 2019 Товариство зареєструвало у Єдиному реєстрі податкових накладних 31 податкову накладну/розрахунок коригування, які були складені у період з 01 по 31 січня 2017, що підтверджується витягами з Єдиного реєстру податкових накладних і розрахунком штрафних санкцій.
У подальшому Головне управління ДПС у м. Києві провело камеральну перевірку ТОВ "БАЧЧО" на предмет своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених у січні 2017, а також у 2018 та 2019 роках.
27.01.2020 за результатами камеральної перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві складений акт №867/26-15-04-05-16/31659652, у якому зазначено, що під час перевірки встановлені порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених у січні 2017.
25.02.2020 на підставі вказаного акту Головне управління ДПС у м. Києві прийняло податкове повідомлення - рішення №0207780405 (а.с. 48), яким нарахувало позивачу штраф в розмірі 214136,42 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Судом встановлено, що з суми штрафу 214136,42 грн., визначеного податковим повідомленням - рішенням №0207780405, частина штрафу в розмірі 170,46 грн. застосована за ставкою 10% за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, виписаних у 2018 та 2019 роках. Штраф у іншій частині - 213965,96 грн. застосований за ставкою 50% за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, виписаних протягом січня 2017 року.
Водночас, згідно з абз. 8 ч. 120-1.1. статті 120-1. ПК України у разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів ( тобто податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Як вже встановлено судом, позивач зареєстрував податкові накладні/розрахунки коригування (складені у січні 2017) протягом 04 та 05 вересня 2019. Отже, зазначене мало місце не лише до прийняття 10.09.2019 податкового повідомлення - рішення №00000370502, але і до початку проведення камеральної перевірки, предметом якої була своєчасність реєстрації податкових накладних за січень 2017. Крім того, ТОВ "БАЧЧО" сплатило повну суму штрафу, визначеного податковим повідомленням - рішенням №00000370502 від 10.09.2019, протягом 10 календарних днів з дати його прийняття (20.09.2019)
Відтак, позивач зареєстрував податкові накладні/розрахунки коригування, складені у січні 2017, до початку проведення камеральної перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів ( податкової накладної/ розрахунку коригування до податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому штрафні санкції, передбачені п. 120-1.2 цієї статті, в сумі 213965,96 грн. ( розраховані у розмірі 50%) не повинні були бути застосовані.
З огляду на це, спірне податкове повідомлення - рішення в частині цієї суми штрафу є протиправним та підлягає скасуванню. Податковий орган протилежне суду не довів.
Що стосується штрафних санкцій в сумі 170,46 грн. ( розраховані у розмірі 10% за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених у 2018 та 2019), належними доказами правомірність цієї частини спірного податкового повідомлення - рішення не спростована.
Положення п. 120 -1.2. статті 120-1 ПК України на вказану частину вимог не поширюються, адже реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування за 2018 та 2019 роки здійснювалась не протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податкового повідомлення-рішення, крім того, податкове повідомлення-рішення №00000370502 від 10.09.2019 не стосувалось питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування за 2018 та 2019.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки контролюючий орган необґрунтовано застосував штрафні санкції щодо одного спірного періоду, і правомірно визначив їх для іншого - позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у м. Києві №0207780405 від 25.02.2020 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Баччо" (код ЄДРПОУ 31659652) штрафних санкцій на суму 213965,96 грн.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 липня 2025 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Баччо" (вул. Максимовича Михайла, 2,м. Київ,03022 , код ЄДРПОУ - 31659652)
Відповідач:Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, Київ 116,м. Київ,04116 , код ЄДРПОУ - 44116011)
Головуючий суддя І.С. Козачок