Рішення від 22.07.2025 по справі 500/1118/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1118/25

22 липня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Щепанюк Ю.Ю.

представника позивача Микитович П.М.

представника відповідача Слободян І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Микулинецької селищної ради Селищного голови Микулинецької ОТГ Слободяна Івана Васильовича про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Микулинецької селищної ради, Селищного голови Микулинецької ОТГ Слободяна Івана Васильовича про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підставою для звернення позивачем із даним позовом до суду стали дії Микулинецької селищної ради Тернопільської області, які полягають у не виплаті заборгованість з заробітної плати в частині різниці коштів між 13 та 8 рангом державного службовця, яка виникла з 23.09.2021 по день фактичного виконання судового рішення у справі № 500/3528/24.

Як повідомлено позивача Микулинецькою селищною радою зазначене рішення суду виконано та внесено зміни до Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " та присвоєно спеціалісту І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради Славській О.В. 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 23.09.2021.

Проте, різницю коштів з виплати встановленої надбавки за ранг, між 13 та 8 рангом, яка виникла, у зв'язку з виконанням судового рішення шляхом зміни присвоєного рангу з 13 на належний 8 ранг не виплачено, незважаючи на неодноразові зверненні Позивача.

З огляду на викладене утворилась заборгованість з виплати заробітної плати в частині різниці встановленої надбавки за ранг між 13 та 8 рангом державного службовця, яка виникла з 23.09.2021 по день фактичного виконання судового рішення у справі № 500/3528/24, яку Відповідач добровільно не усунув, що і стало причиною звернення до суду.

Ухвалою суду від 05.03.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через електронний суд із відповідними письмовими доказами 19.03.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

При призначенні на посаду ОСОБА_1 проходила всю процедуру призначення на посаду спеціаліста - посадової особи ОМС,: проходила конкурсний відбір, приймала Присягу посадової особи органу місцевого самоврядування, їй було повідомлено щодо присвоєння їй рангу відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в межах відповідної категорії посад (стаття 14,15), ознайомлено із розпорядженням голови про призначення на посаду і присвоєння рангів, під підпис.

Рішення суду від 30.09.2024 року у справі №500/3528/24 було виконане після набрання законної сили Розпорядженням голови Микулинецької селищної ради від 08 листопада 2024 року №236-К та внесено зміни до Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 «Про призначення ОСОБА_2 » та присвоєно спеціалісту І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради Славській О.Л. 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 23.09.2021.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі №500/3528/24, ОСОБА_1 було відмовлено в частині вимог щодо доплати, які передбачені для 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування з моменту призначення його на посаду в територіальній громаді.

Позивач зверталася до Микулинецької селищної ради щодо доплат, але Позивачці було відмовлено в даній доплаті.

ОСОБА_1 вказує, що існує заборгованість із виплати їй заробітної плати.

Представник відповідача зазначив, що на дату звільнення, а саме 26 вересня 2024 року, з ОСОБА_1 проведений повний розрахунок і заборгованості із заробітної плати немає, про це свідчить довідка №662 від 19.03.2025, а тому просив в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 24.04.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення. Недоліки позовної заяви усунуто позивачем у строк, встановлений судом.

Ухвалою суду від 13.05.2025 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 17.06.2025 о 10:45 год.

Представник відповідача Микулинецької селищної ради надіслав через електронний суд 16.06.2025 пояснення щодо даної справи.

Ухвалою суду від 17.06.2025, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 22.07.2025 о 12:00 год. для підготовки до надання нових пояснень по справі.

Ухвалою суду від 21.07.2025 доручено Тернопільському окружному адміністративному суду забезпечити проведення судового засідання на 22 липня 2025 року о 12:00 год. в режимі відеоконференції.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову та просив в його задоволенні відмовити.

Заслухавши сторін, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що у відповідності до Розпорядження селищного голови Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області №149-к від 22.09.2021, ОСОБА_2 призначено на посаду спеціаліста І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради (згідно класифікатору професій 2419.3) з 23.09.2021, як таку, що пройшла конкурсний відбір з посадовим окладом згідно штатного розпису, а також присвоєно ОСОБА_1 13 (тринадцятий) ранг посадової особи органу місцевого самоврядування в межах 7 (сьомої) категорії посад в органах місцевого самоврядування, установити доплату за ранг згідно діючого законодавства.

В подальшому, позивач зверталася до відповідача із заявою щодо присвоєння відповідного рангу посадової особи органу місцевого самоврядування, однак листом від 22.03.2024 відповідач повідомив позивача про те, що видано Микулинецькою селищною радою Тернопільського району Тернопільської області прийнято розпорядження №186-К від 06.12.2023 "Про приведення у відповідність рангів посадових осіб місцевого самоврядування".

Вказане Розпорядження винесене на підставі п.20 ч. 4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", враховуючи лист Національного агентства з питань державної служби України №2594/10.3-23 від 02.06.2023.

Так, у відповідності до Розпорядження Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області №186-К від 06.12.2023, привести у відповідність ранги посадових осіб місцевого самоврядування з 01.01.2024: ОСОБА_1 , спеціалісту І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради, 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування на рівні раніше присвоєного рангу державного службовця; категорія посади в органі місцевого самоврядування залишається незмінною (сьома категорія).

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 500/3528/24 визнано протиправним та скасовано Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " в частині присвоєння ОСОБА_2 (тринадцятого) рангу посадової особи органу місцевого самоврядування. Також, зобов'язано Микулинецьку селищну раду Тернопільського району Тернопільської області внести зміни до Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " та присвоїти спеціалісту І категорії відділу земельнкх відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради Славській О.В. 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 23.09.2021.

Як повідомлено позивача Микулинецькою селищною радою зазначене рішення суду виконано та внесено зміни до Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " та присвоєно спеціалісту І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради Славській О.В. 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 23.09.2021.

Проте, різницю коштів з виплати встановленої надбавки за ранг, між 13 та 8 рангом, яка виникла, у зв'язку з виконанням судового рішення шляхом зміни присвоєного рангу з 13 на належний 8 ранг не виплачено, незважаючи на неодноразові зверненні Позивача.

З огляду на викладене утворилась заборгованість з виплати заробітної плати в частині різниці встановленої надбавки за ранг між 13 та 8 рангом державного службовця, яка виникла з 23.09.2021 по день фактичного виконання судового рішення у справі № 500/3528/24, яку Відповідач добровільно не усунув.

Не погодившись із діями відповідача Микулинецької селищної ради позивач звернулася до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Частиною 2 статті 1 Закону №889-VIII визначено, що державним службовцем є громадянин, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

За визначенням наведеним в пункті 4 частини 1 статті 2 Закону №889-VIII, посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною 1 статті 1 цього Закону.

Спеціальним законом, який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування,

визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування є Закон України від «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до статті 1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядуванні - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно зі статтею 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Частиною третьою статті 7 Закону №2493-III передбачено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є, зокрема додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави (стаття 8 Закону № 2493-

III).

Систему та гаранти місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №280/97-ВР).

Статтею 2 Закону №108/95-ВР2 визначено структуру заробітної плати, відповідно до якої,основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з

виконанням виробничих завдань і функцій.

Згідно з статтею 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до частин 2, 3, 4, 5 статті 21 Закону №2493-III посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування

є місцевий бюджет.

Статтею 22 Закону №2493-III визначено, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно із пунктами 2, 3 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цього Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим Законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг, згідно з пунктом 5 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог цього Закону.

З набранням чинності цим Законом посадовим особам органів місцевого самоврядування присвоюються ранги на рівні тих, які вони мали відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до статті 8 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889- VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Підставою для звернення позивачем із даним позовом до суду стали дії Микулинецької селищної ради Тернопільської області, які полягають у не виплаті заборгованість з заробітної плати в частині різниці коштів між 13 та 8 рангом державного службовця, яка виникла з 23.09.2021 по день фактичного виконання судового рішення у справі № 500/3528/24.

На час виникнення заборгованості Позивач працювала на посаді посади спеціаліста першої категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької

селищної ради.

Абзацом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова № 268) визначено, що

умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державного службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Так, відповідно до Додатку 57 Постанови №268 доплата надбавок до посадових окладів за ранги посадових осіб місцевого самоврядування за 8 ранг становить 550 гривень в той час, як за 13 лише 300, тобто різниця становить 250 гривень за кожний календарний місяць виплати заробітної плати.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 500/3528/24 визнано протиправним та скасовано Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " в частині присвоєння ОСОБА_2 (тринадцятого) рангу посадової особи органу місцевого самоврядування. Також, зобов'язано Микулинецьку селищну раду Тернопільського району Тернопільської області внести зміни до Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " та присвоїти спеціалісту І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради Славській О.В. 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 23.09.2021.

Як повідомлено позивача Микулинецької селищною радою зазначене рішення суду виконано та внесено зміни до Розпорядження селищного голови Тернопільського району Тернопільської області №149-К від 22.09.2021 "Про призначення ОСОБА_2 " та присвоєно спеціалісту І категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради Славській О.В. 8 ранг посадової особи місцевого Самоврядування, з 23.09.2021.

Проте, різницю коштів з виплати встановленої надбавки за ранг, між 13 та 8 рангом, яка виникла у зв'язку з виконанням судового рішення шляхом зміни присвоєного рангу з 13 на належний 8 ранг не виплачено, незважаючи на неодноразові зверненні позивача.

З огляду на викладене утворилась заборгованість з виплати заробітної плати в частині різниці встановленої надбавки за ранг між 13 та 8 рангом державного службовця, яка виникла з 23.09.2021 по день фактичного виконання судового рішення у справі № 500/3528/24, яку Відповідач добровільно не усунув.

Отже, суд вважає, що належним способом захисту права позивача є зобов'язання Микулинецької селищної ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування за період з 23.09.2021 року по 08.11.2024 року, з врахуванням раніше виплачених сум за 8 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування до посадового окладу державного службовця, відповідно до посади спеціаліста першої категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення, дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Микулинецьку селищну раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування за період з 23.09.2021 року по 08.11.2024 року, з врахуванням раніше виплачених сум за 8 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування до посадового окладу державного службовця, відповідно до посади спеціаліста першої категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Микулинецької селищної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 28 липня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Микулинецька селищна рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Поштова, 1, Б,с-ще Микулинці,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,48120 код ЄДРПОУ/РНОКПП 04396302).

- Селищний голова Микулинецької ОТГ Слободян Іван Васильович (місцезнаходження/місце проживання: вул. Степана Бандери, 11,с-ще Микулинці,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,48120 код ЄДРПОУ 04396302).

Головуючий суддя Подлісна І.М.