з питань виправлення помилок у виконавчому листі
30 липня 2025 року Справа № 480/7941/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника позивача про виправлення помилок у виконавчому листі у адміністративній справі ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа: Головне управління ДПС у Сумської області про виправлення помилки у виконавчому документі,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 в адміністративній справі №480/7941/24 за позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа: Головне управління ДПС у Сумської області про визнання протиправними та скасування постанов позовні вимоги було задоволено частково (т.2, а.с.146-160).
Крім того, цим рішенням було стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн., а у задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
Додатковим рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.01.2025 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6291,20грн.
07.01.2025 позивачу Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн.
У вказаному листі зазначена дата набрання судовим рішенням законної сили 17.12.2024 та строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 18.12.2027 відповідно.
Поряд з цим вже після видачі Сумським окружним адміністративним судом вказаного виконавчого документа, 11.02.2025 Другим апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №480/7941/24, якою рішення першої інстанції від 04.12.2024 в частині задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 залишено без змін.
У подальшому у липні 2025 року представник позивача подав заяву, в якій просив виправити помилку у виконавчому листі, виданому Сумським окружним адміністративним судом від 07.01.2025 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м.Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98 грн. із зазначенням належної (правильної) дати набрання законної сили судовим рішенням 11.02.2025 та дати видання виконавчого документа починаючи з 11.02.2025.
Заява вмотивована тим, що з огляду на прийняття постанови 11.02.2025 Другим апеляційним адміністративним судом у цій справі №480/7941/24, судове рішення у цій справі набрало законної сили 11.02.2025.
Виконавчий лист про стягнення судового збору в розмірі 761,98 грн. за датою видання 07.01.2025 виданий передчасно, але за змістом про стягнення судового збору 761,98 грн. є актуальним відповідно до судового рішення та процесуального значення.
Виконавчий лист про стягнення судового збору у розмірі 761,98 грн. підлягає направленню до органу казначейства для примусового виконання, де ретельно перевіряють дати прийняття судом рішень, дати набрання судовим рішенням законної сили, перечитають зміст судових рішень, співставляють зміст судових рішень зазначених у виконавчих документах зі змістом судових рішень у ЄДРСР, перевіряють зміст виконавчих документів та дати їх видання співставляючи процесуальну інформацію з електронними судовими реєстрами.
Тому виконавчий лист, як виконавчий документ з відміткою про набрання рішення суду до 11.02.2025 та датою видачі виконавчого документа від 07.01.2025 не буде прийняти органом казначейства за невідповідністю змісту виконавчого документа відповідним процесуальним подіям.
У відповідності до ч.3 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Так, вказана заява представника позивача призначена до розгляду в судовому засіданні на 30.07.2025 (т.3 а.с.217).
Учасники справи в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином (т.3 а.с.218-220). Представник позивача подав заяву про проведення засідання за відсутності сторони позивача (т.3 а.с.221).
Таким чином, відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та заяву представника позивача, дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про виправлення помилок у виконавчому листі, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Згідно ч.1 ст.373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до п.п.6,7 ч.1 ст.4 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII у виконавчому документі зазначається, крім іншого, дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (п.6); строк пред'явлення рішення до виконання (п.7).
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Як вбачається з виконавчого листа про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн., виданому 07.01.2025 Сумським окружним адміністративним судом, у графі "Судове рішення набрало законної сили" вказано дату 17.12.2024, а у графі "Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання" вказано "до 18.12.2027".
Позивач вважає, що ці дати є невірними, оскільки після прийняття рішення судом першої інстанції, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2025 рішення Сумського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №480/7941/24 залишено без змін, а тому таке рішення першої інстанції набрало законної сили саме 11.02.2025, а строк пред'явлення має бути вказаний, починаючи з 11.02.2025.
Втім суд не погоджується з такими доводами позивача з огляду на таке.
Апеляційну скаргу Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) подано через систему Електронний суд 16.12.2024 (т.3 а.с.1-9) та лише ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2024 відкрито апеляційне провадження за такою скаргою та витребувано справу №480/7941/24 у Сумського окружного адміністративного суду (т.3 а.с.68-69).
Відтак, на момент виготовлення 07.01.2025 Сумським окружним адміністративним судом виконавчого листа у справі №480/7941/24 суду першої інстанції не було відомо про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) .
Як наслідок, при оформленні та видачі згаданого виконавчого листа не було допущено жодних помилок щодо невірного зазначення набрання рішенням Сумського окружного адміністративного суду законної сили та строку пред'явлення виконавчого документа до виконання та такий лист було видано з урахуванням положень ст.255 КАС України.
Відтак, у суду відсутні будь-які підстави для виправлення помилок у цьому виконавчому листі щодо невірного зазначення набрання рішенням Сумського окружного адміністративного суду законної сили та строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, а тому заява позивача не підлягає задоволенню.
Згідно ч.5 ст. 374 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу суду за результатами розгляду заяви може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що відповідно до ч.1,4 ст.374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню, якщо його було видано помилково або з інших причин.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про виправлення помилок у виконавчому листі у справі № 480/7941/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко