29 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3228/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення відрахування з пенсії позивача у розмірі 20% та припинення виплат пенсійних виплат на непрацездатного утриманця; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області поновити нарахування та виплату надбавки на непрацездатного утриманця, повернути ОСОБА_1 суму стягнутих коштів в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.02.2025 при виплаті пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області безпідставно здійснило утримання 20% з пенсії та припинили виплачувати надбавку як непрацюючому пенсіонеру, які мають на своєму утриманні непрацездатну дитину віком до 18 років.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що у зв'язку з несвоєчасним повідомленням про працевлаштування по пенсійній справі утворилась переплата за період з 01.04.2022 по 31.01.2025 в розмірі 28905,10 грн. Зазначено, що переплата підлягає утриманню в розмірі 20% пенсії помісячно до повного погашення.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про утворення надміру виплачених сум пенсії від 10.03.2025 №1606014186/5 встановлено, що ОСОБА_1 одержує пенсію за вислугу років в розмірі 20115,99 грн на місяць, установлено, що сума переплати 967,00 згідно з розрахунком утворилась за період з 01.04.2022 по 30.04.2022 у зв'язку з працевлаштуванням. Зазначено, що сума переплати 967,00 грн підлягає поверненню ОСОБА_1 .
Крім того, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про утворення надміру виплачених сум пенсії від 13.01.2025 №1606014186/4 встановлено, що ОСОБА_1 одержує пенсію за вислугу років в розмірі 18615,99 грн на місяць, установлено, що сума переплати 35684,50 грн згідно з розрахунком утворилась за період з 01.05.2022 по 31.01.2025 у зв'язку з працевлаштуванням. Зазначено, що сума переплати 35684,50 грн підлягає поверненню ОСОБА_1 .
Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом "а" частини першої статті 16 Закону №2262-ХІІ зазначено, що до пенсії за вислугу років, що призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.
Відповідно до пункту 2.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції, чинній станом на 01.04.2022), у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).
Редакція зазначеного пункту змінювалась (з огляду на спірні періоди, встановлені за рішеннями відповідача):
- у разі працевлаштування/звільнення особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів з дня працевлаштування/звільнення надаються органу, що призначає пенсію, документи, які підтверджують, що особа працює/ не працює, зазначені у пункті 2.21 цього розділу (у редакції Постанови Пенсійного фонду № 23-1 від 24.11.2022);
- у разі працевлаштування/звільнення особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів з дня працевлаштування/звільнення надається органу, що призначає пенсію, заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3), та за відсутності в органу, що призначає пенсію, документів, які підтверджують факт працевлаштування / звільнення, документи, які підтверджують, що особа працює/ не працює, зазначені у пункті 2.21 цього розділу (у редакції Постанови Пенсійного фонду № 3-1 від 17.01.2025).
Згідно з пунктом 2.21 зазначеного Порядку у разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання відповідної заяви згідно з цим Порядком.
При цьому, за відсутності вказаних вище даних у відомостях про трудову діяльність у реєстрі застрахованих осіб, відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає до органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу або копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).
Таким чином, на позивача чинним законодавством покладено обов'язок повідомляти пенсійний орган про працевлаштування та звільнення з роботи.
Доказів повідомлення позивачем пенсійний орган про працевлаштування матеріали справи не містять.
Водночас, відповідно до частини третьої статті 2 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на 01.04.2022) пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту осіб рядового і начальницького складу та умов проходження служби цивільного захисту" від 08.07.2022 № 2379-IX внесені зміни, зокрема: перше та друге речення частини третьої статті 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в такій редакції: "Пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення".
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 25.02.2025 № 769 капітан ОСОБА_1 призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 з 29.03.2022 по теперішній час.
Отже, оскільки позивач відноситься до пенсіонерів з числа військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється, та оскільки надбавка на утримання непрацездатних членів сім'ї входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, наведене свідчить про відсутність факту надмірно виплаченої суми пенсії позивачу.
З урахуванням наведеного, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 13.01.2025 №1606014186/4 та від 10.03.2025 №1606014186/5 є протиправними та підлягають скасуванню, як такі, що прийнято відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття.
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 13.01.2025 №1606014186/4 та від 10.03.2025 №1606014186/5, суд вважає за необхідне pобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.04.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки на непрацездатного утриманця, з урахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням висновку суду.
Ураховуючи викладене, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 13.01.2025 №1606014186/4 та від 10.03.2025 №1606014186/5 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.04.2022 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням надбавки на непрацездатного утриманця, з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дії відповідача, оскільки належним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправними та скасування рішень відповідача від 13.01.2025 №1606014186/4 та від 10.03.2025 №1606014186/5.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Підстави розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 13.01.2025 №1606014186/4 та від 10.03.2025 №1606014186/5.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.04.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки на непрацездатного утриманця, з урахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням висновку суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.С. Канигіна