30 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/8438/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/8438/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
18.06.2025 ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо скасування 90% грошового забезпечення ОСОБА_1 та встановлення 70% грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті пенсії з 01.05.2021, зобов'язавши ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2021 враховуючи 90% грошового забезпечення при розрахунку пенсійних виплат за вирахування фактично сплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовує посиланням на протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії позивача після перерахунку з 01.05.2021 виходячи з її заниженого (70% замість 90%) розміру грошового забезпечення військовослужбовця.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №440/378/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 05.03.2019 у розмірі 100% підвищення встановленого станом на 01.03.2018 та з 01.01.2018 у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення. Нараховано доплату пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.201 у розмірі 80736,00 грн. Виплату пенсії після виконання рішення суду розпочато з 01.05.2021 у розмірі 9612,00 грн. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №440/201/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №550/4.3/8-21 від 31.08.2021 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей", постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату пенсії, після виконання рішення суду розпочато з 01.05.2022 у розмірі 12178,52 грн. В рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №440/201/22 та від 09.02.2022 у справі №440/201/22 зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% відсутні. Оскільки зобов'язання, що покладені судовим рішенням, не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсії, тому він здійснений з урахуванням вимог законодавства, чинних на момент перерахунку пенсії. З 01.05.2014 по теперішній час чинною є редакція ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Тому при проведенні перерахунку починаючи з 01.12.2018 пенсія була встановлена у розмірі 70% від грошового забезпечення.
Розгляд справи, відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУПФ, де отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", призначену у розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи позивача.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №440/378/21 суд зобов'язав ГУПФ здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 05.03.2019 у розмірі 100% підвищення встановленого станом на 01.03.2018, а також перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
На виконання рішення суду від 09.03.2021 у справі №440/378/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 05.03.2019 у розмірі 100% підвищення, встановленого станом на 01.3.2018, а з 01.01.2018 - у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення. Нараховано доплату за період з 01.01.2018 по 30.04.2021 у розмірі 80 736,00 грн. Виплату пенсії після виконання рішення суду розпочато з 01.05.2021 у розмірі 9612,00 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №440/201/22 суд, зокрема, зобов'язав ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №550/4.3/8-21 від 31.08.2021 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахування проведених виплат.
На виконання рішення суду від 09.02.2022 у справі №440/201/22 з боку ГУПФ було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019. Виплату пенсії після виконання рішення суду розпочато з 01.05.2022 у розмірі 12178,52 грн.
На звернення позивача щодо виконання рішення суду у справі від 09.03.2021 у справі №440/378/21 в частині виплати пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення позивач отримав відповідь ГУПФ про те, що з 01.05.2014 по даний час чинною є редакція частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення, тоді як рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №440/378/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду переглядати розмір виплачуваної пенсії в подальшому.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, за цим Законом пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
З матеріалів справи суд встановив, що вислуга років позивача станом на момент виходу на пенсію становить 33 роки.
За приписами частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, загальний розмір грошового забезпечення позивача на момент виходу на пенсії мав становити не більше 90% його грошового забезпечення.
Як видно з протоколу призначення пенсії позивача, основний розмір його пенсії становить 90% грошового забезпечення.
Редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.
Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення, максимальний розмір якого, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України від 27.03.2014 №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності у цій частині 01.05.2014, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
У зв'язку з цим суд звертає увагу на висновки Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, сформульовані у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17,, де Суд зазначав, що Закони №3668-VI та №1166-VII набрали чинності після призначення пенсії позивачу з розрахунку 90% розміру грошового забезпечення військовослужбовця відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" його розмір має обчислюватися із вказаного у довідці грошового утримання станом на момент проведення перерахунку, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Згідно зі статтею 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За таких обставин суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ щодо обмеження належної позивачу пенсії максимальним розміром 70 відсотків грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті пенсії з 01.05.2021, зобов'язавши відповідача здійснити з 01.05.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90 відсотків грошового забезпечення, а також здійснити відповідні виплати перерахованої пенсії.
Відтак, заявлений позов суд визнає обґрунтованим, у зв'язку з чим такий підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з приписами частини першої статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 у справі №440/8438/25 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 70 відсотків грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті пенсії з 01.05.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.05.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90 відсотків грошового забезпечення, а також здійснити відповідні виплати перерахованої пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун