Рішення від 29.07.2025 по справі 420/35398/24

Справа № 420/35398/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» до Головного управління ДПС в Одеській області та до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач-1) та до Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДІС в Одеській області від 06.08.2024 p. № 11588586/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 20.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» (код ЄДРПОУ 45329067);

- зобов?язати Державну податкову службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ», код ЄДРПОУ 45329067, (вул. Богачова, буд.4В, село Маяки, Одеський район, Одеська область, 67654) податкову накладну № 1 від 20.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію - 01.07.2024 р.

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДІС в Одеській області від 06.08.2024 p. № 11588585/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 21.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» (код ЄДРПОУ 45329067).

- зобов?язати Державну податкову службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ», код ЄДРПОУ 45329067, (вул.Богачова, буд.4В, село Маяки, Одеський район, Одеська область, 67654,) податкову накладну №2 від 21.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію - 01.07.2024 р.

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області 13.08.2024 p. № 11627134/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 24.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» (код ЄДРПОУ 45329067).

- зобов?язати Державну податкову службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ», код ЄДРПОУ 45329067, (вул.Богачова, буд.4В, село Маяки, Одеський район, Одеська область, 67654,) податкову накладну №3 від 24.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію - 01.07.2024 р.

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 11.07.2024 р. №11403844/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» (код ЄДРПОУ 45329067).

- зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ», код ЄДРПОУ 45329067, податкову накладну №4 від 26.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію - 01.07.2024 р.

II. Позиція позивача, заперечення відповідача.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що в межах господарської діяльності вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, здійснив поставку сільськогосподарської продукції 20.06.2024 року покупцю ТОВ “Світ Овочів» на підставі договору №20/06-24 від 20.06.2024р; 21.06.2024 року покупцю ТОВ “ Овочевий Альянс » на підставі договору №21/06-24 від 21.06.2024р.; 24.06.2024 року покупцю ТОВ “Українська компанія “Овочевий Світ» на підставі договору №24/06-24 від 24.06.2024 року та 24.06.2024 року покупцю ТОВ “Агрофреш Груп» на підставі договору №24/06-24 від 24.06.2024 року. У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та по факту здійсненні операцій з постачання товару на адресу покупців, що підтверджується видатковими накладними, позивачем були складено податкові накладні ( ПН) №1 від 20.06.2024 року; №2 від 21.06.2024р.; №3 від 24.06.2024 року; №4 від 26.06.2024 року, проте їх реєстрація була зупинена на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивач зазначає, що на виконання вимог Порядку №1165 ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» 05.07.2024р., 31.07.2024р.,01.08.2024 06.08.2024р., направлено в електронному вигляді до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, рішеннями регіональної комісії ДПС в Одеській області від 06.08.2024 р. №11588586/45329067, від 06.08.2024 р. №11588585/45329067; від 13.08.2024 р. №11627134/45329067 та від 11.07.2024 р. №11403844/45329067 відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних у зв'язку з начебто наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. При цьому, позивач зазначає, що в порушення п. 11 Порядку № 1165 відповідачем у сформованих квитанціях про зупинення чітко не зазначено, які саме копії документів пропонується надати позивачу та яких пояснень, які були б достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Отже, Позивача вважає, що вказані обставини підтверджують відсутність у контролюючого органу правових підстав для зупинення реєстрації спірних податкових накладних. А оскільки рішення регіональної комісії ДПС в Одеській області не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для його прийняття, а лише містить загальне посилання на те, що причиною його прийняття є надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, то на думку позивача такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню .

03.12.2024 року ГУ ДПС в Одеській області надано відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, стверджуючи, що відповідно до фактичних обставин справи, ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 2 від 21.06.2024, № 3 від 24.06.2024, №4 від 26.06.2024, №1 від 20.06.2024, виписані на загальну суму з урахуванням ПДВ 756 360, 00 грн, за результатами обробки яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація вказаних ПН зупинена, оскільки: «Обсяг постачання товару/послуги 0703, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). На виконання п. 11 Порядків №1165 Позивачем були подані до контролюючого органу Повідомлення № 1 від 05.07.2024, №1 від 01.08.2024, №2 від 31.07.2024 та №2 від 06.08.2024 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, однак, Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області були прийняті рішення №11588586/45329067 від 06.08.2024, №11588585/45329067 від 06.08.2024, №11627134/45329067 від 13.08.2024, №11403844/45329067 від 11.07.2024 у зв?язку з тим, що документи були складені/ оформлені із порушенням законодавства. Звертає увагу на невідповідність що товарно-транспортні накладні, надані Позивачем на розгляд комісії регіонального рівня, не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (в редакції від 12.07.2019), оскільки у наданих товарно-транспортних накладних не заповнено обов?язкових граф щодо вантажно-розвантажувальних робіт, а також відсутні підписи відповідальної особи за внесення відомостей щодо параметрів транспортного засобу, тому документи, які були подані на розгляд комісії є сумнівними та ймовірно складені із порушенням чинного законодавства, відтак прийняті рішення, на переконання відповідача, є законними та обґрунтованими.

09.12.2024 відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що викладені у відзиві на позов пояснення та доводи відповідача не ґрунтуються на законі та є необґрунтованими. Так на довід відповідача-1, щодо складання ТТН з порушенням законодавства, вказує, що всі ТТН надані до Комісії для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997 № 363 та додатково надає пояснення щодо їх складання. Окремо звертає увагу, що 03.09.2024р. комісією центрального рівня ДПС України задоволено скаргу позивача та скасовано рішення Комісії регіональної комісії ГУ ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації пн № 5 від 29.06.2024р., яка складена на підставі аналогічних первинних документів.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 19 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Цією ж ухвалою зобов'язано ГУ ДПС в Одеській області разом з відзивом надати суду належним чином завірені копії документів зокрема: пояснення з доказами щодо застосування пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, визначених у додатку № 1 до Порядку № 1165; протокол комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якого було прийнято оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкової накладної; докази, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, у т.ч. квитанції, згідно яким реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, документи довільного формату, додатки до повідомлення тощо .

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» взято на облік як платника податків 19.12.2023 року, основним видом діяльності за кодом КВЕД 01.13. вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (а.с.30-38)

20.06.2024 року між ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» (Постачальник) та ТОВ «Світ Овочів» (Покупець) укладений Договір поставки №20/06-2024, за умовами якого Постачальник зобов'язується на підставі попереднього усного/письмового замовлення Покупця поставити Товар, обумовлений даним Договором, а Покупець зобов'язується прийняти Товар та оплатити його вартість. (а.с.51,52)

На виконання умов зазначеного договору, ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» було реалізовано товар (цибуля врожаю 2024 р.) про що складену видаткову накладну №1 від 20.06.2024 року на суму 187 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 31 166,67 грн. (а.с. 53)

21.06.2024 року між ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» (Постачальник) та ТОВ «Овочевий Альянс» (Покупець) укладений Договір поставки №21/06-2024, за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити (продати) у власність Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти (придбати) та оплатити на умовах і протягом дії Договору цибулю в кількості 100000 (сто тисяч) кг. (а.с.78-81)

На виконання умов зазначеного договору, ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» було реалізовано товар (цибуля врожаю 2024 р.) про що складену видаткову накладну №2 від 21.06.2024 року на суму 171 360,00 грн., у т.ч. ПДВ 28 560,00 грн. (а.с. 82)

24.06.2024 року між ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» (Постачальник) та ТОВ «Українська компанія« Овочевий Світ» (Покупець) укладений Договір поставки №24/06-2024, за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у визначені цим Договором строки Покупцеві Товар (товари), що визначені в видаткових накладних або додатках до договору, для використання у господарській (підприємницькій) діяльності, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити ТОвар (товари) (а.с. 106-108)

На виконання умов зазначеного договору, ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» було реалізовано товар (цибуля врожаю 2024 р.) про що складену видаткову накладну №3 від 24.06.2024 року на суму 198 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 000,00 грн. (а.с. 110)

24.06.2024 року між ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» (Постачальник) та ТОВ «Агрофреш Груп» (Покупець) укладений Договір поставки №24/06-2024, за умовами якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця овочі (далі - товар), відповідно до попередньої комерційної пропозиції або замовлення Покупця окремими партіями за цінами, в асортименті та кількості, що остаточно погоджується Сторонами в Рахунках та Видаткових накладних, які є невід'ємною частиною Договору, а Покупець зобов'язується прийняти Товар та сплатити за нього грошову суму відповідно до умов, передбачених Договором. (а.с. 138-140)

На виконання умов зазначеного договору, ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» було реалізовано товар (цибуля врожаю 2024 р.) про що складену видаткову накладну №4 від 26.06.2024 року на суму 198 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 000,00 грн. (а.с. 141)

Внаслідок здійснення вказаних вище господарських операцій ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» за правилами першої події (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податку) на виконання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, складено податкові накладні (ПН) №1 від 20.06.2024 року на суму 187 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 31 166,67 грн.; №2 від 21.06.2024р. на суму 171 360,00 грн., у т.ч. ПДВ 28 560,00 грн ; №3 від 24.06.2024 року на суму 198 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 000,00 грн.; №4 від 26.06.2024 року на суму 198 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 000,00 грн. (а.с. 48, 75, 103, 135)

01.07.2024 за результатами обробки вказаних ПН ДПС направлено позивачу засобами електронного зв'язку квитанції (реєстр. №9179735480 , 9179672237, 9179518811, 9179525934) , згідно якої реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, з підстав: . Обсяг постачання товару/послуги 0703 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 50, 77, 105, 137)

З метою подальшої реєстрації вказаних податкових накладних, позивач через електронний кабінет направлено до контролюючого органу

- повідомлення № 1 від 01.08.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме щодо ПН №1 від 20.06.2024 року, додавши 9 документів довільного формату (а.с. 46) ;

- повідомлення № 2 від 31.07.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме щодо ПН №2 від 21.06.2024 року, додавши 8 документів довільного формату (а.с. 73);

- повідомлення № 2 від 06.08.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено а саме щодо ПН №3 від 24.06.2024 року, додавши 9 документів довільного формату (а.с. 101) ;

- повідомлення № 1 від 05.07.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено а саме щодо ПН №4 від 26.06.2024 року, додавши 8 документів довільного формату (а.с. 133) .

У поясненнях щодо підтвердження інформації до податкових накладних позивачем була надана інформація щодо господарської діяльності ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» та щодо договірної діяльності із контрагентами 1) ТОВ «Світ Овочів» на підтвердження чого надає Договір поставки №20/06-24 від 20 червня 2024 р.; ВН №1 віл 20 червня 2024 р.; TTH № P1 від 20 червня 2024 р.; 2) ТОВ «Овочевий Альянс» на підтвердження чого надає Договір поставки №21/06-24-1 від 21 червня 2024 р., ВН №2 від 21 червня 2024 р.,TTH №P2 від 21 червня 2024 р., рахунок №2 від 21 червня 2024 ; 3) ТОВ «УК «Овочевий Світ» на підтвердження чого надає Договір поставки №24/06-24-1 від 24 червня 2024 р., ВН №3 від 24 червня 2024 р.,TTH №3 від 24 червня 2024 р., 4) ТОВ «Агрофреш Груп» на підтвердження чого надає Договір поставки №24 06-2024 2 віл 34 червня 2024 р., ВН №4 від 26 червня 2024 р., TTH № Р4 від 26 червня 2024 р., картка рахунку 361 по ТОВ «АГРОФРЕШ».(а.с. 63,63,92,93, 123,124,150,151 )

Підтвердженням електронної доставки до ДПС повідомлення та первинних документів довільного формату є наявні у справі копії вказаних документів.

За результатами розгляду наданих пояснень і документів, доданих до них, Комісією ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН від 06.08.2024 р. №11588586/45329067, від 06.08.2024 р. №11588585/45329067; від 13.08.2024 р. №11627134/45329067 та від 11.07.2024 р. №11403844/45329067, за якими підстави відмови: «надання платником податку копії документів, складених з порушенням законодавства».

Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні. (а.с.43, 70, 98, 130)

31.07.2024, 07.08.2024, 16.08.2024 року позивачем було оскаржено вказані рішення Комісії регіонального рівня до Комісії центрального рівня ДПС України. (а.с.67, 93, 125, 152)

05.02.2024 року рішеннями Комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування в ЄРПН № 51544/45329067/2, №51529/45329067/2, №54092/4529067/2 за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування в ЄРПН, скарги ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладної в ЄРПН - без змін, у зв'язку з ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.(а.с.67, 95,127)

Не погодившись з рішенням комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ПК України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України) передбачено, зокрема,-

- Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. ( підпункт 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику ( пункт 20.2. статі 20 ПК України);

- об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, ; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу . ( підпункти “а», “б» пункту 185.1 стаття 185 ПК України);

- датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. ( абзаци перший - третій пункту 187.1 статті 187 ПК України);

- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. ( абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. ( абзац другий пункту 201.10 статті 201 ПК України);

на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін ( п.201.1. ст. 201 ПК України);

- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. ( абзац 1 пункту 201.10 ст. 201 ПК України);

- підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. ( абзац 5 п. 201.10. ст. 201 ПК України);

- якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. ( абзац 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. ( пункт 201.16. ст. 201 ПК України);

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 , в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 34, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 1246) передбачено, зокрема,

- у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації ( абзаци 1-2 пункту 2 Порядку № 1246);

- після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування ( абзац 10 пункту 12 Порядку № 1246);

- за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). ( пункт 13 Порядку № 1246);

- квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. ( пункт 14 Порядку № 1246).

- податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. ( пункт 19 Порядку № 1246).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначено постановою Кабміну України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка з 01 лютого 2020 року набрала чинності ( далі - Порядок № 1165), зокрема, -

- податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації). (абзац 1 пункту 3 Порядку № 1165 в редакції Постанови КМ № 1154 від 12.10.2022)

- у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. ( пункт 4 Порядку №1165)

- платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). ( пункт 5 Порядку № 1165)

- у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. ( абзац 1 пункту 6 Порядку № 1165)

- у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. ( пункт 7 Порядку № 1165)

- платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. ( пункт 8 Порядку №1165).

- у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. ( пункт 10 Порядку №1165).

- у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. ( пункт 11 Порядку №1165);

- комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. ( абзац другий пункту 25 цього Порядку № 1165);

- комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. (абзац перший пункту 26 Порядку №1165);

- комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).

Додатком № 3 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема, обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку. ( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1154 від 12.10.2022; в редакції Постанов КМ № 1428 від 23.12.2022, № 574 від 02.06.2023)

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.12.2019 за № 1245/34216, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин ( далі - Порядок № 520), зокрема, -

- прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). ( пункт 2 Порядку № 520).

- у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. ( пункт 4 Порядку № 520).

- перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні ( абзац четвертий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023)

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. ( пункт 5 Порядку № 520).

- письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)). ( пункт 6 Порядку № 520).

- письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту. ( пункт 9 Порядку № 520 в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023).

- Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. ( пункт 10 Порядку № 520 в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023)

- Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. (пункт 12 Порядку № 520).

Додатком № 1 до Порядку № 520 затверджена форма Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023).

VI. Оцінка суду.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається обов'язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН, а також чітко встановлений алгоритм поведінки контролюючого органу, а саме, щодо перевірки податкової накладна на відповідність ознакам безумовної реєстрації, автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Спірність питання у даній справі полягає у правомірності рішень, прийнятих регіональною комісією ГУ ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства.

Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує, що на дату ухвалення оскаржуваних рішень від 31.07.202 р. по 16.08.2024 про відмову в реєстрації спірних податкових накладних діяла редакція пункту 9 Порядку № 520 згідно наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 р.

Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків.

«З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

Повертаючись до обставин даної справи, відповідно до умов договорів поставки : №20/06-24 від 20.06.2024р з ТОВ “Світ Овочів» ; №21/06-24 від 21.06.2024р. з ТОВ “ Овочевий Альянс », №24/06-24 від 24.06.2024 з ТОВ “Українська компанія “Овочевий Світ» та №24/06-24 від 24.06.2024 з ТОВ “Агрофреш Груп», позивачем була здійснена поставка сільськогосподарської продукції, про що свідчать відповідні видаткові накладні.

За правилом першої події (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податку) на виконання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ «Вік Агропром» складено та надіслано засобами електронного зв'язку до ЄРПН на реєстрацію ПН №1 від 20.06.2024 року на суму 187 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 31 166,67 грн.; №2 від 21.06.2024р. на суму 171 360,00 грн., у т.ч. ПДВ 28 560,00 грн ; №3 від 24.06.2024 року на суму 198 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 000,00 грн.; №4 від 26.06.2024 року на суму 198 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 000,00 грн.

Проте, реєстрація поданих ТОВ "Вік Агропром » податкових накладних була зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, у зв'язку з чим позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому, вказавши перелік документів, який платник податку може подати для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі згідно пункту 5 Порядку № 520.

З метою розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію вказаних ПН в ЄРПН, позивачем було надано до ГУ ДПС разом з повідомленнями № 1 від 01.08.2024 р., № 2 від 31.07.2024 р., № 2 від 06.08.2024 р., № 1 від 05.07.2024 р. , про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких було додано окремими документами письмові пояснення щодо підтвердження інформації до податкових накладних складених в межах господарської діяльності ТОВ «ВІК АГРОПРОМ» та копії наступних документів : Договір поставки №20/06-24 від 20 червня 2024 р.; ВН №1 віл 20 червня 2024 р.; TTH № P1 від 20 червня 2024 р., Договір поставки №21/06-24-1 від 21 червня 2024 р., ВН №2 від 21 червня 2024 р.,TTH №P2 від 21 червня 2024 р., рахунок №2 від 21 червня 2024 ; договір поставки №24/06-24-1 від 24 червня 2024 р., ВН №3 від 24 червня 2024 р.,TTH №3 від 24 червня 2024 р., договір поставки №24 06-2024 2 віл 34 червня 2024 р., ВН №4 від 26 червня 2024 р., TTH № Р4 від 26 червня 2024 р., картка рахунку 361 по ТОВ «АГРОФРЕШ»

За результатами розгляду вказаних пояснень та копій документів Комісією ГУ ДПС в Одеській області було прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації даної податкової накладної, в якому проставлено відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», а в графі «Додаткова інформація» вказано: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні, наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій».

З огляду на вказане та враховуючи наведені вище висновки Верховного Суду, вказаною відміткою у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства» оскаржуваного рішення, Комісія ГУ ДПС в Одеській визнала, що надані ТОВ «Вік Агропром» письмові пояснення та документи, передбачені пунктом 5 Порядку № 520, є достатнім обсягом, проте не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в спірній податковій накладній.

При цьому, зробивши висновок про надання позивачем копій документів, складених з порушенням законодавства, відповідачем -1 жодним чином не конкретизував, які з поданих позивачем копій документів складені/оформлені із порушенням законодавства, та у чому полягають ці порушення.

Щодо аргументу відповідача-1 наведеного у відзиві про те, що в пакеті документів поданому на розгляд комісії регіонального рівня товарно-транспортні накладні не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України Про затвердження Правил перевезення вантажу автомобільним транспортом в Україні від 14.10.1997 №363 у зв'язку з відсутністю ініціалів та підпису водія/експедитора, який отримав товар, а також не заповнення граф щодо навантажувально-розвантажувальних операцій , то суд вказує про таке.

Так, відповідно до розділу 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України (№363 від 14.10.1997), товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу, а товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Тобто, товарно-транспортна накладна не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей.

Разом із відзивом до позовної заяви відповідачем додано витяги протоколи засідання Комісії ГУ ДПС в Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо розгляду пояснень та копій документів поданих платником податків від 11.07.2024 р. №123/15-32 , від 06.08.2024 р. №139/15-32, та від 13.08.2024 р. №144/15-32 щодо пн №4 від 26.06.2024 р., №1 від 20.06.2024 р. , №2 від 21.06.2024 р. та №3 від 24.06.2024 р. , які містять код ДПІ , код платника, найменування платника податків , дату надходження документа, ідентифікатор, номер повідомлення, дату повідомлення, порядковий номер пн/рк, дату складання пн/рк, податковий номер платника податку, найменування/ПІБ платника податку, обсяг постачання, суму ПДВ та рішення комісії

Натомість, вказані протоколи засідання регіональної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН щодо розгляду пояснень та копій документів, поданих платником податку не містять підстав відмови у реєстрації спірних податкових накладних, у тому числі результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні. ( т.VІІ а.с. 3).

Щодо позиції відповідача-1 наведеної в відзиві стосовно не підтвердження позивачем відомостей щодо кодів УКТЗЕД/ДКГІІІ товару/послуг внаслідок відсутності таблиці даних платника податку на додану вартість з кодами УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг, що відповідає проведеній операції, за якою складена спірна ПН, то суд звертає увагу на те, що пунктом 12 Порядку № 1165 визначено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою , то суд вказує наступне.

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку № 1165).

Таким чином, подання до ДПС таблиці даних платника податку за встановленою формою є правом платника податку, а не його обов'язком.

Як вбачається з рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 10.09.2024 №11752044/45329067, то у якості підстави вказано « одержано податкову інформацію про відсутність основних засобів (недостатню кількість) для провадження господарської діяльності відповідно до поданої таблиці даних платника податку».

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що у даному рішенні не зазначено невідповідність яких видів діяльності та яким основним засобам., крім того вказане рішення не містить відомостей про податкову інформацію, яка на думку податкового органу свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій, з огляду на що відсутні підстави для врахування вказано рішення як підставу для зупинення реєстрації спірних податкових накладних.

Вищевказане на думку суду свідчить про не додержання податковим органом вимог пунктів 44, 46 Порядку № 1165 в частині розгляду пояснень та копій документів, поданих платником податку щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

За загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Відповідний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18.

Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

Не наведення мотивів прийнятого рішення не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

З урахуванням наведених вище норм чинного законодавства та правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової №11588586/45329067 від 06.08.2024, №11588585/45329067 від 06.08.2024, №11627134/45329067 від 13.08.2024, №11403844/45329067 від 11.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних та їх скасування.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд враховує наступне.

Згідно частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

У цьому випадку, зобов'язання відповідача-2 (ДПС України) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою їх фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Зважаючи на те, що судом встановлено протиправність рішень відповідача-1 щодо відмови у реєстрації спірної податкової накладної, відповідно вимога позивача про зобов'язання ДПС України її зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання на реєстрацію, є також обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

VІІ. Висновок суду.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа лише у разі задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.

Як встановлено судом, позивачем сплачено судовий збір в сумі 12 112,00 грн., що підтверджується платіжними документами № 114 від 12.11.2024 на суму 12 112,00 грн.(а.с. 154)

Враховуючи, що за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судовий збір у розмірі 12 112,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області, у складі якого утворено Комісію, що прийняла оскаржувані рішення, які судом визнані протиправними та скасовані.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ(вул.Богачова, буд.4В, село Маяки, Одеський район, Одеська область, 67654, код ЄДРПОУ: 45329067) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, Одеська обл., 65044, код ЄДРПОУ ВП: 44069166) та до Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, Київська обл., 04053, код ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДІС в Одеській області від 06.08.2024 p. № 11588586/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 20.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» .

Зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ податкову накладну № 1 від 20.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДІС в Одеській області від 06.08.2024 p. № 11588585/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 21.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» .

Зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» податкову накладну №2 від 21.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію .

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області 13.08.2024 p. № 11627134/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 24.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» .

Зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» податкову накладну №3 від 24.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 11.07.2024 р. №11403844/45329067 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» .

Зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» податкову накладну №4 від 26.06.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК АГРОПРОМ» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 12 112,00 ( дванадцять тисяч сто дванадцять гривень 00 копійок ) .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна