Рішення від 30.07.2025 по справі 400/5345/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2025 р. № 400/5345/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з вимогами, (з урахуванням уточнених позовних вимог) про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку й здійснити звернення до Інгульського Відділу Поліції 2 Миколаївського управління ГУНП в Миколаївській області про виключення з ІПНП інформації що ОСОБА_1 вчинене адміністративне правопорушення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не вручав ОСОБА_1 повістки, а від так відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 порушував правила військового обліку. Проте, в Єдиному державному реєстрі призовників, є запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, про що він дізнався випадково з повідомлення в додатку Резерв+. Позивач наголошує, що відносно нього не складався протокол про адміністративне правопорушення, відсутня постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, а відтак у Відповідача відсутні будь-які правові підстави вносити запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку в додатку Резерв+. Позивач просить суду визнати такі дії Відповідача протиправними та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку й здійснити звернення до Інгульського Відділу Поліції 2 Миколаївського управління ГУНП в Миколаївській області про виключення з ІПНП інформації що ОСОБА_1 вичинене адміністративне правопорушення.

27.05.2025 року Ухвалою суду відкрито поважання по справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін (а.с.24)

За клопотання представника Позивача справу призначено до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін на 11.06.2025 року (а.с.41)

09.06.20205 року від Відповідача надійшов Відзив на позовну заяву, де Відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та зазначає, що ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку, рекомендованим листом за місцем його проживання була направлена повістка № 2824313, з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 14.03.2025 року об 9:00. Місце свого проживання ОСОБА_1 зазначив самостійно, шляхом особистої явки до РТЦК. Надіслана Позивачеві повістка повернулося до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою «відсутність особи за вказаною адресою». Відповідно до п. 41 Порядку «Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» № 560 від 16.05.2024 року, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ТЦК та СП у разу надіслання повістки засобами поштового зв'язку - день проставлення у поштовому повідомлені відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи. Позивач за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з'явився, після чого 24.03.2025 року Відповідач було підготовлено та направлено повідомлення до Нац.поліції про примусовий привід Позивач до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Після направлення повідомлення до органів поліції в застосунку Резерв + автоматично відображається повідомлення про порушення правил військового обліку способи, відносно якої направлено повідомлення до Нац. Поліції. Відповідач вважає, що діяв в межах своєї компетенції та на виконання вимог закону, а від так вважає що дії співробітників ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірні.(а.с.45-47)

17.06.2025 року від представника Позивач надійшла відповідь на Відзив, де та зазначила свою не згоду з позицією Відповідача, доводи незгоди фактично є обґрунтуванням викладеним в позовній заяві (а.с.60-63)

Представником Позивача до суду не одноразово подавалися клопотання про зупинення провадження по справі, через хворобу ОСОБА_1 . На підтвердження хвороби позивача - ОСОБА_1 , адвокатом Євтєєвою Т.В. були надані довідки сімейного лікаря МРЦ первинної медичної допомоги (а.с.67, 79,87,93,), однак лікувальний заклад спростував перебування Позивача на стаціонарному лікуванні з зазначеним у довідках діагнозом (а.с.118)

Вислухав пояснення сторін, дослідив письмові докази, що містяться у справі, судом встановлено:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 16.01.2023 року перебував на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 , 29.11.2024 року пройшов ВЛК та був визнаний придатний до служби у лавах ЗСУ. (а.с.145)

12.12.2024 року під час особистої явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 повідомив про своє фактичне місце проживання ( АДРЕСА_3 ), його облікові дані були оновленні та записи занесенні в застосунку Резерв +. (а.с145,146)

04.03.2025 року Керівником ІНФОРМАЦІЯ_2 Позивачеві виписана повістка № 2824313, відповідно до якої ОСОБА_1 повинен з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 14.03.2025 року об 09:00 (а.с. 17 )

Повістку направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим ластом з описом вкладення та зі зворотнім повідомлення, за адресою фактичного місця проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_3 (а.с.20)

Відправлення було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою Укрпошти «відсутність особи за вказаною адресою ». (а.с.20)

24.03.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано звернення до органів Нац. Поліції № Е1756594 з проханням здійснити примусовий привід ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

25.03.2025 року в застосунку Резерв + змінено статус військовозобов'язаного ОСОБА_1 та в застосунку з'явилася помітка про «порушення правил військового обліку» (ас.24)

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб. У подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває до цього часу. 24 лютого 2022 з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Законом України від 03 березня 2022 №2105-ІХ затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (далі по тексту - Указ №69/2022).

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення про ТЦК та СП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:

- здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закону), особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 38 зазначеного вище Закону передбачено, що органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Аналогічного змісту приписи містяться у п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487, зокрема, Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон України №580-VIII).

Повноваження поліції у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення закріплені у статті 25 цього Закону.

Згідно названої правової норми поліція здійснює інформаційно-аналітичну діяльність виключно для реалізації своїх повноважень, визначених цим Законом.

Поліція в рамках інформаційно-аналітичної діяльності:

1) формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України;

2) користується базами (банками) даних Міністерства внутрішніх справ України та інших органів державної влади;

3) здійснює інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу;

4) здійснює інформаційну взаємодію з іншими органами державної влади України, органами правопорядку іноземних держав та міжнародними організаціями;

5) надає до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі та в обсягах даних, зазначених у статтях 7, 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", відомості, необхідні для забезпечення ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.08.2017 року №676 затверджено Положення про інформаційно-комунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України".

У пункті 2 розділу І даного Положення визначено, що Інформаційно-комунікаційна система "Інформаційний портал Національної поліції України" - сукупність технічних і програмних засобів, призначених для обробки відомостей, що утворюються у процесі діяльності Національної поліції України та її інформаційно-аналітичного забезпечення. Система ІПНП є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС.

Поліція може створювати власні реєстри та бази даних, необхідні для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу, а також бази даних, що формуються в процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності відповідно до закону, та інформаційно-аналітичні системи (у тому числі міжвідомчі), необхідні для виконання покладених на неї повноважень.

Відповідно керуючись ст.23, 25 Закону України "Про Національну поліцію", ч.3 ст.38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", підпункту 40 пункту 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою КМУ від 28.10.2015 року №877, з метою належної організації виконання покладених на поліцію завдань Національною поліцією України видане доручення від 03.11.2023 №11396/01/27-2023 "Про введення в експлуатацію інформаційної підсистеми ІП "Призовник, військовозобов'язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України".

Підпунктом 3 пункту 4 даного Доручення Національною поліції України від 03.11.2023 №11396/01/27-2023, доручено забезпечити начальникам ГУНП унесення до ІП "Призовник, військовозобов'язаний, резервіст" інформації про звернення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або органів Служби безпеки України до Національної поліції України щодо необхідності доставлення резервістів, які призовників, військовозобов'язаних вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статями 210, 210-1 КУПАП.

Відповідно до статей 25-27 Закону України "Про Національну поліцію", підпунктів 7, 40, 41 пункту 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №877, та з метою забезпечення формування інформаційних ресурсів поліцією під час реєстрації заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події затверджено Інструкцію з формування та ведення інформаційної підсистеми "Єдиний облік" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" від 14.06.2019 №508.

Відповідно до п. 2 розділу 2 Інструкції підставами для внесення відомостей до ІП "Єдиний облік" є заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення та іншу подію, рапорт поліцейського про самостійно виявлені обставини, що свідчать про кримінальні правопорушення, що надійшли до органу (підрозділу) поліції.

Отже, відомості про ОСОБА_1 винесено до бази інформаційної підсистеми ІП «Єдиний облік» та «Резерв +», інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" на підставі звернення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №Е1756594 віл 24.03.2025 року відповідно до ст. 259 КУпАП до ВП № 2 ( м. Миколаєва ) ГУ ГУНП в Миколаївській області щодо доставлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення за ст.210, 210-1 КУпАП для складання адміністративного протоколу.

Суд зауважує, що оскільки Позивачу було належним чином направлено Повістку- виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 , та в визначений у повістці термін ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з'явився , в його діях є ознаки адміністративного правопорушення, через що Відповідач був вимушений звернутися з заявою про привід до органів Нац. поліції, відтак відомості про позивача цілком законно внесені до інформаційної підсистеми ІП "Резерв+" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України".

Аналогічний висновок був викладен у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2024 у справі №134/1576/23.

Крім того, матеріалами справи підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 представнику позивача надав ґрунтовну відповідь на адвокатський запит, у якій роз'яснено підстави внесення до інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» стосовно позивача ОСОБА_1 та водночас роз'яснено, що усі інші матеріали стосовно ОСОБА_1 знаходяться у ВП № 2 (м. Миколаєва ) ГУ НПУ у Миколаївській області

Разом з тим, доказів звернення позивача чи його представника до ВП № 2 ГУ Нац.поліції в Миколаївської області з приводу видалення відомостей стосовно нього з інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" позивачем та /або його представниками до суду не надано.

Посилання Позивач на те що він не отримував повістки, яка на його думку, йому не належним чином вручена, суд оцінює критично, оскільки Відповідно до п. 41 Порядку «Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» № 560 від 16.05.2024 року , належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ТЦК та СП у разу надіслання повістки засобами поштового зв'язку - день проставлення у поштовому повідомлені відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи.

В матеріалах справи містяться докази , того що поштове відправлення з повісткою було відправлено на адресу фактичного проживання ОСОБА_1 , яку він самостійно зазначив при особистій явці до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відправлення повернулося з відмуткою Укрпошти «відсутність особи за вказаною адресою », що з оглядом на положення п. 41 Порядку № 560 дає підстави вважати , що військовозобов'язаний належним чином оповіщений про виклик до районного (міського) ТЦК та СП.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, суд повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідачем належними і допустимими доказами доведено правомірність своїх дій.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241 246, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 30.07.2025 р.

Суддя Н. В. Лісовська