29.07.2025 р. № 814/2138/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області про заміну сторони виконавчого провадження по справі
за позовомДержавної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030,
до відповідачафізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
простягнення 516316,06 грн,
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.11.2016 року у справі № 814/2138/16 задоволено позовні вимоги Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області тастягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України 516316,06 грн.
На виконання зазначеної постанови судом 23.12.2016 року видан виконавчий лист.
16.07.2025 року від Головного управління ДПС у Миколаївській області надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження.
Про дату, час і місце розгляду заяви сторони повідомлені належним чином.
На підставі ч. 2 ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд розглянув заяву по суті та встановив наступне:
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 682-р Кабінет Міністрів України погоджується з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2016 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій та повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податку службу.
28.08.2019 року Державною податковою службою України прийнято наказ № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», згідно якого розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.07.2019 року №14 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у Миколаївській області( далі за текстом - ГУ ДПС у Миколаївській області).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 01.08.2019 року внесено запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Миколаївській області як юридичної особи.
Тобто, фактично функції з реалізації державної податкової політики на разі виконуються Державною податковою службою України, у той час, згідно вищезазначених положень - здійснення функцій Державної фіскальної служби припинено.
Наказом ГУ ДПС у Миколаївській області від 29.08.2019 року № 5 розпочато виконання ГУ ДПС у Миколаївській області повноважень ГУ ДФС у Миколаївській області.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, контролюючим органом уповноваженим здійснювати стягнення податкового боргу, тобто бути стороною стягувача у виконавчому провадженні, являється Головне управління ДПС у Миколаївській області, як правонаступник повноважень Первомайської обєднаної державної податкової інспекцїї Головного управління Міндоходів і зборів у Миколаївській області.
Також, відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 року № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій», розпочати з 01.01.2021 року здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 року № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.11.2020 року № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі - Положення).
Згідно п. 1 Положення, Головне управління ДПС у Миколаївській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Миколаївської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 43144729).
Відповідно до пп. 15 п. 5 Положення, ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Миколаївській області як юридичної особи, як відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП 44104027).
Отже, відбулось фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 43144729) до Головного управління ДПС у Миколаївській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (код ЄДРПОУ ВП 44104027). Тобто, публічне правонаступництво є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. Підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулись із суб'єктом владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви.
Керуючись ст. 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
2. Замінити стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.12.2016 року у справі № 814/2138/16 з Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 39554010) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027).
Ухвалу суду може бути оскаржено в порядку, встановленому КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.В. Малих