29 липня 2025 рокусправа № 380/15575/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 від 26.06.2024 №913010130601 про відмову позивачу у переведенні з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу";
- зобов'язати відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату позивачу з 18.06.2024 пенсію на підставі Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та згідно із Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09. 2016 № 622, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.05.2024 № 3 та від 01.05.2024 № 4, видані виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської області, зарахувавши до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії державного службовця період з 01.04.1994 до 01.05.2016 тривалістю 21 рік 1 місяць, з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV.
18.06.2024 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
Стверджує, що на час звернення до відповідача-1 із заявою нею дотримані всі умови щодо стажу державної служби, визначеного п. 10, п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII та щодо віку й страхового стажу, визначеного ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ. Втім, за наслідками розгляду заяви пенсійний орган прийняв рішення від 26.06.2024 №913010130601, яким відмовив ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії у зв'язку із недостатньою кількістю стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, а саме при мінімальному стажі 20 років станом на 01.05.2016, який є умовою для призначення пенсії.
Позивач вважає рішення Головного управління ПФУ в Чернівецькій області щодо відмови в переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII неправомірним.
Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою від 25.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
09.08.2024 Голове управління ПФУ в Чернівецькій області подало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог виходячи з того, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.06.2024 про призначення пенсії, 26.06.2024 прийняте рішення за № 913010130601 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки відсутнє право на переведення на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" (станом на 01.05.2016 відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби) .
Зазначає, що в результаті проведеного перерахунку пенсії з урахуванням наданих документів встановлено наступне: відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 , ОСОБА_1 працювала, зокрема: з 25.03.1985 по 29.08.2023 на посаді інспектора з розгляду заяв та скарг громадян в Бориславському міськвиконкомі (прийняла присягу 01.04.1994).
Отже, на думку відповідача-1, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, які дають право на призначення пенсії державного службовця, можливо зарахувати позивачу періоди роботи з 01.04.1994 до 03.07.2001 (7 років 3 місяці 3 дні), що є недостатнім для призначення пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ.
Таким чином, оскільки стаж державної служби позивача становить 7 років 3 місяці 3 дні, тому у ОСОБА_1 відсутнє право на переведення на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу", яким передбачено наявність необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців - 20 років (станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не обіймала посаду державної служби).
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 27.01.2025 до участі у справі в якості другого відповідача залучене Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
17.02.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області надіслало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог, стверджуючи, що однією із вимог призначення пенсій згідно Закону № 889-VІІІ є наявність відповідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, основною умовою зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.
Зазначає, що згідно із записами у трудовій книжці позивач обіймала різні посади в органах місцевого самоврядування.
Так, п. 11 ч. 3 ст. 3 Закону № 889-VІІІ визначено органи, на які поширюється дія Закону та посади, на які не поширюється дія Закону, зокрема: дія цього Закону не поширюється на депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування.
Статтею 25 Закону № 3723-ХІІ визначено сім категорій посад державних службовців, залежно від яких встановлюються ранги державних службовців. Якщо у статті 25 Закону №3723-ХІІ не визначений певний державний орган, посади у якому віднесені до відповідних категорій посад державної служби, при визначені права особи на пенсію державного службовця слід керуватись нормативно - правовими актами, за якими в подальшому такі посади були віднесені до посад державної служби.
07.06.2001 прийнятий Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-ІІІ, який набрав чинності 04.07.2001. Як зазначено вище, пунктом 11 ч. 3 ст. 3 Закону № 889-VІІІ визначено, що його дія не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування. Таким чином, посадові особи, які займають посади в органах місцевого самоврядування, не віднесені до відповідних категорій посад державних службовців передбачених Законом № 3723 та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України, а отже підстав для зарахування позивачу до стажу державної служби періодів роботи на посадах в органах місцевого самоврядування немає.
Щодо врахування позивачу в разі призначення пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.05.2024 № 3 та від 01.05.2024 № 4, видані виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської області, то відповідач-2 зауважує, що є такі позовні вимоги передчасні, оскільки в даному випадку не вирішено спір по зарахування періоду роботи в органах місцевого самоврядування до стажу роботи державного службовця та призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу".
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV, що не заперечується сторонами.
01.05.2024 Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області видало ОСОБА_1 довідку № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідку № 4 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
18.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, долучивши до заяви, зокрема, довідки від 15.01.2024 № 3 та № 4.
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви від 18.06.2024 про призначення пенсії, визначене Головне управління ПФУ в Чернівецькій області.
26.06.2024 Головне управління ПФУ в Чернівецькій області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.06.2024 прийняло рішення № 913010130601 про відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII у зв'язку із відсутністю необхідного стажу державної служби. У вказаному рішенні відповідач-1 зазначив, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, які дають право на призначення пенсії державного службовця, можливо зарахувати періоди роботи з 01.04.1994 до 03.07.2001 (7 років 3 місяці 3 дні), що є недостатнім для призначення пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону Nє889-VIII.
У рішенні від 26.06.2024 № 913010130601 також зазначено, що станом на 01.05.2016 у заявниці відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби (станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не обіймала посаду державної служби) та відповідно до ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Не погодившись із рішенням від 26.06.2024 № 913010130601 про відмову у переведенні на інший вид пенсії, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та застосовує такі правові норми.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).
За правилами ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За правилами пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Зі змісту наведених вище норм слідує, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII та Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17, від 16.12.2021 у справі № 538/804/17, від 22.06.2021 у справі № 308/67/17, від 29.09.2022 у справі № 234/6967/17 та від 29.11.2022 у справі № 431/991/17.
Суд встановив, що згідно із записами № 11-24 трудової книжки ОСОБА_1 від 02.01.1976 серії НОМЕР_1 , позивач працювала на таких посадах:
Виконавчий комітет Бориславської міської Ради народних депутатів Львівської області (Бориславський горисполком):
25.03.1985 - прийнята по переводу на посаду інспектора по розгляду заяв та скарг громадян;
01.04.1994 - присвоєно дванадцятий ранг державного службовця;
26.05.1994 - прийнято присягу державних службовців;
01.06.1996 - присвоєно черговий одинадцятий ранг державного службовця;
09.11.1994 у зв'язку із внесенням змін в додаток до рішення виконкому від 09.11.1994 № 640, рахувати інспектора з розгляду заяв і скарг громадян спеціалістом з розгляду заяв і скарг;
12.06.1997 - посаду перейменовано на спеціаліста І кат. з розгляду заяв і скарг громадян;
04.01.2000 - переведена головним спеціалістом з розгляду заяв і скарг громадян загального відділу за результатом стажування;
17.08.2001 - складено присягу посадових осіб місцевого самоврядування;
17.08.2001 присвоєно одинадцятий ранг посадової особи місцевого самоврядування;
11.11.2008 - переведена на посаду начальника міського державного архіву як така, що успішно пройшла стажування;
11.11.2010 - присвоєно черговий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах п'ятої категорії посад;
29.08.2023 - присвоєно черговий восьмий ранг посадової особи місцевого самоврядування поза межами 5 категорії класифікації посад;
29.08.2023 - звільнена у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на службі, абзац 6 частини 1 статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Суд також встановив, що рішенням від 26.06.2024 № 913010130601 відповідач-1 відмовив у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, оскільки у ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 відсутній необхідний стаж державної служби.
Тобто, фактичною підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII є відсутність у позивача права на призначення пенсії за Законом України "Про державну службу" № 3723-XII, оскільки, як стверджує відповідач-1, ОСОБА_1 не має 20 років стажу на посадах віднесених до посад державної служби (станом на 01.05.2016); посада на якій працювала позивач станом на 01.05.2016, а саме: посади осіб органів місцевого самоврядування, не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.
Суд не погоджується із наведеним вище доводами пенсійного органу, зважаючи на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який застосовується починаючи з 01.05.2016 (далі - Порядок № 622).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок № 229).
відповідно до п. 6 Порядку № 229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII.
Приписами пункту 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 № 239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок № 239).
Разом з тим, пунктом 1 Порядку № 239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до:
- шоста категорія - посади заступників голів, секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів; керівників відділів секретаріатів районних, районних у містах Києві та Севастополі Рад народних депутатів; керівників управлінь, самостійних відділів виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; керівників відділів (підвідділів) та їх заступників у складі управлінь, самостійних відділів, апаратів виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; радників, консультантів, спеціалістів управлінь, самостійних відділів обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів; радників, консультантів, спеціалістів виконкомів міських Рад міст обласного підпорядкування, їх управлінь, самостійних відділів та інші прирівняні до них посади.
При цьому, відповідно до п. 4 Порядку № 229 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Тобто, як Порядок № 283, так і чинний Порядок № 229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 22 Конституції України закріплені права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, 04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).
Зокрема, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Разом із тим, Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 у справі № 351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" № 889-VIII та пункту 4 Порядку № 229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ці обставини вказують на безпідставність доводів пенсійного органу про те, що стаж роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.
Проте, відповідач-1 залишив поза увагою той факт, що станом на дату набрання чинності Закону № 889-VIII позивач займала посади державної служби та стаж її роботи на посадах віднесених до посад державної служби становив понад 20 років.
Тобто, позивач дотримала всіх необхідних вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пунктами 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII для призначення їй пенсії за віком на умовах статті 37 Закону № 3723-ХІІ, зокрема, вік позивача на дату звернення до пенсійного органу - 65 років, стаж державної служби станом на дату набрання чинності Закону № 889-VIII - більше як 10 років, страховий стаж - понад 40 років (що підтверджується копією трудової книжки позивача).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління ПФУ в Чернівецькій області протиправно прийняло рішення від 26.06.2024 № 913010130601, яким відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII згідно з заявою від 18.06.2024.
Водночас, предметом розгляду цієї справи також є питання можливості при переведені на пенсію за віком згідно із Законом № 3723-XII та Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.05.2024 № 3 та від 01.05.2024 № 4.
У справі, яка розглядається, спір виник щодо права позивача на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у сукупності із пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України не визнав цього права за позивачкою.
Разом із тим, вимоги позивача зобов'язати відповідача-1 обрахувати їй пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, з урахуванням довідок Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області видало ОСОБА_1 довідку від 01.05.2024 № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідку від 01.05.2024№ 4 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), є передчасними, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, що наділений такою дискрецією, наслідки якої можуть бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, у цій частині позовних вимог суд погоджується із твердженнями відповідача-2, що така вимога спрямована на майбутнє, відтак у її задоволенні необхідно відмовити, з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право.
До аналогічного висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 12.09.2023 у справі № 560/8328/22, який в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України та ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" враховує суд під час вирішення цього спору.
Також суд зауважує, що у справі, що розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління ПФУ в Чернівецькій області, рішенням якого ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Тому, дії зобов'язального характеру щодо зарахування до стажу роботи позивачки періоду роботи в органах місцевого самоврядування та переведення її з 18.06.2024 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що відмовив позивачу у такому переведенні, яким у цьому випадку є Головне управління ПФУ в Чернівецькій області.
Такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23, який в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України та ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" враховує суд під час вирішення цього спору.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд вважає протиправним та скасовує рішення Головного управління ПФУ в Чернівецькій області від 26.06.2024 №913010130601 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за Законом України "Про державну службу".
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту права позивача на пенсійне забезпечення, за наявності всіх встановлених законом умов для переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, необхідно зобов'язати Головне управління ПФУ в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 01.04.1994 до 01.05.2016 та перевести позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 18.06.2024 (дати звернення із заявою).
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач-2, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення.
Відтак, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 26.06.2024 № 913010130601 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, пл. Центральна, буд. 3; ЄДРПОУ 40329345) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 01.04.1994 до 01.05.2016 та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 18.06.2024.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, пл. Центральна, буд. 3; ЄДРПОУ 40329345) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна