Рішення від 30.07.2025 по справі 160/2831/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2025 р. справа № 160/2831/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в загальній сумі 29 932,54 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (надалі по тексту також - позивач) подало в Дніпропетровський окружний адміністративний суд адміністративний позов до ОСОБА_1 (надалі по тексту також - відповідач, ОСОБА_1 ) про стягнення податкового боргу в загальній сумі 29932,54 гривень.

Підставою звернення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області із вказаним позовом є несплата ОСОБА_1 податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в загальній сумі 29 932,54 гривень.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом супровідним листом за №13170/25-01 від 21.02.2025 направлено адміністративну справу №160/2831/25 із додатками за належністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Вказана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 03.03.2025.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 відкрито провадження у справі №160/2831/25. Зокрема пунктом 6 ухвали витребувано у Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, крім відзиву на позовну заяву оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії письмових доказів, а саме: належної якості копії податкових повідомлень-рішень, якими нарахований борг в загальній сумі 29932,54 гривень, а також докази надіслання останніх відповідачу, так як подані разом із позовом копії таких документів виготовлені у спосіб, інформація в яких відображена в неякісний спосіб.

На виконання ухвали суду про відкриття провадження, Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області направило через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 17.03.2025", клопотання про долучення доказів, а також клопотання про витребування податкових повідомлень-рішень з доказами їх направлення ОСОБА_1 у Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (а.с.44-49). Вказане клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з інформації з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України, зареєстрований у державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а тому в розпорядженні Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області немає оригіналів податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до частини 3 статті 171 КАС України, якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суддя не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

З урахуванням того, що позовні вимоги заявлені до відповідача як фізичної особи, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 04.03.2025 направлено Центру надання адміністративних послуг Делятинської селищної ради запит щодо надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інших персональних даних, які містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі особи стосовно ОСОБА_1 (а.с.37, 38).

13.03.2025 до канцелярії суду від Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області надійшла відповідь за №350/02-3.09 від 13.03.2025 про те, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.43).

Відтак, судом 10.03.2025 через національного поштового оператора АТ "Укрпошта" засобами поштового зв'язку направлено ухвалу про відкриття провадження відповідачу за адресою: АДРЕСА_2 . Дана ухвала отримана відповідачем 17.03.2025, що підтверджено підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення 06 011 210 091 06 (а.с.52).

Відповідно до частини 1 статті 174 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 251 цього Кодексу.

Днем вручення судового рішення, серед іншого, є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення (пункт 3 частини 1 статті 251 КАС України).

З урахуванням вказаного ухвала суду про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу належним чином.

ОСОБА_1 скористався правом на подання відзиву на адміністративний позов, який надійшов до канцелярії суду 24.03.2025 (а.с.53-70). У відзиві відповідач, вказав, що всі перелічені у позовній заяві податкові повідомлення-рішення спрямовувалися позивачем за місцем його попереднього проживання - с. Воля-Висоцька Львівського району Львівської області, де він до 2005 року проходив військову службу за контрактом і був зареєстрований за адресом АДРЕСА_3 . Проте, з 03.10.2005 він направлений для проходження подальшої військової служби в АДРЕСА_4 , що підтверджує Витягом із послужного списку особової справи майора ОСОБА_1

25.04.2008 він знятий з реєстрації за місцем проживання у с. Воля-Висоцька та 05.09.2008 зареєстрований за місцем проживання в АДРЕСА_5 , що підтверджується відмітками в паспорті в розділі «Місце проживання» (а.с.59). Таким чином, він не отримував та не міг отримати перелічені в позовній заяві податкові повідомлення-рішення, так як вони були направлені не за місцем попереднього проживання - с. Воля-Висоцька Львівського району Львівської області. Крім того, позивач мав можливість перевірити правильність направлення податкових повідомлень-рішень за місцем його реєстрації з відкритих джерел, так як він щорічно подавав декларацію про доходи, де зазначається населений пункт його реєстрації - селище Делятин Івано-Франківської області, а не село Воля-Висоцька Львівської області.

Більш того, він з 05.10.2017 має статус учасникам бойових дій, що підтверджено посвідченням серія НОМЕР_2 , та відповідно до пункту 18 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. Просив відмовити в задоволенні позову про стягнення податкового боргу в сумі 29 932,54 гривень.

Ухвалою суд від 26.03.2025 витребувано в Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи - 43968090, вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська область, 79003), засвідчені і оформлені у встановленому порядку копії 13 податкових повідомлень-рішень (від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень; від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень; від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень; від 15.04.2019 на суму 3 058,48 гривень; від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень; від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень; від 08.06.2021 на суму 3879,99 гривень; від 08.06.2021 на суму 1090,81 гривень; від 09.09.2022 на суму 4929,05 гривень; від 09.09.2022 на суму 1385,74 гривень; від 07.04.2023 на суму 5339,81 гривень; від 07.04.2023 на суму 1501,22 гривень; 13.02.2024 на суму 1811,71 гривень), якими нарахований борг в загальній сумі 29932,54 гривень, а також докази надіслання останніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , так як подані разом із позовом копії таких документів виготовлені у спосіб, інформація в яких відображена в неякісний спосіб (а.с.71-72).

31.03.2025 Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подало відповідь на відзив від 31.03.2025, в якому суду пояснило, що податкові повідомлення-рішення від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень; від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень; від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень; від 15.04.2019 на суму 3 058,48 гривень; від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень; від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень; від 08.06.2021 на суму 3879,99 гривень; від 08.06.2021 на суму 1090,81 гривень; від 09.09.2022 на суму 4929,05 гривень; від 09.09.2022 на суму 1385,74 гривень; від 07.04.2023 на суму 5339,81 гривень; від 07.04.2023 на суму 1501,22 гривень; 13.02.2024 на суму 1811,71 гривень, направлені ОСОБА_1 у встановленому законом порядку згідно інформації з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків на адресу: АДРЕСА_6 , а тому сума податкового боргу вважається узгодженою та підлягає стягненню в судовому порядку (а.с.76-86).

В свою чергу, на виконання ухвали суд від 26.03.2025 Головне управління Державної податкової служби у Львівській області направило лист від 07.04.2025 в якому повідомило суд, що ОСОБА_1 04.03.2025 звернувся із заявою про перерахунок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. Тому, податковим органом, відповідно до підпункту 266.7 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, проведено перерахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та податкові повідомлення-рішення: №0233083/1312-0410 від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень, №0605221-1312-1323 від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень, №0063141-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень, №0063142-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 3058,48 гривень, №0098624-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень, №0098623-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень, №0864367-2408-1323 від 08.06.2021 на суму 3879,99 гривень, №0864368-2408-1323 від 08.06.2021 на суму 1090,81 гривень, №2377355-2412-1323 від 09.09.2022 на суму 4929,05 гривень, №2377356-2412-1323 від 09.09.2022 на суму 1385,74 гривень, №0398361-2412-1323 від 07.04.2023 на суму 5339,81 гривень, №0398362-2412-1323 від 07.04.2023 на суму 1501,22 гривень, №0696461-2412-1323-UA12120070000057518 від 13.02.2024 на суму 1811,71 гривень скасовано (відкликано) та сформовано нові податкові повідомлення-рішення від 06.03.2025, які підлягають сплаті у встановлений законодавством термін.

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області також суду повідомило, що станом на 02.04.2025, з технічних причин, в інтегрованій картці платника податків не відображається відкликання податкових повідомлень-рішень за 2017-2019 роки. При наданні доступу інтегрована картка платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки буде приведена у відповідність.

При цьому, Головне управління Державної податкової служби у Львівській області не надало копії жодного нового податкового повідомлення-рішення від 06.03.2025, якими здійснено перерахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також на підтвердження вказаних тверджень щодо не відображення в інтегрованій картці платника податків відкликання податкових повідомлень-рішень, стягнення боргу за якими є предметом у справі №160/2831/25.

08.04.2025 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 04.04.2025 про зупинення провадження у справі №160/2831/25 за позовом Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в загальній сумі 29932,54 гривень (а.с.91-92).

В подальшому, для з'ясування обставин справи судом ухвалою суду від 06.05.2025 витребувано в Головного управління Державної податкової служби у Львівській області засвідчені і оформлені у встановленому порядку копії, тринадцяти податкових повідомлення-рішень, якими нарахований борг в загальній сумі 29932,54 гривень, а також докази надіслання останніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , так як подані разом із позовом копії таких документів виготовлені у спосіб, інформація в яких відображена в неякісний спосіб (повторно), а також, податкові повідомлення-рішення від 06.03.2025, якими здійснено нове нарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, доказів надіслання останніх платнику податків, та копію інтегрованої картки такого платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 01.02.2018 по 05.05.2025, мова про якій йдеться у листі Головного управління Державної податкової служби у Львівській області від 07.04.2025 (а.с.95-96).

Від Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області 08.05.2025 в суд надійшла заява про зменшення позовних вимог (а.с.10-108). Позивач стверджує, що так як Головне управління Державної податкової служби у Львівській області відкликало частину податкових повідомлення-рішень, предметом стягнення залишаються зобов'язання на загальну суму 9 994,21 гривень, зокрема:

- №0233083/1312-0410 від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень,

- №0605221-1312-1323 від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень,

- №0063141-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень,

- №0063142-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 3058,48 гривень,

- №0098624-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень,

- №0098623-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень.

При цьому, Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, зважаючи на коментований вище лист Головне управління Державної податкової служби у Львівській області від 07.04.2025, не надало жодного доказу чинності шести рішень, якими визначено зобов'язання в загальному розмірі 9 994,21 гривень.

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області, на виконання ухвали суду від 06.05.2025, направило 12.05.2025 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи тринадцять податкових повідомлень-рішень на загальну суму 29 931,54 гривень, та повідомило суд, що відповідно до підпункту 267.7.3 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України проведено перерахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та скасовано (відкликано) вказані податкові повідомлення-рішення, натомість сформовано нові податкові повідомлення-рішення від 23.06.2025 (а.с.113-155).

Для з'ясування обставин чинності податкових повідомлення-рішень, щодо стягнення зобов'язань на загальну суму 9 994,21 гривень, судом 09.07.2025 відповідною ухвалою витребувано в Головного управління Державної податкової служби у Львівській області та Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області інформацію про те чи є чинними (не відкликами) шість податкових повідомлення-рішень, якими визначено податкове зобов'язання ОСОБА_1 та є предметом стягнення у справі №160/2831/25: №0233083/1312-0410 від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень, №0605221-1312-1323 від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень, №0063141-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень, №0063142-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 3058,48 гривень, №0098624-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень, №0098623-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень. Витребувано в Головного управління Державної податкової служби у Львівській області та Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області інформацію-розрахунок по шести податкових повідомлення-рішень (№0233083/1312-0410 від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень, №0605221-1312-1323 від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень, №0063141-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень, №0063142-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 3058,48 гривень, №0098624-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень, №0098623-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень), якими визначено податкове зобов'язання ОСОБА_1 та є предметом стягнення у справі №160/2831/25, із зазначенням:

- даних про об'єкт/предмет оподаткування, його характеристики (вид майна, адреса майна, площа майна тощо);

- період нарахування за кожним об'єктом/предметом оподаткування;

- врахування/не врахування пільги (пільгової площі) об'єкту/предмету оподаткування;

- формула обчислення податкового зобов'язання, виходячи із норм податкового законодавства та ставки, затвердженої органом місцевого самоврядування за місцем знаходження об'єкта/предмета оподаткування (а.с.161-162).

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області, на виконання ухвали суду від 09.07.2025, надало суду інформацію, що податкові повідомлення-рішення (№0233083/1312-0410 від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень, №0605221-1312-1323 від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень, №0063141-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень, №0063142-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 3058,48 гривень, №0098624-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень, №0098623-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень) є скасованими (відкликаними).

Також, вказує, що листом за №1210/7/13-01-24-11 від 07.04.2025 було повідомлено Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про вжиття заходів щодо приведення у відповідність інтегрованої картки, а саме про необхідність зняття нарахованих сум, проте станом на 14.07.2025 інтегрована картка платника податку не приведена у відповідність (а.с.166-169).

Як свідчать додаткові пояснення надані через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 17.07.2025, податковий орган звертає увагу суду, що шість податкових повідомлень-рішень на загальну суму 9 994,21 гривень сформовані Головним управлінням Державної податкової служби у Львівській області, а тому податковий орган в силу принципу територіальності та розмежування повноважень не має відомостей щодо інформації, зокрема: даних про об'єкт/предмет оподаткування, його характеристики (вид майна, адреса майна, площа майна тощо); період нарахування за кожним об'єктом/предметом оподаткування; врахування/не врахування пільги (пільгової площі) об'єкту/предмету оподаткування; формула обчислення податкового зобов'язання, виходячи із норм податкового законодавства та ставки, затвердженої органом місцевого самоврядування за місцем знаходження об'єкта/предмета оподаткування (а.с.170-175).

Дана справа розглянута і вирішена за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України без проведення судового засідання та повідомлення і виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Фізична особа ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у Дніпропетровській області (а.с.9, 46), як платник податків (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).

Правовідносини з приводу предмету адміністративного позову між позивачем та відповідачем врегульовані положеннями Податкового кодексу України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі по тексту також - ПК України, Кодекс), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності до вимог статті 36 вказаного Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (стаття 38 ПК України).

Пунктом 15.1 статті 15 ПК України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), які є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пунктів 8.1, 8.2, 8.3 статті 8 коментованого Кодексу в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, які створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

До місцевих податків відповідно до підпункту 10.1.1. пункту 10.1. статті 10 Податкового кодексу України належать податок на майно.

Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається, серед іншого, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (265.1.1. пункту 265.1. статті 265 ПК України).

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1. пункту 266.2. статті 266 ПК України).

Підпунктом 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, в силу вимог підпункту 266.3.2. пункту 266.3 статті 266 ПК України, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

В силу вимог підпункту 266.5.1. пункту 266.5. статті 266 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України. Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків (підпункт 266.9.1. пункту 266.9. статті 269 ПК України).

Як визначено в підпункті "а" підпункту 266.10.1. пункту 266.10 статті 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Досліджуючи обставини щодо наявності у ОСОБА_1 заборгованості за основним платежем з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваний фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, судом встановлено наступне.

Так, Головним управлінням Державної податкової служби в Львівській області нараховано податковими повідомленнями-рішеннями (від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень; від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень; від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень; від 15.04.2019 на суму 3 058,48 гривень; від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень; від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень; від 08.06.2021 на суму 3879,99 гривень; від 08.06.2021 на суму 1090,81 гривень; від 09.09.2022 на суму 4929,05 гривень; від 09.09.2022 на суму 1385,74 гривень; від 07.04.2023 на суму 5339,81 гривень; від 07.04.2023 на суму 1501,22 гривень; 13.02.2024 на суму 1811,71 гривень), податковий борг в загальній сумі 29932,54 гривень.

В ході розгляду справи Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області подало заяву про зменшення позовних вимог, та просило стягнути податковий борг в розмірі 9 994,21 гривень, нарахованого тільки податковими повідомленнями-рішеннями (№0233083/1312-0410 від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень, №0605221-1312-1323 від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень, №0063141-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень, №0063142-5313-1323 від 15.04.2019 на суму 3058,48 гривень, №0098624-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень, №0098623-5806-1323 від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень) (а.с.100-101).

В той же час Головне управління Державної податкової служби в Львівській області скасувало (відкликало) всі 13 податкових повідомлень рішень (від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень; від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень; від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень; від 15.04.2019 на суму 3 058,48 гривень; від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень; від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень; від 08.06.2021 на суму 3879,99 гривень; від 08.06.2021 на суму 1090,81 гривень; від 09.09.2022 на суму 4929,05 гривень; від 09.09.2022 на суму 1385,74 гривень; від 07.04.2023 на суму 5339,81 гривень; від 07.04.2023 на суму 1501,22 гривень; 13.02.2024 на суму 1811,71 гривень), якими нарахований борг в загальній сумі 29 932,54 гривень, та сформовано нові податкові-повідомлення-рішення від 26.03.2025, які підлягають сплат у встановлений законодавством термін (а.с.113-114, 149, 153, 154, 155).

Більше того, Головне управління Державної податкової служби в Львівській області повідомило позивача листом за №1095/13-01-24-11 від 03.04.2025 про відкликання вказаних 13 податкових повідомлень-рішень (а.с.127).

Згідно з підпунктом14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

У силу положень пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до підпункту 60.1.2. пункту 60.1. статті 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу.

60.3. 60 , , ? 60.1.2 60.1 ? , ?- ? - .

Враховуючи, що Головне управління Державної податкової служби в Львівській області скасувало всі 13 податкових повідомлень-рішень (від 19.03.2018 на суму 369,53 гривень; від 25.04.2018 на суму 1314,41 гривень; від 15.04.2019 на суму 859,85 гривень; від 15.04.2019 на суму 3 058,48 гривень; від 05.05.2020 на суму 963,78 гривень; від 05.05.2020 на суму 3428,16 гривень; від 08.06.2021 на суму 3879,99 гривень; від 08.06.2021 на суму 1090,81 гривень; від 09.09.2022 на суму 4929,05 гривень; від 09.09.2022 на суму 1385,74 гривень; від 07.04.2023 на суму 5339,81 гривень; від 07.04.2023 на суму 1501,22 гривень; 13.02.2024 на суму 1811,71 гривень), якими нарахований борг в загальній сумі 29 932,54 гривень, в ОСОБА_1 відсутній податковий борг нарахований вказаними саме 13 податковими повідомленнями-рішеннями.

Суд звертає увагу, що в адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Під час розгляду справи суд зв'язаний предметом та підставами заявлених позивачем вимог.

Так, вказаний принцип знайшов своє відображення у частині 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій вказано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, та в межах позовних вимог.

Досліджуючи обставини щодо наявності податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, суд врахував, що в матеріалах справи наявні докази скасування 13 податкових повідомлень-рішень, які були підставою для стягнення податкового боргу.

Отже наявні в матеріалах справи докази у своїй сукупності свідчать про відсутність податкового боргу в сумі 29 932,54 гривні за коментованими 13-ма рішеннями, а тому позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу в загальній сумі 29 932,54 гривень не підлягають задоволенню, а в адміністративному позові слід відмовити.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - Головне управління Державної податкової служби в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ відокремлений підрозділ 44118658), вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49005;

відповідач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ); податкова адреса: АДРЕСА_2 .

Суддя Чуприна О.В.