30 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/11906/25
категорія 108080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., за участі:
секретаря судового засідання: Кривенко Л.М.,
представниці позивача: Ляшенко Р.В.,
представниці відповідача:Мазур О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними, скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 04 листопада 2024 № 0/25700/2405 та податкової вимоги від 13 січня 2025 року № 0000057-1302-0630.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує про безпідставність висновків документальної позапланової невиїзної перевірки щодо порушення граничних термінів розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом, оскільки незавершені розрахунки за окремими експортними операціями не перевищили поріг 400 000 грн, чим не допущено порушення пункту 14 прим.3 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (надалі - Постанова № 18) та положень статті 20 Закону України від 06 грудня 2019 року № 361-IX "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (надалі - Закон № 361-IX).
Ухвалою cуду від 05 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі на 30 травня 2025 року.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву наполягає на тому, що в порушення вимог пункту 2 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-ІІІ "Про валюту і валютні операції" (надалі - Закон № 2473-ІІІ) та з урахуванням норм пунктів 21 та 22 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 (надалі - Положення № 5) при виконанні експортного контракту від нерезидента Nevpol Sp. z o. o. (Польща) з порушенням граничних термінів розрахунків надійшли валютні кошти за 11-ма експортними деклараціями та прострочена дебіторська заборгованість склала 33 349,07 євро, оскільки відповідно до підпункту 1 пункту 22 розділу II Положення № 5 граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення, не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону № 361-IX, крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій. А тому позивачу обґрунтовано нараховано за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням пеню за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) відповідно до пункту 5 статті 13 Закону № 2473-ІІІ.
У відповіді на відзив позивач заперечує дроблення спірних операцій покликаючись на норму підпункту 5 пункту 3 розділу І Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 7 (надалі - Інструкція № 7), у якій визначено дроблення операції з експорту товару як штучне ділення поставки товару за операцією з експорту товару, що передбачає одночасну наявність таких ознак: операції з експорту товару здійснюються одним резидентом; операції, пов'язані між собою одним контрагентом-нерезидентом та договором (контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором); сума кожної операції з експорту товару є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону № 361-IX; сума операцій з експорту товару за календарний місяць перевищує десятикратний розмір операції на незначну суму. Оскільки загальна сума здійснених упродовж січня та окремо лютого 2024 року експортних операцій є меншою десятикратного розміру операції на незначну суму, такі операції не відповідають останньому критерію у підпункті 5 пункту 3 розділу І Інструкції № 7, та враховуючи те, що дев'ять з одинадцяти операцій (митних декларацій), здійснені в січні 2024 року на суму, що є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону № 361-IX, а у лютому жодна з операцій не перевищує зазначений розмір, відсутній і передостанній критерій підпункту 5 пункту 3 розділу І Інструкції № 7, чим спростовано доводи податкового органу щодо дроблення експортних операцій.
У додаткових поясненнях податковим органом детально викладено встановлені перевіркою обставини та порядок нарахування спірних штрафних санкцій із поясненням того, що операції з експорту товару здійснювались одним резидентом, а саме - ФОП ОСОБА_1 , одному контрагенту-нерезиденту, а саме - нерезиденту Nevpol Sp. z o. o. (Польща), за одним зовнішньоекономічним контрактом від 22 серпня 2023 року № 1, укладеним між сторонами. З метою визначення сум дебіторської заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом було складено додаток 2 до акту перевірки від 16 вересня 2024 року № 18889/06-30-24-05/3808410495, згідно з яким лише у 2 випадках розмір дебіторської заборгованості становив менше розміру незначної суми, а саме - за митною декларацією (надалі також - МД) від 08 листопада 2023 року - 1 450,07 євро, що в еквіваленті становить 61 390,03 грн, та за митною декларацією від 08 січня 2024 року - 5 053,07 євро, що в еквіваленті становить 221 230,48 грн. У решті випадках, як наполягає податковий орган, розмір дебіторської заборгованості перевищував розмір незначної суми, тобто 400 000 грн, а тому позивачу підставно визначено розмір пені за порушення термінів розрахунків у загальній сумі 316 661,64 грн.
Ухвалою від 03 липня 2025 року суд постановив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні 17 липня 2025 року.
У судовому засіданні представниця позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позові, просила суд позов задовольнити.
Представниця відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доводи та заперечення учасників справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив таке.
Згідно з наказом від 12 липня 2024 року № 1676-п на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статей 79, 82, глави 8 розділу ІІ, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (надалі - ПК України), Головним управлінням ДПС у Житомирській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 22 серпня 2023 року № 1 за період з 22 серпня 2023 року по 31 серпня 2024 року, за результатом якої складено акт від 16 вересня 2024 року № 18889/06-30-24-05/ НОМЕР_1 (надалі також - акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 пункту 2 статті 13 Закону № 2473-ІІІ, а саме: при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 22 серпня 2023 року № 1, укладеного з нерезидентом Nevpol Sp. z o. o. (Польща), валютні кошти надійшли з порушенням граничних термінів розрахунків:
за МД від 08 листопада 2023 року (граничний термін розрахунків - 05 травня 2024 року) валютні кошти в сумі 1 450,07 євро надійшли (зараховано) 11 червня 2024 року (кількість прострочених днів - 37);
за МД від 05 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 02 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 21 394,57 євро надійшли (зараховано) 05 липня 2024 року (кількість прострочених днів - 3);
за МД від 08 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 05 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 5 053,07 євро надійшли (зараховано) 12 липня 2024 року (кількість прострочених днів - 7);
за МД від 11 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 08 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 14 602,00 євро надійшли (зараховано) 12 липня 2024 року (кількість прострочених днів - 4);
за МД від 12 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 09 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 7 449,07 євро надійшли (зараховано) 23 липня 2024 року (кількість прострочених днів - 14);
за МД від 12 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 09 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 15 517,07 євро надійшли (зараховано) 22 серпня 2024 року (кількість прострочених днів - 44);
за МД від 15 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 12 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 7 448,00 євро надійшли (зараховано) 22 серпня 2024 року (кількість прострочених днів - 41);
за МД від 30 січня 2024 року (граничний термін розрахунків - 27 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 7 105,00 євро надійшли (зараховано) 22 серпня 2024 року (кількість прострочених днів - 26);
за МД від 02 лютого 2024 року (граничний термін розрахунків - 30 липня 2024 року) валютні кошти в сумі 6 860,00 євро надійшли (зараховано) 22 серпня 2024 року (кількість прострочених днів - 23);
за МД від 05 лютого 2024 року (граничний термін розрахунків - 02 серпня 2024 року) валютні кошти в сумі 7 624,07 євро станом на 31 серпня 2024 року не надійшли (кількість прострочених днів - 29);
за МД від 06 лютого 2024 року (граничний термін розрахунків - 03 серпня 2024 року) валютні кошти в сумі 8 624,00 євро станом на 31 серпня 2024 року не надійшли (кількість прострочених днів - 28);
за МД від 12 лютого 2024 року (граничний термін розрахунків - 09 серпня 2024 року) валютні кошти в сумі 8 771,00 євро станом на 31 серпня 2024 року не надійшли (кількість прострочених днів - 22);
за МД від 14 лютого 2024 року (граничний термін розрахунків - 11 серпня 2024 року) валютні кошти в сумі 8 330,00 євро станом на 31 серпня 2024 року не надійшли (кількість прострочених днів - 20).
За наслідком виявлених порушень на підставі пункту 2 статті 13 Закону № 2473-ІІІ податковим органом складено податкове повідомлення-рішення від 04 листопада 2024 № 0/25700/2405, яким нараховано пеню за платежем "пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД невиконання зобов'язань та ШС" у сумі 316 661,64 грн, з розрахунку:
за МД від 08 листопада 2023 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 1 450,07 євро з 06 травня 2024 року по 11 червня 2024 року (37 днів) пеню не нараховано у зв'язку із неперевищенням розміру незначної суми;
за МД від 05 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 21 394,57 євро з 03 липня 2024 року по 05 липня 2024 року (3 дні) сума пені становить 8 414,04 грн = 21 394,57 євро х 0,3 % х 43,6977 грн х 3 дні;
за МД від 08 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 5 053,07 євро з 06 липня 2024 року по 12 липня 2024 року (7 днів) пеню не нараховано у зв'язку із неперевищенням розміру незначної суми;
за МД від 11 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 14 602,00 євро з 09 липня 2024 року по 12 липня 2024 року (4 дні) сума пені становить 7 723,54 грн = 14 602,00 євро х 0,3% х 44,0781 грн х 4 дні;
за МД від 12 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 7 449,07 євро з 10 липня 2024 року по 23 липня 2024 року (14 днів) сума пені становить 13 792,35 грн = 7 449,07 євро х 0,3 % х 44,0846 грн х 14 днів;
за МД від 12 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 15 517,07 євро з 10 липня 2024 року по 22 серпня 2024 року (44 дні) сума пені становить 90 296,42 грн = 15 517,07 євро х 0,3 % х 44,0846 грн х 44 дні;
за МД від 15 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 7 448,00 євро з 13 липня 2024 року по 22 серпня 2024 року (41 день) сума пені становить 40 658,34 грн = 7 448,00 євро х 0,3 % х 44,3818 грн х 41 день;
за МД від 30 січня 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 7 105,00 євро з 28 липня 2024 року по 22 серпня 2024 року (26 днів) сума пені становить 24 762,87 грн = 7 105,00 євро х 0,3 % х 44,6830 грн х 26 днів;
за МД від 02 лютого 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 6 860,00 євро з 31 липня 2024 року по 22 серпня 2024 року (23 дні) сума пені становить 21 024,86 грн = 6 860,00 євро х 0,3 % х 44,4181 грн х 23 дні;
за МД від 05 лютого 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 7 624,07 євро з 03 серпня 2024 року по 31 серпня 2024 року (29 днів) сума пені становить 29 451,12 грн = 7 624,07 євро х 0,3 % х 44,4013 грн х 29 днів;
за МД від 06 лютого 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 8 624,00 євро з 04 серпня 2024 року по 31 серпня 2024 року (28 днів) сума пені становить 32 165,01 грн = 8 624,00 євро х 0,3 % х 44,4013 грн х 28 днів;
за МД від 12 лютого 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 8 771,00 євро з 10 серпня 2024 року по 31 серпня 2024 року (22 дні) сума пені становить 25 939,30 грн = 8 771,00 євро х 0,3 % х 44,8090 грн х 22 дні;
за МД від 14 лютого 2024 року (за період прострочення надходження валютних коштів в сумі 8 330,00 євро з 12 серпня 2024 року по 31 серпня 2024 року (20 днів) сума пені становить 22 433,77 грн = 8 330,00 євро х 0,3 % х 44,8855 грн х 20 днів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін суд виходить з такого.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначено Законом № 2473-ІІІ.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 2473-ІІІ Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов'язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів. Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Як передбачено у частині другій цієї ж статті у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.
У частині п'ятій статті 13 Закону № 2473-ІІІ встановлено відповідальність за порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею - нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Відповідно до пункту 21 Постанови № 18 протягом дії воєнного стану інші нормативно-правові акти Національного банку України діють у частині, що не суперечать цій постанові.
У пункті 14-2 Постанови № 18 встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Згідно з пунктом 14-4 Постанови № 18 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.
Відповідно до підпункту 1 пункту 7 розділу ІІ Інструкції № 7 банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 "Експорт", ЕК-11 "Реекспорт" на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів.
Як визначено у підпунктах 1, 2 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції № 7 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків: 1) якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог); 2) у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.
Вимоги підпункту 1 пункту 9 розділу III цієї Інструкції не застосовуються до операцій з експорту, імпорту товарів у разі дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій.
Як встановлено судом, спірну пеню за оскаржуваним у справі податковим повідомленням-рішенням застосовано за експортними операціями ФОП ОСОБА_1 відповідно до умов зовнішньоекономічного контракту від 22 серпня 2023 року № 1 з нерезидентом Nevpol Sp. z o. o. (Польща), згідно з яким продавець (позивач) зобов'язувався доставити та передати право власності покупцю (Nevpol Sp. z o. o.) на відсів вугілля деревного, вугілля деревне (товар), а покупець прийняти й оплатити його відповідно до вказаної ціни за товар (пункт 1.1.). Найменування, кількість та ціна товару зазначені у рахунках-фактурах, які є невід'ємною частиною контракту (пункт 1.2.).
Загальний об'єм товару, доставленого за цим контрактом, складає 100 тонн (пункт 2.1.).
Базовою валютою контракту є євро (пункт 4.1.). Ціна за одиницю товару, що поставляється, вказується в рахунках-фактурах, які є невід'ємною частиною даного договору (пункт 4.2.). Загальна сума контракту становить підсумок всіх інвойсів даного контракту (пункт 4.4.).
Реалізація контракту починається з дня першої поставки товару. Термін дії контракту - до 31 грудня 2025 року.
Згідно з пунктом 5.1 розділу 5 контракту умови оплати, платежі проводяться в євро за кожну поставлену партію товару шляхом повної передоплати або банківського переказу на розрахунковий рахунок продавця або на вказаний ним рахунок потягом 3-х робочих днів від дати поставки товару покупцю.
Додатками від 23 січня 2024 року № 1, від 04 квітня 2024 року № 2, від 08 квітня 2024 року № 3 до контракту від 22 серпня 2023 року № 1 внесено зміни щодо загального об'єму товару, який становить 1000 тонн, до поштових та платіжних реквізитів сторін, в т.ч. до платіжних реквізитів ФОП ОСОБА_1 , зокрема платіжними реквізитами визначено рахунки: № НОМЕР_2 у ПАТ АТ "Укргазбанк" (МФО 320478); № НОМЕР_3 в АТ "Сенс Банк" (МФО 300346); № НОМЕР_4 в АТ "Державний Ощадний банк України" (МФО 300465).
Упродовж охопленого перевіркою періоду на виконання експортного контракту від 22 серпня 2023 року № 1 ФОП ОСОБА_1 відповідно до оформлених митних декларацій відвантажив нерезиденту Nevpol Sp. z o. o. (Польща) (адреса: ul. Rynek 26. 37-500 Jaroslaw. Poland) товар - вугілля деревне (код товару - 4402900000) загальною фактурною вартістю 149 131,07 євро, що в еквіваленті становить 6 126 105,82 грн.
Згідно з банківськими виписками та Swift-повідомленнями на виконання експортного контракту від 22 серпня 2023 року № 1 від нерезидента Nevpol Sp. z o. o. (Польща) на банківські валютні рахунки ФОП ОСОБА_1 , відкриті у ПАТ АТ "Укргазбанк" (МФО 320478), АТ "Сенс Банк" (МФО 300346), АТ "Державний Ощадний банк України" (МФО 300465) надійшли (зараховано) валютні кошти в загальній сумі 115 782,00 євро.
Відповідно до підпункту 1 пункту 14-3 Постанови № 18 граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону № 361-IX (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.
Таке ж визначення незначного розміру валютної операції закріплено у підпункті 7 пункту 2 розділу І Положення № 5 - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону № 361-IX.
Своєю чергою, за статтею 20 Закону № 361-IX фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.
Таким чином, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми, а загальна сума операції підлягає валютному нагляду, у разі порушення граничних строків розрахунків за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості не нараховується.
Отже, після досягнення сумою незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів, яка підлягала валютному нагляду, рівня незначної суми, за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, застосування відповідальності до платника податків не є обґрунтованим, позаяк відсутнє податкове правопорушення.
Проаналізувавши висновки акта перевірки та дослідивши додатки № 1 та № 2 до нього суд з'ясував, а сторони у судовому засіданні підтвердили, що залишок сум за якими не порушено граничний строк розрахунку, узято податковим органом не по окремим МД, а накопичувально за згрупованими операціями по даті (11 МД). Внаслідок чого, на переконання суду, податковим органом за висновками акта перевірки помилково не враховано тієї обставини, що по кожній окремій операції по окремій МД сума незавершених розрахунків є меншою за 400 000 грн.
Зокрема, 05 січня 2024 року було здійснено 3 операції по трьом різним МД (що також відображено в додатку № 1 та № 2 до акта перевірки), у тому числі: за МД 24UA2050500004116U5 загальна сума операції становить 8 399,50 євро, що в еквіваленті дорівнює 349 977,77 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн; за МД 24UA205050004088U8 загальна сума операції становить 423 539,97 грн, однак з урахуванням передоплати в сумі 6 799,93 євро, що в еквіваленті становить 283 329,28 грн, сума заборгованості (з протермінуванням 180-денного строку) становила 140 210,69 грн, що є меншим за 400 000 грн;
11 січня 2024 року було здійснено 2 окремі операції по двом різним МД: за МД 24UA2050500004589U3 загальна сума операції становить 6 566,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 274 468,65 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн; за МД 24UA205050004661U9 загальна сума операції становить 8036,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 335 916,85 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
12 січня 2024 року було здійснено 3 операції по трьом різним МД: за МД 24UA1010900000386U0 загальна сума операції становить 8 232,00 євро, однак з урахуванням передоплати в сумі 782,93 євро, сума заборгованості (з протермінуванням 180-денного строку) становила 7 449,07 євро, що дорівнює 310 931,69 грн, що є меншим за 400 000 грн; за МД 24UA1010900000387U0 загальна сума операції становить 8 036,00 євро, однак з урахуванням передоплати в сумі 1 583,93 євро, сума заборгованості (з протермінуванням 180-денного строку) становила 269 315,85 грн, що є меншим за 400 000 грн; так само за МД 24UA204020001010U6 загальна сума операції становить 9 065,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 378 382,14 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
15 січня 2024 року за МД 24UA205050004927U7 загальна сума операції становить 7 448,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 308 257,08 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
30 січня 2024 року за МД 24UA205050006956U9 загальна сума операції становить 7 105,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 291 334,84 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
02 лютого 2024 року за МД 24UA205050007387U7 загальна сума операції становить 6 860,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 278 992,77 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
05 лютого 2024 року за МД 24UA101090001478U5 загальна сума операції становить 8 330,00 євро, з урахуванням передоплати в сумі 705,93 євро, сума заборгованості (з протермінуванням 180-денного строку) становила 311 669,69 грн, що є меншим за 400 000 грн;
06 лютого 2024 року за МД 24UA205050008039U9 загальна сума операції становить 8 624,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 348 191,41 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
12 лютого 2024 року за МД 24UA101090001811U3 загальна сума операції становить 8 771,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 355 338,65 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн;
14 лютого 2024 року за МД 24UA205050009062U2 загальна сума операції становить 8 330,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 342 539,60 грн, отже заборгованість за розрахунками по вказаній операції не перевищує суму 400 000 грн.
При цьому аналогічним чином визначену суму заборгованості по незавершеним розрахункам за операціями від 08 листопада 2023 року МД 24UA205180002966U1 на суму 1 450 євро, що дорівнює 61 390,00 грн, та 08 січня 2024 року МД 24UA205050004303U8 на суму 8 613,50 євро (221 230,48 грн), що враховано відповідачем за критерієм окремої МД, на відміну від спірних операцій, та, відповідно, пеню не нараховано.
Разом з тим, 05 січня 2024 року було здійснено також третю операцію за МД 24UA2050500004133U7, загальна сума заборгованості якої склала 9 630,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 401 248,40 грн, тобто заборгованість за розрахунком по цій операції перевищила граничну суму 400 000 грн, тому у цій частині податковим органом обґрунтовано нараховано суму пені у розмірі 3 611,24 грн, з чим погодилась представниця позивача у судовому засіданні.
У цьому спорі надаючи оцінку доводам відповідача щодо дроблення спірних операцій суд враховує, що у підпункті 5 пункту 3 розділу І Інструкції № 7 обумовлено дроблення операції з експорту товару - як штучне ділення поставки товару за операцією з експорту товару, що передбачає одночасну наявність таких ознак:
операції з експорту товару здійснюються одним резидентом;
операції, пов'язані між собою одним контрагентом-нерезидентом та договором (контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором);
сума кожної операції з експорту товару є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону № 361-IX;
сума операцій з експорту товару за календарний місяць перевищує десятикратний розмір операції на незначну суму.
Під час судового розгляду справи судом з'ясовано, що доданими МД, що також відображено й у акті перевірки, підтверджено, що упродовж здійснених у січні 2024 року експортних операцій їх загальна сума становить 3 800 249,13 грн, що не перевищує десятикратний поріг незначної операції, як і не перевищує цей поріг і загальна сума операцій за лютий 2024 року (1 665 590,33 грн). А з урахуванням того, що у січні 2024 року лише дев'ять з одинадцяти операцій (МД) здійснені на меншу передбаченої у статті 20 Закону № 361-IX суму, відсутні підстави стверджувати про одночасну сукупність визначених у підпункті 5 пункту 3 розділу І Інструкції № 7 ознак, необхідних для визначення дроблення операцій з експорту товару, що обґрунтовано доводить позивач та з чим не може не погодитись суд за результатом аналізу та системного дослідження доказів в матеріалах справи.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин цієї справи суд доходить висновку, що суми протермінованої (понад 180 днів) заборгованості за експортними операціями позивача щодо постачання деревного вугілля нерезиденту Nevpol Sp. z o. o. (Польща), розрахунки за якими покладено в основу спірного нарахування пені за порушення граничних термінів надходження валютних коштів, не перевищують порогового значення у 400 000 грн, окрім єдиної операції за МД 24UA2050500004133U7 від 05 січня 2024 року, загальна сума заборгованості якої склала 9 630,00 євро, що в еквіваленті дорівнює 401 248,40 грн, нарахування пені у сумі 313 050,40 грн (316 661,64 грн - 3 611,24 грн) є неправомірними.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оскільки у цій справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин та наведених правових положень, суд доходить висновку, що відповідачем не дотримано приписи частини другої статті КАС України, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 04 листопада 2024 № 0/25700/2405 в частині нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 313 050,40 грн, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої, пункту 2 частини другої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Суд враховує послідовно викладений Верховним Судом загальний підхід, який зводиться до того, що наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб'єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства є визнання такого акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення. Зокрема, частково протиправним можна визнати якусь частину, пункт, речення рішення або рішення в частині нарахування певної суми окремого виду податку чи збору, накладення штрафних (фінансових) санкцій в якійсь сумі (постанова 06 лютого 2020 року у справі № 804/1750/14).
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково визнавши протиправним та скасувавши оскаржуване повідомлення-рішення від 04 листопада 2024 № 0/25700/2405 в частині нарахування пені на суму 313 050,40 грн та у цій частині, відповідно, податкову вимогу від 13 січня 2025 року № 0000057-1302-0630, сформовану на суму податкового боргу 313 050,40 грн, що є належним способом захисту та відновлення порушеного права платника податку.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 3 130,52 грн (квитанція до платіжної інструкції від 25 квітня 2025 року № 49812942) суд присуджує на користь позивача.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 КАС України, суд -
вирішив:
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ ВП 44096781) задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 04 листопада 2024 № 0/25700/2405 в частині нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у сумі 313 050,40 грн (триста тринадцять тисяч п'ятдесят гривень 40 коп.) та податкову вимогу Головного управління ДПС у Житомирській області від 13 січня 2025 року № 0000057-1302-0630 в частині 313 050,40 грн (триста тринадцять тисяч п'ятдесят гривень 40 коп.) суми податкового боргу.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області судовий збір у сумі 3 130,52 грн (три тисячі сто тридцять гривень 52 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.Г. Приходько
Повне судове рішення складене 30 липня 2025 року
30.07.25