про витребування доказів
30 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/17006/25
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши у порядку письмового провадження питання витребування доказів в адміністративній справі за позовом Житомирської міської ради до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про скасування постанови,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Житомирської міської ради до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 25 червня 2025 року про накладення штрафу.
В основу оскаржуваної у справі постанови державного виконавця про накладення штрафу на боржника покладено висновки про невиконання Житомирською міською радою постанови Верховного Суду від 12 березня 2024 року у справі № 240/6553/23 щодо розгляду питання щодо внесення змін в містобудівну документацію стосовно винесення червоних ліній, яка встановлена Генеральним планом м. Житомир, який затверджено рішенням Житомирської міської ради від 30 листопада 2016 року № 454 "Про затвердження генерального плану м. Житомир", за межі земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:05:031:0004, яка розташована за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 91/1 та перебуває у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагрозапас", з урахуванням висновків, наведених у цій постанові Верховного Суду.
Основним аргументом міської ради на доведення безпідставного накладення штрафу за оскаржуваною постановою державного виконавця є внесення змін до містобудівного законодавства, зокрема, згідно із абзацом 2 пункту 3 розділу ІІ Закону України від 09 червня 2022 року № 711-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", за якими, як переконує позивач, з 01 січня 2025 року внесення змін до Генерального плану міста Житомира не видається можливим враховуючи те, що Житомирська міська територіальна громада складається з міста Житомира та села Вереси.
Стверджуючи про виконання судового рішення позивач додає до позовної заяви рішення Житомирської міської ради від 19 грудня 2024 року № 1259 "Про виконання судового рішення" щодо розгляду питання щодо внесення змін у містобудівну документацію стосовно винесення червоних ліній, які встановлені Генеральним планом м. Житомир, за межі земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:05:031:0004, яка розташована за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 9/1 та перебуває у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагрозапас".
Суд з'ясував, що за змістом доданого рішення від 19 грудня 2024 року № 1259 Житомирська міська рада ухвалила: 1) розглянути питання щодо внесення змін у містобудівну документацію стосовно винесення червоних ліній, які встановлені Генеральним планом м. Житомир, за межі земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:05:031:0004, яка розташована за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 9/1 та перебуває у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагрозапас"; 2) врахувати висновки у постанові Верховного Суду від 12 березня 2024 року у справі № 240/6553/23 під час розроблення Комплексного плану просторового розвитку Житомирської міської територіальної громади.
Проте, на підтвердження цих доводів позивачем не надано суду жодних доказів, як-от: щодо розроблення Комплексного плану просторового розвитку Житомирської міської територіальної громади, щодо стадії (етапу) виконання відповідних робіт, або вжитих заходів, спрямованих на розроблення Комплексного плану просторового розвитку Житомирської міської територіальної громади.
Суд також враховує, що на противагу доводам позивача відповідач у відзиві на позовну заяву наполягає на безпідставності тверджень позивача щодо заборони Законом України від 09 червня 2022 року № 711-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель" внесення змін до Генерального плану міста Житомира, оскільки Закон допускає внесення змін до містобудівної документації за умови її приведення у відповідність з вимогами цього Закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В силу положень частини четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позову докази на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Принцип офіційності зобов'язує суд встановити усі обставини справи, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення й виявляється у тому, що суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору; з'ясовує якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин; а у разі необхідності суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази.
Тому, керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Витребувати у Житомирської міської ради:
інформацію щодо розроблення Комплексного плану просторового розвитку Житомирської міської територіальної громади із зазначенням стадії/етапу його розробки;
належні докази на підтвердження вжитих заходів щодо розроблення Комплексного плану просторового розвитку Житомирської міської територіальної громади;
яким чином питання щодо внесення змін в містобудівну документацію стосовно винесення червоних ліній згідно з постановою Верховного Суду від 12 березня 2024 року у справі № 240/6553/23 враховано у Комплексному плані просторового розвитку Житомирської міської територіальної громади (надати довідку з доданням належних доказів у підтвердження);
відповідь Міністерства розвитку громад та територій України на звернення Житомирської міської ради від 20 травня 2025 року № 36/2222.
Витребувані докази подати суду упродовж двох днів після отримання цієї ухвали.
Звернути увагу Житомирської міської ради, що відповідно до частин восьмої та дев'ятої статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.Г. Приходько