Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 липня 2025 року Справа№200/4275/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанов
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, будинок 3) звернулось через підсистему «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700, 40003, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.28) про скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 5100 грн, скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. В обґрунтування зазначено, що на примусовому виконанні перебуває справа №200/7089/23 щодо зобов'язання Пенсійного фонду здійснити пенсіонеру виплату пенсії у розмірі 580274,88 грн. Виконавче провадження №79104980 відкрито 23.09.2024. Разом з цим, 27 травня 2025 року державним виконавцем накладено штраф у розмірі 5100 грн та 10 червня 2025 року - у розмірі 10200 грн. Вважає постанови про накладення штрафів протиправними. Зазначає, що нарахована на виконання рішення суду заборгованість підлягає виплаті за рахунок коштів Державного бюджетну України та потребує додаткового фінансування. Зауважує, що виконання рішення з виплати заборгованості здійснюється у порядку черговості. Так в жовтні 2024 року за окремою бюджетною програмою проведено виплату заборгованості по судових рішеннях, які набрали законної сили по 19.11.2020. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік станом на 12.06.2025 не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження. Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Ухвалою суду від 25 червня 2025 року позовна заява залишена без руху. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунені.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн надана платіжна інструкція від 27.06.2025.
07 липня 2025 року ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що боржником рішення суду по справі №200/7089/23 не виконано, докази неможливості провести розрахунок відсутні. Штрафні санкції застосовані у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якій повідомлено, що з метою забезпечення виконання судового рішення в частині виплати боргу та виділення коштів на ці цілі, з метою забезпечення своєчасних розрахунків по борговим зобов'язанням та виділення коштів на виконання рішення суду, зроблено запити до Пенсійного фонду України від 29.05.2025 №0500-0405-5/53691 та від 05.06.2025 №0500-0404-5/55423, від 07.07.2025 №0500-0404-5/66726, на які надані відповіді Пенсійним фондом України №2800-030102-9/42751 від 27.06.2025 та №2800-030202-9/45602 від 09.07.2025. Просив позовні вимоги задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено таке.
16 лютого 2024 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7089/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати заборгованості з виплати пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області сплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період 23.04.2021р. по 31.10.2023р. в розмірі 580 274,88 грн.
04 вересня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №200/7089/23.
23 вересня 2024 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №76104980 з примусового виконання виконавчого листа щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області сплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період 23.04.2021 по 31.10.2023 в розмірі 580 274,88 грн.
27 травня 2025 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн за не виконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії.
В постанові зазначено, що 01.10.2024, згідно листа №0500-0405-5/96503 боржником повідомлено щодо отримання постанови про відкриття виконавчого провадження, якою його зобов'язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, про що повідомити державного виконавця. Також надано інформацію, що стягувачу нарахована доплата згідно Рішення суду 1 за період з 23.04.2021 по 30.11.2023 яка складала 580274,88 грн, однак виплату не проведено. Боржник повідомив, що виплата буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу. Виплата заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, буде проводитись в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету Пенсійним фондом України відповідно до вимог Порядку №21-2 після прийняття бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік.
10.04.2025, згідно листа №0500-0404-5/32636 на виконання вимоги державного виконавця, боржником повідомлено що залишок заборгованості, нарахованої згідно Рішення суду у сумі 580263,64 грн, який підлягає виплаті коштами Державного бюджету України, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачений після отримання відповідного фінансового ресурсу.
Станом на 27.05.2025 рішення суду не виконано.
Штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн. * 300= 5100,00 грн) визначено з урахуванням вимог ч.ч. 1, 2 ст. 63 ч. 1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження».
10 червня 2025 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про накладення штрафу у розмірі 10200 грн за повторне не виконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії.
В постанові зазначено, що боржником у листі від 26.11.2024 за вих. № 0500-0404-5/113873 повідомлено, що в грудні 2023 року ОСОБА_1 виплачені пенсійні кошти в сумі 11,24 грн в межах бюджетних призначень шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ КБ «Приватбанк». Залишок заборгованості, нарахованої згідно Рішення суду у сумі 580263,64 грн, який підлягає виплаті коштами Державного бюджету України, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачений після отримання відповідного фінансового ресурсу.
У відповідь на Вимогу державного виконавця боржником у своєму листі від 10.04.2025 за вих. № 0500-0404-5/32636 надано аналогічну інформацію та повідомлено, що залишок заборгованості, нарахованої згідно рішення суду у сумі 580263,64 грн, який підлягає виплаті коштами Державного бюджету України, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачений після отримання відповідного фінансового ресурсу.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено про неможливість саме сплати заборгованість з виплати пенсії.
Станом на 10.06.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не вчиняє жодних дій на виконання рішення суду, що є обов'язковим для виконання.
Штраф у подвійному розмірі від розміру 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн. * 300 * 2= 10200,00 грн) визначено з урахуванням вимог ч.ч. 1, 2 ст. 63 ч. 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач не погоджуючись із постановами про накладання штрафу звернувся до суду.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон України №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно із приписами частини першої статті 18 Закону України № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
У відповідності до частини третьої статті 18 Закону України № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону та накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Положеннями частин першої та другої статті 63 Закону України № 1404-VIII передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно до статті 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у установлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналізуючи наведені положення законодавства України в контексті цієї справи слід зазначити, що накладення штрафу за невиконання рішення є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання (виконати судове рішення). Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. При цьому, визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об'єктивно) перешкодило виконати судове рішення.
Отже, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, установлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Під час розгляду справи судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області листами повідомлено державного виконавця про відсутність фінансового ресурсу на виплату заборгованості по пенсії. Зауважено, що заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, буде проводитись в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету Пенсійним фондом України відповідно до вимог Порядку №21-2 після прийняття бюджету Пенсійного фонду України.
Тобто, у поданих державному виконавцю листах (№0500-0405-5/96503, №0500-0404-5/32636, № 0500-0404-5/113873 № 0500-0404-5/32636) пенсійний орган зазначав, що не мав фінансової можливості виконати судове рішення в частині виплати заборгованості по пенсії, оскільки відсутнє відповідне фінансове забезпечення.
Суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості по пенсії, які належать стягувачу, не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України.
Разом з цим, як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови від 27.05.2025 ВП № 76104980 штраф застосовано «за не виконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії».
Згідно до приписів п.1,3 ч.3 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII, з метою захисту інтересів стягувача державний виконавець наділений повноваженнями проводити перевірку виконання боржником рішень, що підлягають виконання відповідно до цього Закону, зокрема, одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб та інших учасників виконавчого провадження пояснення, довідки та іншу інформацію необхідну для проведення виконавчих дій.
Суд наголошує, що державним виконавцем в оскаржуваній постанові про накладення штрафу не надано оцінку повідомленим боржником у листах обставинам щодо відсутності коштів.
Відповідач приймаючи спірну постанову про накладення штрафу, передусім, зобов'язаний встановити обставини щодо відсутності та/або наявності бюджетного фінансування на виплату стягувачу ( ОСОБА_1 ) коштів за рішенням суду по справі №200/7089/23, та визначити чи є наведені пенсійним органом у листах обставини, поважною причиною невиконання судового рішення у встановлений державним виконавцем строк в розумінні положень Закону України «Про виконавче провадження».
Під час вирішення питання про накладення штрафу, відповідач, згідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, серед іншого, повинен діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
У свою чергу, як слідує з матеріалів справи, державним виконавцем не надано правової оцінки поважності причин неможливості виконання рішення суду по справі №200/7089/23 управлінням Пенсійного фонду у листах. При цьому, державний виконавець зобов'язаний та мав провести перевірку виконання судового рішення боржником, а підставою для накладення штрафу є невиконання рішення боржником без поважних причин.
За наведених обставин, сам факт невиконання судового рішення без з'ясування і оцінки причин такого невиконання не може вважатися підставою для відповідальності боржника в силу вимог статті 75 Закону України «Про виконавче провадження».
З огляду на установлені у справі фактичні обставини, суд уважає, що відповідач, приймаючи оскаржувану постанову про накладення штрафу від 27.05.2025 №76104980, діяв не на підставі та не у спосіб, передбачені Законом України «Про виконавче провадження» та без дотримання вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.
Щодо прийняття постанови про застосування штрафу у подвійному розмірі суд зазначає таке.
Частиною другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, обов'язковою умовою для прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу у подвійному розмірі є: 1) встановлення факту невиконання боржником судового рішення без поважних причин та застосування до нього штрафу у розмірі 5100 грн.; 2) повторне невиконання рішення без поважних причин.
Враховуючи те, що постанова про застосування штрафу у розмірі 5100 грн (від 27.05.2025 №76104980) скасована у судовому порядку, підстави для застосування штрафу у подвійному розмірі відсутні.
Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку щодо сксування постанови державного виконавця ВП №76104980 від 10.06.2025 про застосування штрафу у розмірі 10200 грн.
Щодо строку звернення суд враховує пояснення позивача про отримання спірних постанов 03.06.2025. Відповідачем такі обставини не спростовані, зауважень не надано. Отже, при зверненні до суду 12.06.2025 позивачем дотримано строк звернення, встановлений ст.287 КАС України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Слід зазначити, що звернувшись з даним позовом до суду щодо оскарження постанов державного виконавця в порядку ч.1 ст.287 КАС України, позивач - Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області, не виступає суб'єктом владних повноважень.
У спірних правовідносинах, згідно до положень п.7,9 ч.1 ст.4, ч.1 ст. 287 КАС України, суб'єктом владних повноважень виступає саме Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, рішення якого оскаржені юридичною особою - боржником у виконавчому провадженні, на якого накладено штраф за невиконання вимог судового рішення.
Отже, оскільки в даному випадку позивач не здійснює владно-управлінські функції та звернувся до суду як юридична особа - боржник виконавчого провадження, а відтак, не є суб'єктом владних повноважень у даних правовідносинах, тому судовий збір, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, підлягає стягненню на користь Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області, в силу вимог ч.1 ст.139 КАС України.
З урахуванням задоволення позовних вимог у повному обсязі, загальний розмір судових витрат, що підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, який виступав відповідачем у справі складає 2422,40 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виконавчого провадження №76104980 від 27.05.2025 про застосування штрафу у розмірі 5100 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виконавчого провадження №76104980 від 10.06.2025 про застосування штрафу у розмірі 10200 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700, 40003, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.28) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, будинок 3) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 287 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.О. Кошкош