Рішення від 28.07.2025 по справі 200/3648/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2025 року Справа№200/3648/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 052530004663 вiд 20.01.2025р., на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду вiд 02.12.2024p. у справі №200/6775/24; зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 02.08.2024, із зарахуванням 02 роки 01 місяць 23 дні до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058, періодів його роботи з 02.01.2002 по 17.02.2002, з 18.02.2002 по 02.05.2002, з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 05.06.2002 по 31.12.2003, 01.01.2004 по 19.01.2004, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018; також із зарахуванням до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058 періодів роботи з 02.11.2004 по 30.11.2004, з 30.07.2024 по 02.08.2024.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику учасників справи. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в строк подання відзиву на позовну заяву копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідач на виконання рiшення Донецького окружного адмiнiстративного суду вiд 02.12.2024 у справі №200/6775/24 прийняв спірне рішення 052530004663 вiд 20.01.2025, яким відмовив йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058, в зв'язку з відсутністю необхідного спеціального (пільгового) стажу. Зазначив, що відповідач невірно визначив його стаж на пiдземних роботах згiдно з постановою КМУ 2021 piк 11 мiсяцiв 17 днiв, замість фактичної сукупної тривалості цих періодів у 02 роки 01 місяць 23 дні. Крім того, при розрахунку стажу відповідачем не був зарахований до спеціального (пільгового) стажу період роботи на підземних роботах за провідною професією прохідник з 02.11.2004 по 30.11.2004, а також обчислив стаж по 29.07.2024 року, не зарахувавши період з 30.07.2024 по 02.08.2024 я також працював на підземних роботах за провідною професією прохідник. Рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії 052530004663 вiд 20.01.2025р., на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду вiд 02.12.2024p. у справі 200/6775/24, вважає протиправним, просив задовольнити позов.

Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що позивач 02.08.2024 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Пільговий стаж особи на підземних роботах за списком робіт і професій, що затверджуються постановою КМУ 202 в сукупності становить 24 роки 9 місяців 6 днів, з них підземні роботи на провідних професіях (необхідний стаж 20) - 22 роки 9 місяців 19 днів, (кожний повний рік роботи в провідних професіях (18 років 2 місяців 19 день) зараховано як за 1 рік 3 місяці згідно роз'яснення Міністерства соцзахисту населення України від 20.01.1992 №8, безпосередньо підземна робота за списком робіт згідно з Постановою 202 (необхідний стаж 25) - 1 рік 11 місяців 17 днів. Пільговий стаж обчислено по 29.07.2024. Відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024 у справі №200/6775/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 02.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та зараховано періоди роботи з 19.06.2007 по 03.09.2007, з 14.09.2007 по 23.06.2009, з 08.06.2017 по 17.11.2017, в якості прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті, до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України №1058, а також зараховано до пільгового стажу за Списком 1 періодів навчання в шахтних учбових пунктах з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018. З урахуванням зобов'язань, покладених рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024 у справі №200/6775/24 та повторно розглянувши заяву від 02.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах Головним управлінням прийнято рішення від 20.01.2025 052530004663 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону в зв'язку з відсутністю необхідного підземного стажу роботи.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Красноармійським МВ УМВС України в Донецькій області 29 листопада 1997 року, РНОКПП НОМЕР_2 ), є особою, що претендує на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403) є суб'єктом владних повноважень, органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року по справі №200/6775/24 встановлено наступне.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_3 позивач працював:

27.05.2002 року прийнятий гірником підземним 2 розряду з повним підземним робочим днем в шахті в ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська»;

20.01.2004 року переведений прохідником підземним з повним підземним робочим днем в шахті; 29.08.2005 року звільнений за власним бажанням.

05.09.2005 року прийнятий прохідником підземним з повним підземним робочим днем в шахті на ТОВ «Краснолиманське»; 01.02.2006 року звільнений за власним бажанням.

14.02.2006 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем у шахті на ВАТ «Вугільна компанія» Шахта «красноармійська-Західна 1»; 29.05.2007 року звільнений за власним бажанням.

19.06.2007 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем в шахті на ТОВ «Ремшахтастрой»; 03.09.2007 року звільнений за власним бажанням.

14.09.2007 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем в шахті на ТОВ «Донвуглепоставка»; 23.06.2009 року звільнений за власним бажанням.

02.07.2009 року прийнятий прохідником підземним з повним підземним робочим днем в шахті на ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська»; 18.01.2011 року звільнений за власним бажанням.

31.01.2011 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем в шахті на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»; 27.02.2015 року звільнений за власним бажанням.

з 04.10.2016 року по 13.10.2016 року навчання в учбовому пункті в ДП «Красноармійськвугілля» ВП «Шахта «Центральна»;

17.10.2016 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем в шахті; 18.05.2017 року звільнений за власним бажанням.

08.06.2017 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем в шахті в ТОВ «Управління Донбасспецстрой»; 17.11.2017 року звільнений за власним бажанням.

27.12.2017 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем в шахті в ПАТ «Шахтоуправління «Покровське». Запис про звільнення відсутній.

02.08.2024 року ОСОБА_1 звернувся до територіального управління ПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.

Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за результатом якої прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії 052530004663 від 09.08.2024 року у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній 80 від 14.04.2023 року, виданої ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля», що у період з 04.10.2016 по 13.10.2016 року - навчання в навчальному пункті за професією прохідник підземний з оплатою за тарифною ставкою прохідника підземного, позивачем виконувалися гірничі роботи по видобутку вугілля, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, підстава Постанова КМУ від 24.06.2016 року №461 згідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, судом встановлено на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №788 від 29.07.2024 року, виданої ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» що у періоди навчання в навчальному пункті з 14.02.2006 по 17.02.2006 року, з 31.01.2011 по 07.02.2011 року, з 27.12.2017 по 10.01.2018 року позивачем виконувалися гірничі роботи по видобутку вугілля за професією прохідника підземного, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, підстава Постанова КМУ від 24.06.2016 року №461 згідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Окрім того, судом встановлено на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній 492 від 26.09.2023 року, виданої ТОВ «Краснолиманське», що у період навчання з ТБ з 05.09.2005 по 19.09.2005 року позивачем виконувалися гірничі роботи по видобутку вугілля за професією прохідника підземного, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, підстава Постанова КМУ від 24.06.2016 року №461 згідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, судом встановлено на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній 01/11-144/9 від 24.04.2023 року, що ОСОБА_1 у період з 27.05.2002 по 19.01.2004 року виконував гірничі роботи за професією гірник підземний, а в періоди з 20.01.2004 по 29.08.2005 року та з 02.07.2009 по 18.01.2011 року - за професією прохідник підземний. Попереднє навчання з ТБ з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого - 5 днів з 27.05.2002, 3 дні червень 2002 року, 2 дні - з 20.01.2004 року, 6 днів з 02.07.2009 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року по справі №200/6775/24 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання противоправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії 052530004663 від 09.08.2024 р. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, із зарахуванням періодів роботи з 19.06.2007 по 03.09.2007, з 14.09.2007 по 23.06.2009, з 08.06.2017 по 17.11.2017, в якості прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті, до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV, та зарахуванням до пільгового стажу за Списком 1 періодів навчання в шахтних учбових пунктах: з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018.

20.01.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення 052530004663 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24.

Рішення обґрунтоване тим, що пільговий стаж на підземних роботах за списком робіт і професій, що затверджуються постановою КМУ №202 в сукупності становить 24 роки 09 місяців 06 днів, з них підземні роботи на провідних професіях (необхідний стаж 20) - 22 роки 09 місяців 19 днів (кожний повний рік роботи в провідних професіях (18 років 2 місяців 19 днів) зараховано як за 1 рік 3 місяці згідно роз'яснення Міністерства соцзахисту населення України від 20.01.1992 8, безпосередньо підземна робота за списком робіт згідно з постановою КМУ №202 (необхідний стаж 25) - 1 рік 11 місяців 17 днів. Пільговий стаж обчислено по 29.07.2024. Відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 02.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та зараховано періоди роботи з 19.06.2007 по 03.09.2007, з 14.09.2007 по 23.06.2009, з 08.06.2017 по 17.11.2017, в якості прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті, до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV, а також зараховано до пільгового стажу за Списком 1 періодів навчання в шахтних учбових пунктах: з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018. Вирішено відмовити у призначенні пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного підземного стажу роботи.

Судом встановлено на підставі розрахунку стажу позивача до вказаного рішення від 20.01.2025 року періоди з 02.01.2002 по 17.02.2002, з 18.02.2002 по 02.05.2002, з 05.06.2002 по 31.12.2003, 01.01.2004 по 19.01.2004 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202, періоди з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018 зараховано до пільгового стажу за Списком 1; періоди з 02.11.2004 по 30.11.2004 та з 01.08.2024 по 02.08.2024 року не зараховано до страхового та пільгового стажу, період з 30.07.2024 по 31.07.2024 року зараховано тільки до страхового стажу.

Окрім того, судом встановлено, що 21.04.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії 052530004663 від 21.04.2025р. на заміну рішення від 20.01.2025р. про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24.

Рішення обґрунтоване тим, що страховий стаж заявника становить 22 роки 9 місяців 15 днів (з урахуванням кожного повного року за Сп.1 (додатково 20 років) - 42 роки 9 місяців 15 днів. До страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1997р по 06.07.2000р, оскільки в трудовій книжці НОМЕР_3 не зазначено дату диплому, сам диплом заявником не надано до звернення від 02.08.2024. Відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 02.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та зараховано періоди роботи з 19.06.2007 по 03.09.2007, з 14.09.2007 по 23.06.2009, з 08.06.2017 по 17.11.2017, в якості прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті, до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV, а також зараховано до пільгового стажу за Списком 1 періодів навчання в шахтних учбових пунктах: з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018. Пільговий стаж заявника на підземних роботах за списком робіт і професій, що затверджуються постановою КМУ №202 в сукупності становить 24 роки 10 місяців 5 днів, з них: на підземних роботах за провідними професіями (необхідний стаж 20) - 18 років 4 місяці 18 днів, період роботи за провідною професією (прохідник); на підземних роботах згідно з постановою КМУ 202 (необхідний стаж 25) -24 роки 10 місяців 5 днів, а саме: - 1 рік 11 місяців 17 днів (період роботи гірником - пост. 202); 22 роки 10 місяців 18 днів (кожний повний рік роботи заявника за провідними професіями (18 років) зараховано як за 1 рік 3 місяці згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8); на роботах за Списком 1 - 20 років 6 місяців 11 днів, а саме: 18 років 4 місяць 18 днів - період роботи за провідною професією (прохідник); 1 рік 11 місяців 17 днів (період роботи гірником - пост. №202); 2 місяці 6 днів - за Сп. 1 за рішенням суду. Згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 передбачено зарахування до 25 річного стажу підземної роботи кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку 1 - за 9 місяців. Так як стажу за Сп. 1 менше року, зарахування цього періоду (2 міс 6 днів) до стажу на підземних роботах за списком робіт і професій, що затверджуються постановою КМУ №202 чинним пенсійним законодавством не передбачено. З урахуванням зобов'язань, покладених рішенням суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24 та повторно розглянувши заяву від 02.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону в зв'язку з відсутністю необхідного підземного стажу роботи.

Судом встановлено на підставі розрахунку стажу позивача до вказаного рішення від 21.04.2025 року періоди з 02.01.2002 по 17.02.2002, з 18.02.2002 по 02.05.2002, з 05.06.2002 по 31.12.2003, 01.01.2004 по 19.01.2004, з 02.11.2004 по 30.11.2004 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. 202, періоди з 27.05.2002 по 04.06.2002, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018 зараховано до пільгового стажу за Списком 1; періоди з 01.08.2024 по 02.08.2024 року не зараховано до страхового та пільгового стажу, період з 30.07.2024 по 31.07.2024 року зараховано тільки до страхового стажу.

Отже, спірною обставиною у даній справі є наявність правових підстав для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через не зарахування певних періодів роботи до страхового та пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

За частиною 1 статті 14 Закону « пенсійне забезпечення», працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

На підставі частини третьої статті 114 Закону України « загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах - робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. (…)

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Суд звертає увагу, що постановою Кабінетом Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №202, підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу №637).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

В період з 26.01.1991 по 11.03.1994 на підставі постанови Верховної Ради України 12.09.1991 №1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» на території України застосовувався Список 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10.

В період з 11.03.1994 по 16.01.2003 застосовувався Список 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.

З 16.01.2003 по 24.06.2016 застосовувався Список 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36.

В період з 03.08.2016 року - Список 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року №202, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 року №341.

Як визначено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації вимагається в двох випадках:

1) відсутність трудової книжки;

2) відсутність в трудовій книжці відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України « загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що визначені положеннями зазначеної статті, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Стосовно не зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи з 01.08.2006 по 31.08.2006 року суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до статті 11 цього Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Положеннями статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Разом з цим відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.

Судом встановлено на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) стосовно позивача станом на 24.09.2024 року, що за період з 01.08.2024 по 02.08.2024 року включно відсутні відомості про нарахування заробітної плати.

Отже, оскільки станом на дату звернення позивача за призначенням пенсії (02.08.2024 року) в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування були відсутні відомості про нарахування заробітної плати позивачу за вищезазначені періоди, у відповідача були відсутні підстави для зарахування періодів з 01.08.2024 по 02.08.2024 року включно до страхового та, відповідно, пільгового стажу пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202.

Стосовно не зарахування до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів роботи з 27.05.2002 по 04.06.2002 року, з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018, суд зазначає наступне.

Судом встановлено вище на підставі відомостей трудової книжки позивача а також пільгових довідок, наданих разом із заявою про призначення пенсії, що ОСОБА_1 працював у період з 27.05.2002 по 04.06.2002 року на посаді гірника підземного 3 розряду з повним робочим днем у шахті, а період з у зазначені періоди 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018, з 30.07.2024 по 31.07.2024 року - на посаді прохідника.

Судом встановлено вище, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи, та ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу.

Водночас, відповідачем зазначені періоди зараховано позивачу виключно до пільгового стажу за Списком 1, проте не зараховано період з 27.05.2002 по 04.06.2002 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202, а періоди з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018, з 30.07.2024 по 31.07.2024 року - до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи зазначене, відповідачем протиправно не зараховано періоди роботи з 27.05.2002 по 04.06.2002 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. 202, та періоди з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018, з 30.07.2024 по 31.07.2024 року - до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд зауважує, що період роботи з 27.05.2002 по 04.06.2002 року на посаді гірника підземного підлягає зарахуванню саме пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202, оскільки посада гірника підземного не віднесена положеннями ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до провідних професій.

При цьому, суд звертає увагу, що періоди з 02.01.2002 по 17.02.2002, з 18.02.2002 по 02.05.2002, з 05.06.2002 по 31.12.2003, 01.01.2004 по 19.01.2004, а також з 02.11.2004 по 30.11.2004 року з урахуванням прийнятого рішення від 21.04.2025 року 052530004663 на заміну рішення від 20.01.2025 року відповідачем вже зараховано до пільгового стажу позивача відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За таких обставин, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог, частково задовольнивши їх, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії 052530004663 від 21.04.2025р. на заміну рішення від 20.01.2025р. про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.08.2024 року, зарахувавши період з 27.05.2002 по 04.06.2002 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202, та періоди з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018, з 30.07.2024 по 31.07.2024 року - до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України « загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, судовий збір у розмірі 726,72 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії 052530004663 від 21.04.2025р. на заміну рішення від 20.01.2025р. про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. у справі №200/6775/24.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (юридична адреса: 21005, м. Вінниця, Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 02.08.2024 року, зарахувавши період з 27.05.2002 по 04.06.2002 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. 202, та періоди з 20.01.2004 по 21.01.2004, з 05.09.2005 по 19.09.2005, з 14.02.2006 по 17.02.2006, з 02.07.2009 по 07.07.2009, з 31.01.2011 по 07.02.2011, з 04.10.2016 по 13.10.2016, з 27.12.2017 по 10.01.2018, з 30.07.2024 по 31.07.2024 року до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (юридична адреса: 21005, м. Вінниця, Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 726 (сімсот двадцять шість) гривень 72 коп.

Повний текст рішення складено 28 липня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Троянова