Ухвала від 30.07.2025 по справі 160/17497/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА

30 липня 2025 рокуСправа №160/17497/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кучми К.С.

при секретарі судового засідання - Казаковій Л.А.

за участю:

представника позивача - Гальченко Є.Л.

представника відповідача - Ярмолич К.І.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні у м.Дніпрі клопотання Дніпровської міської ради про залучення їх в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача в адміністративній справі №160/17497/25,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за правилами загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивачем заявлені позовні вимоги:

1. визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області:

- №0253181-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 16 974,84 грн.;

- №0253190-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 35 364,25 грн.;

- №0253192-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 538,36 грн.;

- №0253193-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 18 387,92 грн.;

- №0253182-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 615,13 грн.;

- №0253185-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 16 807,93 грн.;

- №0253186-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 6 147,11 грн.;

- №0253194-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 4 135,92 грн.;

- №0253196-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 5 379,97 грн.;

- №0253198-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 775,08 грн.;

- №0253172-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 565,75 грн.;

- №0253173-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 19 323,41 грн.;

- №0253175-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 4 346,33 грн.;

- №0253176-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 5 653,67 грн.;

- №0253177-2411-0466-UA12020010000033698 від 04.04.2024 р. на суму 5 286,70 грн.;

2. визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 0023577-1305-0436 від 08.08.2024 року.

До суду 29.07.2025 року від Дніпровської міської ради надійшло клопотання про залучення їх до участі у цій справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Дане клопотання обґрунтовано тим, що плата за землю, встановлення пільг та розмірів сплати відповідно до ПК України, відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування, а саме - Дніпровської міської ради. Однією з важливих гарантій захисту земельних, майнових та інших суб'єктивних прав і законних інтересів власників землі й землекористувачів є здійснення плати за землю, що визначено нормами чинного земельного, а також адміністративного законодавства. Також, згідно із судовою практикою по аналогічним справам міська рада виступає в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору. Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Відповідно до пунктів "а", "б", "в" статті 12 ЗК України саме до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності. Враховуючи вищезазначене, судове рішення по справі може вплинути на права та обов?язки Дніпровської міської ради.

У підготовчому судовому засіданні представники сторін не заперечували щодо залучення Дніпровської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч.4 ст.49 КАС України).

Відповідно до ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.

З огляду на викладене, враховуючи предмет спору та встановлені обставини, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дніпровську міську раду, оскільки рішення у справі може вплинути на права та обов'язки такої особи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 49, 248, 250 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити клопотання Дніпровської міської ради про залучення їх в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача в адміністративній справі №160/17497/25.

Залучити до участі у справі №160/17497/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дніпровську міську раду (пр.Дмитра Яворницького, 75, м.Дніпро, код ЄДРПОУ 26510514).

Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання копії позовної заяви для подання до суду пояснень щодо позовної заяви, а щодо відзиву, відповіді на відзив та заперечень - три дні з дня їх отримання.

Ухвала суду оскарженню не підлягає, заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повний текс ухвали суду складений 30.07.2025 року.

Суддя К.С. Кучма