30 липня 2025 року Справа № 160/7220/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Департаменту патрульної поліції до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченого грошового забезпечення,-
07 березня 2025 року Департамент патрульної поліції в особі представника Кушнір Олени Володимирівни, через систему "Електронний Суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 з вимогами:
- стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту патрульної поліції на користь (03048 м. Київ, вул. Федора Ернста, 3 код ЄДРПОУ 40108646) зайво виплачене грошове забезпечення за період невиходу на службу без поважних причин, у розмірі 11 606,62 грн. (одинадцять тисяч шістсот шість гривень 62 коп.).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач проходив службу на посаді інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП та у в'язку з відсутністю на службі без поважних причин був звільнений зі служби, однак після звільнення зі служби в поліції зайво виплачене грошове забезпечення за період невиходу на службу без поважних причин становить 11 606,62 грн., що зумовило звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 11.03.2025 відкрито провадження у справі, та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 08.05.2025 призначено розгляд адміністративної справи №160/7220/25 за правилами загального позовного провадження, та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою суду оголошеною в підготовчому судовому засіданні від 24.06.2025 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суту на 09:00 год. на 10.07.2025.
У судове засідання призначене на 10.07.2025 відповідач не прибув, а також в матеріалах справи було відсутнє належне повідомлення відповідача про дату, час та місце слухання справи, у звя'зку з чим розгляд справи було відкладено на 09:20 год. 30.07.2025.
У судове засідання призначене на 09:20 год. 30.07.2025 сторони не з'явились. Відповідачу повістка про призначення розгляду справи засобами поштового зв'язку була направлена за адресою зазначеному в Єдиному державному демографічному реєстрі. Проте конверт повернувся на адресу суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Таким чином позивач вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце слухання справи.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 проходив службу на посаді інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП.
Наказом Департаменту патрульної поліції від 21.01.2025 №37, за вчинення дисциплінарного проступку, яке полягало в тому, що відповідач з 11.12.2024 по 13.01.2025 був відсутній на службі без поважних причин, до рядового поліції ОСОБА_1 , інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП, було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.
Згідно з наказом Департаменту патрульної поліції від 07.02.2025 № 235 о/с рядового поліції ОСОБА_1 , інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП було звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 07 лютого 2025 року з виплатою компенсації за 15 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік, установивши премію за лютий 2025 року в розмірі 0,000%
Станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в календарному обчисленні 03 роки 11 місяців 10 днів.
Відрахувати з грошового забезпечення та інших виплат ОСОБА_2 1810,5 грн - вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) який не закінчився.
Підстава: наказ Департаменту патрульної поліції від 21.01.2025 №37. Із вказаними наказами Відповідача ознайомлено належним чином, до тепер наказ ДПП №235 від 07.02.2025 не скасовано, Відповідачем зазначений наказ в установленому законом порядку не оскаржувався.
Згідно з розрахунком УФЗБО зайво виплаченого грошового забезпечення заборгованість за період відсутності на службі без поважних причин з 11.12.2024 по 07.02.2025 становила 14373, 50 грн., але Департаментом патрульної поліції у лютому було нарахована виплата грошової компенсації за 15 діб невикористаної відпустки 2 156, 00 грн. Тому на день звернення до суду загальна сума заборгованості Відповідача перед Департаментом патрульної поліції становить 11 606, 62 грн. (з відрахуванням військового збору).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції Українипередбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію»(далі - Закон № 580-VIII).
Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до ст.59 ЗУ «Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Частиною 1 та 2 статті 94 ЗУ «Про Національну поліцію» встановлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з п.3 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад;2) оклад за спеціальним званням;3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п.4 розділу І Порядку, грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.
Згідно з п.8 розділу І Порядку, за час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується.
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожен має право будь-яким не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Пунктом 3 глави 1 наказу Національної поліції України від 18.11.2015 №96 «Про затвердження Положення про Департамент патрульної поліції» передбачено, що Департамент патрульної поліції організовує діяльність підрозділів патрульної поліції організовує діяльність підрозділів патрульної поліції, здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює їх інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення.
Відповідно до пункту 1 та пункту 2 глави 5 «Прикінцеві положення» зазначеного наказу Департамент патрульної поліції є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, має печатки із зображенням Державного Герба України, інші печатки та штампи.
Наказом Департаменту патрульної поліції від 17.01.2016 № 38 (зі змінами) затверджене Положення про управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, відповідно до якого управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції (даліУправління) у своїй роботі підконтрольне та підзвітне Департаменту патрульної поліції.
В свою чергу, наказом Департаменту патрульної поліції від 26.06.2018 №2921 (зі змінами) затверджене Положення про полк патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, відповідно до якого Полк у своїй роботі підконтрольний та підзвітний Управлінню.
Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону № 580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону № 580-VIII).
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 вересня 2017 року № 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 грудня 2019 року № 1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за № 1224/31092 (далі - Порядок № 772).
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 4 Розділу І Порядку № 772).
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу ІІІ Порядку № 772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу ІІІ Порядку № 772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IV Порядку № 772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку № 772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку № 772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку № 772).
Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 13 Розділу VII Порядку № 772) .
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку № 772).
Згідно з пунктом 10 розділу 5 Порядку № 722 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав:
- у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;
- за власним бажанням;
- у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення;
- у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави;
- через службову невідповідність.
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 772 встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Як уже було зазначено судом, наказом Департаменту патрульної поліції від 21.01.2025 №37, за вчинення дисциплінарного проступку, яке полягало в тому, що відповідач з 11.12.2024 по 13.01.2025 був відсутній на службі без поважних причин, до рядового поліції ОСОБА_1 , інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП, було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.
Згідно з наказом Департаменту патрульної поліції від 07.02.2025 № 235 о/с рядового поліції ОСОБА_1 , інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП було звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 07 лютого 2025 року з виплатою компенсації за 15 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік, установивши премію за лютий 2025 року в розмірі 0,000%
Станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в календарному обчисленні 03 роки 11 місяців 10 днів.
Відрахувати з грошового забезпечення та інших виплат ОСОБА_2 1810,5 грн. - вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) який не закінчився.
Доказів оскарження даного наказу відповідачем не надано.
Згідно з розрахунком УФЗБО зайво виплаченого грошового забезпечення заборгованість за період відсутності на службі без поважних причин з 11.12.2024 по 07.02.2025 становила 14373, 50 грн., але Департаментом патрульної поліції у лютому було нарахована виплата грошової компенсації за 15 діб невикористаної відпустки 2 156, 00 грн. Тому на день звернення до суду загальна сума заборгованості Відповідача перед Департаментом патрульної поліції становить 11 606, 62 грн. (з відрахуванням військового збору).
Згідно частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що станом на дату звільнення відповідача зі служби, як і станом на дату розгляду справи зайво виплачене грошове забезпечення за період невиходу на службу без поважних причин в сумі 11 606, 62 грн. грн. відповідачем не відшкодовані, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернеста, буд. 3, м. Київ, 03048; ІК в ЄДРПОУ 40108646) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту патрульної поліції (03048 м. Київ, вул. Федора Ернста, 3 код ЄДРПОУ 40108646) зайво виплачене грошове забезпечення за період невиходу на службу без поважних причин, у розмірі 11 606,62 грн. (одинадцять тисяч шістсот шість гривень 62 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 30 липня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков