30 липня 2025 р. Справа № 120/8138/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
11.06.2025 через підсистему "Електронний суд" до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Пилявець І.О., подана від імені та в інтересах позивачки ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач-2) про:
- визнання протиправним та скасування рішення відповідача-1 від 27.05.2025 № 025250004279 про відмову в переведенні позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язання відповідача-2 зарахувати позивачці до стажу державної служби період роботи на посадах Томашпільського Сбербанку, Томашпільській Центрсберкасі та Томашпільському районному відділі статистики Вінницького управління статистики з 01.09.1981 по 01.09.1991;
- зобов'язання відповідача-2 перевести позивачку на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 21.05.2025 позивачка звернулася до відповідача-2 з заявою про переведення з пенсії за віком згідно із Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу". З урахуванням принципу екстериторіальності розгляд заяви здійснено відповідачем-1, яким і прийнято рішення від 27.05.2025 № 025250004279 щодо відмови у переведенні позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" через відсутність правових підстав для цього.
Позивачка вважає рішення та дії відповідачів протиправними, а тому за захистом своїх прав звертається до суду.
Ухвалою суду від 16.06.2025 позов ОСОБА_1 прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
01.07.2025 через підсистему "Електронний суд" до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 просить відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято правомірне та обґрунтоване рішення про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Відповідач зазначає, що стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 складає 16 років 11 місяців 26 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
У встановлений судом строк відповідач-1 відзиву на позовну заяву не подав, хоча копія ухвали від 16.06.2025 була доставлена до його електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" 17.06.2025, що підтверджується відповідною довідкою.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи на підтримку своїх вимог та заперечень, суд встановив такі обставини.
Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, отримуючи пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
21.05.2025 позивачка звернулась із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII. Заява була передана до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області за принципом екстериторіальності.
27.05.2025 відповідачем-1 прийнято рішення № 025250004279, яким відмовлено у переведенні позивачки на пенсію державного службовця, оскільки її стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 складає 16 років 11 місяців 26 днів є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивачка не погодджується з вказаним рішенням з огляду на те, що відповідно до записів трудової книжки з 01.09.1981 по 01.09.1991 вона працювала на посадах Томашпільського Сбербанку, Томашпільській Центрсберкасі та Томашпільському районному відділі статистики Вінницького управління статистики. Після цього, у період з 01.06.2001 по 07.12.2015, вона перебувала на державній службі в органах державної статистики. Загальний стаж державної служби, включаючи зазначені періоди, становить понад 20 років.
Наведене спонукало позивачку звернутися до суду з відповідним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу" (надалі ? Закон № 889-VІІІ).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року ? страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, ? у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року ? страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
За наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, але в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців та станом на 01 травня 2016 року дату займали посади державної служби.
Такі ж висновки щодо застосування зазначених норм матеріального права викладені в постановах Верховного Суду від 29.09.2022 у справі № 234/6967/17, від 29.11.2022 у справі № 431/991/17, від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21 та ряду інших.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (із змінами) затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі ? Порядок № 622).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, ? заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні (абзац 3 пункту 4 Порядку № 622); матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4 і 42 цього Порядку.
Відповідно до пункту 42 Порядку № 622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27.11.2023 № 661), або які звільнилися до 01.01.2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31.12.2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4 Порядку № 622; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6 Порядку № 622.
Судом встановлено, що 21.05.2025 позивачка звернулась із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.05.2025 надано відмову, оскільки стаж роботи позивачки на посадах ержавних службовців станом на 01.05.2016 є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
При цьому до державного стажу зараховано періоди: з 01.10.1987 по 19.03.1990; з 01.06.2001 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 07.12.2015, що сукупно становить 16 років 11 місяців 26 днів. Водночас інші періоди з 01.09.1981 по 01.09.1991 не зараховані позивачці до стажу державного службовця.
Надаючи оцінку доводам та доказам сторін щодо періодів роботи позивачки у відділеннях Сбербанку, Центрсберкасі та Томашпільському районному відділі статистики Вінницького управління статистики, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 "Порядок обчислення стажу державної служби" (далі ? Порядок № 283), була прийнята на виконання постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 "Про введення в дію Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII.
Отже, в даному випадку належить керуватися Порядком обчислення стажу держаної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 за № 283.
Абзацами 1, 2 та 3 пункту 2 Порядку 283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.
Цим Переліком, серед іншого, передбачено Держбанк СРСР Зовнішекономбанк СРСР, Будбанк СРСР, Промбудбанк СРСР, Агропромбанк СРСР, Житлосоцбанк СРСР, Ощадний банк СРСР, їх республіканські банки (контори), крайові, обласні (міські) управління, а також міські і районні відділення.
Згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 позивачка має трудовий стаж на посадах державної служби, що підтверджуються відповідними записами:
- з 01.09.1981 до 18.05.1982 на посаді старшого бухгалтера Томашпільської Центрсберкаси;
- з 29.06.1985 до 30.09.1987 на посаді економіста Томашпільського районного інформаційно вираховувальної станції (районний відділ статистики Вінницького управління статистики);
- з 01.10.1987 по 19.03.1990 на посаді економіста Томашпільського Сбербанку;
- з 20.03.1990 по 20.02.1991 на посаді бухгалтера в Томашпільському відділенні Сбербанку;
- з 21.02.1991 по 01.09.1991 на посаді старшого інспектора в Томашпільському відділенні Сбербанку.
Усі зазначені періоди включаються до стажу державної служби, оскільки:
- Томашпільська Центрсберкаса та Томашпільське відділення Сбербанку є структурними підрозділами Ощадного банку СРСР, який входив до системи Держбанку СРСР, і відповідно згадується в Переліку як установа, де періоди роботи на посадах спеціалістів та керівників підлягають зарахуванню;
- районний відділ статистики був місцевим органом Держкомстату УРСР, що також є державним органом, включеним до вказаного Переліку.
Посади, які обіймала позивачка, належали до категорії спеціалістів, а отже, відповідають вимогам для зарахування відповідних періодів до стажу державної служби.
Тобто періоди роботи позивачки з 01.09.1981 до 18.05.1982, з 29.06.1985 до 30.09.1987, з 20.03.1990 по 20.02.1991 та з 21.02.1991 по 01.09.1991 мають бути зараховані до стажу державної служби.
Щодо періоду з 01.10.1987 по 19.03.1990 на посаді економіста Томашпільського Сбербанку, то такий вже врахований позивачці до стажу державної служби, що підтверджується наявною інформацією в її особовій пенсійній справі. Відтак позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду в подібних правовідносинах (постанова № 334/4034/16-а від 15.01.2020).
Враховуючи викладене, періоди роботи позивачки з 01.09.1981 до 18.05.1982 у Томашпільській Центрсберкасі, з 29.06.1985 до 30.09.1987 у районному відділі статистики, з 20.03.1990 по 20.02.1991 та з 21.02.1991 по 01.09.1991 у Томашпільському відділенні Сбербанку необхідно зарахувати до стажу державної служби позивачки, у зв'язку з чим ОСОБА_1 набуває право на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, оскільки її стаж державної служби становить понад 20 років.
Відтак суд доходить висновку, що позивачка має право на отримання пенсії (на переведення з виду на вид) згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, що свідчить про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.05.2025 № 025250004279.
Визначаючись із датою, з якої ОСОБА_1 слід перевести з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
З огляду на те, що заява про переведення на інший вид пенсії подана до пенсійного органу 21.05.2025, то саме з цієї дати позивачку необхідно перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Отже, перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачкою, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Таким чином, судові витрати позивачки на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн стягуються на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів (порівно).
При цьому, враховуючи положення ч. 8 ст. 139 КАС України, позивачці підлягає відшкодуванню вся сума судового збору, адже незважаючи на часткове задоволення позовних вимог суд визнав порушення законних прав позивачки внаслідок неправомірних дій суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.05.2025 № 025250004279.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.09.1981 до 18.05.1982 у Томашпільській Центрсберкасі, з 29.06.1985 до 30.09.1987 у районному відділі статистики, з 20.03.1990 по 20.02.1991 та з 21.02.1991 по 01.09.1991 у Томашпільському відділенні Сбербанку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 21.05.2025 перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року "Про державну службу".
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
2) представник позивача: адвокат Пилявець Інна Олександрівна (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса для листування: вул. Магістратська, 64/5, м. Вінниця, 21050);
3) відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005);
4) відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місцезнаходження: вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницьций, 29013).
Повне судове рішення складено 30.07.2025.
Суддя Сало Павло Ігорович