Справа №760/16155/25
1-кс/760/8294/25
20 червня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого детектива відділу детективів Підрозділу детективів (на правах управління) Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024111100000016 від 28.05.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -
Детектив БЕБ звернувся з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів які перебувають у володінні ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, детективами Підрозділу детективів (на правах Управління) Територіального управління БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 72024111100000016 від 28.05.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період діяльності з 2020 по 2023 р. в порушення вимог п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПКУ та «Порядку нормативної оцінки земель населених пунктів», щодо величин коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок, занизили податкові зобов'язання з орендної плати на загальну суму 34 785 728 грн.
Так, згідно договору оренди № 7042 від 24.11.2004 ПП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) користується земельною ділянкою загальною площею 9,65 гектарів, кадастровий номер 3220888000:03:004:0029.
У свою чергу, ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на підставі договору № 7041 від 24.11.2004 користується земельною ділянкою кадастровий номер 3220888000:03:004:0030, загальною площею 9, 65 га.
Обидві земельні ділянки знаходиться на території Пристоличної (до 2019 року Щасливської) сільської ради Бориспільського району Київської області.
Так, відповідно до п. 1.3 Договору оренди, земельні ділянки передаються під розміщення торговельно-складських приміщень загальною площею 9,65 гектарів лісів, за рахунок земель державної власності на території Пристоличної (до 2019 року Щасливської) сільської ради Бориспільського району Київської області, за межами населеного пункту. Згідно умов Договорів від 2004 року орендна плата встановлюється та справляється в грошовій формі за рік у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки.
Також, відповідно до Договорів про заміну сторони у зобов'язані та про внесення змін до договору оренди земельних ділянок від 2021 року пунктом 1 Орендодавець (Пристолична сільська рада) надає, а Орендарі відповідно до окремих договорів (ПП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») приймають в строкове платне володіння і користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3220888000:03:004:0030 та 3220888000:03:004:0029 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, вид використання - під розміщення торговельно-складських приміщень, що розташовані на території Пристоличної сільської ради.
Для земель промисловості однією з особливостей є те, що земельна ділянка з таким цільовим призначенням нерозривно пов'язана з об'єктом, який на ній знаходиться. І у випадку відчуження об'єкта відчужується і земельна ділянка, і навпаки власник земельної ділянки не може її відчужити без об'єкта, який на ній розташований.
Також оренда земель промисловості може мати місце тоді, коли суб'єкт буде використовувати її за цільовим призначенням, тобто для промисловості.
Цільове призначення - це базова характеристика будь-якої земельної ділянки, яка визначає правовий режим її використання і зазначається в документах на земельну ділянку.
Згідно з Земельним кодексом України землі класифікуються залежно від їх основного цільового призначення: для сільськогосподарського призначення, для житлової та суспільної забудови, для природо-заповідного та іншого природоохоронного призначення, для оздоровчого призначення, для рекреаційного призначення, для історико-культурного призначення, для лісогосподарського призначення, для водного фонду, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно із статтею 269 Податкового кодексу, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Статтею 270 Податкового кодексу визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації (стаття 271 Податкового кодексу).
У свою чергу, ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) не є промисловими підприємствами, оскільки основним видом діяльності підприємства є (КВЕД) - 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна.
Так, ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » як користувачі земельних ділянок 3220888000:03:004:0029 та 3220888000:03:004:0030 за адресою: АДРЕСА_2 передали в суборенду окремими договорами земельні ділянки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), яке збудувало на вказаних земельних ділянках нежитлові приміщення. Основним видом діяльності ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " є 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Враховуючи, що в договорах оренди чітко зазначено, що земельна ділянка надана під розміщення торговельно-складських приміщень. Тобто фактично земельні ділянки використовуються не за цільовим призначенням.
Податкові зобов'язання з орендної плати обчислюються відповідно до витягу про Оцінку, що виконана та затверджена у порядку, визначеному Законом, із застосуванням до неї кумулятивної величини коефіцієнта індексації, розрахованої залежно від дати затвердження такої Оцінки.
Відповідно до Наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.03.2018 № 162 "Про внесення змін до Порядку нормативної оцінки земель населених пунктів" та Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1147, розрахунок орендної плати включає в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, який розраховувався службовими особами ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у розмірі «1,2», як для земель промисловості. В той же час землі використовуються для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, отже, застосовуватися повинен коефіцієнт функціонального використання «2,5».
Також, відповідно рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 про зменшення розміру орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровим номером 3220888000:03:004:0029 та 3220888000:03:004:0030 від 02.09.2021 року, які знаходиться у користуванні ПП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », зменшено річну орендну плату строком на 3 роки в розмірі 6 % і внесли зміни до договору від 2021 року.
Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні ст. 7 ПКУ з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII ПКУ для відповідного місцевого податку чи збору.
Згідно з пп.12.3.2 п.12.3 ст.12 ПКУ при прийнятті рішення про встановлення збору обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платники збору, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені ст.7 ПКУ, з дотриманням критеріїв, встановлених ст.268 р.ХІІ ПКУ. Під час встановлення збору можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування (п.7.2 ст.7 ПКУ).
Слід зазначити, що не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів (пп.12.3.7 п.12.3 ст.12 ПКУ).
Таким чином, службові особи ПП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) шляхом умисного заниження коефіцієнту функціонального використання земель і розміру орендної плати занизили податкові зобов'язання за період з 01.01.2020 - 31.12.2023 та ухилились від сплати обов'язкових платежів до державного бюджету в особливо великих розмірах на загальну суму 34 785 728 грн.
Так, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження у органу досудового розслідування виникла необхідність для подальшого ефективного розслідування або спростування наявної інформації, отримати доступ до даних, які знаходяться у володінні ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містять інформацію про обставини, що підлягають доказуванню та події кримінального правопорушення, є важливою для встановлення винних осіб. При цьому, не можливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представників ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , у володінні яких знаходяться документи.
Детектив в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву в якій зазначає, що подане клопотання підтримує, з підстав зазначених у клопотанні та просить його задовольнити, провівши судове засідання у його відсутності.
Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання у відсутність слідчого/прокурора та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Згідно з ч.4 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних заходів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, відноситься конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з урахуванням вказаних обставин і визначенням обсягу і меж тимчасового доступу до речей.
За викладеним, керуючись ст. ст. 159, 160, 162-164 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання - задовольнити.
Надати детективам відділу детективів Підрозділу детективів (на правах управління) Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які входять до групи детективів, у даному кримінальному провадженні № 72024111100000016 від 28.05.2024 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю ознайомитися з ними, вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку), у електронному та паперовому вигляді, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до:
- актуальний витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3220888000:03:004:0030, за формою затвердженою постановою Кабіміну № 1051 від 17.10.2012 (додатки 47, 471 до Порядку ведення Державного земельного кадастру);
- актуальний витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3220888000:03:004:0029, за формою затвердженою постановою Кабміну № 1051 від 17.10.2012 (додатки 47, 471 до Порядку ведення Державного земельного кадастру);
- поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 3220888000:03:004:0030;
- поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 3220888000:03:004:0029;
- документ, що посвідчує право на земельну ділянку з кадастровим номером 3220888000:03:004:0030;
- документ, що посвідчує право на земельну ділянку з кадастровим номером 3220888000:03:004:0029;
- оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 3220888000:03:004:0029, у разі зміни її цільового призначення із земель для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств, переробної, машинобудівної та іншої промисловості на землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови;
- оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 3220888000:03:004:0030, у разі зміни її цільового призначення із земель для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств, переробної, машинобудівної та іншої промисловості на землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1