Єдиний унікальний номер 317/3250/25
Провадження № 3/317/1687/2025
30 липня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши матеріал, який надійшов ізУправління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
15.06.2025 о 12 год. 07 хв., на 513 км автодороги Н-08 у Запорізькому районі Запорізької області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом MITSUBISHI L200, н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу від 15.06.2025. Від керування відсторонений шляхом паркування транспортного засобу без порушень Правил дорожнього руху, про повторність попереджений. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обставини правопорушення викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 362616, складеному 15.06.2025.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що 15.06.2025 о 12 год. 07 хв., на 513 км автодороги Н-08, він дійсно керував транспортним засобом MITSUBISHI L200. Був зупинений працівниками поліції на блокпосту. В автомобілі поліцейські знайшли пакет з якоюсь речовиною. Він добровільно поїхав до лікарні для проходження огляду. У нього виявили стан наркотичного сп'яніння. Амфетамін він не вживав. Висновок лікаря не оскаржував, але вважає його помилковим. Особу з іменем Бойцун Р.В., яку зазначено у клопотанні захисника про закриття провадження у справі, він не знає. Хто такий Биков, зазначений у клопотанні захисника, також не знає. В автомобілі він їхав один. На відеозаписі, що є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення, впізнає себе, це події того дня. Для аналізу він здавав сечу.
Повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи захисник ОСОБА_1 , адвокат Конюшко Д.Б., у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
14.07.2025 на електронну пошту суду надійшло клопотання адвоката Конюшка Д.Б. про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП. В обґрунтування своєї позиції захисник зазначив, що огляд проведений в КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» є недопустимим з огляду на наступне.
У закладі проводився саме імунохроматографічний тест на наркотики. Це так званий швидкий тест.
Відповідно до п. 7 розділу 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція), проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Згідно з п. 10 Інструкції огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.
Таким чином, так як тест показав наявність наркотичних речовин, лікар мав провести лабораторне дослідження. Проте жодного лабораторного дослідження не проводилось. Висновок побудований на тому, що особа, яка представилась лікарем, без будь-яких лабораторних досліджень визначила стан наркотичного сп'яніння швидким тестом (китайського виробництва). При цьому, даний вид швидких тестів не класифікується як медичні вироби, вони не дозволені МОЗ і не є сертифікованими. Відповідно до Декларації про відповідність № А1-03 даний тест призначений для самоконтролю, а не для оцінки характеристик. Таким чином, вказаний тест не можна використовувати у лабораторіях. Результати досліджень методом ІХА не можуть бути заключними і повинні бути підтверджені іншими альтернативними методами. В матеріалах справи відсутні будь-які докази проведення лабораторних досліджень на стан наркотичного сп'яніння. Лікар, якщо це був лікар, визначив стан наркотичного сп'яніння виключно «на око».
Дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно п. 2.9а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На переконання суду винуватість ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 362616 від 15.06.2025, яким зафіксовані обставини правопорушення. ОСОБА_1 підписав протокол без застережень, пояснень не надав;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.06.2025;
- висновком КНП «Обласний клінічний заклад з надання психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.06.2025, за змістом якого на час огляду 15.06.2025 о 16 год. 05 хв. ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння (амфетамін);
- рапортом інспектора взводу № 1 роти № 2 батальйону № 2 УПП в Запорізькій області ДПП старшого лейтенанта поліції О. Черняка від 15.06.2025, у якому детально викладені обставини події;
- відеозаписом події, яка мала місце 15.06.2025. Даним відеозаписом зафіксовано обставини, за яких ОСОБА_1 пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі. Також даним відеозаписом зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом MITSUBISHI L200, н.з. НОМЕР_2 .
Досліджені у суді докази у своїй сукупності вказують на те, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху.
Суттєвих порушень в діях працівників поліції, які б виключали можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, судом не встановлено.
Згідно з базою даних «Інформаційний портал Національної поліції України» у ОСОБА_1 повторність за ст. 130 КУпАП не зафіксовано.
Суддя вважає необґрунтованими наведені у клопотанні про закриття провадження у справі доводи з наступних підстав.
Згідно з приписами ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
За приписами пункту 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 (далі - Порядок), огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція).
Пунктом 2 розділу І Інструкції (в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення) визначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п. 3 розділу ІІІ Інструкції (в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення) огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове (п. 7 розділу ІІІ Інструкції в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення).
Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Інструкції (в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення) метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук (п. 12 розділу ІІІ Інструкції в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення).
Пунктом 15 розділу ІІІ Інструкції (в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення) встановлено, що за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду (п. 16 розділу ІІІ Інструкції в редакції, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення).
На виконання запиту Запорізького районного суду Запорізької області від 15.07.2025 з КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради до суду надано копії наступних документів:
- акт медичного огляду з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння ОСОБА_2 № 4244 від 15.06.2025;
- результат імунохроматографічного дослідження сечі на вміст наркотичних речовин № 3556, 3557 від 15.06.2025;
- результат аналізу токсикологічного дослідження сечі на вміст наркотичних речовин методом тонкошарової хроматографії № 349 від 17.06.2025.
З акту медичного огляду з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 4244 від 15.06.2025 видно, що він був складений о 16 год. 20 хв. 15.06.2025 щодо ОСОБА_1 . Дата і точний час огляду - 15.06.2025, 16 год. 05 хв. ОСОБА_1 був оглянутий лікарем ОСОБА_3 в КНП «ОКЗПНД та СЗХ» ЗОР. Виявлені у ОСОБА_1 зовнішні ознаки наркотичного сп'яніння відображені в акті огляду, зокрема: поведінка обстежуваної особи - напружена, ейфорична (п. 10 акту); мовна здатність - змазаність мови (п. 12 акту); вегетативно-судинні реакції - ін'єктованість склер, обличчя бліде; (п. 13 акту); рухова сфера - хода хитка, міміка - жвава, поза Ромберга - похитування, точні рухи (пальце-носова проба) - з помилками (п. 14 акту). Метод лабораторного тестування - ІХА (Wondfo-10, Ecotest-3) (п. 23 акту). Результат лабораторних тестів - в сечі виявлено амфетамін (п. 24 акту). Заключний діагноз (за результатами огляду та тестів) - наркотичне сп'яніння (п. 25 акту). Вказаний акт повністю узгоджується з висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до результатів імунохроматографічного дослідження № 3556-3557 від 15.06.2025 тестування проводилось відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вид дослідження - ІХА, матеріал - сеча, дата збору матеріалу - 15.06.2025, виробник тест-систем - Wondfo-10, Ecotest-3, дата проведення дослідження - 15.06.2025, результат дослідження - позитивний (амфетамін).
Згідно з результатом аналізу токсикологічних досліджень № 349 від 15.06.2025 при огляді ОСОБА_1 досліджувалась сеча на наркотичні речовини. Результат - виявлені ФАА (фенілалкіламіни).
Безпідставними є твердження захисника у клопотання про закриття провадження у справі про те, що даний вид швидких тестів не класифікується як медичні вироби, не дозволені МОЗ і не є сертифікованими, а тому в матеріалах справи відсутні будь-які докази проведення лабораторних досліджень на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 .
Під лабораторним дослідженням необхідно розуміти фізико-хімічні, біохімічні та біологічні методи дослідження, за допомогою яких можна аналізувати склад і властивості біологічних рідин і тканин людини.
Проведення тесту за допомогою тест-систем є лабораторним дослідженням, передбаченим Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, проведення медичного огляду та лабораторного дослідження біологічного середовища ОСОБА_1 відбулось з дотриманням вимог Інструкції, на основі відповідного, належно відібраного біологічного матеріалу і з використанням комплексних експрес-тестів, як це передбачено формою акта медичного огляду, до якого заносяться результати візуального зовнішнього огляду особи та тестування біологічних речовин.
Отже, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.06.2025, зроблений кваліфікованим лікарем КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради в межах наданих повноважень, відповідає вимогам Інструкції, містить необхідні дані, щодо особи, стосовно якої проводився медичний огляд та часу та місця його проведення.
Суддя звертає увагу, що заключний діагноз про те, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, був встановлений лікарем після оцінки всіх клінічних та лабораторних даних.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.
Доказів оскарження ОСОБА_1 висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.06.2025 матеріали справи не містять.
Інші доводи клопотання про закриття провадження у справі суддя не приймає до уваги, оскільки вони не стосуються особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, суддя доходить висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» потрібно стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Для сплати штрафу кошти перерахувати на розрахунковий рахунок: UA 708999980313000149000008001, отримувач: УК у Зап. обл/Запорізька обл/21081300, код отримувача: 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300, найменування: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», призначення платежу: ЄУН 317/3250/25, п№ 3/317/1687/2025.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: ЄУН 317/3250/25, п№ 3/317/1687/2025) судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.І. Сакоян