707/2431/25
3/707/1059/25
30 липня 2025 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення: АДРЕСА_1 , непрацюючого, про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП,-
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 438768 від 16 червня 2025 року ОСОБА_1 , щодо якого ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 12 березня 2025 року встановлено адміністративний нагляд терміном на п'ять місяців,будучи постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 20 березня 2025 року притягнений до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП, 13 червня 2025 року не прибув на реєстрацію до сектору превенції ВПД № 1 (м. Черкаси) ЧРУП ГУНП у Черкаській області, чим порушив правила адміністративного нагляду та обмеження встановлені йому судом, а саме кожну першу п'ятницю та третю п'ятницю місяця в період часу з 10-00 до 12-00 години прибувати до сектору превенції ВПД № 1 (м. Черкаси) ЧРУП ГУНП у Черкаській області.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, будь-яких клопотань не надав та зацікавленості в участі у справі не проявив.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 187 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Працівниками поліції не було забезпечено явку особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, у судове засідання для надання пояснень, а на виклик суду, як зазначено вище, ОСОБА_1 не з'явився.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності до закону. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Необхідною умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, тобто передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення, що включає в себе: а) об'єкт; б) об'єктивну сторону; в) суб'єкт; г) суб'єктивну сторону.
Об'єктивну сторону адміністративного правопорушення характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), їх шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діяннями й наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку.
Диспозиція частини 1 статті 187 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, зокрема, за порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу.
Склад правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП передбачає дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення характеризується дією або бездіяльністю, які полягають в одній із форм поведінки особи, що визначені ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адміністративного правопорушення є час його вчинення - протягом строку дії адміністративного нагляду, тривалість якого встановлюється судом на підставі ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 року. Межі цього нагляду становлять від одного року до двох років і не можуть перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Тому, для настання відповідальності за цією статтею, слід чітко встановити, коли, ким та на який період було встановлено адміністративний нагляд, а також які обов'язки було покладено на особу, звільнену із місць позбавлення волі, що не виконані нею.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 438768 від 16 червня 2025 року, складеного щодо ОСОБА_1 , останньому інкримінується неявка на реєстрацію до органу Національної поліції 13 червня 2025 року, тобто у другу п'ятницю місяця.
При цьому, ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 12 березня 2025 року ОСОБА_1 зобов'язано кожну першу п'ятницю та третю п'ятницю місяця в період часу з 10-00 до 12-00 години прибувати до сектору превенції ВПД № 1 (м. Черкаси) ЧРУП ГУНП у Черкаській області, для реєстрації.
Відтак, у ОСОБА_1 не було обов'язку з'являтися на реєстрацію до органу поліції 13 червня 2025 року.
Відповідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин: відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оскільки судом не встановлена наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП, прихожу до висновку про необхідність закриття провадження по справі згідно з положеннями п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 187, ст. 247, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов