Справа № 766/7031/25
н/п 3/766/3276/25
07 липня 2025 року
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (не з'явилась, належним чином сповіщена),
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною другою ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 , а саме:
- протокол серії ВАБ 988739 від 28.04.2025, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП, з додатками згідно переліку, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 28.04.2025 приблизно о 07 год. 30 хв., знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , вчинила відносно своєї неповнолітньої доньки, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме ображала нецензурною лайкою, хапала за одяг, штовхала, погрожувала фізичною розправою.
Від підпису у протоколі та надання пояснень ОСОБА_1 відмовилась.
- протокол серії ВАД 691489 від 25.04.2025 року, складений за частиною першою ст. 184 КУпАП, з додатками згідно переліку, в якому зазначено, що 24.04.2025 року, близько 16 год. 00 хв., гр. ОСОБА_1 ухилилася від виконання батьківських обов'язків щодо виховання своєї дитини, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме дитина без попередження залишила місце проживання та знаходилась у розшуку ВП № 1 та була знайдена за адресою: АДРЕСА_3 .
Зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення, місцем розгляду справи ОСОБА_1 ознайомлена, про що наявна відмітка за її підписом.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. У судове засідання 07.07.2025 року ОСОБА_1 не з'явилась, належним чином сповіщена, клопотань та заяв не надходило, причини неявки до суду невідомі.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
-протокол серії ВАБ 988739 від 28.04.2025, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;
-протокол серії ВАД 691489 від 25.04.2025, складений за частиною першою ст. 184 КУпАП;
-копія ТЗП;
-заява ОСОБА_3 ;
-пояснення ОСОБА_3 ;
-пояснення потерпілої;
-форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;
-рапорти.
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною другою ст. 173-2 КУпАП настає, зокрема, за вчинення домашнього насильства відносно малолітньої чи неповнолітньої особи насильства за ознакою статі, тобто за умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погроз, образ чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я як фізичного так і психологічного.
6. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон), домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить що неї насильство.
7. Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 розділу I Закону, психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
8. Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 розділу I Закону, фізичне насильство - це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
9. В Законі також визначено, що запобігання домашньому насильству - це система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються
На підставі системного аналізу наведених в Законі визначень, суд переконаний, що для настання адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП раптової, що виникла за емоційним сплеском, сварки чи бійки між подружжям чи іншими особами, що разом проживають в рамках побутових відносин не достатньо.
10. Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за домашнє насильство, суд має встановити наявність ознак т.зв. «аб'юзивних» стосунків, тобто взаємин, в яких одна людина (насильник, кривдник) шляхом насильства (фізичного, сексуального, психологічного чи економічного) порушує особисті кордони іншої (постраждалої або жертви) з метою придушення волі та підкорення. І за наявності ознак таких стосунків суд може вирішити питання про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення на підставі поданих доказів.
11. Адміністративна відповідальність за частиною першою ст. 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
12. За змістом приписів частини першої ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
13. Відповідно до приписів ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
14. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
15. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
16. З досліджених матеріалів справи вбачається, що природа наведеного конфлікту виходить за межі природніх побутових обставин та містить у собі склад психологічного насильства, що має на меті приниження честі та гідності іншого члена сім'ї шляхом використання словесних образ та погроз, застосування фізичної сили.
17. У сукупності обставин, що викладені у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, враховуючи свідчення ОСОБА_3 , обставини, що зафіксовані в рапортах працівників поліції, форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад домашнього насильства психологічного та фізичного характеру по відношенню до однієї з осіб, які спільно проживають однією сім'єю, через що викладені обставини слід розцінювати як домашнє насильство.
18. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши подані докази, Суд дійшов висновку повну доведеність вини ОСОБА_4 у вчиненні домашнього насильства психологічного та фізичного характеру в сім'ї, невиконання батьківських обов'язків поза межами розумного сумніву.
В даному контексті Суд наголошує на неприпустимості застосування фізичного впливу відносно неповнолітньої особи з боку матері ОСОБА_4 та звертає увагу правопорушниці на необхідність реформації моделі поведінки у сім'ї, позаяк продовження вчинення таких правопорушень нестиме кримінальний характер.
V. Накладення адміністративного стягнення
19. Санкція правопорушення передбаченого частиною другою ст. 173-2 КУпАП передбачає:
-накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
-громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин;
-адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.
20. Санкція правопорушення передбаченого частиною першою ст. 184 КУпАП передбачає:
-попередження
-накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
21. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
22. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
23. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.
24. Відповідно до частини першої ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
25. Отже, виходячи з наведеного, звертаючи увагу на свідчення потерпілої, враховуючи характер вчиненого правопорушення, Суд вважає за доцільне призначити адміністративне стягнення у виді максимального штрафу розміром у 80 (вісімдесят) неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 1 360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень 00 коп., оскільки, на думку Суду, таке стягнення буде відповідати меті покарання, визначеній у ст. 23 КУпАП.
26. Разом з цим, на підставі ст. 24, 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Суд вбачає підстави для застосування спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, а саме направлення кривдника на проходження програми для кривдників строком на 6 (шість) місяців.
27. Відповідно до статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір на користь держави у розмірі, встановленому відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 34, 35, 36, 39-1, 40-1, 173-2, 184, 247, 276-279, 283-285, 294, 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд
1.Об'єднати в одне провадження матеріали у справах про адміністративні правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною першою ст. 184, частиною другою ст. 173-2 КУпАП, а саме:
справа № 766/7031/25 (провадження №3/766/3276/25) за протоколом ВАБ 988739 від 28.04.2025, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;
справа № 766/7033/25 (провадження №3/766/3278/25) за протоколом серії ВАД 691489 від 25.04.2025, складений за частиною першою ст. 184 КУпАП.
Об'єднаним провадженням присвоїти номер справи 766/7033/25, номер провадження №3/766/3278/25.
2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою ст. 184, частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та, на підставі ст. 36 КУпАП, призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 80 (вісімдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1 360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень 00 коп.
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
3.Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
(Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)
4.Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.
5.На підставі ст. 39-1, 304 КУпАП, ст. 24, 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, а саме:
5.1. Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на проходження програми для кривдників строком на 6 (шість) місяців;
5.2. Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибути до органу відповідального за виконання програми для кривдників не пізніше п'яти робочих днів з моменту отримання ним виклику.
5.3. Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі неможливості вчасного прибуття до органу відповідального за виконання програми для кривдників не пізніше трьох робочих днів з моменту отримання такого виклику у письмовий спосіб повідомити вказаний орган про обставини, що унеможливлюють прибуття особи.
5.4. Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надавати органу відповідальному за виконання програми для кривдників письмові пояснення та інші відомості пов'язані із виконанням програми для кривдників.
5.5. Роз'яснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
6.Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
7.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.
Суддя:Д. В. Арчаков