Рішення від 30.07.2025 по справі 134/1180/25

Справа № 134/1180/25

2-о/134/45/2025

РІШЕННЯ

Іменем України

30 липня 2025 року селище Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого-судді Швець Л.В.,

при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в окремому провадженні в залі суду селища Крижопіль, в порядку ст. 247 ЦПК України, справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районні Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України.

В своїй заяві вказала, що вона є внутрішньо переміщеною особою з м. Олешки, Херсонської області у зв'язку із збройною агресією російської федерації. На сьогодні вона фактично проживає в АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Олешки, Херсонської області, Україна, у віці 74 роки померла її бабуся ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка Свердловського району, Ворошиловградської області, Шахта «6» центрсоюз.

Похована її бабуся ІНФОРМАЦІЯ_4 на кладовищі в м. Олешки, Херсонської області, Україна.

З 24 лютого 2022 року м. Олешки, Херсонської області фактично контролюється російською окупаційною адміністрацією, включене Верховною Радою, України до складу тимчасово окупованих територій України.

В свідоцтві про смерть зазначено місце смерті - Російська Федерація, Херсонська область Олешкінський район, м. Олешки.

Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, тому отримати документ, що підтверджує факт смерті, за зразками законодавства України, та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», було неможливо.

Оскільки смерть настала на тимчасово окупованій території, заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про її смерть, яке необхідне для одержання свідоцтва про смерть державного зразка.

Вона звернулась до Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), але їй було відмовлено у державній реєстрації смерті її баби ОСОБА_2 , оскільки для підтвердження факту смерті вона надала документи, видані на території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та які не є підставою для державної реєстрації смерті, а державна реєстрація актів цивільного стану громадян в Україні проводиться відповідно до вимог Сімейного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану, Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5.

Заявниця в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про слухання справи у її відсутність, просить заяву задовільнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, начальник відділу направив суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, заперечень щодо заяви не має.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом з довідки від 18 березня 2025 року № 512-7002212889 заявниця ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем перебування АДРЕСА_1 .

Із заяви вбачається, що встановлення юридичного факту смерті ОСОБА_2 заявниці необхідно для отримання свідоцтва про смерть державного зразка.

Згідно з положеннями п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За змістом ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Відповідно до роз'яснень, наданих у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Родинні відносини між померлою ОСОБА_2 та заявницею ОСОБА_1 , підтверджується наступними відомостями, які містяться в: свідоцтві про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 від 24.02.2005 року, де в графі мати зазначена « ОСОБА_3 »; в свідоцтві про народження вказано на російській мові « ОСОБА_4 », серії НОМЕР_2 від 21 травня 1981 року, де в графі «Мати» вказана на російській мові « ОСОБА_5 »; витягу з державного реєстру від 12.02.2025 року де в графі «інформація про наречену» вказано, що ОСОБА_6 змінила прізвище після укладення шлюбу на « ОСОБА_7 »; свідоцтві про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 15 липня 2010 року, яке видано відділом реєстрації актів цивільного стану Цюрупинського районного управління юстиції Херсонської області, ОСОБА_3 розірвала шлюб із ОСОБА_8 та залишила собі прізвище ОСОБА_7 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Олешки Херсонської області, Україна, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим 19 липня 2025 року Скадовським районним відділом записів актів цивільного стану управління ЗАЦС Херсонської області.

Пунктами 1, 2 частини 1статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до ст.ст.3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справі в частині встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до вимог українського законодавства є джерелом права.

Згідно рішень ЄСПЛ у справах проти Туреччини ("Loizidou v Turkey», «Cyprus v. Turkey»), Молдови та Росії («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Суд наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою).

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти у відповідності до сформульованого Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.

Зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Згідно з роз'ясненнями Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду № 985/0/208-21 від 22 квітня 2021 року при зверненні до суду осіб із заявами про встановлення факту смерті або народження на тимчасово окупованій території України не вимагається подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

З липня 24 лютого 2022 року м. Олешки, Херсонської області, Україна, фактично контролюється російською окупаційною адміністрацією, включене Верховною Радою України до складу тимчасово окупованих територій України, відповідно до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасової окупації, оточенні станом на 23 липня 2022 року згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75.

У ході розгляду справи судом не встановлено будь-якого умисного порушення заявницею, яка є громадянкою України, законодавства України та нормативних актів України після смерті її баби в частині належного повідомлення компетентних органів про даний факт, його належного фіксування, реєстрації, тощо.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 обґрунтована та підлягає задоволенню.

Враховуючи, що встановлення даного факту має юридичне значення та іншим шляхом встановити цей факт неможливо, керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. ст. 2, 4, 95, 259, 263-265, 268, 293-294 315, 317, 319 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Вимоги заяви ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки Свердловського району, Ворошиловградської області, Шахта «6» центрсоюз, Україна, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті м. Олешки, Херсонський район Херсонська область, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги.

Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_5 , проживає за адресою:АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), юридична адреса: вул. Соборна, 20, селище Крижопіль, Тульчинський району Вінницька області, код ЄДРПОУ 21725776.

Суддя