Рішення від 16.07.2025 по справі 130/1041/25

2/130/971/2025

130/1041/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2025 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінниц ької області в складі:

головуючого судді Порощука П.П.,

при секретарі Маліщук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жмеринка за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позовні вимоги обґрунтовані тим, відповідач ОСОБА_1 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Жмеринської РДА, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.07.2008 р. відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок 1751). 18.02.2022 року відповідач ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсаційн та пільг, для призначення (перерахунку) державної соціальної допомогу сім'ям з дітьми, а саме допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальному допомогу малозабезпеченим сім'я, до заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначила членів сім'ї які проживають разом із нею, за адресою АДРЕСА_1 та житлове приміщення за вище вказаною адресою загальною площею 68 м2 ( в декларації відповідач зазначила, що інших доходів крім задекларованих немає, підприємницькою діяльністю не займається, пенсію не отримує, несе повну відповідальність за достовірність данних зазначених в декларації) та з пакетом усіх необхідних документів. Після опрацювання заяви відповідачці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ї, на період з 01.02.2022 року по 31.07.2022 року, що підтверджується рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 14.03.2022 року.В подальому ОСОБА_1 зверталась до Управління тричі для продовження виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомогу на дітей одиноким матерям. Під час звернень нею також були подані декларації про доходи та майновий стан осіб, в період зверненнь заявниці надавалась допомога з 01.09.2022 по 29.02.2024 рр., що підтверджується рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що додаються. 23.01.2024 року Управлінням було проведено перевірку особової справи №601254 одержувача допомоги ОСОБА_1 та виявлено що при поданні заяви га декларації в період з 18.02.2022 року було приховано відомості про дохід отриманий від оренди земельної ділянки. Відповідно до договору оренди землі № 2-460 від 11.08.2021 року який було укладено між ОСОБА_1 та ТОВ «Курланд» строком на 10 років 4 місяці 20 календарних днів до 31.12.2031 року ОСОБА_1 отримала орендну плату (щорічний дохід). Так сума нарахованого доходу(орендної плати) з 01.08.2021 р. по 31.12.2021 р. становить - 14 906,83 грн, за 2022 рік - 11 354,95 грн, за 2023 рік - 13 664,60 грн, отриманні кошти не були враховані при розрахунку державної соцільної допомоги малозабезпеченим сім'ям. За результатами перевірки - виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідачу Управлінням було припинено з 01.02.2024 року, проведено перерахунок з урахуванням отриманого доходу від ТОВ «Курланд» та визначено обсяг зайво отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період призначення та виплати допомоги з 01.02.2022 року по 31.01.2024 року в сумі 27795,81 грн. 01.04.2024 року відповідачу було надіслано повідомлення від 01.04.2024 року №2 про повернення нею надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 27795,81грн., за період з 01.02.2022 року по 31.01.2024 року. Повідомлення було надіслано Укрпоштою рекомендованим листом з повідомленням. Зайво отримані кошти отримувачка державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям зобов'язана була повернути на рахунок Управління в місячний термін з дня отримання повідомлення. Однак, станом на дату звернення до суду кошти відповідачем залишаються неповернутими. Крім того, при поданні заяви про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям та декларації про доходи заявниця була повідомлена про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальних допомог ОСОБА_1 зобов'язана повідомити управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації. Про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних даних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї ОСОБА_1 попереджено. Дані обставини підтверджуються особистим підписом відповідача на кожній поданій нею заяві та декларації. В кожній з декларацій відповідачка зазначала, що вона несе повну відповідальність за достовірність поданих нею данних. Однак, відповідач приховала вищевикладені обставини Управління, хоча знала, що зобов'язана повідомляти про обставини, що впливають або могли вплинути на встановлення права на вищевказані допомоги. Враховуючи викладене, представник позивача звернулася до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти, у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 27795,81 грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою судді Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 21.04.2025 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (виклик) сторін, роз'яснено сторонам порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання, направлено відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї матеріалами.

Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської РДА Гринюк Н.П. в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, де зазначив, що просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання нез'явилася, подала до суду заяву, де зазначила, що просить справу розглядати у її відсутність, позовні вимоги визнала.

Дослідивши матеріали справи, подані учасниками справи заяви, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтями 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги визначеніЗаконом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» №250 від 24 лютого 2003 року(даліПорядок № 250).

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім'ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ №250 від 24.02.2003 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом уповноваженого органу. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються уповноваженими органами, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Судом встановлено, що 18.02.2022 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської РДА з заявою про призначення всіх видів соціальної допомоги. Вказана заява про призначення державної соціальної допомоги передбачає повідомлення громадянина про те, що особа усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України (а.с.29-30).

До своєї заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги від 18.02.2022 року, зазначила членів сім'ї які проживають разом із нею, за адресою АДРЕСА_1 та житлове приміщення за вище вказаною адресою загальною площею 68 кв.м. В декларації відповідач зазначила, що інших доходів крім задекларованих немає, підприємницькою діяльністю не займається, пенсію не отримує, несе повну відповідальність за достовірність данних зазначених в декларації (а.с.32-34). Після опрацювання заяви відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ї, на період з 01.02.2022 року по 31.07.2022 року, що підтверджується рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 14.03.2022 року (а.с.35). В подальому ОСОБА_1 зверталась до Управління тричі для продовження виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомогу на дітей одиноким матерям. Під час звернень ОСОБА_1 також були подані декларації про доходи та майновий стан осіб, в період зверненнь заявниці надавалась допомога з 01.09.2022 по 29.02.2024 рр. що підтверджується рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що додаються (а.с.37-51).

При цьому, в поданій декларації відповідач вказала, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу сім'ї, їхні доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги або припинено її надання. В такому разі відповідач зобов'язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму державної соціальної допомоги. (а.с.40).

23.01.2024 року Управлінням було проведено перевірку особової справи №601254 одержувача допомоги ОСОБА_1 та виявлено що при поданні заяви га декларації в період з 18.02.2022 року було приховано відомості про дохід отриманий від оренди земельної ділянки. Відповідно до договору оренди землі №2-460 від 11.08.2021 року, який було укладено між ОСОБА_1 та ТОВ «Курланд» строком на 10 років 4 місяці 20 календарних днів до 31.12.2031 року ОСОБА_1 отримала орендну плату (щорічний дохід ), що підтвердується довідками виданими ТОВ «Курланд» від 23.01.2024 р. за №21,22,23 (а.с.52-54). Так сума нарахованого доходу ( орендної плати ) з 01.08.2021 р. по 31.12.2021 р. становить - 14 906,83 грн, за 2022 рік - 11 354,95 грн, за 2023 рік - 13 664,60 грн, отриманні кошти не були враховані при розрахунку державної соцільної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідно до пункту 16 Порядку 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості , що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід(винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку,- з місця, що настає за місяцем, в якому виявлено порушення.

За результатами перевірки - виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідачці Управлінням було припинено з 01.02.2024 року, проведено перерахунок з урахуванням отриманого доходу від ТОВ «Курланд» та визначено обсяг зайво отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період призначення та виплати допомоги з 01.02.2022 року по 31.01.2024 року в сумі 27795,81 грн. (а.с.65).

01.04.2024 року відповідачу було надіслано повідомлення від 01.04.2024 року №2 про повернення нею надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 27 795,81грн., за період з 01.02.2022 року по 31.01.2024 року (а.с.66), які вона зобов'язана була повернути на рахунок Управління в місячний термін з дня отримання повідомлення. Однак, станом на дату звернення до суду кошти відповідачем залишаються неповернутими.

Відповідно до п. 16 Порядку 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 25 Порядку, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї, повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно, за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат, за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Однак, кошти відповідачем ОСОБА_1 залишаються неповернутими.

Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

За таких обставин, враховуючи, що помилка державної соціальної допомоги здійснена позивачем внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Обґрунтовуючи судове рішення, суд приймає до уваги вимоги ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п.2958, згідно з яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

За таких обставин та враховуючи, що відповідачем у декларації про доходи надані недостовірні відомості, обставин, які б свідчили про добросовісність дій відповідача суд не встановив, а в добровільному порядку надмірно виплачені кошти не повернуті суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.ч. 1, 6 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

За таких обставин, з відповідача на користь держави підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

Враховуючи положення ст.1,7,13 Закону України«Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»; ст.1212, 1215 ЦК України та керуючись ст.7 ч.13,12,76-81,141 ч.1, 178 ч.8, 259 ч.1,2, 263-265, 273, 275, 279 ч.5 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід.н. НОМЕР_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 на користь Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області (вул.Центральна,7 м.Жмеринка Вінницької області, (рахунок НОМЕР_2 , ЄДРПОУ 03191940) суму переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 27795,81 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід.н. НОМЕР_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 на користь держави судовий збір в сумі 3028 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Порощук П.П.