Рішення від 29.07.2025 по справі 924/499/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"29" липня 2025 р. Справа № 924/499/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Хмельницької філії ТОВ “Газорозподільні мережі України», м. Хмельницький

до Відділу освіти, культури, туризму молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради с. Слобідка-Кульчієвецька, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області

про стягнення 5155,92 грн. вартості необлікованого об'єму природного газу.

Без повідомлення (виклику) сторін

Процесуальні дії по справі.

19.05.2025 до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Хмельницької філії ТОВ “Газорозподільні мережі України», м. Хмельницький до Відділу освіти, культури, туризму молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради с. Слобідка-Кульчієвецька, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області про стягнення 5155,92 грн. вартості необлікованого об'єму природного газу.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 26.05.2025 відкрито провадження у справі №924/499/25, постановлено дану справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам процесуальні строки для подання до суду заяв по суті.

Ухвалою суду від 24.07.2025 продовжено Відділу освіти, культури, туризму молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради строк для подання відзиву.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в собі Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» та відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради укладено Типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви - приєднання №42ЕВНm13163-18 від 01.10.2023.

Повідомляє, що 26.02.2025 при огляді лічильника газу та газових приладів у Пановецькій гімназії за адресою: вул. Спортивна, 1, с. Панівці, Кам'янець-Подільського району було виявлено ознаки підозри несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та/або пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Підозра на вказані порушення зафіксовано в акті про порушення №125 від 26.02.2025, який складено у присутності представника споживача, директора Пановецької гімназії Митка Володимира Володимировича. З Актом про порушення ознайомився представник споживача Митко В.В., про що поставив підпис в останньому.

Вказує, що за результатами метрологічної повірки лічильника газу «Самгаз G6 RS/2.4» зав №6087766, 2017 року випуску було виявлено похибки вимірювання на мінімальній витраті газу становить мінус 100, вимірювання на максимальній витраті газу становить мінус 100, що означає, що лічильник є технічно несправним та не обліковує газ.

Повідомляє, що 18.03.2025 комісією з розгляду актів про порушення Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу.

Зазначає, що відповідно до акту-розрахунку розмір необлікованого об'єму спожитого природного газу склав 223,2 м. куб., вартість якого становить 5155,92 грн. Розрахунок було проведено, виходячи з номінальної потужності газоспоживаючого обладнання, встановленого у Пановецькій гімназії.

Позиція відповідача.

Відповідач у відзиві (від 23.07.2025) проти позову заперечує. Вважає, що позивачем було порушено процедуру фіксації «порушення», оскільки Акт №125 від 26.02.2025 підписано та сама процедура відбувалася у присутності лише директора Пановецької гімназії Митко В.В., який не є стороною договірних відносин між відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради та ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Хмельницької філії. Посадові обов'язки директора Пановецької гімназії Митко В.В. не передбачають права представляти інтереси відділу освіти у правовідносинах з оператором газорозподільних мереж, зокрема підписувати акти, що мають юридичні наслідки або відмовлятися від участі в експертизах, комісіях, тощо.

Зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради про дату, час та місце проведення засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акта про порушення №125 від 26.02.2025, оскільки акт підписано особою, яка не мала повноважень представляти Відділ освіти, відсутнє окреме офіційне письмове повідомлення, оформлене належним чином (лист, повідомлення, рекомендований лист тощо), не надано жодного документа, який би підтверджував, що саме Відділ освіти, як сторона договору отримав і був належним чином повідомлений про проведення комісії.

Таким чином, стверджує, що відповідач фактично був позбавлений можливості бути присутнім та реалізувати своє право на захист. Натомість участь споживача в експертизі є обов'язковою складовою належного процесуального порядку.

Звертає увагу, що експертиза виявила відсутність втручання в роботу ЗВТ. Водночас висновок щодо «несправності лічильного механізму» базується на результатах метрологічної повірки, а не експертного аналізу причин пошкодження чи вини споживача. Вказує, що згідно з пп. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, необліковане споживання внаслідок позаштатної роботи лічильника без ознак втручання вважається таким, що сталося не з вини споживача. У разі відсутності вини споживача відсутні й підстави для стягнення з нього вартості необлікованого газу. Зауважує, що дії відповідача були добросовісними: про зупинку лічильника повідомлено одразу після виявлення; споживання газу не відбувалося, оскільки заклад освіти перебував на дистанційному навчанні; не вчинялося дій щодо втручання чи пошкодження ЗВТ.

Зазначає, що Акт-розрахунок від 18.03.2025 базується на номінальній потужності обладнання, без урахування фактичного температурного режиму та графіків роботи закладу. Заявлений об'єм 223,2 м.куб. є гіпотетичним, а не підтвердженим фактичним споживанням чи навіть обґрунтованими нормативами.

Наголошує, що відсутність доказів, що газ споживався без належного обліку, виключає можливість донарахування обсягів спожитого газу. Сам по собі факт виявлення несправності лічильника без встановлення викривлення обліку спожитого газу не є підставою для покладення відповідальності на споживача. Відсутність доказів, що газ споживався без належного обліку, виключає можливість донарахування обсягів спожитого газу.

Аналізуючи ст. ст. 1, ч. 2 ст. 37, ч. 1 ст. 39, п. 2 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» відповідач робить висновок, що розподіл природного газу здійснюється «оператором газорозподільної системи», (в даному випадку ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Хмельницької філії), а споживач зобов'язується здійснити на рахунок «оператора газорозподільної системи» плату виключно за послугу з розподілу природного газу, а не оплатити вартість природного газу. Таким чином, вважає, що проводити нарахування об'ємів споживання природного газу позивач не має законних підстав.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

01.10.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в собі Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» та Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради укладено Типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви - приєднання №42ЕВНm13163-18 від 01.10.2023.

У п. 1.1 Типового договору зазначено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2494 (п. 1.2 Типового договору).

Відповідно до п. 1.3 Типового договору, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За умовами п. 2.1 Типового договору, оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Відповідно до п. 2.3 Типового договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію що розміщена на його сайті, зокрема чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу ГРС.

Умовами п. 3.3 договору врегульовано, що споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.

Згідно з п. 5.1. договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 5.2. договору передбачено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об'єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об'єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.

При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем. У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем. Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог договору (п. 5.3. та п. 5.4. договору).

Згідно із п.п. 3, 4 п. 7.2. договору Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Підпунктами 3, 4 п. 7.4. договору передбачено, що Споживач зобов'язується не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо.

Відповідно до п. 12.1 Типового договору цей договір укладається на невизначений строк.

Додатком №4.6 до Типового договору «Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку» визначено:

- назву споживача: Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради;

- адресу об'єкта точки комерційного обліку: с. Панівці, вул. Спортивна, буд. 1;

- марку лічильника: Самгаз RS/2,4-2 №6087766, типорозмір G6, величини приєднаної потужності точки комерційного обліку суб'єкту 10,2961 м.кб/год;

- найменування ГСО, встановлене в точці комерційного обліку суб'єкту: Котел Vaillant, номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО 9,3м.куб./год, режим роботи 24 год/добу.

26.02.2025 Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради листом за вих. №106 повідомив Оператора ГРМ про зупинення газового лічильника, що встановлений в Пановецькій гімназії за адресою: вул. Спортивна, 1, с. Панівці, Кам'янець-Подільського району та просив відрядити фахівців для усунення недоліків.

26.02.2025 представниками Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» Рудаковським М.В. та Ілінським О.М., за участю директора школи Митко В.В. складено акт про порушення №125, відповідно до якого на дату складання акта на об'єкті Школа за адресою: Кам'янець-Подільський район, с. Панівці, вул. Спортивна, 1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодкексу ГРМ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) та пп.1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодкексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Суть: зупинка лічильника. Показники лічильника на дату складання Акта: 68910,01, лічильник Самгаз G6, заводський номер 6832819. В Акті про порушення зазначено, що лічильник демонтовано для направлення на експертизу встановлено газовий лічильник з обмінного фонду. В Акті у графі «Зауваження споживача (його представника) до цього Акта про порушення» директор школи Митко В.В. написав: «Прошу провести експертизу без моєї присутності» та поставлено підпис.

26.02.2025 представником Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» Рудаковським М.В. та споживачем Митко В.В. (директор) складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Споживача директор Митко В.В. запрошено 28.02.2025 о 10 год. за адресою: м. Хмельницький, вул. Проспект Миру, 41, каб. 505 для проведення експертизи лічильника Самгаз G6, заводський номер 6832819, з показами 551,73 куб.м.

26.02.2025 представником Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» Рудаковським М.В. та споживачем Митко В.В. (директор) складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, в якому зафіксовано, що згідно з актом про порушення №125 від 26.02.2025 лічильник газу Самгаз G6, заводський номер 3291881, з показами 68910,01 м.куб., дата проведення повірки 01.08.2017, рік випуску 2017, який встановлено за адресою с. Панівці, вул. Спортивна, буд. 1 споживач Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради. У протоколі зазначено, що споживач директор Митко В.В. запрошується 28.02.2025 о 10 год. проведення експертизи ЗВТ та/або пломби за адресою: м. Хмельницький, вул. Проспект Миру, 41, каб. 505.

28.02.2025 комісією Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» без присутності споживача було проведено експертизу лічильника газу, про що складено Акт експертизи лічильника газу від 28.02.2025. В Акті експертизи за результатами зовнішнього огляду лічильника газу встановлено: цілісність заводської пломби та повірного тавра не пошкоджено; відліковий механізм цілий; не працює лічильний механізм. Відповідно до висновку комісії втручання в роботу побутового лічильника газу не виявлено. Виявлено похибки вимірювання на мінімальній витраті газу становить мінус 100, вимірювання на максимальній витраті газу становить мінус 100. Лічильник визнано непридатним до експлуатації.

Згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 15.03.2025, лічильник газу мембранний Самгаз G4 зав №6087766, не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96, підстав для визнання ЗВТ непридатним: технічно несправний (не працює лічильний механізм), що встановлено за результатами повірки.

У дефектному акті №2025/2132 Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», виходячи із встановлених недоліків та вагомого переліку зношених запчастин, зроблено висновок, що ремонт лічильника газу, зав. номер 6087766, показник 68910,01, виробник ТОВ-фірма «Самгаз-Рівне», модель Самгаз G6 RS/2.4, типорозмір G-6 не є доцільним з технічних та економічних чинників та визнаний непридатним до подальшої експлуатації та ремонту, відповідно до п. 4 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем «... рішення про доцільність проведення ремонту або заміни лічильника за результатами проведення чергової повірки приймає оператор ГРМ, враховуючи технічні та економічні чинники».

18.03.2025 відбулося засідання комісії Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду акта про порушення №125, складеного 26.02.2025, за результатами розгляду якого вирішено: 1) в частині п.п. 3 п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу)» скасувати акт про порушення №125 від 26.02.2025; 2) в частині п.п. 1 п. 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ «пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються некоректно» провести нарахування об'єму спожитого природного газу за 26.02.2025 (24 години) по номінальній витраті газоспоживаючого обладнання, в об'ємі 223,2 м. куб. на суму 5155,92 грн.

Розрахунок вартості необлікованого природного газу в розмірі 5155,92 грн. (за 223,2 м. куб.) відображено в акті-розрахунку розміру необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Розрахунок було проведено, виходячи з номінальної потужності газоспоживаючого обладнання, встановленого у Пановецькій гімназії, яке визначено у додатку 4.6 до заяви-приєднання до Типового договору розподілу природного газу за 24 години 26.02.2025.

Позивачем було виставлено відповідачу рахунок на оплату №259, згідно якого вартість необлікованого об'єму спожитого природного газу становить 5155,92 грн.

Відповідач у листі від 24.03.2025 за №145 вимагав скасувати виставлений рахунок на оплату №259 за послугу необлікованого об'єму природного газу 5155,92 грн. Зазначав, що 26.02.2025 після того, як було зафіксовано відсутність газопостачання, котел VASLLANT було відключено та скеровано заяву представнику Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». Вказує, що споживання природного газу не відбувалося, що виключає можливість виникнення підстав для нарахування додаткових платежів за не облікований обсяг природного гагу. Крім того, звертав увагу, що установа ніколи не споживала більше 70 м.куб. природного газу на добу, застосування показника 223,2 м.куб. не облікованого газу є невиправданим, оскільки котел був вимкнений, а заміна лічильника відбулася одразу, а не через 24 години.

Позивач листом від 11.04.2025 посилаючись на виявлені порушення, зафіксовані в Акті про порушення №125 від 26.02.2025 та проведення розрахунку об'єму розподіленого (спожитого) газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання, встановленого у споживача за 26.05.2025, повідомив, що скасування виставленого рахунку на оплату №259 за послугу не облікованого об'єму природного газу у розмірі 5155,92 грн. Оператором ГРМ є неможливим.

15.04.2025 Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» направлено Відповідачу претензію №ХмлФ/70-ВИХ-3282-25 від 14.04.2025, в якій просив негайно сплатити вартість необлікованого природного газу в розмірі 5155,92 грн.

Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради у листі від 02.05.2025 за №200, адресованому позивачу, зазначив, що представника відповідача не було офіційно запрошено на засідання комісії з питань розгляду акту про порушення, у зв'язку з чим було порушено право участі на подання заперечень. Також звертав увагу, що відсутність доказів на підтвердження споживання газу без належного обліку виключає можливість донарахування обсягів спожитого газу. Крім того, повідомлено про направлення звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг для надання правової оцінки діям Оператора та захисту прав, вважає що численні порушення прав, як споживача, є підставою для визнання виставленого рахунку необґрунтованим та таким, що не підлягає оплаті.

У листі від 12.05.2025 позивач звернув увагу відповідача, що під час складання Акту про порушення 3125 від 26.02.2025 представника споживача було повідомлено про засідання комісії оператора ГРМ з розгляду актів про порушення №125 від 26.02.2025 шляхом внесення відомостей до п. 8 Акту про порушення, де зазначено дату, час та адресу проведення комісії та контактний номер телефону. Також повідомлено, що відповідачу було направлено лист з роз'ясненням щодо висновку експертизи та порядки нарахування з доданою копією акту експертизи.

В матеріалах справи наявні звіт про добові дані показників лічильника та об'ємів спожитого природного газу за період з 01.02.2025 по 26.02.2025, складений 17.03.2025, в якому вказано, що на об'єкті - Гімназія, с. Панівці розташований коректор; витяг з сайту Української енергетичної біржі: біржові котирування: природний газ, маржинальна ціна.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно зі статтею 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

У розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Згідно з частиною першою статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Особа, яка звертається до суду з позовом вказує у позові власне суб'єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі, щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі № 924/831/17, від 28.11.2019 у справі № 910/8357/18, від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21, від 06.10.2022 у справі № 922/2013/21, від 17.11.2022 у справі № 904/7841/21, від 12.01.2023 у справі №917/559/21).

Правовідносини сторін у даній справі виникли з договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) та регулюються положеннями Кодексу ГРС, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕП) від 30.09.2015 №2494 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».

Як вбачається з матеріалів справи, 01.10.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в собі Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» та Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради укладено Типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви - приєднання №42ЕВНm13163-18 від 01.10.2023, за умовами якого оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Позивач просить стягнути з відповідача 5155,92 грн. вартості необлікованого об'єму природного газу, посилаючись на виявлене порушення, що встановлено в акті про порушення №125 від 26.02.2025, а саме, робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Відповідно до п. 2 гл. 1 розд. І Кодексу ГРС, цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.

Пунктом 4 гл. 1 розд. І Кодексу ГРС визначено, що вузол обліку природного газу /вузол обліку/ ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Відповідно до п. 1.3 розділу 1 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 (далі по тексту - договір розподілу), цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єкта споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1 розділу І типового договору).

У пункті 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС (абзаци 1-3) визначено обов'язки власника (користувача) комерційного ВОГ у випадку виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, до яких належить також лічильник, та перелік ситуацій, які кваліфікуються як позаштатний режим роботи.

Відповідно до п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.

Комерційний вузол обліку газу споживача - об'єкт споживача розташований за адресою: с. Панівці, вул. Спортивна, буд. 1; лічильник газу - Самгаз RS/2,4-2 №6087766, типорозмір G6.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.02.2025 Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради листом за вих. №106 повідомив Оператора ГРМ про зупинення газового лічильника, що встановлений в Пановецькій гімназії за адресою: вул. Спортивна, 1, с. Панівці, Кам'янець-Подільського району та просив відрядити фахівців для усунення недоліків.

26.02.2025 представниками Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» Рудаковським М.В. та Ілінським О.М., за участю директора школи (гімназії) Митко В.В. складено акт про порушення №125, відповідно до якого на об'єкті Школа за адресою: Кам'янець-Подільський район, с. Панівці, вул. Спортивна, 1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, зокрема, пп.1 п. 3 глави 2 розділу ХІ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Суть: зупинка лічильника. Показники лічильника на дату складання Акта: 68910,01, лічильник Самгаз G6, заводський номер 6832819. В Акті про порушення зазначено, що лічильник демонтовано для направлення на експертизу встановлено газовий лічильник з обмінного фонду. В Акті у графі «Зауваження споживача (його представника) до цього Акта про порушення» директор школи Митко В.В. написав: «Прошу провести експертизу без моєї присутності» та поставлено підпис.

Відповідно до п. п. 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

З матеріалів справи слідує, що споживачем за договором розподілу природного газу від 01.10.2023 є Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради. Натомість, Акт про порушення №125 від 26.02.2025 складено в присутності директора гімназії Митко В.В., який не є стороною договірних відносин між Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради та ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Хмельницької філії. При цьому, в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували наявність у директора гімназії Митко В.В. повноважень представляти інтереси Відділу освіти у правовідносинах з Оператором газорозподільних мереж, зокрема підписувати акти, що мають юридичні наслідки або відмовлятися від участі в експертизах, комісіях, тощо.

З огляду на зазначене, позивачем не дотримано порядок оформлення акта про порушення, який визначений главою 5 розділу XI Кодексу ГРС.

Абцазом 2 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Однак, в матеріалах справи відсутні докази письмового повідомлення споживача про дату, час та місце проведення засідання комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, враховуючи, що акт про порушення не був підписаний уповноваженим представником Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, при цьому, докази письмового повідомлення споживача про засідання комісії у справі відсутні.

Таким чином, відповідач був позбавлений можливості бути присутнім на засіданні комісії та реалізувати своє право на захист.

Також були порушені права споживача під час проведення експертизи лічильника, яка проведена без присутності Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, якого не повідомлено про місце, дату та час проведення експертизи, як це визначено у ч. 2 гл. 10 розділу Х Кодексу ГРС, незважаючи на те, що відповідно до ч. 4 гл. 10 розділу Х Кодексу ГРС споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

Підпунктом 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС встановлено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Главою 4 розд. ХІ Кодексу ГРС встановлено порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим у разі виявлення оператором ГРМ порушень.

Відповідно до пп. 1 п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Разом з тим, пунктом 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС встановлено також, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу або позаштатний режим роботи, що за п. 6 гл. 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити (висновок щодо можливості застосування цієї норми при виявленні позаштатного режиму роботи викладений у постановах Верховного Суду від 30.06.2022 у справі №911/2791/20, від 11.02.2021 у справі №927/770/18, 16.08.2022 у справі №910/1873/20).

Тобто, ключовою вимогою для застосування абз.1 п.8 гл.4 розд.XI Кодексу ГРС є наявність письмового повідомлення оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ / лічильника газу або пломби, зробленого до виявлення порушення оператором ГРМ.

Водночас, згідно з абз. 2 п. 8 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРС процедура, передбачена цією главою, не застосовується при порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та / або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі / коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача.

Отже, в абзацах 1 та 2 п.8 гл.4 розд.XI Кодексу ГРС передбачені дві різні та самостійні підстави незастосування процедури, передбаченої цією главою.

Згідно зі статтею 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства, зокрема, є справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до статті 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами експертизи встановлено, що не працює лічильний механізм, лічильник визнано непридатним до експлуатації, що підтверджується актом експертизи лічильника газу від 28.02.2025, а також довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 15.03.2025 та дефектним актом №2025/2132 визначення можливості виконання ремонту побутового лічильника газу. Водночас, згідно висновку комісії за результатами проведення експертизи втручання в роботу побутового лічильника газу не виявлено, цілісність заводської пломби та повірного тавра не пошкоджено, відліковий механізм цілий.

Як встановлено судом, споживач листом від 26.02.2025 за вих. №106 повідомив Оператора ГРМ про зупинення газового лічильника, що встановлений в Пановецькій гімназії за адресою: вул. Спортивна, 1, с. Панівці, Кам'янець-Подільського району та просив відрядити фахівців для усунення недоліків.

За таких обставини та зважаючи на вказані вище положення законодавства, процедура перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу не застосовується, якщо:

1) споживач своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності);

2) відсутні пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.

Водночас, судом враховується, що із поданого позивачем звіту за період з 01.02.2025 по 26.02.2025, слідує, що на об'єкті - Гімназія, с. Панівці розташований коректор. У звіті відображені щоденні покази лічильника та добові дані споживання газу Гімназією. Таким чином, оператор ГРМ через встановлене програмне забезпечення має доступ до вказаних даних лічильника та коректора об'єму газу, відтак він не був позбавлений можливості самостійно здійснити перевірку, наслідком якої було б притягнення споживача до відповідальності. Однак, ініціатором повірки лічильника газу та припинення газопостачання, як і тим, хто виявив недоліки в роботі лічильника та повідомив Хмельницьку філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" про зупинку лічильника, був споживач.

Таким чином, складенню акта про порушення №125 від 26.02.2025 передувало письмове звернення позивача до оператора ГРМ (Хмельницької філії ТОВ "Газорозподільчі мережі України") про несправність вузла обліку природного газу (зупинка газового лічильника), отже, споживачем не було порушено приписів Кодексу ГРС та вжито всіх належних від нього заходів щодо виконання зобов'язань за договором, зокрема, щодо своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) повідомлення оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника.

Враховуючи, що внаслідок своєчасного повідомлення відповідачем позивача про вихід з ладу (зупинку) лічильника (оформленню акта про порушення передувало вжиття споживачем всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язань згідно з умовами договору), до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи абз. 1 п. 8 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування відповідачу необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу. Споживач самостійно виявив порушення, що звільняє його від відповідальності, оскільки матеріалами справи підтверджується відсутність механічних пошкоджень лічильника чи його елементів, а також наявність та цілісність пломб лічильника. Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 19.06.2025 у справі №920/540/24.

З огляду на вище викладене, у позові необхідно відмовити.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача у зв'язку з відмовою в позові.

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 29.07.2025.

Суддя О.Є. Танасюк