Вирок від 30.07.2025 по справі 760/29027/23

Справа № 760/29027/23

Провадження № 1-кп/760/1887/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2025 м. Київ

Солом'янський районний суд міста Києва у складі:

Головуючого судді судді ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Солом'янського районного суду міста Києва за адресою м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 25, у спеціальному судовому провадженні (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2023 за №22023011000000200, на підставі обвинувального акту, затвердженого 01.12.2023 прокурором відділу процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю управління нагляду за додержанням законів органами поліції та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю і щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 , за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва, громадянина України, останнє відоме місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Громадянин України ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України за наступних обставин:

У невстановлений досудовим розслідуванням точні дату та час, але не пізніше 21 квітня 2022 року ОСОБА_5 , який являється громадянином України, усвідомлюючи здійснення збройної агресії російською федерацією на території України, метою якої є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, переслідуючи свої особисті інтереси, перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконно створеному органі окупаційної влади, так званому «Міністерстві охорони здоров'я Республіки Крим», та реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації так званої «Республіки Крим», отримавши від невстановлених в ході досудового розслідування осіб з числа представників окупаційної адміністрації так званої «Республіки Крим» пропозицію на зайняття посади в адміністративному органі окупаційної влади, а саме посади «заступника міністра охорони здоров'я Республіки Крим», в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно погодився на вказану пропозицію.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, в невстановлений досудовим розслідуванням точні дату та час, але не пізніше 21 квітня 2022 року, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації, так званої «Республіки Крим», умисно, добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконно створеному органі окупаційної влади, а саме посаду «заступника міністра охорони здоров'я Республіки Крим», на яку його було призначено на підставі розпорядження голови незаконно створеного на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим «Совета министров Республики Крым» від 21.04.2022 за № 103-рп.

Зазначені дії ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.

Судовий розгляд кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_5 з таких підстав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.

Встановлено, що 31.08.2023 р. постановою старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_5 було оголошено у розшук, встановлено, що останній зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .

Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 09.10.2023 р. у справі № 752/20535/23 надано дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 12023010000000105 від 07.09.2023 спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 , який підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно з інформацією Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.09.2023 р. за № 8077/100/05-2023 інформація щодо перетину Державного кордону України ОСОБА_5 та адміністративної межі з тимчасово окупованими територіями за останні 5 років відсутня.

На сайті Офісу Генерального прокурора були опубліковані повідомлення про виклик підозрюваного, також - в газеті «Урядовий кур'єр» була опублікована інформація про виклики підозрюваного.

Обвинувачений ОСОБА_5 в судові засідання не прибував, будучи належним чином повідомленим у спосіб, передбачений вимогами КПК України, шляхом публікацій в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета «Урядовий кур'єр»), а також шляхом розміщення відповідної інформації на офіційних сайтах Офісу Генерального прокурора та Солом'янського районного суду міста Києва.

Будучи повідомленим про розгляд справи, жодних клопотань, заяв, скарг не подав.

14.08.2024 ухвалою суду у справі призначено спеціальне судове провадження.

Суд вважає, що стороною обвинувачення, а також судом здійснені всі можливі, передбачені законом, заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, а ОСОБА_5 мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження.

Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_4 здійснювала активний та розумний захист у кримінальному провадженні прав та законних інтересів обвинуваченого всіма незабороненими законом способами. На думку захисника, обвинувачення не доведено в судовому засіданні, що, за позицією сторони захисту, є підставою для виправдання ОСОБА_5 , захисник зазначила, що обвинувачений діяв з метою забезпечення прав мешканців тимчасово окуповано території на доступ до медицини, обвинувачений діяв у межах норм Конвенції про захист цивільного населення під час війни, протоколів до Женевських конвенцій, тому просила виправдати останнього.

Незважаючи на вказану позицію сторони захисту, винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого останньому кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів, безпосередньо досліджених судом у судовому засіданні, які суд визнав належними, допустимими, достовірними та у своїй сукупності достатніми для висновку про винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, поза розумним сумнівом, а саме:

-Витягом з ЄРДР № 22023011000000200, зі змісту якого слідує, що встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21 квітня 2022 року призначений на посаду заступника міністра охорони здоров'я Республіки Крим, тобто, будучи громадянином України, добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконно створеному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території;

-Витягом з ЄРДР № 12023010000000033, зі змісту якого слідує, що до СУ ГУНП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надійшов рапорт начальника ВКП ГУНП в АР Крим та м. Севастополі про те, що в ході моніторингу мережі Інтернет та інших джерел інформації, встановлено, що громадяни України, які мешкають на ТОТ АР Крим влаштувались в незаконно створені муніципальні органи окупаційної влади та в подальшому виконують свої функціональні обов'язки з 15.03.2022 року, після вступу в законну силу внесених змін до ст. 111-1 (колабораційна діяльність), несуть кримінальну відповідальність, передбачену ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території; Встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21 квітня 2022 року призначений на посаду заступника міністра охорони здоров'я Республіки Крим, тобто, будучи громадянином України, добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконно створеному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території;

-Постановою заступника начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим від 15.08.2023, згідно із якою постановлено об'єднати матеріали досудових розслідувань, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12023010000000033 від 06.04.2023 та № 12023010000000097 від 10.08.2023, присвоївши об'єднаному кримінальному провадженню № 12023010000000033, у подальшому кп присвоєно №22023011000000200;

-Рапортом про виявлене кримінальне правопорушення, відповідно до змісту якого слідує, що громадянин України ОСОБА_5 , у період часу з 2014 року до квітня 2022 року займав посади директора «Комплекса муніципального образования г. Ялта АР Крым», заступника директора по розвитку ООО «Южная столица», які спеціалізуються на оздоровленні та лікуванні дітей на території АР Крим, у подальшому за власною згодою був призначений 21.04.2022 згідно «Распоряжения председателя совета министров АР Крым № 103-рп» на посаду т.зв. «Заместителя министра здравоохранения Республики Крым»;

-Актом огляду джерела відкритої інформації від 17.08.2023, відповідно до змісту якого слідує, що було проведено огляд інформаційного ресурсу «Правительство Республики Крым», на якому виявлено «Постановление Совета Министров Республики Крым № 149 от 27.06.2014 «Об утверждении Положения о Министерстве здравоохранения Республики Крым», у вкладці «Руководство» виявлено запис про те, що з 04.2022 ОСОБА_5 обіймає посаду т.зв. «заместителя министра здравоохранения Республики Крым», завантажено файл «Распоряжение Председателя Совета министров Республики Крым от 21 апреля 2022 года № 103-рп «О ОСОБА_6 »;

-Протоколом огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет від 27.07.2023 та диском до нього, відповідно до якого оглянуто сайт т. зв. «Правительства Республики Крым», на якому виявлено «Постановление Совета Министров Республики Крым № 149 от 27.06.2014 «Об утверждении Положения о Министерстве здравоохранения Республики Крым», та у вкладці «Руководство» виявлено запис про те, що з 04.2022 ОСОБА_5 обіймає посаду т.зв. «заместителя министра здравоохранения Республики Крым», зроблено знімки екрану, а саме: «Распоряжения Председателя Совета министров Республики Крым от 21 апреля 2022 года № 103-рп «О ОСОБА_6 », відповідно до якого ОСОБА_5 за заявою останнього призначено на посаду т.зв. «заместителя министра здравоохранения Республики Крым»;

-Роздруківками з сайту «Правительство Республики Крым», на якому міститься відкрита інформація про те, що ОСОБА_5 призначений на посаду т.зв. «заместителя министра здравоохранения Республики Крым» відповідно до «Распоряжения Председателя Совета министров Республики Крым от 21 апреля 2022 года № 103-рп «О ОСОБА_6 »;

-Розпорядженням, мовою оригіналу «Распоряжение от 21 апреля 2022 г. № 103-рп Председателя Совета министров Республики Крым, г. Симферополь, О ОСОБА_6 . В соответствии с абзацем 2 части 9 статьи 45 Закона Республики Крым от 29 мая 2014 года № 5-ЗРК «О системе исполнительных органом государственной власти Республики Крым, представлением Министерства здравоохранения Республики Крым от 4 марта 2022 года № 01/801-03-08, заявление ОСОБА_6 , назначить ОСОБА_6 на должность заместителя министра здравоохранения Республики Крым»;

-Протоколом огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет від 28.07.2023 та диском до нього, відповідно до якого проведено огляд сторінки « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на якій відображено «Структура министерства здравоохранения Республики Крым», до якої входять посади міністра та його заступників;

-Протоколом огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет від 10.11.2023 р., згідно з яким проведено огляд «Положения о Министерстве здравоохранения Республики Крым», розміщеного на сайті «Министерства здравоохранения Республики Крым»;

-Документом, яким регулюється порядок роботи т.зв. «Министерства здравоохранения Республики Крым» мовою оригіналу «Постановлением Совета министров Республики Крым от 27.06.2014 № 149 (ред. от 21.07.2021) «Об утверждении Положения о Министерстве здравоохранения Республики Крым», відповідно до змісту вказаного положення слідує, що т. зв. «Министерства здравоохранения Республики Крым» є виконавчим органом незаконно створеної на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим окупаційної влади, яке впроваджує державну політику країни окупанта у системі охорони здоров'я. Дане т. зв. Міністерство очолює міністр, який призначається на посаду та звільняється з посади «Главой Республики Крым в соответствии с Конституцией Республики Крым» (мовою оригіналу), він розподіляє обов'язки серед своїх заступників, які, так само, як і міністр здійснюють виконання організаційно-розпорядчих функцій у незаконно створеному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території;

-Протоколом огляду загальнодоступної сервісів мережі Інтернет від 02.08.2023 р., відповідно до якого було здійснено вхід на сайт https://rk.gov.ru/, на якому було знайдено розпорядження Голови ради міністрів республіки Крим від 21 квітня 2022 року № 103-рп «Про ОСОБА_5 », під час огляду виявлено відомості про призначення на посаду заступника міністра охорони здоров'я республіки Крим ОСОБА_5 . В подальшому, було знайдено сайт Міністерства охорони здоров'я республіки Крим, а саме: «https://mzdrav.rk.gov.ru/ru/structure/20», на котрій є відомості стосовно призначення ОСОБА_5 на посаду заступника Міністра охорони здоров'я республіки Крим. За допомогою веб-порталу «archive.today» вказану вебсторінку заархівовано та з використанням вбудованого інструменту веб-браузера Google Chrome створено посилання на неї за допомогою QR-коду. В подальшому на зазначеному сайті здійснено перехід у розділ новини, в якому присутня інформація про участь ОСОБА_5 на засіданні держради республіки Крим у якості заступника міністра охорони здоров'я республіки Крим, та маються фотографії останнього із даного заходу;

-Протоколом огляду загальнодоступних сервісів мережі Інтернет від 02.08.2023, відповідно до якого було здійснено вхід до облікового запису соціальної мережі Facebook на сторінку користувача ОСОБА_5 « ОСОБА_7 », під час огляду виявлено відомості, що ОСОБА_5 проживає у м. Ялта, а також встановлено фотозображення останнього;

-Особовою карткою ОСОБА_5 , відповідно до якої візуально видно, як виглядає обвинувачений ОСОБА_5 , та встановлено, що останній документований паспортом громадянина України номер НОМЕР_1 , виданим 21.02.2009 1-м Відділом Ялтинського МУ ГУ МВС України в Криму, а також паспортами громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 , виданим 12.03.2009 Ялтинським міським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Автономній Республіці Крим; № НОМЕР_3 , виданим 28.03.2016 Новотроїцьким відділом Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області; №ЕТ369166, виданим 13.10.2011 Ялтинським міським відділом Головного управління Державної міграційної служби в Автономній Республіці Крим (документ визнано недійсним);

- Інформацією Державної прикордонної служби України від 22.08.2023, відповідно до якої ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період часу з 01.01.2018 року по 30.08.2023 рік не здійснював перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями;

-Відповіддю Заступника Керівника Офісу Президента України від 12.09.2023 за № 45-01/964, наданою на запит слідчого від 22.08.2023 за № 76/14/91-5061, відповідно до змісту якої слідує, що матеріли стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 згідно з поданою ним заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку не надходили; аналогічні відомості містяться у відповіді Заступника Керівника Офісу Президента України від 16.08.2023 за № 48-01/922;

-Протоколом огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет від 27.07.2023 та диском до нього, відповідно до якого проведено огляд сторінки «https://mzdrav.rk.gov.ru/ru/head/show/25», на якій міститься фотографія «заместителя министра здравоохранения Республики Крым» обвинуваченого ОСОБА_5 та відомості про його біографічний та кар'єрний шлях, а також відомості про призначення останнього на вказану посаду у квітні 2022 року;

- Висновком за результатами проведення судової портретної експертизи у кримінальному провадженні № 12023010000000033 від 15.08.2023 за № 21308/23-35, відповідно до якої у фотозображенні файлу, наданого на експертизу, із сторінки «https://mzdrav.rk.gov.ru/ru/head/show/25», на якій міститься фотографія «заместителя министра здравоохранения Республики Крым», та у зображенні особи, наданого у якості порівняльного зразка із особової картки ОСОБА_5 , зображена одна й та сама особа, а саме ОСОБА_5 ;

Із врахуванням зазначених вище доказів, безпосередньо досліджених судом під час судового розгляду, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний вищезазначений доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність вказаних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, прийшов до висновку про винуватість ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.

Таким чином, суд відхиляє доводи сторони захисту обвинуваченого ОСОБА_5 , який був представлений в судовому засіданні адвокатом ОСОБА_4 , стосовно невинуватості обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому кримінальному правопорушенні, оскільки позиція сторони захисту спростовується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, аналіз та оцінка яким надані судом у мотивувальній частині вироку суду.

Крім того, реагуючи на позицію сторони захисту стосовно того, що обвинувачений ОСОБА_5 , вступаючи на посаду заступника міністра охорони здоров'я республіки Крим, діяв у відповідності до норм Конвенції про захист цивільного населення під час війни, протоколів до Женевських конвенцій, норм міжнародного законодавства, суд зазначає наступне.

З 20.02.2014 рф здійснила окупацію території України - півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.

06 березня 2014 року в приміщенні Верховної Ради АР Крим у порушення ч. 2 ст. 2, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3,

ст. ст. 6, 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведений общекрымского референдума», згідно якої 16.03.2014 мав відбутися так званий «референдум», на який винесли питання входження

АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

06.03.2014 Севастопольська міська рада на позачерговій сесії прийняла рішення № 7151 з аналогічним змістом.

Відповідно до зазначених постанов, 16.03.2014 проведено незаконний референдум із заздалегідь відомим та підконтрольним рф результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу рф території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.

Конституційний суд України своїм рішенням № 2-рп/2014 у справі № 1 13/2014 16.03.2014 визнав постанову ВР АР Крим № 1702 6/14 від 06.03.2014 неконституційною.

У подальшому, 17.03.2014 депутатами Верховної Ради АР Крим, в порушення ч. 2 ст. 2, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132, Конституції України, прийнято постанову № 1745-6/14 «О независимости Крыма», згідно з якою на підставі Декларації про незалежність Республіки Крим і міста Севастополя, прийнятої на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АР Крим 11.03.2014 та позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської ради 11.03.2014, створено нелегітимне державне утворення «Республика Крым».

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/2014 у справі № 1 15/2014 від 20.03.2014 згадану вище «Декларацію про незалежність Республіки Крим і міста Севастополя» визнано неконституційною.

18 березня 2014 року між російською федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республика Крым» підписано договір про входження території АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації.

20 березня 2014 року Державною Думою російської федерації прийнято Федеральний конституційний закон від 21.03.2014 року № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов - Республики Крым и города федерального значення Севастополя».

Згідно з вказаним законом, АР Крим та м. Севастополь, всупереч Хартії ООН від 26.06.1945, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 01.04.1999, Договору між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 20.04.2004, увійшли до складу рф.

Збройна агресія російської федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності.

Відповідно до пунктів "а", "b", "с", "d" та статті 3 Резолюції 3314 (XXIX) Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Визначення агресії" від 14 грудня 1974 року застосування російською федерацією збройної сили проти України становить злочин збройної агресії та грубо порушує Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року та Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 31 травня 1997 року.

Крім того, відповідно до Звіту офісу прокурора міжнародного кримінального суду від 04.12.2017 на тимчасово окупованій території України розпочався та триває збройний конфлікт між Україною та російською федерацією, Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН про територіальну цілісність України № 68/262, згідно якої територія України є цілісною та недоторканою, Резолюцією Парламентської асамблеї ради Європи № 2168, згідно якої російська федерація визнається державою агресором.

Згідно зі статтями 1-3 Конституції України, Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Людина, її життя, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 вказаного Закону Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 визначено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 1-1 вказаного Закону тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, з подальшими продовженнями, у зв'язку із вторгненням російської федерації на територію України.

З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу рф, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом рф прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено низку органів влади на тимчасово окупованій території.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 16 «Закона Республики Крым от 29 мая 2014 года №5-ЗРК» «О системе исполнительных органов государственной власти Республики Крым» (Назначение на должность и освобождение от должности членов Совета министров Республики Крым)» міністри призначаються на посаду Головою Республіки Крим. Згідно ч. 8 ст. 45 зазначеного «закону» (Задачи, компетенция, структура, организация деятельности исполнительного органа государственной власти Республики Крым)» керівники виконавчих органів державної влади Республіки Крим призначаються на посаду та звільняються з посади Головою Республіки Крим відповідно до Конституції Республіки Крим.

Відповідно до абз. 2 ч. 9 ст. 45 «Закона Республики Крым от 29 мая 2014 года № 5-ЗРК «О системе исполнительных органов государственной власти Республики Крым»» заступники керівників виконавчих органів державної влади Республіки Крим призначаються на посаду та звільняються з посади Головою Республіки Крим.

Згідно з абз. 2 ч. 6 ст. 24, ст. 32 «Закона Республики Крым от 19 июля 2022 года № 307-ЗРК/2022 «Об исполнительных органах Республики Крым» заступники керівників виконавчих органів державної влади Республіки Крим призначаються на посаду та звільняються з посади за пропозицією керівника виконавчого органу Республіки Крим Головою Ради міністрів Республіки Крим.

Також, згідно положень законодавства рф, а саме п.14, ч.1 ст. 64, ст. 65, ч. 2 ст. 82 «Конституции Республики Крым»:

- Голова Республіки Крим: призначає на посаду та звільняє з посади міністрів та керівників інших органів виконавчої влади Республіки Крим відповідно до Конституції Республіки Крим (п.14, ч.1 ст. 64).

1. Голова Республіки Крим на підставі та на виконання Конституції Російської Федерації, федеральних законів, указів Президента Російської Федерації, постанов Уряду Російської Федерації, цієї Конституції та законів Республіки Крим видає укази та розпорядження, обов'язкові для виконання на всій території Республіки Крим.

2. Укази та розпорядження Голови Республіки Крим не повинні суперечити Конституції Російської Федерації, федеральним законам, указам Президента Російської Федерації, постановам Уряду Російської Федерації, цієї Конституції та законам Республіки Крим.

3. Правові акти Голови Республіки Крим, а також нормативні правові акти органів виконавчої влади Крим направляються до Державної Ради Республіки Крим у строки, встановлені законом Республіки Крим.

4. Державна Рада Республіки Крим вправі звернутися до Голови Республіки Крим або до органів виконавчої влади Республіки Крим з пропозицією про внесення змін до актів, зазначених у частині 3 цієї статті, або про їх скасування, а також вправі оскаржити зазначені акти в судовому порядку або в установленому порядку звернутися до Конституційного Суду Російської Федерації із запитом про відповідність Конституції Російської Федерації зазначених нормативних правових актів (ст. 65).

- Голова Республіки Крим призначає на посади та звільняє з посади міністрів та керівників інших органів виконавчої влади Республіки Крим відповідно до Конституції Республіки Крим (ч. 2 ст.82).

Таким чином, обійнявши посаду заступника міністра охорони здоров'я Республіки Крим, т.зв. «заместителя министра здравоохранения Республики Крым» відповідно до «Распоряжения Председателя Совета министров Республики Крым от 21 апреля 2022 года № 103-рп «О ОСОБА_6 », обвинувачений ОСОБА_5 діяв умисно, добровільно, тим самим, надавши свою згоду на зайняття цієї посади у виконавчому органі окупаційної влади, пов'язаної із виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, політика яких спрямована на укорінення та укріплення горизонталі та вертикалі окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.

Відповідно до норм Конвенції про захист цивільного населення під час війни, держава-окупант у співробітництві з органами місцевої влади (які були обрані відповідно до українського законодавства) зобов'язана забезпечувати необхідну медичну допомогу населенню. Це означає, що на окупованих територіях медичні заклади мають працювати та надавати необхідні послуги пацієнтам, а також повинні проводитися профілактичні заходи для запобігання поширенню інфекційних захворювань. Окрім того, повинні працювати аптеки, аби цивільне населення мало безперебійний доступ до необхідних ліків та медичних виробів.

Однак, як встановлено судом, жодного відношення до безпосереднього надання медичної допомоги населенню на тимчасово окупованій території АР Крим, обвинувачений не має, його посада заступника міністра носить політичний характер та спрямована на утвердження окупаційної влади в регіоні у сфері охорони здоров'я, що у свою чергу свідчить про свідомий колабораційний характер дій обвинуваченого ОСОБА_5 .

Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд керується наступним:

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 65 КК України суд призначає покарання: у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 53 цього Кодексу; відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу; враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

При призначенні покарання обвинуваченому судом враховано, що обвинувачений ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України належить до тяжких злочинів; обвинувачений не судимий в силу ст. 89 КК України; одружений.

Обставини, які згідно ст. 66 КК України, пом'якшують покарання обвинуваченого, та обставини, які згідно із ст. 67 КК України, обтяжують покарання, судом не встановлені.

Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, конкретних обставин справи та особи обвинуваченого ОСОБА_5 , відсутністю обставин, які пом'якшують та які обтяжують покарання обвинуваченого, суд доходить до висновку про доцільність призначення обвинуваченому покарання за ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі строком на 8 років з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в органах влади, строком на 12 років та з конфіскацією усього майна, яке належить йому на праві власності.

Призначаючи такий вид та розмір покарання обвинуваченому, суд керується вимогами ст. 50 КК України, відповідно до якої покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.

Дотримання загальних засад призначення покарання є гарантією обрання винній особі необхідного й доцільного заходу примусу, яке би ґрунтувалося на засадах законності, гуманізму, індивідуалізації та сприяло досягненню справедливого балансу між правами і свободами людини та захистом інтересів держави й суспільства.

З урахуванням зазначених обставин, на переконання суду, мета покарання буде досягнута через призначення обвинуваченому саме такого покарання, як визначено вироком суду.

Відомості про речові докази суду не подано.

Процесуальні витрати у кримінальному провадженні становлять 4 779, 60 грн. на проведення експертизи, які підлягають стягненню з засудженого ОСОБА_5 на користь держави.

Запобіжний захід судом під час ухвалення вироку не обирається.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 100, 124, 128, 129, 174, 337, 349, 368, 369, 370, 373, 374, ч. ч. 1, 2 ст. 297-1, ч. 3 ст. 323, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в органах влади, строком на 12 (дванадцять) років та з конфіскацією усього майна, яке належить йому на праві власності.

Строк відбування покарання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обраховувати з моменту звернення вироку до виконання.

Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави витрати на залучення експерта у сумі 4 779, 60 грн.

Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку після його проголошення негайно вручити прокурору та захиснику.

Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями ст. 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті судової влади.

Суддя: ОСОБА_1