Ухвала від 29.07.2025 по справі 759/16474/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4577/25

ун. № 759/16474/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічну пору доби щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Азербайджан, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024110000000334 від 28.06.2024, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 369-2 КК України,

ВСТАНОВИВ:

28.07.2025 до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічну пору доби щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024110000000334 від 28.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною радою України, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і діє на теперішній час.

Пунктом 3 Указу Президента України № 64\2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до пункту 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, може бути встановлено у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Згідно ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України» комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України забезпечує життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил України.

Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, визначено, що Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України», до органів військового управління віднесено і ІНФОРМАЦІЯ_3, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.

Відповідно до Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - Положення), що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, ІНФОРМАЦІЯ_3 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_3 утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - районні ІНФОРМАЦІЯ_3).

Відповідно до п. 8 Положення завданнями ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до покладених обов'язків зокрема є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (ІНФОРМАЦІЯ_3 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні ІНФОРМАЦІЯ_3), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил.

Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону), військовий обов'язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3).

Відповідно до примітки ст. 369-2 КК України, особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, визначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", а також службові особи, визначені у частині четвертій статті 18 цього Кодексу.

Таким чином, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та Медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) у розумінні ст. 369-2 КК України є особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_3 (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Так, в середині червня 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомив ОСОБА_7 про те, що він може здійснити вплив на посадових осіб МСЕК та ІНФОРМАЦІЯ_3, що дозволить отримати військово - облікові документи, які звільняють від військової служби.

19.06.2024 о 14 годині 10 хвилин ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_7 , який діяв під контролем правоохоронних органів, про порядок вирішення питання щодо отримання військово - облікових документів, які звільняють від військової служби.

В подальшому у невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_4 залучив до своєї злочинної діяльності ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є лікарем в КНП «Свято-Михайлівська клінічна лікарня міста Києва» за адресою: місто Київ, вулиця Шовковична, 39/1 та з якою він спільно проживає.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 03.08.2024, в першій половині дня, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_8 зателефонував ОСОБА_7 , якому в ході телефонної розмови повідомив про необхідність прибуття до КНП «Свято-Михайлівська клінічна лікарня міста Києва», яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, 39/1, корпус № 6.

Приблизно о 11 годині 00 хвилин, за попередньою домовленістю ОСОБА_7 зустрівся з ОСОБА_4 , який в ході особистої зустрічі повідомив ОСОБА_7 , що йому потрібно передати грошову винагороду в розмірі 85000 гривень для виготовлення медичних документів, які вказуватимуть про хворобу та про непридатність до військової служби, на що ОСОБА_7 погодився та ОСОБА_4 повідомив йому, що потрібно зачекати ОСОБА_8 .

Після чого, цього ж дня ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_4 , зустрілася з ОСОБА_7 , який перебував біля КНП «Свято-Михайлівська клінічна лікарня міста Києва», за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, 39/1. В подальшому ОСОБА_8 у рентгенологічному кабінеті вказаної лікарні попросила документи ОСОБА_7 , а саме паспорт громадянина України для запису його в журнал відвідувачів та внесення до відповідної бази, після чого нею було виготовлено рентген знімок ОСОБА_7 . Після його виготовлення ОСОБА_7 запитав ОСОБА_8 , коли він може забрати щойно наданий паспорт громадянина України, на що остання повідомила, що паспорт буде повернуто після надання раніше обговореної із ОСОБА_4 неправомірної вигоди в розмірі 85000 грн.

07.08.2025 о 19 годині 09 хвилин, за попередньою домовленістю ОСОБА_7 зустрівся з ОСОБА_4 та ОСОБА_8 на АЗС «WOG» за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вулиця Київський Шлях, 1, в автомобілі марки «Skoda Fabia» чорного кольору, д.н.з. НОМЕР_1 .

Під час вказаної зустрічі ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію єдиного злочинного умислу в отриманні неправомірної вигоди, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_8 , з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою отримання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення уповноваженими на виконання функцій держави особам, отримали від ОСОБА_7 , який діяв під контролем правоохоронних органів, неправомірну вигоду у розмірі 85000 гривень, для виготовлення медичних документів, які вказуватимуть про більш важку хворобу, ніж фактично наявна та яка може бути підставою для зняття з військового обліку, та видачі відповідних військово - облікових документів з позначкою про непридатність до військової служби, як першу частину загального розміру неправомірної вигоди. При цьому ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_7 , що загальна сума для здійснення пвпливу на службових осіб МСЕК та ІНФОРМАЦІЯ_3, які вирішать питання в отриманні військово - облікових документів, які звільняють від військової служби буде складати 12000 доларів США. Щойно надані 85000 гривень будуть включені до вказаної суми.

В подальшому 07.11.2024 ОСОБА_4 діючи за заздалегідь визначеним злочинним планом, близько 13 год. 35 хв. зустрівся у заздалегідь узгодженому місці, а саме: за адресою: м. Київ, вул. Пластова 1, з ОСОБА_7 , після чого передав останньому раніше узгоджені медичні документи та підтвердив про готовність до реалізації подальшого впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функції держави щодо отримання військово - облікових документів, які звільняють від військової служби.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, посилаючись на існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні щодо клопотання прокурора не заперечувала.

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо клопотання прокурора не заперечував та підтримав думку захисника.

Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

На даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу на момент розгляду відповідного клопотання.

Згідно ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити всі обставини, які можуть свідчити на користь збільшення або зменшення ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.

В судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024110000000334 від 28.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 369-2 КК України.

25.07.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушенння, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Відповідно до ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, залишати житло цілодобово або у певний період доби та може бути застосовано до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_9 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження:

- протоколами допиту свідка ОСОБА_7 від 03.07.2024, 05.08.2024, 08.08.2024, 07.11.2024;

- протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

- протоколом огляду від 07.11.2024, під час якого ОСОБА_7 , видав документацію з встановленим діагнозом, а саме: результати лабораторних досліджень, протоколи рентгенологічних досліджень та 4 рентген знімки.

Слідчий суддя відповідно до вимог ст.178 КПК України приймає до уваги інші дані про особу підозрюваного. Так ОСОБА_4 офіційно не працює, з середньою освітою, раніше не судимий.

Так, прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України.

Ризик передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України підтверджується тим, що підозрюваний ОСОБА_9 , може ухилятися від органу досудового розслідування та суду оскільки злочин, який інкримінуються ОСОБА_9 передбачає покарання у виді штрафу від двох тисяч до п'яти тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років та будучи обізнаним про покарання, що йому загрожує за інкримінований йому злочин для уникнення покарання може переховуватися від органу досудового розслідування та суду.

Ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, обґрунтовується тим, що на даний час у рамках досудового розслідування зазначеного кримінального провадження не встановлено усі обставини, що мають значення для досудового розслідування.

Ураховуючи вищевикладене, ОСОБА_9 достовірно знаючи про місце перебування документів або речей, може їх знищити, спотворити, приховати не надавши органам досудового розслідування можливості встановити місце їх перебування та вилучити у встановленому законом порядку.

Ризик передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України виражається у тому, що отримавши матеріали клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, ОСОБА_9 володітиме інформацією стосовно характеризуючих, в тому числі біографічних, даних свідків, які надали органу досудового розслідування викривальні покази стосовно нього, у зв'язку з чим останній матиме можливість безперешкодно впливати на вказаних учасників процесу шляхом підкупу, примусу, погроз з метою зміни або відмови їх від показів.

Вказане свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, який виражається в тому, що підозрюваний ОСОБА_9 може вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити кримінальні правопорушення, у яких підозрюється, в тому числі з метою прикриття своєї злочинної діяльності.

Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб передбачений КПК України і вказують на причетність ОСОБА_9 до вчинення зазначеного злочину, при цьому таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).

На даному етапі кримінального провадження слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.

Відповідно до ч. 2 ст. 181 КПК України, домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Слідчий суддя вважає, що будь-який інший запобіжний захід, не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_9 .

Застосовуючи такий вид запобіжного заходу, слідчий суддя виходить з необхідності уникнення ризиків, визначених ст.177 КПК України, зокрема можливості підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування або суду або вчинити інше кримінальне правопорушення.

Суд також вважає за доцільне покласти на ОСОБА_9 обов'язки, передбачені ч.5 ст. 194 КПК України.

Керуючись ст. ст. 176-179, 181, 193-194, 196-197, 369 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 25.09.2025 року включно, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічну пору доби, заборонивши ОСОБА_4 залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , в нічний період доби з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин наступного дня.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:

- прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та роботи;

- не відлучатись з міста Києва та Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- утриматись від спілкування з свідками у вказаному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

В період введення воєнного стану на території України, дозволити підозрюваному ОСОБА_4 , після сигналу "Повітряна тривога" і протягом 15 хвилин після сигналу "Відбій повітряної тривоги", відлучатися з місця проживання з метою перебування в укритті.

Ухвала слідчого судді діє до 25.09.2025 включно та підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали складено та оголошено 29.07.2025.

Слідчий суддя: ОСОБА_1