гСправа № 187/1146/25 Провадження № 3/0187/595/25
30.07.2025 Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Соловйов І.М., за участі секретаря судового засідання Столяренко Н.П., за відсутності особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 розглянувши в селищі Петриківка у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області; зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України: № НОМЕР_1 від 27.01.2022, орган що видав, 1253; РНОКПП НОМЕР_2 .
за порушення частини 3 статті 130 , частини 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
15.07.2025 до суду з відділення поліції № 3 Дніпровського районного управління поліції № 2 ГУНП в Дніпропетровській області надійшли два адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 (далі особа, яка притягається до відповідальності).
1.Згідно протоколу ЕПР 1 № 381715 від 05.07.2025 про адміністративне правопорушення встановлено, що 05.07.2025 о 02:05 годині в селі. Лобойківка, автодорога Н-31, 39 км. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Toyota Corolla, державний номерний знак НОМЕР_3 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6810 під фіксацію на нагрудну боді камеру №799616, проба на алкоголь №1517 показала позитивний результат 1,92% проміле чим порушив п.2.9.а Правил дорожнього руху, тим самим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
2.Крім того згідно протоколу ЕПР 1 № 381719 від 05.07.2025 про адміністративне правопорушення встановлено, що 05.07.2025 о 02:05 годині в селі. Лобойківка, автодорога Н-31, 39 км. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Toyota Corolla, державний номерний знак НОМЕР_3 , не маючи посвідчення водія відповідною категорії, тобто не маючи права керування даним транспортним засобом. Дане правопорушення вчинив повторно протягом року. Чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху, тим самим вчинив правопорушення, передбачене частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив, будучи сповіщеним про дату, час і місце судового розгляду справи в Петриківському районному суді Дніпропетровської області, зокрема направленням повідомлення у додаток «Viber» на номер телефону вказаний в протоколі, 16.07.2025, а також судової повістки.
Відповідно до вимог статті 268 КУпАП, при розгляді справ означеної категорії, участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою, та її неявка не є перешкодою для розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з такого.
Джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
У рішенні, ухваленому 29.06.2007 у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (справа «O'Halloran and Francis v. the United. Kingdom [GC], скарга № 15809/02), Європейський суд з прав людини постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Щодо правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд зазначає таке.
Частиною 3 статті 130 КУпАП встановлено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за вказані дії.
Суд зазначає, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. У разі, якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Учасники дорожнього руху зобов'язанні знати й неухильно виконувати вимоги ПДР (п. 1.3. ПДР). Водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. (п.п. 2.5 і 2.9.а ПДР).
За змістом ч. 2 ст. 266 КУпАП та п. 6 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства внутрішніх справ за № 1452/735 від 09.11.2015 , п. 4 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 (зі змінами), огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
В ході судового розгляду з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №381715 від 05.07.2025 встановлено, що при оформленні адміністративного матеріалу за ч. 3 ст. 130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 дотримано вимог встановлених законом та Інструкцією.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 130 КУпАП доведена наявними в матеріалах справи та дослідженими в ході судового розгляду доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №381715 від 05.07.2025, який відповідає положенням ст. 256 КУпАП, зокрема містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що результат огляду на стан сп'яніння: позитивний 1,92 %; результатами тесту № 1517, до результатів якого заперечень з боку ОСОБА_1 не було;
- відеозаписом з нагрудної відеокамери, на якому зафіксовано процес оформлення матеріалів та безпосередньо процес проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння;
- рапортом інспектора РСПП старшого сержанта поліції Опацького М.М;
- довідкою наданою ВП № 3 ДРУП № 2 про те, що на ОСОБА_1 02.12.2024 Новомосковським міськрайонним судом притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу розміром 40800 грн. 15.04.2025 ОСОБА_1 Петриківським районним судом Дніпропетровської області притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 34000 грн. 11.06.2025 ОСОБА_1 Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська притягнуто зо адміністративної відповідальності за порушення ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 40800 грн.;
- довідкою наданою ВП № 3 ДРУП № 2 про те , що відповідно до бази ІПНП «Цунамі» вкладкою «Пошук посвідчення водія ГСЦ» відомості щодо отримання посвідчення водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відповідає положенням ст. 256 КУпАП містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила.
Дослідивши всі наявні в справі докази, суд дійшов переконливого висновку про наявність достатніх, належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Щодо правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, суд зазначає таке.
Відповідно до п.2.1.а ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно до ч. 5 ст. 126 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст.126 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що факт скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та його винність доказана повністю, підтверджується зібраними по справі доказами, які узгоджуються між собою:
- протоколам про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 381719 від 05.07.2025;
- рапортом інспектора РСПП старшого сержанта поліції М.М. Опацького;
- - довідкою наданою ВП № 3 ДРУП № 2 про те, що на ОСОБА_1 02.12.2024 Новомосковським міськрайонним судом притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу розміром 40800 грн. 15.04.2025 ОСОБА_1 Петриківським районним судом Дніпропетровської області притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 34000 грн. 11.06.2025 ОСОБА_1 Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська притягнуто зо адміністративної відповідальності за порушення ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 40800 грн.;
- довідкою наданою ВП № 3 ДРУП № 2 про те , що відповідно до бази ІПНП «Цунамі» вкладкою «Пошук посвідчення водія ГСЦ» відомості щодо отримання посвідчення водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
Частиною 2 статті 36 КУпАП встановлено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При призначенні адміністративного стягнення суд враховує таке.
Санкція ч. 3 ст. 130 КУпАП передбачає за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Санкція ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачає накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
При цьому до матеріалів справи не долучено доказів про належність транспортного засобу ОСОБА_2 .
Суд при визначенні виду та розміру стягнення, враховує характер і тяжкість правопорушення, особу порушника, який на даний час не працює, відомості про притягнення до кримінальної відповідальності відсутні.
Обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Обставина, що обтяжує відповідальність - правопорушення вчинено в умовах дії воєнного стану.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та остаточно накласти на нього стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на строк десять років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 36, 40-1, 221, 280, 283-285, 289, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення:
- за ч. 3 ст. 130 КУпАП (протокол ЕПР1 № 381715) у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації транспортного засобу та з позбавленням права керування транспортними засобами строком на десять років;
- за ч. 5 ст. 126 КУпАП (протокол ЕПР1 № 381719) у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк шість років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ст. 36 КУпАП, остаточно накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) грн 00 коп. на користь держави (реквізити: отримувач: ГУК у Днiпр-кiй обл/ Дн-ка обл/ 21081300, р/р UA758999980313020149000004001, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37988155, банк отримувач: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету 21081300 «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», протокол ЕПР1 № 381715 та ЕПР1 № 381719 від 05.07.2025) з позбавленням права керування транспортним засобом на 10 (десять) років.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
За наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), порушник має право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.) на користь держави (реквізити: отримувач коштів ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу - судовий збір по справі №187/1146/25 про адміністративне правопорушення).
Строк пред'явлення виконавчого документа становить три місяці з наступного дня після набрання постанови про накладення адміністративного стягнення законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Петриківський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня винесення постанови.
Суддя І.М. Соловйов