Справа № 183/7033/25
№ 3/183/3396/25
22 липня 2025 року м. Самар
Суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Мельник О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.163-2 КУпАП, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ПЕРЕЩЕПИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , -
До Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-2 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення від 07 липня 2025 року зазначено, що ОСОБА_1 вчинив несвоєчасне подання платіжних доручень до установи банку на перерахування належного до сплати екологічного податку з юридичних осіб згідно Розрахунку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення Додатку 1 до Податкової декларації екологічного податку за 4 квартал 2024 від 23.04.2025 №9428590429, по терміну сплати 23.04.2025, сума заборгованості склала 12,64 грн., сплачено 30.04.2025 із затримкою 7 календарних днів;
земельного податку з юридичних осіб згідно Податкової декларації з плати за землю на 2022 рік від 14.06.2022 №9079994101: за січень-червень 2022 року, по терміну сплати 01.08.2022, сума заборгованості склала 1059,89 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 15.08.2022; за вересень 2022 року, по терміну сплати 31.10.2022, сума заборгованості склала 101,03 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 24.11.2022; за грудень 2022 року, по терміну сплати 30.01.2022, сума заборгованості склала 180,40 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 17.03.2022;
згідно Податкової декларації з плати за землю на 2023 рік від 09.02.2023 №9018329534: за січень 2023 року, по терміну сплати 02.03.2023, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість сплачено 17.03.2023; за лютий 2023 року, по терміну сплати 30.03.2023, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 25.05.2023; за березень 2023 року, по терміну сплати 01.05.2023, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 25.05.2023; за червень 2023 року, по терміну сплати 31.07.2023, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 05.08.2023, за серпень 2023 року, по терміну сплати 02.10.2023, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 15.11.2023; за вересень 2023 року, по терміну сплати 30.10.2023, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 18.11.2023; за листопад 2023 року, по терміну сплати 02.01.2024, сума заборгованості склала 207,44 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 29.02.2024; за грудень 2023 року, по терміну сплати 30.01.2024, сума заборгованості склала 207,45 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 29.02.2024;
згідно Податкової декларації з плати за землю на 2024 рік від 08.05.2024 №9119997595:
за березень 2024 року, по терміну сплати 08.05.2023, сума заборгованості склала 68,95 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 07.06.2025; за квітень 2024 року, по терміну сплати 30.05.2024, сума заборгованості склала 218,02 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 07.06.2025;
згідно уточнюючої Податкової декларації з плати за землю на 2024 рік від 07.06.2024 №9153537805: за листопад 2024 року, по терміну сплати 30.12.2024, сума заборгованості склала 5,18 грн., фактично заборгованість повністю сплачено 29.01.2025 із затримкою 30 календарних днів; чим порушено п. 250.2, ст. 250, п. 57.1 ст. 57, п.287.3 ст. 287 ПК України та ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
В суд ОСОБА_1 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату та час проведення судового засідання, клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду від особи не надходило, тому на підставі ст. 268 КУпАП суд вважає можливим розглянути справу в його відсутність.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення від 24.05.2024 р., копію акта про результати камеральної перевірки порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю,копію акта про результати камеральної перевірки порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з екологічного податку, корінець повідомлення про запрошення платника податків від 24.06.2025 р., копію рекомендованого повідомлення, копію квитанції про направлення протоколу, акт неявки для підписання протоколу адміністративного правопорушення від 09.07.2025 р., копію листа Перещепинської міської ради від 09.07.2025 р., копію розпорядження Перещепинської міської ради від 04.07.2025 р., приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді). Якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-2 КУпАП підлягає закриттю, оскільки правопорушення було ним вчинено, як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення від 07 липня 2025: за 2022 рік, 2023 рік, за 4 квартал 2024 року, справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 15 липня 2025 року, тобто після закінчення строків накладення адміністративного стягнення, визначених ст. 38 КУпАП.
Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. 38, ст. 247 КУпАП, суддя, -
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-2 КУпАП.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-2 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя О.М. Мельник