Провадження №2-о/748/125/25
Єдиний унікальний № 748/2271/25
про передачу справи за підсудністю
30 липня 2025 рокум. Чернігів
Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Костюкова Т.В. перевіривши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення, вимогам ст.ст.316 ЦПК України,-
ОСОБА_2 , діючи на підставі ордеру на надання правничої допомоги серії СВ №1134208 від 04.07.2025 та в інтересах ОСОБА_1 , в системі «Електронний суд», 04.07.2025 звернувся до Чернігівського районного суду Чернігівської області з заявою в якій просить встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитини чоловічої статі: прізвище дитини « ОСОБА_3 », ім'я дитини « ОСОБА_4 », по батькові дитини « ОСОБА_5 », дата народження дитини « ІНФОРМАЦІЯ_2 », місце народження дитини м. Прага, Чехословаччина, із зазначенням в актовому записі про народження дитини матір'ю дитини ОСОБА_6 , а батьком - ОСОБА_7 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.07.2025 року справу розподілено судді Меженніковій С.П.
Ухвалою судді Чернігівського районного суду Чернігівської області від 14.07.2025 заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - залишено без руху.
17.07.2025 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями за розпорядженням №01-12/143, у зв'язку зі звільненням з посади судді ОСОБА_8 у відставку, справу передано у провадження головуючої судді Костюкової Т.В.
29 липня 2025 року представником заявника надані документи на виконання ухвали суду від 14.07.2025.
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 19 ЦПК). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 26 - 30 ЦПК).
Виходячи з поняття підсудність у цивільному судочинстві як розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ, підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
Питання про підсудність справ визначається цивільним процесуальним кодексом України.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За змістом положень статті 316 Цивільного процесуального кодексу України, заяви фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подаються до суду за місцем її проживання.
Згідно інформації наданої 14.07.2025 року Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Чернігівській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованим/знятим з реєстрації на території Чернігівської області не значиться.
Як слідує з наданої, на виконання ухвали суду від 14.07.2025, довідки Малинівського старостинського округу Любецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області №50 від 23.07.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно без реєстрації проживає в
АДРЕСА_1 , внаслідок адміністративно-територіальної реформи та ліквідації Ріпкинського району, увійшло до адміністративно територіальної одиниці Чернігівського району Чернігівської області на підставі Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-ІХ.
Згідно ч.3-1 Прикінцевих та перехідних положень Розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX.
За таких обставин, справа не підсудна Чернігівському районному суду Чернігівської області.
Право на «суд, встановлений законом», охоплює не лише правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність (рішення ЄСПЛ у справі «Сокуренко і Стригун проти України», заяви №29458/04 та №29465/04, § 24), у тому числі всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (рішення ЄСПЛ у справі Leo ZAND v. Austria, заява №7360/76, §68). Якщо суд не має юрисдикції судити підсудного відповідно до чинних положень національного права, він не є «встановленим законом» (рішення ЄСПЛ у справах Jorgic v. Germany, заява 74613/01, §64).
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Порушення судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV цього Кодексу.
Згідно п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, зокрема, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до статті 32 Цивільного процесуального кодексу України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
За таких обставин, заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно передати на розгляд Ріпкинського районного суду Чернігівської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю).
На підставі викладеного, керуючись ст.316, ч. 9 ст.187 ЦПК України,-
Справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа, Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - передати до Ріпкинського районного суду Чернігівської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю).
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя Т.В.Костюкова