Справа № 129/2353/25
Провадження у справі № 2-н/129/134/2025
"29" липня 2025 р. м. Гайсин
Суддя Гайсинського районного суду Вінницької області Дєдов С.М., розглянувши заяву ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ», про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованість за спожиту електричну енергію, -
Встановив:
30.06.2025 р. представником заявника подано цю заяву про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованість за спожиту електричну енергію.
Вивчивши матеріали заяви, визнаю за необхідне відмовити у видачі судового наказу з таких підстав.
Згідно із ст. 162 ЦПК України заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Згідно із п. 9) ч. 1 ст. 165 ЦПК України у разі якщо заяву подано з порушенням правил підсудності, суд відмовляє у видачі судового наказу.
Відповідно до ч.1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
З наявної у матеріалах справи отриманої на запит суду відповіді з відділу УДМС України у Вінницькій області №13/10759 від 01.07.2025 р., - вбачається, що зареєстрованим місцем проживання боржника по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є населений пункт с. Завадівка Соболівської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області, вказане село входило до складу Теплицького району Вінницької області до 19.07.2020 року - часу ліквідації вказаного району відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів».
Відповідно до п.3-1. Розділ XІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2023 року.
Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до статті 19 цього ж Закону суд утворюється і ліквідовується законом.
Проект закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Утворення суду може відбуватися шляхом створення нового суду або реорганізації (злиття, поділу) судів.
Наведені норми слід розуміти таким чином, що система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави.
Зміна ж адміністративно-територіального устрою може бути лише підставою для перегляду існуючої системи судоустрою в порядку визначеному Конституцією та законами України.
Таким чином до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
За таких обставин заява ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ», про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованість за спожиту електричну енергію відповідно до ч.1 ст. 28, ст. 162 ЦПК України підсудна Теплицькому районному суду Вінницької області.
Оскільки заява ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ», про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованість за спожиту електричну енергію, подана з порушенням правил підсудності і ця заява є непідсудною Гайсинському районному суду, то на підставі п.9) ч. 1 ст. 165 ЦПК України необхідно відмовити представнику заявника ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» у видачі судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованість за спожиту електричну енергію.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 27-28, 31, 162, 165 ЦПК України,-
Постановив:
Відмовити ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» у видачі судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованість за спожиту електричну енергію.
Роз'яснити заявнику та представнику заявника право на звернення з цією заявою за місцем проживання (реєстрації) заявника та у межах заявлених вимог, які відповідають вимогам статті 161 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: