Справа № 456/2271/25
Провадження № 2-а/456/65/2025
іменем України
23 липня 2025 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Писарева О.Ю.,
при секретарі судового засідання Стасів О.Я.,
з участю представника позивача Мартинишина Р.С.,
представника відповідача Ільницької М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Стрий адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
Представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_3 за №651/25 від 10 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, а провадження в справі закрити; стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 605,60 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10 квітня 2025 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 було винесено Постанову №651/25 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000,00 грн. Копію даної постанови ОСОБА_1 отримав 14 квітня 2025 року. Як вбачається із даної постанови, 3 квітня 2025 року ОСОБА_1 з'явився в ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою, для уточнення облікових даних. Під час уточнення військово-облікових даних, було виявлено, що ОСОБА_1 будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог підпункту 8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яким приписано, що військовозобов'язані повинні у період проведення мобілізації та/або протягом дії правового режиму воєнного стану особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у п.16-1 ст.7 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» за те, що він не надав ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом семи днів, починаючи з 16 грудня 2024 року по 24 грудня 2024 року відомості про форму навчання здобувача вищої освіти. Вважає що дана постанова є протиправною та підлягає скасуванню з наступних підстав. Як вбачається з чинного законодавства ніде не прописано, що відрахування з навчання належить до відомостей до форми навчання здобувача вищої освіти. 16 грудня 2024 року ОСОБА_1 було відраховано з 2-го курсу денної форми навчання другого (магістерського) рівня освіти за невиконання індивідуального навчального плану на підставі подання директора Національного університету «Львівська Політехніка». Начальником військово-мобілізаційного відділу Національного університету «Львівська Політехніка» 19.12.2024 року було направлено у ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлення за номером №64-35-4590 про відрахування ОСОБА_1 з університету, про що зроблено запис в книгу вихідної кореспонденції військово-мобілізаційного відділу. Інформація про відрахування студентів з навчального закладу вноситься в систему ЄДЕБО протягом 5 днів з моменту їх відрахування. Про те, що інформація про відрахування ОСОБА_1 була внесена в ЄДЕБО свідчить історія навчання здобувача освіти в ЄДЕБО. Отже, Відповідач, чітко знав про відрахування ОСОБА_1 з навчального закладу, ще в грудні 2024 року, відповідно до повідомлення за вихідним номером №64-35-4590 від 19.12.2024, а не як посилається в протоколі 03.04.2025 під час уточнення даних ОСОБА_1 , який прибув за повісткою для уточнення даних. Крім того, звертає увагу суду на те, що Позивач не знав про його відрахування, оскільки хворів і перебував на тривалому лікуванні з вересня 2024 року по лютий 2025 року. І навіть, якщо припустити, якщо Позивач знав про відрахування з навчального закладу, то в нього була поважна причина, а саме перебування на лікуванні, про що він говорив Відповідачу та надав відповідні підтверджуючі документи, однак Відповідач даний факт проігнорував. Враховуючи вищенаведене, вважає, що постанова ІНФОРМАЦІЯ_5 за справою про адміністративне правопорушення №651/25 від 10.04.2025 винесена з порушенням вимог закону, не відображає дійсних обставин справи та основана на припущеннях, що порушує права ОСОБА_1 , а тому її слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Представник відповідача подав суду відзив на позов, в якому позову не визнав, посилаючись на наступне. 3 квітня 2025 року ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 за повісткою для уточнення облікових даних. Під час уточнення військово-облікових даних, було виявлено, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог підпункту 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року) далі - Правила, яким приписано, що військовозобов'язані повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у п. 16-1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», не надав ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом семи днів, починаючи з 16 грудня 2024 року по 24 грудня 2024 року відомості про форму навчання здобувача вищої освіти. З урахуванням зазначених обставин, встановлено, що ОСОБА_1 порушив підпункт 8 п. 1 Правил, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, тобто за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, вчинених в особливий період, що виразилось в тому, що починаючи з 16 грудня 2024 року по 24 грудня 2024 року ОСОБА_1 особисто протягом семиденного строку не повідомив ІНФОРМАЦІЯ_6 про зміну персональних даних, а саме про форму навчання здобувача вищої освіти. Оскільки, позивач, знав, що більше не має право на відстрочку від призову на військову службу не прибув особисто на протязі семи днів і не повідомив про своє відрахування з закладу навчання. Тому, приймаючи рішення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП, тимчасово виконуючи обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковник ОСОБА_3 діяв в межах наданих йому повноважень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою у справі про адміністративне правопорушення №651/25 від 10.04.2025, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП за те, що він, будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог підпункту 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року) далі - Правила, яким приписано, що військовозобов'язані повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у п. 16-1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», не надав ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом семи днів, починаючи з 16 грудня 2024 року по 24 грудня 2024 року відомості про форму навчання здобувача вищої освіти, за що його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн..
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За змістом ч.ч. 1-2 ст. 1 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", загальний військовий обов'язок встановлюється з метою забезпечення комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також підготовки населення до захисту України. Загальний військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття та призов на військову службу; проходження за призовом або добровільно військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; дотримання правил військового обліку.
Згідно із ч. 6 ст. 1 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, зобов'язані: прибувати за викликом військового комісаріату до призовних дільниць для приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою одержання військової спеціальності, призову на військову службу або на збори; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18.05.2024, внесено зміни до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за змістом яких громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, серед іншого, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Законом України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який набрав чинності 19.05.2024, внесено зміни до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за змістом яких статтю 210 доповнено частиною 3, якою встановлено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, тобто порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в особливий період.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оборону України").
Згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП, порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно примітки до даної статті, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Судом встановлено, що начальником військово-мобілізаційного відділу Національного університету «Львівська Політехніка» 19.12.2024 року було направлено у ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлення за номером №64-35-4590 про відрахування ОСОБА_1 з університету, про що зроблено запис в книгу вихідної кореспонденції військово-мобілізаційного відділу, що підтверджується копією історії навчання здобувача освіти ОСОБА_1 , яка знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", проводиться робота щодо організації електронної взаємодії з ДПС України, МЮ України, ДМС України, ДСА України, ДПС України, МОН України та іншими державними органами держателями (розпорядниками, адміністраторами) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних.
Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки - відомості, зазначені у пунктах 16 і 16-1частини першої статті 7 цього Закону.
Згідно п.п. 16 і 16-1 ч.1 ст. 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти.
Згідно відповіді проректора Національного університету «Львівська політехніка» О. Давидчака від 16.04.2025 №68-01-511, яка знаходиться в матеріалах справи, ОСОБА_1 був відрахований з 2-го курсу денної форми навчання другого (магістерського) рівня вищої освіти 16 грудня 2024 р. за невиконання індивідуального навчального плану на підставі подання директора інституту. Відповідно до інформації, зазначеної у поданні на відрахування студента Інституту поліграфії та медійних технологій, студент ОСОБА_1 був повідомлений про відрахування. Начальник військово-мобілізаційного відділу Національного університету «Львівська політехніка» направив поштою у ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомлення №64-35-4590 від 19.12.2024 р. про відрахування ОСОБА_1 з університету, про що зроблений відповідний запис в книзі реєстрації вихідної кореспонденції військово-мобілізаційного відділу. Інформація про відрахування студентів з навчального закладу вноситься в систему ЄДЕБО протягом 5 днів з моменту їх відрахування. Про те, що інформація про відрахування ОСОБА_1 була внесена в ЄДЕБО свідчить історія навчання здобувача освіти в ЄДБЕО.
Крім того, інформація про позивача наявна у інформаційно-телекомунікаційних системах та реєстрах, базах даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, в тому числі і ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому у відповідача була наявна можливість самостійно отримати персональні дані позивача, а також про його відрахування було повідомлено відповідача адміністрацією Національного університету «Львівська Політехніка», що згідно примітки до статті 210 КУпАП виключає застосування положень статей 210, 210-1 КУпАП.
Згідно примітки до ст. 210 КУпАП, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Варто зазначити, що згідно пояснень представника відповідача, наданих в судовому засіданні, саме з інформаційно-комунікаційних систем відповідачем і було отримано інформацію про відрахування позивача із ВНЗ, у зв'язку із чим й було складено протокол про адміністративне правопорушення, оскільки відповідач повинен був особисто повідомити про це ІНФОРМАЦІЯ_8 та у зв'язку із невиконанням цього обов'язку його притягнуто до відповідальності. Однак зважаючи на наявність такої інформації у відповідача це прямо суперечить примітці до ст. 210 КУпАП
Більше того, оскаржуваною постановою позивача притягнуто до відповідальності за порушення вимог підпункту 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року) (далі - Правила), яким приписано, що військовозобов'язані повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у п. 16-1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», однак позивач не надав ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом семи днів, починаючи з 16 грудня 2024 року по 24 грудня 2024 року відомості про форму навчання здобувача вищої освіти.
Підпунктом 8 п. 1 Правил передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 71 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Пунктами 7 та 71 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: місце проживання та місце перебування; номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Належність до персональних даних призовника відомостей про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти визначено пунктом 16-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
З наведених положень вбачається, підпунктом 8 п. 1 Правил не передбачено обов'язку повідомляти про зміну персональних даних, зазначених у пункті п. 16-1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», як помилково вважає відповідач, а лише про зміну персональних даних, визначених пунктами 7 та 71, а тому посилання відповідача на порушення позивачем вказаної норми взагалі є безпідставним.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (ч.ч. 1-3 ст. 7 КУпАП).
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, за встановлених обставин справи, притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП суперечить нормам вказаних вище актів законодавства .
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги встановлені обставини, а також те, що неправомірність прийнятого рішення відповідачем доведено, суд доходить висновку про задоволення позову.
Розподіляючи судові витрати суд керується положеннями статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 77, 229, 268-271, 286 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_3 №651/25 від 10 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Представник позивача: Мартинишин Роман Степанович, адреса: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ;
Представник відповідача: Ільницька Мар'яна Іванівна, місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Нижанківського, 6.
Повний текст судового рішення виготовлено 28.07.2025.
Головуючий суддя О. Ю. Писарев