Справа № 127/14145/25
Провадження 2/127/2794/25
28 липня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Горбатюка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Левченко А.М.,
представника позивача Чубенко С.В.,
розглянувши клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Вдовцової А.Д. про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , яка є законним представником малолітнього ОСОБА_3 , до ОСОБА_1 про визнання за ОСОБА_3 права власності на спадкове майно,
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 28.05.2025 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 , яка є законним представником малолітнього ОСОБА_3 , до ОСОБА_1 про визнання за ОСОБА_3 права власності на спадкове майно та постановлено здійснювати розгляд цієї справи у порядку загального позовного провадження.
Через канцелярію суду представник відповідача ОСОБА_1 - адвокат Вдовцова А.Д. подала клопотання про зупинення провадження у вказаній цивільній справі. Клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , являється лейтенантом поліції, інспектором взводу №2 роти №2 батальйону №2 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та з 2023 року періодично знаходиться у службових відрядження в Донецькій області, з метою виконання завдань у взаємодії з підрозділами (військовими частинами) Збройних Сил України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України та іншими складовими сектору безпеки і оборони із відсічі та стримування збройної агресії проти України. Представник відповідача вказує, що УПОП №2 є територіальним (відокремленим) підрозділом ДПОП «ОШБ «Лють», який у свою чергу є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України. Підрозділ був створений, зокрема, для участі в обороні України, шляхом безпосереднього ведення бойових дій, під час дії правового режиму воєнного стану в ході відсічі збройної агресії протни України. УПОП №2 ДПОП «ОШБ «Лють» від початку дії правового режиму воєнного стану виконує функції у межах, визначених законодавством України про воєнний стан, зокрема: бере участь у бойових діях, виконує бойові (спеціальні) завдання в районах ведення активних бойових дій, взаємодії з іншими складовими Сил оборони України, та не потребували окремого рішення про переведення на воєнний стан. У клопотанні також зазначено, що відповідач у справі зараз перебуває у службовому відрядженні в Донецькій області, з метою виконання завдань у взаємодії з підрозділами (військовими частинами) Збройних Сил України. Головного управління розвідки Міністерства оборони України та іншими складовими сектору безпеки і оборони із відсічі та стримування збройної агресії проти України та немає змоги брати участі у справі. Зважаючи на вказані обставини адвокат Вдовцова А.Д. просить зупинити провадження у справі №127/14145/25 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Об'єднаної штурмової бригади Національної поліції України «Лють» у взаємодії з підрозділами (військовими частинами) Збройних Сил України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України та іншими складовими сектору безпеки і оборони із відсічі та стримування збройної агресії проти України, що переведені на воєнний стан. Подане клопотання просила розглянути за відсутності сторони відповідача.
Представник позивача ОСОБА_2 - адвокат Чубенко С.В. у судовому засіданні заперечувала щодо зупинення провадження у справі. Вказала, що перебування відповідача у лавах ЗСУ не перешкоджало йому подати позов до її довірительки, який перебуває на розгляді у районному суді Вінницької області. Наявність у відповідача адвоката не позбавляє його можливості належним чином розглянути вказану справу. Також посилалась на те, що відповідач не перебуває у зоні бойових дій постійно, а має відпустки та часто перебуває у місті Вінниці. Зазначені обставини, на думку адвоката Чубенко С.В., сприяють розгляду справи та не потребують зупинення провадження у ній. Просила відмовити у задоволенні клопотання.
Дослідивши подане клопотання, заслухавши думку сторін, суд дійшов такого висновку.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного с тану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений.
За приписами пункту другого Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 01 березня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України», введеним у дію Указом Президента України № 189/2014 від 02 березня 2014 року, вирішено Начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України, керівникам інших військових формувань невідкладно привести Збройні Сили України та відповідні військові формування у бойову готовність ПОВНА згідно з уточненими планами приведення військ (сил) у бойову готовність. Бойова готовність «ПОВНА» це стан найвищого ступеня бойової готовності військ, при якій вони здатні приступити до виконання бойових завдань.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до довідки №2593/59/13-2025 від 09.06.2025, виданої відділом кадрового забезпечення Управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_3 », лейтенант поліції ОСОБА_1 (0193641), інспектор взводу №2 роти №2 батальйону №2 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» з 23 травня 2025 року до окремого розпорядження знаходиться у службовому відрядженні в Донецькій області, з метою виконання завдань у взаємодії з підрозділами (військовими частинами) ЗСУ, ГУ розвідки Міністерства оборони України та іншими складовими сектору безпеки і оборони із відсічі та стримування збройної агресії проти України.
Зазначене підтверджується також відповіддю на адвокатський запит ДПОП ОШБ «ЛЮТЬ» №8586-2025 від 20.06.2025.
З відповіді на адвокатський запит ДПОП ОШБ «ЛЮТЬ» №8586-2025 від 20.06.2025, встановлено, що УПОП №2 є територіальним (відокремленим) підрозділом ДПОП «ОШБ «Лють», який у свою чергу є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України. Підрозділ був створений, зокрема, для участі в обороні України, шляхом безпосереднього ведення бойових дій, під час дії правового режиму воєнного стану в ході відсічі збройної агресії протни України.
УПОП №2 ДПОП «ОШБ «Лють» від початку дії правового режиму воєнного стану виконує функції у межах, визначених законодавством України про воєнний стан, зокрема: бере участь у бойових діях, виконує бойові (спеціальні) завдання в районах ведення активних бойових дій, взаємодії з іншими складовими Сил оборони України, та не потребували окремого рішення про переведення на воєнний стан.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що клопотання про зупинення провадження у справі необхідно задовольнити.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 251, п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, суд
Клопотання про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження у цивільній справі №127/14145/25 за позовом ОСОБА_2 , яка є законним представником малолітнього ОСОБА_3 , до ОСОБА_1 про визнання за ОСОБА_3 права власності на спадкове майно - до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Об'єднаної штурмової бригади Національної поліції України «Лють» у взаємодії з підрозділами (військовими частинами) Збройних Сил України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України та іншими складовими сектору безпеки і оборони із відсічі та стримування збройної агресії проти України, що переведені на воєнний стан.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомити суд про усунення причин, які стали підставою для зупинення провадження у цій справі.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому повну ухвалу суду не було вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В. В. Горбатюк