29 липня 2025 року
м. Київ
справа №504/3242/24
адміністративне провадження № К/990/31062/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів: Мацедонської В.Е., Мельник-Томенко Ж.М.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 18 березня 2025 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №504/3242/24 за позовом ОСОБА_1 до Відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування рішення щодо притягнення до адміністративної відповідальності,
Представник ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, у якому просив скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії ЕНА №2646326 від 20 липня 2024 року, винесену інспектором ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області Магло О.О. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 20 400 грн, а також вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 18 березня 2025 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
22 липня 2025 року до Верховного Суду через підсистему «Електронний суд» надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 18 березня 2025 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №504/3242/24. Заявник просить скасувати оскаржувані судові рішення.
На підставі аналізу доводів касаційної скарги та доданих до неї матеріалів, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів касаційної скарги, предметом оскарження в цій справі є постанова про адміністративне правопорушення серії ЕНА №2646326 від 20 липня 2024 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 20 400 грн.
Параграфом 2 Глави 11 Розділу ІІ КАС України закріплений розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ.
Особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ встановлені статтею 272 КАС України.
Згідно із частиною третьою статті 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273 - 277, 282 - 283-1, 284 - 286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Стаття 286 КАС України регулює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, нормами КАС України не передбачено можливості оскарження в касаційному порядку судових рішень суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на те, що предметом спору у вказаній справі є дії та рішення суб'єкта владних повноважень про притягнення до адміністративної відповідальності, у відкритті касаційного оскарження слід відмовити.
Керуючись статтями 248, 272, 286, 333 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 18 березня 2025 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №504/3242/24 за позовом ОСОБА_1 до Відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування рішення щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Судді М.В. Білак
В.Е. Мацедонська
Ж.М. Мельник-Томенко