Постанова від 29.07.2025 по справі 200/1574/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року

м. Київ

справа № 200/1574/24

адміністративне провадження № К/990/32957/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача - Бевзенка В. М.,

суддів: Коваленко Н.В., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року (у складі судді Тарасенка І.М.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2024 року (у складі колегії суддів: Блохіна А.А. (суддя-доповідач), Геращенко І.В., Компанієць І.Д.) у справі № 200/1574/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії,

УСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У березні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся через систему «Електронний суд» до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якій просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо виключення з грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі 5981,25 грн., суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652,73 грн. та суми індексації в розмірі 6898,97 грн. при здійсненні перерахунку пенсії, який був зумовлений відновленням порушеного права на отримання належного розміру пенсії після скасування рішенням суду, яке набрало законної сили, у справі № 826/3858/18, пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), на підставі яких із 01 січня 2018 року був здійснений перерахунок пенсії у неналежному розмірі;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) із 01 січня 2018 року з урахуванням надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцями у розмірі 5981,25 грн., суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652,73 грн. та суми індексації в розмірі 6898,97 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, не врахував щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями у розмірі 5981 грн., суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652 грн. та суму індексації в розмірі 6898, 97 грн., що, на переконання позивача, суперечить основним засадам пенсійного законодавства.

Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанцій.

2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2024 року, у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з позицією якого погодився й суд апеляційної інстанції, за встановлених у цій справі обставин дійшов висновку, що оскільки позивачем не надано нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, які визначені цією позовною заявою, то й вимоги щодо зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії є передчасними.

При цьому судами попередніх інстанцій наголошено, що оскільки відповідач не має повноважень самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача та проводити будь-які перерахунки пенсії без отримання належних документів від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив службу ОСОБА_1 , підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Також судами першої та апеляційної інстанцій взято до уваги обставини, встановлені судовим рішенням у справі № 200/14269/21, на підставі чого дійшли висновку про правомірність дій відповідача та відмову у задоволенні позовних вимог.

II. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Короткий зміст вимог касаційної скарги

3. Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач в серпні 2024 року направив до Верховного Суду через систему «Електронний суд» касаційну скаргу, у якій просив скасувати вищезазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу.

4. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є оскарження судових рішень, які визначено частиною 3 статті 328 КАС України, з посиланням у касаційній скарзі на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, які стосуються оскарження дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку основного розміру пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема на підставі заяви пенсіонера, матеріалів пенсійної справи та рішень судів, якими були встановлені додаткові види грошового забезпечення.

Крім цього ОСОБА_1 вважає, що для правильного вирішення спору необхідно встановити, з яких видів грошового забезпечення обрахована його пенсія, що, на думку позивача, узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 10 січня 2023 року у справі № 340/507/22, від 23 лютого 2023 року у справі № 280/5244/18, від 17 жовтня 2023 року у справі № 380/6590/22, від 11 червня 2024 року у справі № 520/17087/23.

Скаржник зазначив, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики. Ця справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для особи, яка подає касаційну скаргу, оскільки порушуються його права на пенсійне забезпечення та права групи пенсіонерів, які отримують пенсійні виплати.

Позивач у касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позову, посилаючись на те, що судами під час розгляду справи не враховано, що відповідна довідка про грошове забезпечення містить всю необхідну інформацію стосовно складових грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії, проте відповідачем проігноровано зазначені складові, на підставі яких йому було здійснено основне призначення пенсії та які він отримував при проходженні служби, а саме: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям, включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги та індексації.

Крім цього скаржник звертає увагу на те, що перерахунок раніше призначеної пенсії провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а тому посилання на необхідність надавати оновлені довідки не відповідає нормам чинного законодавства України з огляду на те, що судові рішення, які набрали законної сили, підтверджують встановлення зазначених видів грошового забезпечення.

Ухвалою Верховного Суду від 01 жовтня 2024 року відкрито касаційне провадження у цій справі. Окрім того, вказаною ухвалою запропоновано відповідачу подати відзив на касаційну скаргу позивача та витребувано з Донецького окружного адміністративного суду справу №200/1574/24.

Позиція інших учасників справи

5. У жовтні 2024 року відповідач подав відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому вказує, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законними та обґрунтованими, а вимоги касаційної скарги безпідставними, з огляду на що просить залишити касаційну скаргу позивача без задоволення, а судові рішення без змін.

III. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262- XII.

Відповідачем на ім'я ОСОБА_1 видано довідку № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою (за нормами, чинними на 05 березня 2019 року) - заступник начальника відділу організації викриття злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення перерахунку пенсії» (далі - Постанова № 704).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 07 липня 2021 року № 55 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років із посиланням на відсутність підстав, визначених статтею 63 Закону № 2262- XII.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у справі №200/14269/21 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 55 від 07 липня 2021 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22 про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум.

В подальшому, ГУ ПФУ у Донецькій області в серпні 2022 року на виконання рішення суду по справі № 200/14269/21, здійснило перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2018 року, який був обумовлений відновленням порушеного права на отримання належного розміру пенсії після скасування рішенням суду, яке набрало законної сили, у справі № 826/3858/18, пунктів 1 та 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, на підставі яких з 01 січня 2018 року був здійснений перерахунок пенсії позивача без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Разом з цим, як вбачається із змісту листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 29 серпня 2022 року № 13076-12021/М-15/8-0500/22 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у справі №200/14269/21 виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства, тобто після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати складає 11054,54 грн., доплата до пенсії за період з 01 квітня 2019 року по 31 серпня 2022 року у загальній сумі 55441,89 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області 08 грудня 2023 року листом 24534-23117/М-02/8-0500/23 (з додатком) на адресу позивач було надіслано з електронної пенсійної справи перерахунок пенсії станом на 01 травня 2018 року, згідно якого грошове забезпечення для обчислення пенсії становить: посадовий оклад 6910,00 грн., оклад за військове звання 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 3712,50 грн.

Також, як вбачається з довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року, на підставі якої позивачу було перераховано його пенсію, розмір його посадового окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, (за нормами, чинними на 05 березня 2019 року) - заступник начальника відділу організації розкриття економічних злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області становить 15778,45 грн., з яких: посадовий оклад 6910,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (майор податкової міліції) 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45 відсотків) 3712,50 грн., надбавка за секретність (15 відсотків) 1036,50 грн., премія (39,5 відсотків від посадового окладу) 2729,45 грн.

Зазначена довідка була досліджена судом при розгляді справи № 200/14269/21.

22 січня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області листом 1642-642/М-02/8-0500/24 (з додатком) на адресу позивача було надіслано з електронної пенсійної справи перерахунок пенсії станом на 01 вересня 2022 року, згідно якого відповідачем враховано для обчислення пенсії: посадовий оклад 6910,00 грн., оклад за військове звання 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% 3712,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. 3765,95 грн., секретність - 15%, премія 39,5%

Позивач, вважаючи, що ГУ ПФУ в Донецькій області при здійснені перерахунку пенсії виключило з його грошового забезпечення наступні додаткові види грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби у розмірі 5981,25 грн., суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652,73 грн. та суму індексації в розмірі 6898,97 грн., 30 січня 2024 року через веб-портал звернувся із листом про здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації), а також здійснити виплату заборгованості.

У відповіді на зазначений лист 23 лютого 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що у квітні 2018 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 з 01 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, надісланою до Головного управління державною фіскальною службою України.

Також позивача проінформовано цим листом про те, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, від 14 березня 2022 року № 133/2022 та від 18 квітня 2022 року № 259/2022 в Україні введено воєнний стан. Відповідно до частини другої 2 статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» органи Пенсійного фонду України здійснюють повноваження надані їм Конституцією України, Законом України «Про правовий режим воєнного стану» та іншими законами України. В умовах введеного воєнного стану, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, оголошену евакуацію, а також небезпеку, на яку наражаються спеціалісти Головного управління, на теперішній час доступ до паперової пенсійної справи відсутній.

Позивач, вважаючи, що ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснило належний перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, неправомірно виключило з його грошового забезпечення надбавку за особливості проходження служби у розмірі 5981,25 грн., суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12652,73 грн. та суму індексації в розмірі 6898,97 грн., звернувся з цією позовною заявою до суду.

V. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

7.Частиною першою статті 341 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

8. Перевіряючи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, колегія суддів виходить з такого.

9. Спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу протиправного, на думку позивача, виключення із грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавки за особливості проходження служби, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації) при здійсненні перерахунку його пенсії та, як наслідок, здійснення перерахунку призначеної пенсії у неналежному розмірі.

10. Отже, спірним питанням у цій справі є наявність або відсутність у ОСОБА_1 права на включення до грошового забезпечення, з якого переховується його пенсія, таких видів виплат як: надбавки за особливості проходження служби, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.

11. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог та підтверджуючи правомірність дій ГУ ПФУ в Донецькій області, суди попередніх інстанцій вказували на те, що судовим рішенням у справі №200/14269/21 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року, в якій зазначено складові грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року (з урахуванням виплачених сум), а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за секретність, премія.

12. При цьому судами наголошено, що інших складових грошового забезпечення вказана довідка не містить, а позивачем не надано доказів щодо факту про надходження до ГУ ПФУ в Донецькій області будь-якої іншої оновленої довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які визначені цією позовною заявою, на ім'я ОСОБА_1 від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив службу позивач.

13. Натомість, позивач у касаційній скарзі вважає такі висновки помилковими внаслідок неправильного застосування судами попередніх інстанцій положень статей 43, 63 Закону № 2262- ХІІ, вимог Постанови №704.

14. Також скаржник вказує на те, що судами попередніх інстанцій не досліджено питання застосування зазначених норм права у правовідносинах, які стосуються оскарження дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку основного розміру пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема на підставі заяви пенсіонера, матеріалів пенсійної справи та рішень судів, що набрали законної сили та якими було встановлено наявність інших складових грошового забезпечення.

15. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. За приписами частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

17. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України).

18. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262- XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

19. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

20. Частиною третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

21. Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

22. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком № 45, пунктом 3 якого, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

23. Також колегія суддів враховує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

24. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

25. Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

26. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

27. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами: через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45; за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

28. Верховний Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29. Додатком 2 до Порядку № 45 визначено, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.

30. Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).

31. Цією Постановою № 704 Уряд збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

32. На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

33. Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначених в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

34. Крім цього, Постановою № 103 внесено низку змін до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

35. Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року (постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року судові рішення залишено без змін) у справі № 826/3858/18, визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

36. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

37. Таким чином, в період з 01 січня 2018 року правовідносини з питань перерахунку пенсії військовослужбовцям регулюються Законом №2262-XII, відповідно до якого для перерахунку пенсії мають враховуватись оклади за посадою, оклади за військове звання, процентні надбавки за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, а не Постановою №103, якою з грошового забезпечення для перерахунку пенсій були виключені додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та яка є яка є підзаконним актом.

38. Колегія суддів зазначає, що скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії на підставі довідок уповноважених органів.

39. Наразі чинним є пункт 5 Постанови № 103, за яким перерахунок пенсій відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45.

40. Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою - заступник начальника відділу організації відкриття злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області.

41. Разом з цим, колегія суддів враховує, що на виконання Постанови № 704 наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року № 616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за № 928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (далі - Порядок № 616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.

42. Відповідно до підпунктів 2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку № 616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.

43. Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

44. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується. У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається. Надбавку може бути переглянуте у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.

45. Таким чином, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від асигнувань державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.

46. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року (справа № 522/2738/17) відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) та дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі статті 43 Закону № 2262-ХІІ не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

47. Згідно статті 1 вказаного Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

48. Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

49. Водночас, незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

50. Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

51. Такий висновок викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі № 359/8843/16-а.

52. Слід зазначити, у спірному випадку, у межах цієї справи суди попередніх інстанцій встановили, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року, в якій зазначено складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за секретність, премія.

53. Проте в позовній заяві, апеляційній та касаційній скаргах позивач послідовно стверджує, що ГУ ПФУ в Донецькій області проігноровано інші складові грошового забезпечення, на підставі яких йому було здійснено призначення (обчислення) пенсії та які він отримував при проходженні служби, а саме: надбавка за особливості проходження служби, сума матеріальної допомоги на оздоровлення та сума індексації.

54. При цьому колегії суддів зауважує, що суди першої та апеляційної інстанцій, ухвалюючи рішення по суті позову, не перевірили та не надали правової оцінки підставам, якими обумовлювались видача довідки позивачу з огляду на те, що виникнення права на перерахунок пенсії пов'язується саме із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок відповідно до вимог Закону № 2262-XII.

55. Отже, суди першої та апеляційної інстанцій, вирішуючи вказаний спір:

- не досліджували питання складових грошового забезпечення при нарахуванні (обчисленні) пенсії ОСОБА_1 ; дату призначення пенсії та на яких підставах позивачу здійснювались перерахунки призначеної пенсії;

- належним чином не з'ясували чи мають бути враховані зазначені в позовній заяві складові грошового забезпечення при перерахунку пенсії, зокрема, чи встановлювалась позивачу надбавка за особливості проходження служби, що виплачувалась за відповідною посадою, яку обіймав ОСОБА_1 ;

- залишили поза увагою питання, яке ОСОБА_1 неодноразово порушував у листах-зверненнях до ГУ ПФУ в Донецькій області, стосовно здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням судового рішення у справі №826/3858/18, яким визнано нечинним окремі пункти Постанови №103 та відповідність виданої довідки від 07 грудня 2020 року вказаним змінам.

56. Крім цього варто звернути увагу на те, що звертаючись з цією позовною заявою до суду, ОСОБА_1 заявляє вимоги щодо правомірності дій відповідача щодо виключення із грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації із зобов'язанням вчинити певні дії, враховуючи положення пунктів 1 та 2 постанови Кабінету №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку 45 у взаємозв'язку з вимогами статті 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

57. Водночас, мотиви та висновки судів ґрунтуються лише на нормативному обгрунтуванні видачі довідки №93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року, яка стала підставою для перерахунку пенсії позивача.

58. Проте аргументи та доводи, якими ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги, суди першої та апеляційної інстанції залишили поза увагою, що позбавляє оскаржувані судові рішення ознак обгрунтованості та законності.

59. При цьому, Верховний Суд зазначає, що за змістом частин другої та четвертої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

60. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

61. Підсумовуючи, колегія суддів зазначає, що суди попередніх інстанцій не вжили усіх визначених законом заходів та не встановив усі фактичні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, у зв'язку з чим дійшли передчасного висновку по суті справи.

62. При цьому Верховний Суд зазначає, що діє в межах повноважень визначених статтею 341 КАС України, частиною другою якої встановлено, що суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

63. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд.

64. Згідно з частиною другою статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо, зокрема суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу.

65. У частині четвертій статті 353 КАС України передбачено, що справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду, або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.

66. Частина 5 статті 353 КАС України встановлює, що висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

67. Оскільки суд першої інстанції не вжив усіх передбачених законом заходів та не встановив усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення цієї справи, справа направляється на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

68. Під час нового розгляду справи суду першої інстанції необхідно урахувати висновки, викладені у цій постанові.

69. Оскільки Верховний Суд направляє справу на новий розгляд до суду першої інстанції, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 242, 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 КАС України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2024 року у справі № 200/1574/24 - скасувати.

Справу № 200/1574/24 направити на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

Суддя-доповідач В.М. Бевзенко

Судді: Н.В. Коваленко

С.М. Чиркін