Справа № 561/976/25
29 липня 2025 року с-ще Зарічне
Зарічненський районний суд Рівненської області в особі судді Світличного Р.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_2 , інспектора прикордонної служби другої категорії - старший майстер другого відділення інженерних робіт прикордонної застави інженерного облаштування, військовий квиток серії НОМЕР_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЧЦП № 050384 від 26 липня 2025 року, солдат за призовом по мобілізації ОСОБА_1 25 липня 2025 року о 16:30 год в умовах особливого періоду на території військового містечка перебував з ознаками алкогольного сп"яніння. Від проведення огляду на місці із застосуванням спеціальних технічних засобів відеозапису, а також у лікувальному закладі ОСОБА_1 відмовився, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У відповідності до ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у цій справі не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 7 ст. 266-1 КУпАП порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 року № 32 затверджено Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду.
За змістом п. 3 вказаного Порядку огляд військовослужбовців проводиться посадовою особою з використанням спеціальних засобів та тестів, а в силу п. 6 також із застосуванням спеціальних технічних засобів відеозапису, які обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а у разі неможливості їх застосування такий огляд проводиться у присутності двох свідків, які не можуть перебувати у відносинах підлеглості з особою, стосовно якої проводиться огляд, або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
В п. 11 Порядку записано, у разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.
Указаним вимогам протокол про адміністративне правопорушення не відповідає, доказів відеозапису чи присутності двох свідків до протоколу про адміністративне правопорушення не додано.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 10 ст. 266-1 КУпАП).
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу адміністративного впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь.
Оскільки огляд ОСОБА_1 не проводився, що є порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП, такий огляд вважається недійсним, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, інших доказів вини ОСОБА_1 суду не надано, відтак суд вважає, що провадження по даній справі слід закрити.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 КУпАП
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Копію постанови надіслати ОСОБА_1 .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Рівненської області через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Суддя: Р.В. Світличний