Постанова від 28.07.2025 по справі 380/14443/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/14443/24 пров. № А/857/26613/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі :

головуючого судді : Кухтея Р.В.,

суддів : Носа С.П., Шевчук С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року (ухвалене головуючою-суддею Чаплик І.Д. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Львові) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2024 року ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ, пенсійний орган, відповідач), в якому просила визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо непроведення перерахунку їй пенсії, з урахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.02.2020, з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №267 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 30.01.2020, з 01.02.2021 з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №263 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2021, з 01.02.2022 з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №264 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2022, з 01.02.2023 з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №265 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2023 та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії, з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.02.2020, з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №267 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 30.01.2020, з 01.02.2021 з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №263 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2021, з 01.02.2022 з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №264 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2022, з 01.02.2023 з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №265 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2023.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 позовні вимоги були задоволені частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01.01.2021 пенсії на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №267 від 03.04.2024 та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №267 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2020 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії з урахуванням раніше виплачених сум, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01.02.2021 пенсії на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №263 від 03.04.2024 та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №263 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2021 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії з урахуванням раніше виплачених сум, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01.02.2022 пенсії на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №264 від 03.04.2024 та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №264 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2022 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії з урахуванням раніше виплачених сум, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01.02.2023 пенсії на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №265 від 03.04.2024 та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №265 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2023 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій через порушення норм матеріального та процесуального права просить його скасувати та прийняти постанову, якою відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що згідно постанови КМУ №704 (в редакції постанови КМУ №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018.

У відзиві на апеляційну скаргу позивачка просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Згідно п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що позивачка з 01.01.2021 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

На запит позивачки 4 територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України виготовлено довідки про розмір її грошового забезпечення №267 від 03.04.2024 станом на 30.01.2020 для перерахунку пенсії з 01.02.2020, №263 від 03.04.2024 станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії з 01.02.2021, №264 від 03.04.2024 станом на 01.01.2022 для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та №265 від 03.04.2024 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02..2023 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з оновленою довідкою №267 від 03.04.2024 грошове забезпечення позивачки, яке підлягає врахуванню для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020, за посадою, відповідною (аналогічною) її останній штатній посаді - старший технік, складається із:

-посадового окладу в розмірі 3890 грн;

-окладу за військовим званням «майстер-сержант» в розмірі 1220 грн;

-надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2555 грн;

-надбавки за особливості проходження служби (5%) в розмірі 383,25 грн;

-надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) в розмірі 389 грн;

-надбавки за кваліфікацію (3%) в розмірі 116,70 грн;

-премія (160%) в розмірі 6224 грн.

Сумарне грошове забезпечення, розмір якого підлягає врахуванню при перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою, складає 14 777,95 грн.

Згідно з оновленою довідкою №263 від 03.04.2024 грошове забезпечення позивача, яке підлягає врахуванню для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді - старший технік, складається із:

-посадового окладу в розмірі 4200 грн;

-окладу за військовим званням «майстер-сержант» в розмірі 1320 грн;

-надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2760 грн;

-надбавки за особливості проходження служби (15%) в розмірі 1242 грн;

-надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) в розмірі 420 грн;

-надбавки за кваліфікацію (3%) в розмірі 126 грн;

-премія (220%) в розмірі 9240 грн.

Сумарне грошове забезпечення, розмір якого підлягає врахуванню при перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою, складає 19 308,00 грн.

Згідно з оновленою довідкою №264 від 03.04.2024 грошове забезпечення позивача, яке підлягає врахуванню для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді - старший технік, складається із:

-посадового окладу в розмірі 4590 грн;

-окладу за військовим званням «майстер-сержант» в розмірі 1440 грн;

-надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 3015 грн;

-надбавки за особливості проходження служби (15%) в розмірі 1356,75 грн;

-надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) в розмірі 459 грн;

-надбавки за кваліфікацію (3%) в розмірі 137,70 грн;

-премія (220%) в розмірі 10 098 грн.

Сумарне грошове забезпечення, розмір якого підлягає врахуванню при перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою, складає 21 096,45 грн.

Згідно з оновленою довідкою №265 від 03.04.2024 грошове забезпечення позивача, яке підлягає врахуванню для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді - старший технік, складається із:

-посадового окладу в розмірі 4970 грн;

-окладу за військовим званням «майстер-сержант» в розмірі 1560 грн;

-надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 3265 грн;

-надбавки за особливості проходження служби (15%) в розмірі 1469,25 грн;

-надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) в розмірі 497 грн;

-надбавки за кваліфікацію (3%) в розмірі 149,10 грн;

-премія (220%) в розмірі 10 934 грн.

Сумарне грошове забезпечення, розмір якого підлягає врахуванню при перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою, складає 22 844,35 грн.

02.05.2024 позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте, листом №13337-13636/О-52/8-1300/24 від 17.05.2024 відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії згідно з отриманими довідками про розмір грошового забезпечення, оскільки Урядом не приймалось рішення про здійснення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що право позивачки на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення відповідної довідки про розмір грошового забезпечення. Зазначив, що пенсія позивачки на підставі довідок, у яких визначено грошове забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, має бути проведена з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно. Водночас, як встановлено судом, пенсія за вислугу років позивачу призначена з 01.01.2021. Відтак, суд дійшов висновку, оскільки у період з 01.02.2020 по 31.12.2020 позивачка проходила військову службу, не перебувала на обліку в органах Пенсійного фонду України та не отримувала пенсію, тому позовні вимоги в частині перерахунку пенсії згідно з довідкою 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №267 від 03.04.2024 про розмір грошового забезпечення підлягають задоволенню лише за період з 01.01.2021, а в іншій частині є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права, а також при повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржується, а тому суд апеляційної інстанції не надає правової оцінки спірним правовідносинам у цій частині та не вбачає підстав для застосування положень частини другої цієї статті.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 1 статті 9 Закону №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина 18 статті 43 Закону №2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.

Відповідно до п. 1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 Порядку №45 (у редакції зі змінами, внесеними Постановою №103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Постановою КМ України №103 від 21.02.2018 прийнято рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Отже, вказаними нормативно-правовими актами з 24.02.2018 (дата набрання чинності Постанови №103 та внесених нею змін) обмежено складові грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія військовослужбовців.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, які повинен вчинити орган Пенсійний фонду України у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Тобто, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, діяв Порядок №45, згідно з пунктом 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особу було звільнено із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює відповідний Порядок, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.

Відповідно до пункту 24 наведеного Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

При цьому, позивачка, отримавши нові довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії, звернулася до відповідача із відповідною заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідних довідках.

Таким чином, у відповідача у зв'язку з отриманням зазначених довідок виник обов'язок перерахувати пенсію позивачки з 01.01.2021; з 01.01.2022; з 01.01.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови у здійсненні обчислення і перерахунку пенсії позивачу на підставі оновлених довідок.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо частково задоволення даного позову.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України “Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерела права.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, судом апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив ЄСПЛ у справі “Проніна проти України» (рішення від 18.07.2006).

Зокрема, у пункті 23 рішення ЄСПЛ зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень

Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обгрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи, що і зроблено апеляційним судом переглядаючи рішення суду першої інстанції, аналізуючи відповідні доводи скаржника.

Так, у рішенні від 10.02.2010 у справі “Серявін та інші проти України» ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 09.12.1994). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) від 01.07.2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі “Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland) від 27.09.2001).

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене відповідно до норм матеріального та процесуального права, а висновки суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому судове рішення, постановлене за результатами апеляційного перегляду в касаційному порядку оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст.12, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року по справі №380/14443/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. В. Кухтей

судді С. П. Нос

С. М. Шевчук