Дата документу 28.07.2025Справа № 554/9378/25
Провадження № 1-кс/554/8956/2025
28 липня 2025 року м. Полтава
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання старшого слідчого слідчого відділення ВП № 2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42025172060000042 від 04.06.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України,
Слідча звернулася до суду із вищезазначеним клопотанням, в обґрунтування якого зазначила, що в провадженні СВ ВП № 2 ГУНП в Полтавській області перебувають матеріали кримінального провадження № 42025172060000042 від 04.06.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України, процесуальне керівництво у якому здійснюється Полтавською окружною прокуратурою.
В ході досудового розслідування встановлено, що невстановлена особа у 2019 році використала державний акт на право власності на земельні ділянки, який містить недостовірні дані, з метою незаконного заволодіння земельними ділянками, що розташовані поблизу с. Валок, Полтавського району, з кадастровими номерами 5324080300:00:019:0023, 5324080300:00:016:0023, загальною площею 7,9 га, вартістю 234 074 гривні.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №721-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області» утворено ІНФОРМАЦІЯ_1 до якої увійшли, серед інших, і ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Під час паювання земель ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Полтавського району ОСОБА_5 отримав у приватну власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,9 га, що засвідчує державний акт ДА IV-ПЛ № 005571, який зареєстровано у книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 189 від 06.05.2001. В подальшому, 05.11.2003 проведено реєстрацію договору оренди земельної ділянки із ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », про що здійснено запис в книзі реєстрації договорів оренди земельних часток за № 487. У 2005 році ОСОБА_5 помер, правонаступників у нього не було, спадкова справа не відкривалася. У зв'язку з цим вищевказані земельні ділянки повинні бути визнаними відумерлою спадщиною та перейти у власність територіальної громади.
Водночас, 13.11.2019 ОСОБА_6 звернувся до ФОП ОСОБА_7 із письмовими заявами про розроблення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого с/г виробництва площею 4,5861 га та площею 3,3075 га, до яких серед іншого додано копію державного акту на право приватної власності на землю ДА IV-ПЛ №005571, який зареєстровано у книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 189 від 06.05.2001 на ім'я ОСОБА_6 .
Однак встановлено, що громадянина ОСОБА_6 у списках на розпаювання по ІНФОРМАЦІЯ_4 не було. Державний акт на прізвище ОСОБА_6 у ІНФОРМАЦІЯ_4 не видавався, а державний акт на право приватної власності на землю ДА IV-ПЛ №005571 від 06.05.2001 було видано ІНФОРМАЦІЯ_5 на ім'я ОСОБА_5 , який помер та не мав спадкоємців.
На підставі виготовленої технічної документації земельні ділянки було зареєстровано у ІНФОРМАЦІЯ_6 , та присвоєно кадастрові номери 5324080300:00:019:0023 (площею 3,3075 га) та 5324080300:00:016:0023 (площею 4,5861 га).
В подальшому, 02.12.2019 між орендодавцем ОСОБА_6 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в особі генерального директора ОСОБА_8 укладено договір оренди земельної ділянки 5324080300:00:019:0023 (площею 3,3075 га) та договір оренди земельної ділянки 5324080300:00:016:0023 (площею 4,5861 га), до яких долучено зокрема акт на право приватної власності на землю №189 від 06.05.2001 на ім'я ОСОБА_6 .
На підставі вказаних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в особі генерального директора ОСОБА_8 звернулося до державного реєстратора прав на нерухоме майно ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_9 із заявами від 12.12.2019 за реєстраційним номером 37477570 щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки 5324080300:00:019:0023 (площею 3,3075 га) та за реєстраційним номером 37477054 щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки 5324080300:00:016:0023 (площею 4,5861 га), до яких додано договори оренди земельних ділянок та акт на право приватної власності на землю № 189 від 06.05.2001 на ім'я ОСОБА_6 .
Одночасно з реєстрацією права оренди земельної ділянки за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » державний реєстратор прав на нерухоме майно ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_9 здійснив реєстрацію права власності на земельну ділянку 5324080300:00:019:0023 площею 3,3075 га (Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 50270667 від 17.12.2019) та реєстрацію права власності на земельну ділянку 5324080300:00:016:0023 площею 4,5861 га (Рішення № 50270424 від 17.12.2019) за ОСОБА_6 .
Окрім цього, на державному акті на право власності на земельну ділянку, який долучено до Реєстру речових прав на нерухоме майно, у верхньому лівому куті мається напис «487». Відповідно до показань свідка ОСОБА_10 , восени 2019 року вона надала копію державного акту ДА IV-ПЛ № 005571 на ім'я ОСОБА_5 працівнику ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - ОСОБА_11 , на прохання останньої. Вказане свідчить про можливе використання наданої копії при підробці державного акту для зміни відомостей про власника, при збереженні первинного змісту державного акту.
26.06.2025 до матеріалів кримінального провадження № 42025172060000042 від 04.06.2025, в порядку ст. 93 КПК України долучено матеріали закритого кримінального провадження за № 42020171010000053 внесеного 21.02.2020 за ч. 1 ст. 366 КК України, що перебували у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , щодо можливого факту службової підробки державних актів про право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5324080300:00:019:0023 та 5324080300:00:0016:0023.
Відповідно до наданих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » відомостей, 26.12.2019 на рахунок ОСОБА_6 ( НОМЕР_1 в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ») перераховано грошові кошти в сумі 79049,51 гривень в рахунок оплати за оренду земельних ділянок, відповідно до договорів оренди від 02.12.2019.
Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком. У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв за умови оплати послуг за державну реєстрацію прав у повному обсязі та встановлення особи заявника, а також у разі, коли заява подається щодо земельної ділянки, - за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про таку земельну ділянку. За бажанням заявника сплата адміністративного збору за державну реєстрацію прав може проводитися шляхом ініціювання державним реєстратором, у тому числі із застосуванням засобів ведення Державного реєстру прав, відповідної оплати з використанням програмних засобів Порталу Дія з формуванням платіжного документа. У разі коли суб'єкт речового права, обтяження звільнений від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав, заявник пред'являє документ, що підтверджує право на таке звільнення, з якого державним реєстратором виготовляється копія, що додається до відповідної заяви.
Згідно ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 04.02.2019 встановлено, що державний реєстратор, який не перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, та провів державну реєстрацію прав, забезпечує передачу реєстраційної справи у паперовій формі або документів, що були видані, оформлені або отримані ним під час проведення такої реєстрації, до відповідного суб'єкта державної реєстрації прав, який забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі відповідно до цієї статті.
Відповідно до розділу № 8 наказу Міністерства юстиції України №3267/5 від 18.11.2016 «Про затвердження Порядку формування та зберігання реєстраційних справ» встановлено, що доступ до документів реєстраційної справи відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та статті 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ. Доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, шляхом друку таких документів за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру з проставлянням власного підпису та печатки (за наявності) на кожній сторінці документа. У разі коли доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка не є державним реєстратором, на документах, роздрукованих за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру, проставляється печатка суб'єкта (за наявності), що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Згідно п.1 ч.1 ст.9 Закону України «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.
У відповідності до Указу Президента України № 68/2022 від 24.02.2022 «Про утворення військових адміністрацій», на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, утворено ІНФОРМАЦІЯ_11 . Утворено на базі існуючих районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації. У зв'язку з утворенням районних військових адміністрацій відповідні районні державні адміністрації та голови таких адміністрацій набувають статусу відповідних районних військових адміністрацій та начальників таких військових адміністрацій.
Отже, зазначені вище реєстраційні справи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), адреса АДРЕСА_1 .
З огляду на викладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб, враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається достатньо підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та мають бути використані у розкритті даного кримінального правопорушення та як доказ під час досудового розслідування і в суді, в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до зазначених вище реєстраційних справ у паперовому вигляді, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), адреса АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення в оригіналах, оскільки вони мають важливе значення для досудового розслідування та можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.
Реєстраційні справи та документи з яких вони складаються, мають ознаки речових доказів, оскільки в них збережені відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Вказані документи необхідні з метою проведення по ним судових експертиз, зокрема почеркознавчих.
Документи реєстраційних справ з реєстрації права власності, права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), припинення права оренди землі, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема встановлення особи, яка вчинила дане кримінальне правопорушення. Встановивши особу, яка звернулася із заявами про реєстрацію прав, можливо встановити особу, яка і вчинила кримінальне правопорушення. Документи, з яких складаються реєстраційні справи, мають ознаки речових доказів по кримінальному провадженню, по ним необхідно провести судові почеркознавчі експертизи, для проведення яких надаються оригінали документів. Іншими способами, без вилучення оригіналів документів, довести зазначені вище обставини неможливо.
В судове засідання слідча ОСОБА_3 не з'явилася, направила до суду заяву, в якій розгляд клопотання просила проводити без її участі, клопотання підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_12 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не подав. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання (ч.4 ст.163 КПК України).
Зважаючи на неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть у ньому участь, на підставі положень ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження (п.5 ч.2 ст.131 КПК України).
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) .
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч.5 ст.163 КПК України).
Згідно з ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Частиною 7 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом ВП № 2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025172060000042 від 04.06.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України.
Проаналізувавши зміст клопотання й доданих до нього матеріалів, в тому числі зміст витягу з ЄРДР, врахувавши обставини, які розслідуються в межах зазначеного кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що слідчою доведено, що запитувані нею реєстраційні справи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 , відомості, що в них містяться, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами допоможуть встановити важливі обставини кримінального провадження, можуть мати суттєве значення для здійснення його подальшого розслідування і можуть бути використані як докази, а іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів (інформації), неможливо. Вилучення названих реєстраційних справ необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, а саме для проведення судових експертиз, зокрема почеркознавчих.
На підставі викладеного, з огляду на те, що отримання зазначеної інформації має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 42025172060000042 від 04.06.2025 року, з метою розкриття кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України, забезпечення швидкого, повного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, клопотання слід задовольнити та надати тимчасовий доступ до вказаних у ньому реєстраційних справ з можливістю їх вилучення.
Керуючись ст.ст.132, 159-166, 372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчої - задовольнити.
Надати слідчим, які у даному кримінальному провадженні входять у склад групи слідчих СВ ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , та прокурорам Полтавської окружної прокуратури Полтавської області: ОСОБА_21 , ОСОБА_4 , ОСОБА_22 , які входять у групу прокурорів, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх вилучення в оригіналах, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), адреса: АДРЕСА_1 , телефон НОМЕР_3 , а саме:
- Оригіналу реєстраційної справи у паперовому вигляді із заявами від 12.12.2019 за реєстраційним номером 37477570 щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки 5324080300:00:019:0023 (площею 3,3075 га);
- Оригіналу реєстраційної справи у паперовому вигляді із заявами від 12.12.2019 за реєстраційним номером 37477054 щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки 5324080300:00:016:0023 (площею 4,5861 га);
- Оригіналу реєстраційної справи у паперовому вигляді про реєстрацію права власності на земельну ділянку 5324080300:00:019:0023 площею 3,3075 га (Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 50270667 від 17.12.2019);
- Оригіналу реєстраційної справи у паперовому вигляді про реєстрацію права власності на земельну ділянку 5324080300:00:016:0023 площею 4,5861 га (Рішення № 50270424 від 17.12.2019).
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення, тобто до 28 вересня 2025 року.
В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз'яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1