Рішення від 10.06.2025 по справі 295/14522/24

Справа №295/14522/24

Категорія 62

2/295/32/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі:

головуючої - судді Семенцової Л.М.,

за участі секретарів - Кирийчук А.Г., Шевчук А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , третя особа - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир, про визнання рішення житлової комісії незаконним та поновлення на квартирному обліку, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2024 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що він перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 у загальній черзі за № 11 від 24.12.1993 та з 31.01.2007 у позачерговій черзі. 08.12.2006 його було звільнено з військової служби із залишенням на квартирному обліку наказом командира в/ч НОМЕР_2 № 172. Житлова комісія військової частини НОМЕР_1 своїм рішенням від 17.08.2021 № 7 вирішила виключити з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 його - старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 складом сім'ї чотири особи відповідно до п. 1 ст. 40 Житлового кодексу Української РСР. Вважає, що при знятті з обліку житлова комісія неправильно застосувала чинне на той час житлове законодавство України, порушила норми матеріального та процесуального права, вийшла за межі наданих їй обов'язків та завдань, не врахувала всі обставини, які стали причиною для попередньої постановки його та його сім'ї на житловий облік, не з'ясувала причини їхнього перебування на житловому обліку та не дослідила всі необхідні документи для прийняття рішення.

Як зазначено в позовній заяві, відповідно до ст. 47 ЖК України норма жилої площі в встановлена в розмірі 13,65 кв. м на одну особу. Він із сім'єю до знищення будинку російською федерацією проживав у двокімнатній квартирі Міністерства оборони України жилою площею 17,10 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , де також проживали його дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 з дружиною ОСОБА_5 , тобто 5 осіб на 17,10 кв. м, що складає по 3,42 кв. м на особу. Крім того, житловою комісією без фактичної перевірки житлових умов у своєму рішенні від 17.08.2021 № 7 було зазначено, що за ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 рахується (приватизація) 3/4 частки двокімнатної квартири житловою площею 29,40 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 , що становить 22,05 кв. м на вказаних трьох осіб. Однак якби житловою комісією було перевірено житлові умови за цією адресою, то було б встановлено, що в ній у м. Олевськ, тобто в іншому гарнізоні, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не проживають, а там проживають, крім власниці 1/4 частки квартири ОСОБА_6 , її чоловік ОСОБА_7 . Житлова комісія військової частини НОМЕР_1 ці обставини не з'ясувала, а також 17.08.2021 провела своє засідання без його участі. Навіть якщо не враховувати, що квартира в м. Олевськ знаходиться за межами Житомирського гарнізону і їхнього фактичного місця проживання, а прорахувати жилу площу, яка загалом припадає на всіх осіб, які проживали на дату прийняття комісією свого рішення в обох квартирах, то вона буде становити: (17,10 кв. м + 22,05 кв. м) / 7 осіб = 5,59 кв. м на особу. А отже, житлова комісія до прийняття остаточного рішення не виконала свій обов'язок, передбачений п. 5 розділу II (Організація роботи житлових комісій військових частин) Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за № 1020/32472, який визначає, що основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) є, крім іншого, перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей.

Тому позивач просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , прийняте 17.08.2021, та наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 1054 від 27.08.2021 про виключення з квартирного обліку при військовій частині ОСОБА_1 разом із сім'єю; 2) зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 та членів його сім'ї на квартирному обліку громадян у військовій частині НОМЕР_1 у загальній черзі з 24.12.1993 та в позачерговій черзі з 31.01.2007; 3) стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира Семенцової Л.М. від 22.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Представником відповідача до суду направлено відзив на позовну заяву з викладеними у ньому запереченнями проти задоволення позову з посиланням на те, зокрема, що позивач та його родина поліпшили свої житлові умови шляхом: - під час проходження служби ОСОБА_1 отримав від Міністерства Оборони України двокімнатну квартиру житловою площею 17,10 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , що становить 3,42 кв. м на особу; - родиною позивача на ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було приватизовано в рівних частинах двокімнатну квартиру загальною площею 48,90 кв. м, житловою площею 29,40 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 , що становить 22,05 кв. м на вказаних трьох осіб, а в загальному становить 39,15 кв. м. Якщо розділити загальну площу 39,15 кв. м на 4 осіб із застосуванням рівня середньої забезпеченості житловою площею в м. Житомирі, який складає 7,5 кв. м на одного члена сім'ї при наданні громадянам житлової площі, то на одного члена родини позивача припадає 9,79 кв. м, що є більше за рівень середнього забезпечення житловою площею в м. Житомирі. Тому просить відмовити в задоволенні позову.

У судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, обґрунтовуючи свої вимоги викладеними в ньому обставинами.

Представник відповідача у судовому засіданні в режимі відеоконференції заперечував проти задоволення позову.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки до суду не повідомив.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до наступного висновку.­

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у складі Збройних Сил України та перебував на квартирному обліку у в/ч НОМЕР_1 у загальній черзі за № 11 від 24.12.1993 та з 31.01.2007 у позачерговій черзі складом сім'ї чотири особи (він, дружина 1966 р.н., син 1994 р.н., син 2006 р.н.).

Як убачається з відмітки в паспорті позивача, його було зареєстровано в АДРЕСА_1 з 13.03.1998.

Позивач та члени його сім'ї проживали в двокімнатній квартирі Міністерства оборони України жилою площею 17,10 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , але згідно акту № 1 візуального обстеження об'єкту (житлового будинку) від 02.05.2022 зазначений будинок було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації.

Наказом командира в/ч НОМЕР_2 № 172 (по стройовій частині) від 08.12.2006 позивача було звільнено з військової служби в запас за п. 63 п. п. «г» (у зв'язку із скороченням штатів) та реформуванням Збройних Сил України із залишенням на квартирному обліку для позачергового одержання житла за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України. У наказі також зазначено, що календарна вислуга років ОСОБА_1 складає понад 17 років.

Рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 17.08.2021 № 7 виключено з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 складом сім'ї чотири особи відповідно до п. 1 ст. 40 Житлового кодексу Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 27.08.2021 № 1054 затверджено рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , викладене в протоколі № 7 від 17.08.2021, а саме «1.5. Виключити з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 складом сім'ї чотири особи відповідно до п. 1 ст. 40 Житлового кодексу Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення».

За положеннями статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 12 цього Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Згідно з ч. 9 ст. 12 вказаного Закону військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.

Військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до 1 січня 2005 року (набрання чинності Законом України від 24 червня 2004 року № 1865-1V «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку - без врахування вислуги на військовій службі (п. 1.4 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 року № 737).

На виконання приписів ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей (п. 1 Порядку).

Згідно з п. п. 2, 3 даного Порядку військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Пунктом 29 Порядку передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Порядок передбачає також і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством (пункт 30 Порядку).

Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду.

Згідно п. 9 Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України № 20 від 03.02.1995, військовослужбовці визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов на загальних підставах відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 40 ЖК України та п. 26 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» (надалі - Правила) громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

Зі змісту цієї норми закону випливає, що оскільки прийняття на квартирний облік переслідує мету забезпечення громадян реалізацію права на отримання в установленому порядку жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду, положення абзацу 1 пункту 26 Правил спрямовані проти безпідставного позбавлення громадян цього права, передбачають перебування їх на квартирному обліку до того, поки вони не реалізують його, тобто до отримання жилого приміщення.

Із аналізу досліджених судом доказів встановлено, що позивача, календарна вислуга якого складає понад 17 років, було звільнено з військової служби в запас 08.12.2006 за п. 63 п. п. «г» у зв'язку із скороченням штатів та реформуванням Збройних Сил України із залишенням на квартирному обліку для позачергового одержання житла за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України.

Рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 17.08.2021 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 1054 від 27.08.2021 про виключення з квартирного обліку при військовій частині ОСОБА_1 разом із сім'єю не ґрунтуються на законі з огляду на те, що приватизація членами сім'ї ОСОБА_1 3/4 частки двокімнатної квартири житловою площею 29,40 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 на трьох осіб не свідчить про поліпшення житлових умов позивача, який не брав в ній участі. Зазначене не вказує на існування достатніх підстав, визначених пунктом 30 Порядку, за яких відбулося поліпшення житлових умов позивача, внаслідок чого відпала потреба в наданні йому житла.

Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку на засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Аналогічна норма закріплена й в пункті 2.5 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737. Закріплене право військовослужбовця бути присутнім на засіданні житлової комісії кореспондує обов'язок житлової комісії повідомити його про дату, час та місце призначеного засідання.

Стороною відповідача не спростовано твердження позивача в частині того, що засідання житлової комісії 17.08.2021 було проведене за відсутності позивача, чим порушено п. 24 Порядку та п. 2.5 вказаної Інструкції. Крім того, до суду не надано доказів повідомлення позивача про дату, час та місце призначеного засідання, а також про результати цього засідання житлової комісії.

З огляду на викладене суд вважає, що виключення з квартирного обліку позивача разом із сім'єю відповідно до рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 17.08.2021 (протокол № 7) та наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 1054 від 27.08.2021 є безпідставним та незаконним, оскільки обмежує право позивача в реалізації його права на поліпшення житлових умов, в зв'язку з чим суд дійшов до висновку про необхідність судового захисту прав позивача та задоволення позову в повному обсязі.

При вирішення питання щодо розподілу судових витрат між сторонами суд керується ч. 2 ст. 141 ЦПК України та покладає на відповідача судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, що підтверджено документально.

Керуючись ст. ст. 12, 76-81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 17 серпня 2021 року № 7, та наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 1054 від 27 серпня 2021 року у частині виключення з квартирного обліку ОСОБА_1 разом із сім'єю.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (житлову комісію) поновити ОСОБА_1 та членів його сім'ї на квартирному обліку громадян у військовій частині НОМЕР_1 у загальній черзі з 24.12.1993 та в позачерговій черзі з 31.01.2007.

Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 2422,40 грн судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: військова частина НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир (адреса: 10014, м. Житомир, вул. Д. Донцова, 20, код ЄДРПОУ 08492505).

Суддя Л.М. Семенцова