Справа №295/9832/25
1-кс/295/4010/25
про надання тимчасового доступу
24.07.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду міста Житомира ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про надання тимчасового доступу до інформації, подане прокурором Відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в кримінальному провадженні за №42024060000000060, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.10.2024 за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 369-2 КК України,
І Суть клопотання
Прокурор звернулась з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до: сформованих направлень на госпіталізацію та МСЕК/експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі ЕКОПФО), зокрема, за допомогою ЕСОЗ, по пацієнтах: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_20 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_23 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_24 ; ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_25 .; ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ; ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_27 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_28 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_29 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_30 ; ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_31 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_32 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_33 ; ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_34 ; ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_35 ; ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_36 ; ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_37 ; ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_38 ; ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_39 ; ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_48 ; ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_40 ; ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_41 ; ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_42 ; ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_43 ; ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_44 ; ОСОБА_54 , ІНФОРМАЦІЯ_45 ; ОСОБА_55 , ІНФОРМАЦІЯ_46 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ; ОСОБА_56 , ІНФОРМАЦІЯ_47 ; ОСОБА_57 , ІНФОРМАЦІЯ_48 ; ОСОБА_58 , ІНФОРМАЦІЯ_49 ; ОСОБА_59 , ІНФОРМАЦІЯ_50 ; ОСОБА_60 , ІНФОРМАЦІЯ_51 ; ОСОБА_61 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ; ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_52 ; ОСОБА_63 , ІНФОРМАЦІЯ_53 ; ОСОБА_64 , ІНФОРМАЦІЯ_54 ; ОСОБА_65 , ІНФОРМАЦІЯ_55 ; ОСОБА_66 , ІНФОРМАЦІЯ_56 ; ОСОБА_67 , ІНФОРМАЦІЯ_57 ; ОСОБА_68 ; ОСОБА_69 , ІНФОРМАЦІЯ_58 ; ОСОБА_70 , ІНФОРМАЦІЯ_59 ; ОСОБА_71 , ІНФОРМАЦІЯ_60 ; ОСОБА_72 , ІНФОРМАЦІЯ_61 ; ОСОБА_73 , ІНФОРМАЦІЯ_62 ; ОСОБА_74 , ІНФОРМАЦІЯ_63 ; ОСОБА_75 , ІНФОРМАЦІЯ_64 , зазначивши інформацію щодо лікаря, який сформував направлення, дату, тип направлення (стаціонар, МСЕК/ЕКОПФО), медичний заклад, до якого направлено, ідентифікатор направлення в ЕСОЗ; проведення МСЕК/ЕКОПФО особам, анкетні дані яких вказані, зокрема: склад комісій; дата засідання; підстави для встановлення інвалідності; присвоєна група (строкова/безстрокова), надати завірені належним чином копії рішень комісії про встановлення групи інвалідності цим особам та копії медичних документів, на підставі яких встановлені групи інвалідності, зокрема, епікризи, виписки, форми 088/о тощо; обсягів та джерел фінансування послуг, наданих конкретним закладам охорони здоров'я, зокрема: КНП « ІНФОРМАЦІЯ_65 » Житомирської міської ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_66 » Житомирської районної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_67 » Житомирської обласної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_68 » Черняхівської селищної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_69 » Баранівської міської ради; іншим медичним закладам, в яких проходили лікування особи, анкетні дані яких вказані, зазначивши кількість пролікованих випадків (за пакетами) та обсяг сплачених коштів.
Прокурор в клопотанні вказує, що слідчими другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомир) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024060000000060, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.10.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 369-2 КК України.
Згідно з клопотанням фізична особа-підприємець ОСОБА_76 організувала незаконну схему одержання неправомірної вигоди за сприяння в оформленні груп інвалідності особам, які насправді не мали відповідних медичних підстав, вступила в попередню змову з окремими лікарями та службовими особами медичних установ, а саме: КНП « ІНФОРМАЦІЯ_70 » Житомирської міської ради - ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 ; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_71 » Житомирської обласної ради - ОСОБА_80 ;КНП « ІНФОРМАЦІЯ_66 » Житомирської районної ради - ОСОБА_81 ; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_67 » Житомирської обласної ради - ОСОБА_82 ; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_68 » Черняхівської селищної ради - ОСОБА_83 , ОСОБА_84 ; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_69 » Баранівської міської ради - ОСОБА_85 та ін.
Прокурор зауважує, що учасники змови спільно узгоджували ролі та дії, необхідні для реалізації злочинної схеми, що включало безпідставне направлення “пацієнтів» на обстеження до вказаних медичних закладів, формування фіктивних результатів лабораторних та інструментальних досліджень, які створювали видимість наявності тяжких захворювань, оформлення історій хвороб із завідомо неправдивими відомостями, що в подальшому використовувались для подання на МСЕК (експертні комісії), координацію госпіталізацій і створення штучних підстав для призначення групи інвалідності.
Посилається на те, що під час здійснення досудового розслідування встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_76 виступала посередником між особами, які бажали отримати інвалідність, та лікарями, які забезпечували оформлення фіктивної документації, надавали направлення та підробляли результати досліджень. Так, за результатами проведення контролю за вчиненням злочину в цьому кримінальному провадженні задокументовано 4 епізоди отримання ФОП ОСОБА_86 в інтересах ОСОБА_82 , ОСОБА_87 та інших осіб неправомірної вигоди, загальна сума якої становить 88 000,00 гривень.
09.07.2025 ОСОБА_88 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
09.07.2025 ОСОБА_89 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.
Прокурор вказує, що з метою повного та всебічного встановлення та дослідження всіх обставин кримінального провадження виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до інформації, яка міститься в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ), яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є адміністратором електронної системи охорони здоров'я, в якій акумулюється інформація про всі медичні послуги, надані пацієнтам у межах Програми медичних гарантій.
Мотивуючи клопотання прокурор зазначила, що отримана інформація дозволить встановити наявність фіктивних або неправомірно внесених медичних записів, зв'язок між направленнями та госпіталізаціями, що оформлювались за змовою із лікарями, лікарів, які вносили недостовірні відомості, обсяг фінансування з боку НСЗУ медичних послуг, які фактично не надавались, дозволить довести факт службового підроблення та завдання шкоди державним інтересам.
ІІ Процедура та позиція учасників справи
В судове засідання прокурор не з'явилась, в клопотанні просить його розгляд проводити у її відсутність, клопотання підтримала та просила задоволити.
Відповідно ч.ч. 1,2 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті. Якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
З огляду на те, що в клопотанні слідчої відсутнє мотивування наявності реальної загрози зміни або знищення речей чи документів, а відтак такі обставини є недоведеними, слідчий суддя не вбачає підстав для проведення судового засідання без виклику особи, у володінні якої знаходяться такі документи.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, повідомлення про розгляд справи було направлене на офіційну електронну адресу установи, причини неприбуття в судове засідання не повідомив.
Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться документи, без поважних причин або повідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось у зв'язку з неприбуттям в судове засідання осіб, які беруть участь в розгляді клопотання.
ІІІ Кримінально-процесуальне законодавство
Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та вилучити їх.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України.
Згідно з п. п. 1,2,3 ч.5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
ІV. Обставини, встановлені слідчим суддею, їх оцінка та висновки
Дослідивши клопотання та додані до нього копії з матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя дійшла такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, перебуває кримінальне провадження №42024060000000060, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.10.2024 за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 369-2 КК України.
09.07.2025 ОСОБА_88 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
09.07.2025 ОСОБА_89 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.
Обставини, викладені прокурором в клопотанні, підтверджуються долученими до клопотання доказами.
Беручи до уваги встановлені під час розгляду клопотання обставини, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено, що документи та інформація, тимчасовий доступ до яких вона просить надати, перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_72 ", можуть мати значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази для підтвердження обставин кримінального провадження, а відтак слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим, таким, що підлягає задоволенню відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 163, 164 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл старшим слідчим в ОВС, старшим слідчим та слідчим другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_3 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), щодо:
1.1 сформованих направлень на госпіталізацію та МСЕК/експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі ЕКОПФО), зокрема за допомогою ЕСОЗ, по пацієнтах:
1. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
2. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
3. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
4. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
5. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
6. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
7. ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
8. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
9. ОСОБА_12 ;
10. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
11. ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ;
12. ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
13. ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ;
14. ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ;
15. ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ;
16. ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ;
17. ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ;
18. ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ;
19. ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ;
20. ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_20 ;
21. ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ;
22. ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ;
23. ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ;
24. ОСОБА_27 ;
25. ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_23 ;
26. ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_24 ;
27. ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_25 ;
28. ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ;
29. ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_27 ;
30. ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_28 ;
31. ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_29 ;
32. ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_30 ;
33. ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_31 ;
34. ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_32 ;
35. ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_33 ;
36. ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_34 ;
37. ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
38. ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_35 ;
39. ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_36 ;
40. ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_37 ;
41. ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_38 ;
42. ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_39 ;
43. ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .;
44. ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
45. ОСОБА_48 ;
46. ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_40 ;
47. ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_41 ;
48. ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_42 ;
49. ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_43 ;
50. ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_44 ;
51. ОСОБА_54 , ІНФОРМАЦІЯ_45 ;
52. ОСОБА_55 , ІНФОРМАЦІЯ_46 ;
53. ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ;
54. ОСОБА_56 , ІНФОРМАЦІЯ_47 ;
55. ОСОБА_57 , ІНФОРМАЦІЯ_48 ;
56. ОСОБА_58 , ІНФОРМАЦІЯ_49 ;
57. ОСОБА_59 , ІНФОРМАЦІЯ_50 ;
58. ОСОБА_60 , ІНФОРМАЦІЯ_51 ;
59. ОСОБА_61 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ;
60. ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_52 ;
61. ОСОБА_63 , ІНФОРМАЦІЯ_53 ;
62. ОСОБА_64 , ІНФОРМАЦІЯ_54 ;
63. ОСОБА_65 , ІНФОРМАЦІЯ_55 ;
64. ОСОБА_66 , ІНФОРМАЦІЯ_56 ;
65. ОСОБА_67 , ІНФОРМАЦІЯ_57 ;
66. ОСОБА_68 ;
67. ОСОБА_69 , ІНФОРМАЦІЯ_58 ;
68. ОСОБА_70 , ІНФОРМАЦІЯ_59 ;
69. ОСОБА_71 , ІНФОРМАЦІЯ_60 ;
70. ОСОБА_72 , ІНФОРМАЦІЯ_61 ;
71. ОСОБА_73 , ІНФОРМАЦІЯ_62 ;
72. ОСОБА_74 , ІНФОРМАЦІЯ_63 ;
73. ОСОБА_75 , ІНФОРМАЦІЯ_64
із зазначенням інформації щодо лікаря, який сформував направлення, дату, тип направлення (стаціонар, МСЕК/ЕКОПФО), медичний заклад, до якого направлено, ідентифікатор направлення в ЕСОЗ.
1.2. Проведення МСЕК/ЕКОПФО особам, анкетні дані яких вказані у пункті 1.1, зокрема: склад комісій; дата засідання; підстави для встановлення інвалідності; присвоєна група (строкова/безстрокова), з наданням завірених належним чином копії рішень комісії про встановлення групи інвалідності таким особам та копії медичних документів, на підставі яких встановлені групи інвалідності, зокрема епікризи, виписки, форми 088/о тощо.
1.3. Обсягів та джерел фінансування послуг, наданих конкретним закладам охорони здоров'я, зокрема: КНП « ІНФОРМАЦІЯ_65 » Житомирської міської ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_66 » Житомирської районної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_67 » Житомирської обласної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_68 » Черняхівської селищної ради; КНП « ІНФОРМАЦІЯ_69 » Баранівської міської ради; іншим медичним закладам, в яких проходили лікування особи, анкетні дані яких вказані у пункті 1.1, зазначити кількість пролікованих випадків (за пакетами) та обсяг сплачених коштів.
Встановити строк дії ухвали до 23.09.2025.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1