29 липня 2025 року м. Рівне №460/9903/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Рівненській області
доКомунального підприємства " Клесівводоканал" Клесівської селищної ради
про стягнення коштів, -
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулось до суду з позовом до Комунального підприємства "Клесівводоканал" Клесівської селищної ради про стягнення коштів з відповідача, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на загальну суму податкового боргу 829960,48 грн.
Згідно з позовною заявою, вимоги ґрунтуються на тому, що у відповідача існує заборгованість в розмірі 829960,48грн, у т.ч. по земельному податку з юридичних осіб в сумі 167373,16 грн.; по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 373212,09 грн.; надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 142374,87 грн.,; надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини в сумі 23532,43 грн.; надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в сумі 14305,87 грн.; по податку на додану вартість в сумі 109162,06 грн.
Ухвалою суду від 10.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що за Комунальним підприємством " Клесівводоканал" Клесівської селищної ради рахується податковий борг 829960,48грн, а саме:
- по земельному податку з юридичних осіб в сумі 167373,16 грн.; виник згідно: податкової декларації з плати за землю №9027629179 від 17.02.2023 року, податкової декларації з плати за землю №9010141679 від 26.01.2024 року, податкової декларації з плати за землю №9040944995 від 24.04.2025 року, податкової декларації з плати за землю №9052666376 від 05.03.2025 року;
- по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 373212,09 грн.; виник згідно: податкової декларації з рентної плати № 9381396078 від 07.02.2024 року податкової декларації з рентної плати №9105686900 від 25.04.2024 року, податкової декларації з рентної плати №9200441299 від 18.07.2024 року, податкової декларації з рентної плати №9308705978 від 17.10.2024 року, податкової декларації з рентної плати №9422804561 від 03.02.2025 року, податкової декларації з рентної плати №9109516911 від 23.04.2025 року.
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 142374,87 грн.; виник згідно: розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9091783005 від 26.04.2023 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9182021720 від 24.07.2023 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9182022319 від 24.07.2023 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9278350767 від 20.10.2023 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9278350833 від 20.10.2023 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9379459068 від 31.01.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9379459091 від 31.01.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9104036248 від 24.04.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9104036258 від 24.04.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9200450768 від 18.07.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9200450797 від 18.07.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9308706380 від 17.10.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9308706413 від 17.10.2024 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9422804955 від 03.02.2025 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9422804969 від 03.02.2025 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9109527395 від 23.04.2025 року, розрахунку за скиди податкової декларації екологічного податку №9109527465 від 23.04.2025 року.
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини в сумі 23532,43 грн.; виник згідно: розрахунку за розміщення відходів податкової декларації екологічного податку №9104036285 від 24.04.2024 року, розрахунку за розміщення відходів податкової декларації екологічного податку №9200450808 від 18.07.2024 року, розрахунку за розміщення відходів податкової декларації екологічного податку №9308706419 від 17.10.2024 року, розрахунку за розміщення відходів податкової декларації екологічного податку №9422804964 від 03.02.2025 року, розрахунку за розміщення відходів податкової декларації екологічного податку № 9109527487 від 23.04.2025 року.
- надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в сумі 14305,87 грн.; виник згідно: розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9105686919, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9200441236, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9200441311, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9308705971, розрахунок з рентної плати за спец. використання води № 9308706018, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9422804550, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9422804601, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9109516906, розрахунку з рентної плати за спец. використання води №9109516918.
- по податку на додану вартість в сумі 109162,06 грн. виник згідно податкової декларації №9036367318,- уточнюючого розрахунку з ПДВ №9053058124, уточнюючого розрахунку з ПДВ № 9063225563, уточнюючого розрахунку з ПДВ №9063228737, податкової декларації №9071987658, податкової декларації № 9106251171.
Відповідно до підпункту16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За визначенням, наведеним у підпункті14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, пеня це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В силу ж вимог підпункту 14.1.39. цієї ж статті, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня вважаються грошовим зобов'язання платника податків.
А за правилами підпункту 14.1.175. цієї ж статті, непогашена пеня, нарахована платнику податків у порядку, визначеному цим Кодексом вважається податковим боргом.
За вимогами підпункту129.1.1. пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом
А за вимогами підпункту 129.1.2. цієї ж статті, при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження нарахування пені здійснюється на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до положень пункту 129.3. цієї ж статті, нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті), зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Нарахування пені, передбаченої підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, закінчується в день настання строку погашення грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами перевірки. Така пеня нараховується в день закінчення її нарахування за весь період заниження податкового зобов'язання, починаючи з дня, визначеного підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, по день закінчення. (підпункт 129.3.4-1.).
За правилами пункту129.4 статті 129 Податкового кодексу України, на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Згідно інтегрованої картки платника податків заборгованість відповідача окрім донарахованих штрафних санкцій за невчасну сплату податкового зобов'язання, складається ще з нарахованої пені на борг минулих років.
Відповідно, грошові зобов'язання зі сплати штрафних санкцій, визначені вказаним рішенням, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
Відповідно до пункту59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що податковим органом 07.03.2017 сформовано і направлено на адресу відповідача податкову вимогу форми "Ю" за №690-17.
За даними ЄДРСР вказана податкова вимога платником податків в судовому порядку не оскаржувалась.
Оскільки, після виставлення такої вимоги сума податкового боргу відповідача повністю не погашалася, підстав для виставлення йому нової податкової вимоги не виникало, однак процедура стягнення вважається дотриманою.
В силу вимог підпункту14.1.175. пункту 14.1статті 14 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Станом на день розгляду справи судом, податковий борг відповідача в сумі 829960,48грн повністю підтверджено довідкою про наявність боргу по платежах до бюджету та витягами з особової картки платника податків.
У відповідності до статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
На момент розгляду справи судом, доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що відповідач свій податковий обов'язок не виконав.
Згідно підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу, контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
За сукупністю наведеного, вимоги позивача про стягнення податкового боргу в сумі 829960,48 обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Рівненській області до Комунального підприємства " Клесівводоканал" Клесівської селищної ради - задовольнити повністю.
Стягнути кошти з Комунального підприємства , яке має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на загальну суму податкового боргу 829960,48 грн., в т.ч.:
- по земельному податку з юридичних осіб (код платежу 18010500) в сумі 167373,16 грн. перерахувати на рахунок UA958999980334139811000017403, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, одержувач: ГУК Рівн.обл./отг Клесів/18010500;
- по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код платежу 13030100) в сумі 373212,09 грн. перерахувати на рахунок UA298999980333119366000017403, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, одержувач: ГУК Рівн.обл./отг Клесів/13030100;
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код платежу 19010200) в сумі 142374,87 грн. перерахувати на рахунок UA848999980333109363000017403, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП),код ЄДРПОУ 38012494, одержувач: ГУК Рівн.обл./отг Клесів/19010200;
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (код платежу 19010300) в сумі 23 532,43 грн. перерахувати на рахунок UA178999980333179364000017403, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, одержувач: ГУК Рівн.обл./отг Клесів/19010300;
- надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (код платежу 13020401) в сумі 14305,87 грн. перерахувати на рахунок UA198999980333139359000017403, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, одержувач: ГУК Рівн.обл./отг Клесів/13020401
- по податку на додану вартість (код платежу 14060100) в сумі 109162,06 грн. перерахувати на рахунок UA698999980313030029000017001, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, одержувач: ГУК Рівн.обл./Рівнен.обл/14060100.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 29 липня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Відповідач - Комунальне підприємство " Клесівводоканал" Клесівської селищної ради (вул. Залізнична, буд.39,с-ще Клесів,Сарненський р-н, Рівненська обл.,34550, ЄДРПОУ/РНОКПП 33408574)
Суддя Н.В. Друзенко