29 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11248/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Молодецького Р.І., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 18.12.2023 пенсії у розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021 та статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.1996 № 230/96-ВР). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 18.12.2023 в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 та статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.1996 № 230/96-ВР) з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
16.04.2025 до суду надійшла заява представника позивача - адвоката Падалки Аліни Олександрівни про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі № 440/11248/24 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати звіт про виконання судового рішення у справі № 440/11248/24, встановити відповідний строк для цього (7 робочих днів).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 заяву представника позивача - адвоката Падалки Аліни Олександрівни про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі № 440/11248/24 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області строк для подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24 три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду. В задоволенні іншої частин заяви відмовлено.
18.07.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області подано звіт про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24, в якому представник відповідача зазначає, що на виконання рішення пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії та нараховано заборгованість по пенсійній справі позивача на загальну суму 11026,47 грн за період з 18.12.2023 по 30.04.2025. Зазначено, що планом доходів і видатків ГУ ПФУ в Полтавській області на 2024 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 3 312 200 грн. Виділені кошти у 2024 році використані ГУ ПФУ в Полтавській області на погашення заборгованості з пенсійних виплат за судовими рішеннями в порядку черговості набрання рішеннями суду законної сили. Наказом Пенсійного фонду України від 30.12.2024 № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено Тимчасовий розпис доходів і видатків ГУ ПФУ в Полтавській області на І квартал 2025 року. В Тимчасовому розписі доходів і видатків Головного управління на І квартал 2025 року, коштів Державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не передбачалося. Також розроблено та затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління на ІІ квартал 2025 року, в якому передбачені кошти у частині державного бюджету за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду» на травень 2025 року у сумі 268,1 тис. грн. Бюджетні кошти спрямовуються на виплату судових рішень відповідно до «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №902 від 26.08.2021. Також надано копію листа Пенсійного фонду України від 07.07.2025, наданого на запит ГУ ПФУ в Полтавській області в межах виконання рішення суду у справі № 440/11248/24.
Вирішуючи питання про прийняття звіту суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 3821 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-2 КАС України).
Застосовуючи вищевикладені положення процесуального закону до обставин цієї справи, суд зазначає наступне.
Суд враховує, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18.12.2023 в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 та статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.1996 № 230/96-ВР) з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсійної виплати на виконання рішення суду з 18.12.2023 склав 17173,60 грн, в тому числі 16744,00 грн (основний розмір пенсії), 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи. Пенсійним органом нараховано заборгованість по пенсійній справі позивача на загальну суму 11026,47.
Отже зміст звіту свідчить про часткове виконання рішення суду, оскільки виплату заборгованості з пенсії на користь позивача досі не здійснено.
Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати до пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. А тому, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 №53/37389), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Згідно з пунктом 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 за №28-2, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 та підпункту 4 пункту 4 Положення основним завданням Головного управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Головне управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вказувало, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Пенсійний орган наголошував, що наразі головним управлінням здійснено всі заходи по забезпеченню процесу щодо виплати згідно рішень судів в порядку черговості та фінансування заборгованості в повному обсязі.
Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Полтавській області складений з дотриманням статті 3822 КАС України.
Також, звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення.
При цьому суд звертає увагу, що відсутність додаткового фінансування бюджету головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з боку Пенсійного фонду України не свідчить про виконання рішення суду у справі № 440/11248/24 у повному обсязі, а лише підтверджує, що таке невиконання судового рішення обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб вказаного Управління.
Зважаючи на те, що рішенням суду у цій справі не вирішувалось питання про негайне його виконання в частині сплати на користь позивача заборгованості з пенсійних виплат, суд погоджується з доводами пенсійного органу про необхідність урегулювання сплати такої заборгованості шляхом отримання додаткових бюджетних асигнувань з Державного бюджету України, що потребує додаткового часу.
З огляду на вищезазначене, суд доходить висновку, що невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Полтавській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідно до частини 1 статті 3823 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Згідно частини 3 статті 3823 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно з ч. 11 ст. 3823 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу.
За таких обставин суд приймає звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24 з одночасним встановленням нового строку на подання звіту протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали. Підстави для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відсутні.
Керуючись статтями 248, 256, 382-3823 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.07.2025 про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від від 11.11.2024 у справі № 440/11248/24 протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44, частиною 5 статті 382-1 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуючий суддя Р.І. Молодецький