Рішення від 28.07.2025 по справі 380/3133/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2025 року

справа №380/3133/25

провадження № П/380/3874/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Чаплик І.Д., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» до Головного управління ДПС у Львівській області та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив

Товариство з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» (місцезнаходження: 81137, Львівська обл., Львівський р-н, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58Е; ЄДРПОУ: 45349738) звернулось до суду із позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ЄДРПОУ: 43968090) та Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; ЄДРПОУ: 43005393), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12041250/45349738 від 12.11.2024 щодо податкової накладної № 1 від 10.09.2024;

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12041249/45349738 від 12.11.2024 щодо податкової накладної № 2 від 11.09.2024;

зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024, складені та подані на реєстрацію ТОВ «АПОРТ» датою їх подання на реєстрацію;

встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, зобов'язавши ДПС України подати в тижневий строк після набрання законної сили рішенням суду звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення № 12041250/45349738 від 12.11.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 12041249/45349738 від 12.11.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 11.09.2024, які, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки позивачем як платником податків на виконання вимог п.п.201.16.2 п.201.16 ст. 201 ПК України, надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податкових накладних. На думку позивача, сукупність наявних первинних документів підтверджує реальність операцій, їх фактичне виконання, в той час, коли з документів ДПС України не вбачається, у чому саме полягають порушення податкового законодавства. Тому рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної є протиправними та підлягають скасуванню з відновленням прав позивача. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 11 березня 2025 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи. Таким чином, Комісія приймала Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних тільки на підставі тих документів, які надавались на розгляд Комісії. Зазначає, що підставою для прийняття спірних рішень слугувало ненадання первинний документів, зокрема, актів приймання-передання нежитлового приміщення.

03.04.2025 представник відповідача подав клопотання про неврахуванням акта прийому-передачі АТ «Фармак» від 16.07.2024 та наголосив на актуальній практиці Верховного Суду в спірних правовідносинах.

На підтвердження позовних вимог позивач подав відповідь на відзив відповідача, в якому звернув увагу суду на неспростовності позиції Товариства та необхідності врахування того, що вирішення даної справи вкрай вагомо впливає на його репутацію та ведення ним власної господарської діяльності, яка тільки починається. Так, позивач, є власником декількох нежитлових приміщень, які частково здаються в оренду. Проте, після блокування податкових накладних - ведення господарської діяльності позивача стає майже неможливим. Позивач, як орендодавець стає непривабливим для потенційного орендаря платника податку на додану вартість враховуючи блокування вихідних податкових накладних. Те саме стосується взаємовідносин позивача з орендарем АТ «ФАРМАК». Неправомірні дії відповідача з приводу не реєстрації податкових накладних спричинили негативну реакцію з боку орендаря, оскільки провокує ризик недоотримання позивачем суми заблокованого ПДВ, а також розірвання відносин по укладеному договору оренди. Зазначене спричиняє ризик повного зупинення господарської діяльності позивача.

30.04.2025 позивач подав заперечення про неврахування доказів, оскільки, враховуючи нечіткі вимоги контролюючого органу щодо надання пакету документів позивачем сумлінно надано документи, які останній вважав за необхідне. На думку позивача, акт приймання-передачі приміщення укладений між ТОВ «АПОРТ» та АТ «ФАРМАК» не є визначальним документом у прийнятті рішення контролюючим органом щодо розблокування податкових накладних № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024. Позивач вважає, що всі документи, які запитувались контролюючим органом та підтверджують суть господарської операції, надано позивачем - платником податків у повному обсязі. І, відповідно, цей обсяг був достатнім для прийняття рішення про розблокування податкових накладних № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» зареєстроване як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 45349738 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21.11.2023, індивідуальний податковий номер: 453497313250, та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області з 01.01.2024, як платник ПДВ. Основним видом діяльності ТОВ «АПОРТ» згідно Класифікації видів економічної діяльності ДК 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Іншими видами економічної діяльності є: 52.10 Складське господарство 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна 68.31 Агентства нерухомості 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів 81.21 Загальне прибирання будинків 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.

Судом встановлено, що 19.07.2024 позивач набув право власності на об'єкт нерухомого майна - будівлю, загальною площею 2657,2 кв.м., що розташоване за адресою Київська область, Бучанський район, село Святопетрівське, вулиця Білгородська, будинок 42, далі - Об'єкт

Забезпечення утримання площ спільного користування Об'єкта та прилеглих територій на земельній ділянці, забезпечення послугами електропостачання, водопостачання водовідведення, газопостачання, іншими послугами постачальних організацій, інші послуги, які є об'єктивно необхідними для експлуатації Об'єкта нерухомості позивача забезпечуються на договірних умовах ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (код ЄДРПОУ 41040563) на підставі укладеного Договору про надання послуг утримання об'єктів нерухомості та інших послуг № ДЖ/ПД 1907-А від 19.07.2024.

03.06.2024 між ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (код ЄДРПОУ 41040563), попереднім власником Об'єкта, яке на момент укладення виступало у якості Орендодавця та АТ «ФАРМАК» (код ЄДРПОУ 00481198), у якості Орендаря, укладено договір оренди, далі - Договір оренди. Відповідно до умов цього Договору оренди, Орендодавець зобов'язується передати, а Орендар зобов'язується прийняти в платне, строкове користування об'єкт нерухомого майна, а саме частину будівлі загальною площею 2642, 40 кв.м., що розташовані в будівлі за адресою: Київська область, Бучанський район, с. Святопетрівське, вул. Білгородська, 42, що складається із (умовні позначення згідно технічного паспорту за Реєстраційним номером TI01:8968-2836-9594-1145): Сходова клітка № 106 площею 14.90 кв.м., Складське приміщення №108 площею 2234,90 кв.м., Сходова клітка № 209 площею 8,60 кв.м., Сходова клітка №210 площею 14,90 кв.м., Антресоль №211 площею 184,70 кв.м., Антресоль № 212 площею 184,40 кв.м., що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером: 3222485800:02:008:0025, включаючи спільні інженерні мережі та прилеглу територію.

05.09.2024 попереднім власником Об'єкта - ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (код ЄДРПОУ 41040563), позивачем - новим власником та, відповідно, новим орендодавцем та Орендарем - АТ «ФАРМАК» (код ЄДРПОУ 00481198) укладено додаткову угоду №1 до Договору оренди, якою врегульовано порядок передачі прав та обов'язків від колишнього орендодавця до нового орендодавця за Договором оренди та інші умови.

Відповідно до пп. 6.2.2 Договору оренди визначено, що частина авансу у розмірі Плати за оренду за чотири календарні місяці, що був сплачений Орендарем згідно з п.3 Попереднього договору про укладення договору оренди нежитлових приміщень від 16 лютого 2024 року, посвідченого приватним нотаріусом за реєстраційним номером № 616 (далі - Попередній договір) та не використана згідно з п.6.13 Договору, зараховується як 50% (п'ятдесят) відсотків Плати за оренду за перші вісім календарних місяців оренди.

Згідно з пунктом 6.3 Договору оренди, у редакції Додаткової угоди № 1 від 05.09.2024 визначено, що враховуючи, що Акт приймання-передачі Об'єкту оренди підписано між Колишнім Орендодавцем та Орендарем 16 липня 2024 року, а також те, що Новий Орендодавець став власником Об'єкту оренди 19 липня 2024 року, у відповідності до умов визначених підпунктом 6.2.2 Договору, Сторони погодили, що Плата за оренду за період з 16 липня по 31 липня 2024 року зараховується Орендодавцем з отриманої суми Авансу, сплаченого Орендарем, у розмірі 485 144,64 гривень (в тому числі ПДВ 80 857,44 гривень), що є еквівалентом 12 683,52 доларів США у відповідності до Комерційного курсу. За період оренди з 1 серпня по 31 серпня 2024 року та з 1 вересня 2024 року по 30 вересня 2024 року Орендар перераховує 50% Плати за оренду за кожен місяць на поточний рахунок Орендодавця протягом 5 (п'яти) банківських днів з дати підписання Додаткової угоди про заміну сторони до Договору, інші 50% Плати за оренду у розмірі 485 144,64 гривень (в тому числі ПДВ 80 857,44 гривень), що є еквівалентом 12 683,52 доларів США у відповідності до Комерційного курсу за кожен місяць зараховуються Орендодавцем з отриманої суми Авансу.

В подальшому плата за оренду перераховується на поточний рахунок Орендодавця щомісячно до 20 (двадцятого) числа поточного місяця оренди за кожен наступний. Сторони також погодили, що компенсація витрат за комунальні послуги та витрат за спожиті Експлуатаційно-сервісні послуги за період з 16 липня 2024 року по 30 вересня 2024 року здійснюється Орендарем на адресу Орендодавця протягом 5 (п'яти) банківських днів, з дати отримання рахунку Орендодавця. Компенсація витрат за комунальні послуги та витрат за спожиті Експлуатаційно-сервісні послуги здійснюється у відповідності до умов Договору. Сторони погодили, що Акт приймання-передачі наданих послуг за період з 16 липня по 30 вересня 2024 року повинен бути підписаний Сторонами не пізніше 10 жовтня 2024 року. Акти приймання-передачі наданих послуг підписуються Сторонами щомісячно у відповідності до умов Договору.

На виконання умов укладеної Додаткової угоди № 1 до Договору оренди, 10.09.2024 Орендарем сплачено на рахунок позивача суму у розмірі 1 052 732,16 гривень, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів №0000362765 від 10.09.2024 (а.с.67).

За наслідком настанням першої події - отримання грошових коштів, ТОВ «АПОРТ» складено та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 1 від 10.09.2024 на суму 1 052 732,16 гривень (а.с.73).

Згідно з квитанцією від 30.09.2024 №9287210138 податкова накладна № 1 від 10.09.2024 доставлена до Державної податкової служби України, документ збережено, але реєстрація зупинена (а.с.75). Підставою зупинення вказано, що обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, положеннями пункту 1.5 Додаткової угоди № 1 до Договору оренди, визначено, що враховуючи, що Орендарем (АТ «ФАРМАК») було здійснено оплату авансу Колишньому Орендодавцю (ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ») за Попереднім договором у розмірі 5 773 198 (гривень 73 копійки, що є еквівалентом 150 933 доларів США 30 центів, в тому числі ПДВ, колишній Орендодавець (ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ») зобов'язується перерахувати новому Орендодавцю (позивачу) отриману суму у строк не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з дати укладення цієї Додаткової угоди. Відповідно, 11.09.2024 Колишнім Орендодавцем (ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ») виконано положення Додаткової угоди № 1 до Договору оренди та перераховано на рахунок позивача суму у розмірі 5 773 198,73 гривень, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів №533 від 11.09.2024 (а.с.68).

З урахуванням наведеного позивачем була складена і відправлена на реєстрацію податкова накладна № 2 від 11.09.2024 (а.с.74).

30.09.2024 відповідно до квитанції №9287472397, податкова накладна № 2 від 11.09.2024 доставлена до Державної податкової служби України, документ збережено, але реєстрація зупинена (а.с.78). Підставою зупинення вказано аналогічно щодо і податкової накладної № 1 від 10.09.2024, а саме: обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

04.11.2024 ТОВ «АПОРТ» подало відповідні письмові пояснення, у формі бухгалтерських довідок щодо блокування податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024 та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, що підтверджується повідомленнями №9329157757 та 9329048485 (а.с.55-56).

07.11.2024 Комісією ГУ ДПС було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів (а.с.69-72), якими запропоновано подати додаткові документи. У графі додаткова інформація вказаних повідомлень зазначено: «У разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.».

08.11.2024 ТОВ «АПОРТ» скерувало Повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування за №9335983644 та №9336021253 щодо податкових накладних № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024, з відповідними додатками.

12.11.2024 Комісія ГУ ДПС прийняла «у зв'язку з ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податків» рішення № 12041250/45349738 від 12.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 12041249/45349738 від 12.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 11.09.2024.

Додаткова інформація: Не надано акти приймання-передачі нежитлового приміщення.

14.11.2024 позивачем подано скарги до ДПС України щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі № 12041250/45349738 від 12.11.2024 та № 12041249/45349738 від 12.11.2024, за результатами розгляду яких 21.11.2024 прийнято рішення №71651/45349738/2 та №71709/45349738/2 про залишення скарг без задоволення та рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Не погоджуючись із рішеннями відповідача про відмову в реєстрації спірних податкових накладних, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (надалі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

На виконання означених вимог податкового законодавства позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №1 від 10.09.2024 та №2 від 11.09.2024.

За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі -комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком № 1165.

Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку № 1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пункт 7 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).

Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, передбачених Додатком 3 до Порядку № 1165, встановлено наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

За встановлених обставин справи, реєстрація поданих податкових накладних була зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 04.11.2024 надав відповідні письмові пояснення, у формі бухгалтерських довідок щодо блокування податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024 та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, що підтверджується повідомленнями №9329157757 та 9329048485 (а.с.55-56).

Надалі, 07.11.2024 Комісією ГУ ДПС було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів (а.с.69-72), якими запропоновано подати додаткові документи. У графі додаткова інформація вказаних повідомлень зазначено: «У разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.».

На виконання вимог контролюючого органу, 08.11.2024 ТОВ «АПОРТ» скерувало Повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування за №9335983644 та №9336021253 щодо податкових накладних № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024, з відповідними додатками, а саме, окрім самих пояснень: акт №1 від 30.09.2024, договір купівлі-продажу приміщення, платіжне доручення від 10.09.2024, договір оренди 03.06.2024, акт приймання-передачі приміщення, рахунок №1 від 06.09.2024, договір суборенди земельної ділянки, акт №3 від 30.09.2024, бухгалтерська довідка до ПН 1 від 10.09.2024, відомості з державного реєстру речових прав, акт приймання-передачі земельної ділянки, акт №2 від 30.09.2024, рахунок №2 від 06.09.2024, бухгалтерська довідка до ПН 2 від 11.09.2024, платіжне доручення від 11.09.2024.

Однак, як свідчить зміст оскаржуваних рішень, 12.11.2024 Комісія ГУ ДПС «у зв'язку з ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податків» прийняла рішення № 12041250/45349738 від 12.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 12041249/45349738 від 12.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 11.09.2024.

Додаткова інформація: Не надано акти приймання-передачі нежитлового приміщення.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Так, 30 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 14 липня 2023 року № 394 "Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (з урахуванням змін, внесених згідно з наказом Міністерства фінансів України № 428 від 04 серпня 2023 року), яким пункт 9 Порядку № 520 викладено у такій редакції:

"Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку."

Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року на підставі наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 "Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригуваняв Єдиному реєстрі податкових накладних" також було викладено у новій редакції, а саме: "Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства".

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було встановлено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2) (в редакції наказу від 14 липня 2023 року № 394).

Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків.

З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку № 520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі "ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".

Верховний Суд в постанові від 24 березня 2025 року в справі №140/32696/23 сформулював правовий висновок про те, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Зміни до Порядку № 520, що набрали чинності з 30 вересня 2023 року, означених підходів не змінили, а фактично стосувались уточнення порядку комунікації між платником податків та податковим органом під час розгляду питання про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 07.11.2024 Комісією ГУ ДПС було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів (а.с.69-72), якими запропоновано подати додаткові документи. У графі додаткова інформація вказаних повідомлень зазначено: «У разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.».

Так, позивач 08.11.2024, тобто в межах 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення контролюючого органу, скерував Повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування за №9335983644 та №9336021253 щодо податкових накладних № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024, з відповідними додатками.

Отже суд констатує, що позивач проявив належну сумлінність у користуванні наданими йому податковим законодавством правами.

Водночас варто зауважити, що повідомлення Комісії ГУ ДПС від 07.11.2024 не містили зазначення того, яких саме документів контролюючому органу не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірних податкових накладних.

Суд зазначає про те, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання Квитанцій, податковий орган саме у Повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, які додатково слід надати платнику податків.

У спірному випадку, в Повідомленнях відповідач чітко не вказав про те, які саме документи слід надати щодо кожної із зупинених податкових накладних, відтак позивач надіслав документи на власний розсуд.

Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Варто зауважити, що у випадку не конкретизації переліку документів, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

При цьому суд зазначає, що спірні рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкових накладних, містять зазначення про ненадання актів приймання-передачі нежитлового приміщення.

Однак судовим розглядом встановлено, що до Повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування від 08.11.2024 за №9335983644 та №9336021253 щодо податкових накладних № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024 ТОВ «АПОРТ» долучило акт приймання-передачі приміщення, який класифіковано відповідачем як документ довільного формату №9336021223 та документ довільного формату №9335983689.

Долучений позивачем до матеріалів справи акт містять усі обов'язкові реквізити, передбачені вимогами Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», та дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції.

Водночас, відповідач не розкрив, як саме подання до суду документа, що нібито не відповідає переліку, наданому на етапі реєстрації податкових накладних в ЄРПН, впливає на суть спірних правовідносин. Зокрема, не вказує, чи ці розбіжності стосуються ключових первинних документів, які підтверджують зазначені у податкових накладних дані, чи лише документів, які не мали визначального значення для вирішення спору.

Водночас, як вже було зазначено такий документ не пропонувалось надати до прийняття оскаржуваних індивідуальних актів.

Отже не є належним чином обґрунтованим і вмотивованим спірні рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН в контексті взаємозв'язку підстави для прийняття такого рішення із поведінкою позивача та змістом наданих ним документів та пояснень, а також в контексті узгодженості підстав прийняття спірного рішення між собою.

Тому суд критично оцінює доводи податкового органу про наявність підстав для відмови в реєстрації спірних податкових накладних.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Верховний Суд у постанові від 18 листопада 2021 року у справі № 380/3498/20 дійшов висновку, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік обставин, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку № 520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним. В залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним.

В постанові від 03 листопада 2021 року у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

На переконання суду, надіслані копії первинних та інших документів відображають господарські операції Товариства з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» та були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які зазначені у позовній заяві.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між Товариством з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» і його контрагентами, а також враховуючи те, що такі документи були надані контролюючому органу, у відповідача не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації досліджуваних податкових накладних.

Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 вказав, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Верховним Судом у постанові від 27 квітня 2023 року в справі № 460/8040/20 висловлено позицію про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних у день подання їх на реєстрацію, суд зазначає таке.

Відповідно до вимог п.п.201.1, 201.10 ст.201 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно з нормами п.п.19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Покладення на відповідача такого обов'язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, адже повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тому, суд критично оцінює аргументи відзиву відповідача у цій частині, оскільки вони ґрунтуються на помилковому розумінні правової природи дискреційних повноважень.

Таким чином, за наведених вище обставин, дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Львівській області № 12041250/45349738 від 12.11.2024 щодо податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 12041249/45349738 від 12.11.2024 щодо податкової накладної № 2 від 11.09.2024 року та зобов'язання зареєструвати такі.

Щодо вимог про встановлення судового контролю, то на переконання суду, правовою умовою для такого є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. Доводи адміністративного позову таких обґрунтувань та доказів не містять.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області та ДПС України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

вирішив:

адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» (місцезнаходження: 81137, Львівська обл., Львівський р-н, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58Е; ЄДРПОУ: 45349738) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ЄДРПОУ: 43968090) та Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області з питань реєстрації/відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12041250/45349738 від 12.11.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 10.09.2024 та № 12041249/45349738 від 12.11.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 11.09.2024.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, буд. 8; ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати складені «АПОРТ» (місцезнаходження: 81137, Львівська обл., Львівський р-н, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58Е; ЄДРПОУ: 45349738) податкові накладні № 1 від 10.09.2024 та № 2 від 11.09.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання їх на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» (місцезнаходження: 81137, Львівська обл., Львівський р-н, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58Е; ЄДРПОУ: 45349738) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АПОРТ» (місцезнаходження: 81137, Львівська обл., Львівський р-н, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58Е; ЄДРПОУ: 45349738) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Чаплик І.Д.